IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Scotty Разгледай мнение

    Гласове, ти сериозно ли?
    е, не
    това ли само успя
    ми потърси го
    из мрежата го има
    препоръка е

    Коментар


    • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение
      Гласове, ти сериозно ли?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

        имам познат украинец, който живее от много години в България и си говорим нещата без да припадаме на тема евроатлантически ценности и копейки.
        хората там искат преди всичко войната да спре..

        Факт е,че мъжете от луганската и донецка области ги мобилизират няма не искам и там наистина е драма.
        Другите ги дърпат от затънтени краища на Русия, но за тези в луганск и донецк нямало никаква прошка и съответно са доста обезкръвени.

        спроед моят познат в тези зони (и в Крим също) вече реално няма останали хора с украинско самосъзнание и даже така да спре всичко е ОК, но големите явно искат война или завземане на ресурси и тн и тн.
        Освен ресурси, военно-промишления комплекс вече има поръчки за години напред.

        Джефри Сакс пред Тъкър Карлсън: 500 хил. украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск | Glasove.com

        Коментар


        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

          имам познат украинец, който живее от много години в България и си говорим нещата без да припадаме на тема евроатлантически ценности и копейки.
          хората там искат преди всичко войната да спре..

          Факт е,че мъжете от луганската и донецка области ги мобилизират няма не искам и там наистина е драма.
          Другите ги дърпат от затънтени краища на Русия, но за тези в луганск и донецк нямало никаква прошка и съответно са доста обезкръвени.

          спроед моят познат в тези зони (и в Крим също) вече реално няма останали хора с украинско самосъзнание и даже така да спре всичко е ОК, но големите явно искат война или завземане на ресурси и тн и тн.
          не ми стана много ясно
          кого ловят укрите или руснаците
          препоръка е

          Коментар


          • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

            Не гледам категории. Гледам да е в рамките на ооловръстното и да има потенциал. Да не попада под далекопроводи и други сервитути. Общо взето шопската земя тук е 4-5 та категория.
            на 4 не може да сменяш статут
            за рентга ли ти е
            препоръка е

            Коментар


            • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
              Добрата новина е, че руснаците пак ще дойдат. Лошата е, че този път с танкове, и няма да са само по черноморието.
              бахти глупостите, но все пак идват от човек от ийст коуста, а гагаузите не се славите като много умни

              Ето една хубва статия, препоръчвам четене с разбиране, пак е писана от челяк от ийст коуста: Българският парадокс: Защо жилищата поскъпват, когато 39% стоят празни?

              Притежанието на дом изглежда като неотменима културна ценност за българите. Неслучайно според данни на "Евростат" 86% от тях обитават собствено жилище - нетипично висок дял в сравнение със западноевропейски страни като Германия, където същото важи за едва 1/2 от хората. Същевременно в последните години имотният пазар у нас се превръща в нажежена тема заради бързо растящите цени в големите градове. Така купувач в София днес би платил 2,5 пъти повече за новия си дом, отколкото през 2015 според последния индекс на Националния статистически институт (НСИ).

              Има различни теории на какво се дължи рязкото поскъпване. От една страна инфлацията вероятно мотивира някои българи да обърнат спестяванията си в различни активи, за да ги предпазят от обезценка. От друга страна ипотечното кредитиране преживява невиждан бум през последните години, а сумите на отпуснатите кредити растат дори по-бързо от цените на имотите. Според икономическата теория ръст в цените олицетворява неравновесие между търсенето и предлагането - повече искат да купят нещо, отколкото се предлага на пазара. На пръв поглед това налага заключението, че в България няма свободни жилища.

              Последното преброяване на НСИ от 2021 разказва различна история. Според него значителна част от жилищния фонд - 39%, остава необитавана. Важно е да се отбележи, че не всички празни жилища, представени в данните, са в добро състояние. В малките населени места много от тях биха били в занемарен вид, но необитавани стоят едновременно и новопостроени сгради на по-привлекателни места.



              Картата от графиката представя дела празни жилища според преброяването, разделен по 265-те общини в България. За улеснение с еднакъв тъмен цвят са отделени тези, където стойността възлиза на над 40%, а по-светлият цвят стои за по-нисък дял. Всъщност числата варират от 17% в Стамболийски, Пловдивско и 20% в Дулово, Силистренско до 89% в Несебър, Бургаско и Трекляно, Кюстендилско. Допълнително са записани точните стойности за най-големите градове.

              Налице са цели региони, където около половината жилища (или повече) са празни. Това явление е особено изразено в най-силно обезлюдените райони на страната. В Северозападна България напр. в почти всяка община повече от 40% от жилищата са празни, като това включва дори областни центрове като Видин, Враца, Ловеч и Кюстендил. По всяка вероятност в данните там влизат напр. стари селски къщи и изоставени блокове, които на практика не са годни за живеене.

              Сходна ситуация се наблюдава и в някои части на Черноморието, където презастрояването в контекста на сезонен туризъм води до наличието на много апартаменти с ваканционен характер, които не се използват целогодишно. В курортните общини като Несебър са налице жилища, които формално не се смятат за хотели, но и нямат постоянни обитатели.

              В големите градове делът на необитаваните жилища също е висок. В София той достига 30% въпреки активния имотен пазар и силното търсене. Подобна е картината и в Пловдив, Варна и Бургас. Причината за това може да се търси в комбинацията от ниски местни данъци, които правят задържането на недвижими имоти финансово изгодно, и растящите цени на пазара, които мотивират собствениците да изчакват преди продажба с надеждата за по-висока печалба.

              През последните години е налице ръст на строителството в общ план, който допринася за високия дял празни жилища. Според НСИ броят на новопостроените се покачва почти тройно от 8 хил. през 2018 до 23 хил. през 2023. Засега се наблюдава нов спад до 18 хил. нови жилища през 2024, който може да се дължи и на промяна в събирането на данните и неточности в тях, които ще подлежат на корекция.

              Докато почти отсъстват общини, в чиито градове над половината жилища да са необитавани, такъв дял е характерен и масов за селата. Съответно общини с по-ясно изразен селски характер, т.е. без големи градове в тях, биха имали и по-висок дял празни жилища. Въпреки това има сравнително малки, селски общини както с особено висок, така и с особено нисък дял празни жилища. Разликите са и донякъде по административни причини - напр. дали една отдавна запустяла сграда в обезлюден регион продължава формално да се брои в статистиката.

              Демографските характеристики изглежда също са свързани с разпределението на необитаваните жилища. Докато в села и малки градове делът на празните имоти е логично висок, има такива общини с преобладаващо малцинствено население като Якоруда, Руен и Гърмен, където този дял е необичайно нисък. Възможни обяснения са разлики в гъстотата на населението там или по-щателно "отписване" на необитаемите сгради от регистрите в сравнение с други места.

              Наличието на толкова много необитавани жилища в България е икономически и социален феномен с дългосрочни причини и последици. От една страна той е резултат на бързия спад на населението след 80-те, придружен от активно строителство в някои региони на страната. От друга страна той сочи към презастрояване в големите градове, където и днес има достатъчно пространство за повече жители. На пръв поглед това преобръща пазарната логика - защо имотите поскъпват, щом толкова от тях стоят празни? В действителност логиката остава валидна, ако повечето такива жилища не участват в предлагането - стоейки празни, без да се продават или отдават под наем.

              За автора:

              Иван е горд варненец със страст към статистиката. Завършва икономика в Мюнхен, увлича се по езикознание, история и физика, а работи като пазарен анализатор и бизнес мениджър. Хвали се, че е бил във всяка държава на ЕС и че говори пет езика, обича природата, а често прекарва свободното си време в изучаване на някой обществен феномен от структурната му страна - чрез данни. През 2019 създава Землевеж - платформа в социалните мрежи за представяне на света и България в числа от достоверни източници. Там той смила сложни теми по разбираем начин чрез стотици инфографики, които достигат до растяща аудитория от младежи и възрастни.

              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Добрата новина е, че руснаците пак ще дойдат. Лошата е, че този път с танкове, и няма да са само по черноморието.
                Last edited by better; 20.02.2025, 17:06.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

                  Изглежда съм луд човек. За мен земята е подценена, направо без пари. Купувам ЗЗ в рамките на околовръстното на СФ. Цената е под м2 ламинат.
                  Изпадат страхотни ниви.
                  Вчера гледам от ринга вдясно, до Морени комлекса има поне 100 дка, и се учудвам как е останало. Изобщо около околомръсното има парцели бол, но защо всеки се бута на Ливади нз.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                    започвай да шиеш якички
                    При нас вече нямаше...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение

                      Яне промили са ти яко мозъка с евргейски ценности.
                      имам познат украинец, който живее от много години в България и си говорим нещата без да припадаме на тема евроатлантически ценности и копейки.
                      хората там искат преди всичко войната да спре..

                      Факт е,че мъжете от луганската и донецка области ги мобилизират няма не искам и там наистина е драма.
                      Другите ги дърпат от затънтени краища на Русия, но за тези в луганск и донецк нямало никаква прошка и съответно са доста обезкръвени.

                      спроед моят познат в тези зони (и в Крим също) вече реално няма останали хора с украинско самосъзнание и даже така да спре всичко е ОК, но големите явно искат война или завземане на ресурси и тн и тн.
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

                        Не бъркаме:-)
                        Идеята е да купиш ЗЗ с потенциал. След време да и смениш статута. Все пак земята в рамките на околовръстното е ограничено количество. Рано или късно всичко ще се застрои и ще стане един полис с икономически зони и логистични паркове.
                        Е, говорим за различни неща Аз говоря за земя за зърно, дето е по 3-4000 лева декарчето и щяла още да расте, щото те земята вече не я произвеждали Иначе, сам знаеш, че всичко е тайминг - дали ще можеш да береш плодовете, или ще остане за децата ти, е съвсем друга тема
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение


                          1-2 за покупка
                          1-2 за склад сандвич панел

                          1-2 защото много играят цените
                          Какъв брилянтен и точен анализ...

                          Личи си че си врял и кипял

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                            нали не бъркаме ниви с парцели за стрителство? Щото аз говоря за ЗЗ, която се ползва по предназначение - малка, но съществена разлика
                            Не бъркаме:-)
                            Идеята е да купиш ЗЗ с потенциал. След време да и смениш статута. Все пак земята в рамките на околовръстното е ограничено количество. Рано или късно всичко ще се застрои и ще стане един полис с икономически зони и логистични паркове.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                              мой познат преди време за цената на 2 двустайки си купи 10+ декара накрая на един софийски квартал (недолюбван, цигански и тн итн), но в рамките на околовръстното.
                              построи си склад за негови нужди, а в момента строи още складове за под наем. С парите дадени за 2-3-4 двустайки дето им припадат колегите тук има земя + склад, който му спестява 8-9К на месец наем, а дохода от складовете, които строи в момента ще е в пъти.

                              ама тухли та тухли
                              Не всеки има топки и кураж за такъв бизнес.

                              Има много инвеститори, изгубили парите си. Аз пъл имам колега от следването, беше доста беден, но първо си купи двустаен панелен апартамент през 2006 г., а после през 2020 г. голям апартамент в затворен комплекс до Околовръстното. Обаче къта и не харчи за глупсоти и работи нон-стоп.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

                                Берти това пак са тухли, и как може да сравняваш "2-3-4 двустайки" с 1 или 2? Повечето тук нямат такъв капитал - да хвърлят 1 милион в нива, освен това той очевидно има някакъв бизнес и това му е било по-скоро инвестиция в него а не толкова заради имота. Сравняват се ябълки с банани.

                                Иначе и за мен земята е по-привлекателна покупка, но не е за всеки.

                                1-2 за покупка
                                1-2 за склад сандвич панел

                                1-2 защото много играят цените
                                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X