IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение
    Имотите в София са силно надценени така или иначе. В момента около НДК цените бият цените в добри квартали на Ница. Ница е доста по-малък град, но стандарта на живот е 2-3 пъти по-висок от София и няма място за сравнение. Като се вземе предвид , че във Франция лихвите по кредитите доскоро бяха 1% фксиран за 30 години а в София е 3% и май няма фиксирани лихви за повече от 5 години и ,че в Ница средната заплата е към 4000 евро а в София 1000 евро е трудно обяснимо как цените и на двете места може да гравитират около 3000-4000 евро м2.На всичкото отгоре Ница е магнит за заможни хора, идващи със спестявания докато София е привлекателна само за хора от провинцията за които 3000 лева заплата са мечтата на живота. Пазара в Ница лека-полека се успокоява и дори като , че ли тръгва надолу и София неминуемо ше го последва. В София обаче катаклизмите ше са много по-сериозни защото надценяването е по-голямо.
    Но можем да споменем, че Ница е курортен град а София е столица на държава и паралела на цените е труден.

    Коментар


    • Помните ли Жонката дето чакаше тристайна тухла в Иван Вазов по 1800е? Ето, сбъдна се:

      Резултат от Вашето търсене на:
      Вид имот: 3-СТАЕН,
      Местоположение: град София
      Под райони: МЛАДОСТ 1,
      Особености: Панел
      Да не се показват обяви, докладвани за проблем,

      Средна цена на имотите в извадката: 147756 euro
      Средна цена на кв.м: 1798 euro.

      Само че е в Младост1 и е панел!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

        И аз това си мисля. Къде мислите отиват тези мангизи дет се теглеха с чували? Отделно колко е сивата икономика се вижда от опашките по магазините, почти всичко се плаща в кеш, единици плаюат с карти. Миналата год (или по миналата) бяхме на черен петък в един от технотата, на касата такива пачки се брояха, чак бяха докарали машина.
        Вероятно си прав. И в София гледам че много хора плащат кеш сметки за храни по 100+ лева. Винаги ми е било странно що не плащат с карта. Хем е по-бързо и не се разправяш със стотинки, имаш и кешбек.
        А това с банкнотоброячната машина е било шоу :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

          Един тука вчера обезлюди Св. Констанин и Елена, предполагам, че и варненци скоро всички, дружно ще изчезнем....
          Не съм го обезлюдил.Казвам,че заприличва на гето.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

            Точно за този говоря. Имаш ли линк със сайт да следим как вървят продажбите? И аз си мисля, че при 20% (реална) инфлация, дори да вдигнат лихвите по депозити на 2-3% никой не би си държал парите в банка и верояно пак ще предпочетат инвестиция в имот. Парадоксално, всичко е надолу - имотите нагоре.
            Поне няма да е някое л.но като Симфония... Горките хорица отзад, скри им се морето.

            https://vipbuild.bg/project/proekt-4/

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

              Ако е празното място до Берьозка на кн. Борис, ще бъде ниско строителсто, затворен комплекс, няколко сгради. Цените бяха убийствени преди НГ, сега не знам. И предполагам, че пак е поразпродадено. Друг е въпроса, че осраха квартала с тези високи сгради и изсякоха гората до паметника и не само...
              Тъй, като не падат проклетите цени, лихвите не се вдигат и хората не спират да купуват, предлагам кавръка собственоръчно да метне една бонба, че не се търпи вече
              Точно за този говоря. Имаш ли линк със сайт да следим как вървят продажбите? И аз си мисля, че при 20% (реална) инфлация, дори да вдигнат лихвите по депозити на 2-3% никой не би си държал парите в банка и верояно пак ще предпочетат инвестиция в имот. Парадоксално, всичко е надолу - имотите нагоре.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                Берти, за някои неща си прав , за други пак не си в час с тайминга и цифрите.
                С кое съм съгласен - кат пътувам в посока Радомир и гледам какви коли има в задръстването между Владая и Кнчжево.. Всеки път виждам поне 100 жипки и лимузини за по над 100Ки десетина спортни или много лукс жипки за по 200К. Лесно ги отбелязвам по наглостта им в опита да изпреварят в задръстването Дори еднократното плащане не ми е толкова интересно, а това че всяка такава има Каско за 5К+ . Въобще много нови коли и за задръстване при нафтата на 3.20. Като съпоставя с Гърция където правя по няколко К км на година - ами там лукс колите като тези са с пъти по-малко, И проблема не е еднократната покупка или лизинга, а да речем , че Каското на такава е 5К+, счупи ли се нещо /гаранция Франция/ и поддръжка се мерят пак в хиляди....
                Не ходя често по кръчми като теб, но като отида винаги пълно и Джони е прав, че цените са много нагоре по това което помня от предните години.
                Извода е че на мен ми се струва, че това което виждам не отговаря на доходната статистика. Има 2 варианта - или има повече сиво-крими доходи или има доста кредит или и двете.
                Сега оглеждам имотните цени и пак ми изглеждат много високи. Всичко добро продадено и някакви боклуци им искат космически цифри за мен . Д а подчертая, че съм в първият процент по доходи у нас / официално с платени данъци/
                Не знам ...нещо ми се губи.... Жената вика - рата имат пари кво се чудиш...,да не си мислиш, че само ти имаш добра заплата.... обаче на мен цифрите не ми излизат.. Говорих наскоро с 1 прЕател - меринджей е в медицинска чужда фирма над средното ниво ама не баш шефот взима 4К на месец с бонусите....Не са много на такова ниво поне у нас и с тези 4К не може да поддържанито кола за 100К, нито да е постоянно по кръчми, нито да си вземе нормален 3-стаен по сегашните цени / 500К+ лева/

                А за процентите пак пишеш абсурди като сам се опровергаваш и дори си го обяснил накрая. Лихвите по ипотеките ще се вдигнат по описанието ти с 1.5% след 4 години. . Т.е. тотал около 4%. С това съм съгласен, че е възможно всъщност вероятно.
                Всякакви приказки как щели да станат по 10% и т.н. са смехотворни. Всъщност може като инфлацията стане официално 20-30% и неофициално 50%

                Поради първата част и свръхстроителството според мен ще има отрезвяване на имотните цени / не задължително спад а може 5 години на нула/. Ако приемем, че има спестявания които ще се хапнат от строителите сега то няма откъде да дойде нов кеш / ипотечният ще поскъпва/ за по 20)К нови апарти на новите цени.
                Така ми се струва пък да видим как ще се случи до няколко години....:-)
                И аз това си мисля. Къде мислите отиват тези мангизи дет се теглеха с чували? Отделно колко е сивата икономика се вижда от опашките по магазините, почти всичко се плаща в кеш, единици плаюат с карти. Миналата год (или по миналата) бяхме на черен петък в един от технотата, на касата такива пачки се брояха, чак бяха докарали машина.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                  Трендът е отрицателен само по селата. Към градовете потокът не секва. Днес във Варна адски задраъствания, толкова големи по това време не съм виждал. Видях и някакъв огромен обект започват. Явно парите към имотите не спират, всеки се чуди къде да си зарови спестяванията.
                  П.С като минавам ще снимам, кв Бриз е дупката, от пътя се вижда. Гледайки парцела ще е нещо поне с 200 апарта. Много, многоооо богат народ.
                  Ако е празното място до Берьозка на кн. Борис, ще бъде ниско строителсто, затворен комплекс, няколко сгради. Цените бяха убийствени преди НГ, сега не знам. И предполагам, че пак е поразпродадено. Друг е въпроса, че осраха квартала с тези високи сгради и изсякоха гората до паметника и не само...
                  Тъй, като не падат проклетите цени, лихвите не се вдигат и хората не спират да купуват, предлагам кавръка собственоръчно да метне една бонба, че не се търпи вече

                  Мисля, че беше това:
                  https://vipbuild.bg/project/proekt-4/
                  Last edited by Meandmyself; 09.05.2022, 10:52.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
                    Някой с наблюдения може ли да обобщи, колко процента са поскъпнали имотите вече за тази половин година почти?
                    От 7 Януари ми е справката. До днес са 8%.
                    За последната година от 8.5.2021 са 28%
                    За мен това е доста над нормалното / би трябвало да е около 10% макс/ и със сигурност е част от балон. Подобен процент не може да е нещо друго. Ще видим какво ще се случи. - спад, застой, намаляване на темпа на ръста или продължаване по същият начин.
                    Аз специално не планирам да продавам нищо дори и да има спад. Виж за покупка все повече почвам да давам назад :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

                      За Варна - около 10-15 процента. Никакво предлагане в момента, когато се пусне свестен имот, изчезва в рамките на 10 дни. Това означава,
                      че се купува предимно в кеш.

                      ЗАЩО не коментирате наемите във Варна? Има ръст между 10-20 процента от март насам?
                      Или пак чакаме да падне бонба, та всички да се занулим.
                      Ще го кажа отново, белки ви влезе в кратуните - хубав имот, с добра локация и параметри, винаги ще намери наемател и празен няма да остане.
                      Един тука вчера обезлюди Св. Констанин и Елена, предполагам, че и варненци скоро всички, дружно ще изчезнем....
                      Прав си, 50-60% фалшиви обяви за "фишинг" останалите са боклуци, които се продават от 10 год. Моряците и земеделците вкарват много пара, затова цените постоянно се вдигат а предлагане няма.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                        Левчо,дали са се махнали 700 човека,дали са били 500,или не ,важна е цялата картинка и тренда.
                        За съжаление тренда е негативен,и като погледнеш числата виждаш отрицателен прираст.
                        Това което ще напиша,и съм го писал пак,е че на нашата територия просто ще има други раси и други народи,такива които имат висока раждаемост,но не и българи.
                        Българите са в процес на естествено претопяване.
                        Трендът е отрицателен само по селата. Към градовете потокът не секва. Днес във Варна адски задраъствания, толкова големи по това време не съм виждал. Видях и някакъв огромен обект започват. Явно парите към имотите не спират, всеки се чуди къде да си зарови спестяванията.
                        П.С като минавам ще снимам, кв Бриз е дупката, от пътя се вижда. Гледайки парцела ще е нещо поне с 200 апарта. Много, многоооо богат народ.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                          Хората свикват лесно на хубавото и забравят бързо. Ниските лихви по кредитите са като 'хап за щастие' с бързо действие, който прави много хора авансово преуспели. Много хора имат задължения, които ще станат непосилни при една офанзива с лихвените проценти. ЦБ не са балъци, банките също. Ще започнат от потребителски и ипотечни за масовката без да бутат стълбове(на глинени основи) на икономиката. Така беше 2008-ма така ще бъде и 2022-3-та. Определени бизнеси останаха със значително по-ниски лихви от 9-10-11-12+% с които брулиха малките риби.

                          Второ жилище с 'хубава ипотека' (разбирайте голяма сума изтеглена на малка лихва), нова кола (една или две) на лизинг, добра почивка редовно, някой и друг потребителски за покриване на извънредни нужди като ремонтче или нещо лъскаво за душата. Това при добри и сигурни (в последните години) доходи + ниски лихви беше (и все още е) идеалната среда за формиране на това всеобщо усещане за благосъстояние и добруване. Ето дизела 3.20 - шосета и круроти фулл за празниците. Вечер около големите молове лудница не може да се мине и тн и тн.

                          Сякаш първата шокова вълна на инфлацията попремина и със затоплянето на времето се успокоихме всички, че ето и така може. Въпросът е какво правим с втората и третата вълни, които се задават.

                          Един пример какво се задава: Овърдрафт на хубава фирма с наложена марка и добри резултати в момента е около 2% (+/- 0.2%). При разговор с банката (след съвет от финансист) за фиксиране на въпросната лихва за период от 3-4 години - Отговорът на банката е ОК няма проблем 3.5+% лихва... това поне за мен е индикация какво очакват в сектора. Ако на въпросната фирма лихвата е 3.5 може да сте сигурни, че на потребителските или ипотечните за физически лица лихвата ще бъде вдигната с повече от 1,5% поне 2-3% според мен.

                          едно такова повишение в комбинация с инфлация и повишени разходи за храна, енергия (особено енергия), мед. обслужване и тн и тн ще принуди много хора да преосмислят начина си на живот.
                          Берти, за някои неща си прав , за други пак не си в час с тайминга и цифрите.
                          С кое съм съгласен - кат пътувам в посока Радомир и гледам какви коли има в задръстването между Владая и Кнчжево.. Всеки път виждам поне 100 жипки и лимузини за по над 100Ки десетина спортни или много лукс жипки за по 200К. Лесно ги отбелязвам по наглостта им в опита да изпреварят в задръстването ,Въобще много нови коли и за задръстване при нафтата на 3.20. Като съпоставя с Гърция където правя по няколко К км на година - ами там лукс колите като тези са с пъти по-малко, И проблема не е еднократната покупка или лизинга, а да речем , че Каското на такава е 5К+, счупи ли се нещо /гаранция Франция/ и поддръжка се мерят пак в хиляди....
                          Не ходя често по кръчми като теб, но като отида винаги пълно и Джони е прав, че цените са много нагоре по това което помня от предните години.
                          Извода е че на мен ми се струва, че това което виждам не отговаря на доходната статистика. Има 2 варианта - или има повече сиво-крими доходи или има доста кредит или и двете.
                          Сега оглеждам имотните цени и пак ми изглеждат много високи. Всичко добро продадено и някакви боклуци им искат космически цифри за мен . Д а подчертая, че съм в първият процент по доходи у нас / официално с платени данъци/
                          Не знам ...нещо ми се губи.... Жената вика - рата имат пари кво се чудиш...,да не си мислиш, че само ти имаш добра заплата.... обаче на мен цифрите не ми излизат.. Говорих наскоро с 1 прЕател - меринджей е в медицинска чужда фирма над средното ниво ама не баш шефот взима 4К на месец с бонусите....Не са много на такова ниво поне у нас и с тези 4К не може да поддържанито кола за 100К, нито да е постоянно по кръчми, нито да си вземе нормален 3-стаен по сегашните цени / 500К+ лева/

                          А за процентите пак пишеш абсурди като сам се опровергаваш и дори си го обяснил накрая. Лихвите по ипотеките ще се вдигнат по описанието ти с 1.5% след 4 години. . Т.е. тотал около 4%. С това съм съгласен, че е възможно всъщност вероятно.
                          Всякакви приказки как щели да станат по 10% и т.н. са смехотворни. Всъщност може като инфлацията стане официално 20-30% и неофициално 50%

                          Поради първата част и свръхстроителството според мен ще има отрезвяване на имотните цени / не задължително спад а може 5 години на нула/. Ако приемем, че има спестявания които ще се хапнат от строителите сега то няма откъде да дойде нов кеш / ипотечният ще поскъпва/ за по 20)К нови апарти на новите цени.
                          Така ми се струва пък да видим как ще се случи до няколко години....:-)
                          Last edited by pesimist4o na kvadrat; 09.05.2022, 10:51.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                            Ам незнам, факт е, че си "оди" дет си иска. Ние сме на 300 км от военните действия.

                            "Дронът се е движил със скорост 700 км в час и е летял на височина 1300 метра.В момента се води разследване и ще бъде информирана НАТО. Случилото се означава, че голям дрон е летял най-малко 560 километра, без да бъде засечен от въздушната отбрана в Хърватия и Унгария, като и двете страни са членки на Алианса."

                            https://www.svobodnaevropa.bg/a/31748164.html
                            При война и удари Варна и Бургас ще го отнесат най-много + ваканционите имоти !

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                              Ти как си представяш ПВО по дрон по-точно? Особено композитен
                              Ам незнам, факт е, че си "оди" дет си иска. Ние сме на 300 км от военните действия.

                              "Дронът се е движил със скорост 700 км в час и е летял на височина 1300 метра.В момента се води разследване и ще бъде информирана НАТО. Случилото се означава, че голям дрон е летял най-малко 560 километра, без да бъде засечен от въздушната отбрана в Хърватия и Унгария, като и двете страни са членки на Алианса."

                              https://www.svobodnaevropa.bg/a/31748164.html

                              Коментар


                              • https://nova.bg/news/view/2022/05/09...8%D1%82%D0%B5/

                                Икономист: До края на годината ще има поне едно увеличение на лихвите

                                "Ние сме много зависими от политиката на ЕЦБ. Очаквам до края на годината да има поне едно увеличение на лихвите. Това бързо ще окаже влияние върху лихвите на търговските банки. Вече някои от тях в страните членки увеличават лихвите. Очаква се между 15 и 20% инфлация за тази година". Това заяви за "Твоят ден" по NOVA NEWS икономистът Георги Вулджев от Експертен клуб за икономика и политика.

                                220 млн. повече спрямо първото тримесечие на 2021 г. е печалбата на банките за тази година. "Има много фактори за определяне на диапазона на ръста в лихвите. Първоначално няма да е повече от 1%. Лихвите по държавния дълг също се увеличават. Ако има рецесия или по-голяма инфлация, ще има и голям ръст. Очакванията на ЕЦБ са да не е повече от 1%", посочи той.

                                Вижда се тенденция към повишаване на таксите на банките. Положителните сигнали за банковата система в първите месеци ще видим да се обръщат в следващите тримесечия. По време на пандемията е имало сериозен ръст на депозитите, а на това се дължат печалбите на банките", обясни Вулджев

                                Коментар

                                Working...
                                X