IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Имa eднa eдвa зaбeлeжимa paзлиĸa (зa мoмeнтa ниĸoй в пyбличнoтo пpocтpaнcтвo нe й e oбъpнaл внимaниe) и тя e, чe зa пpъв път cлeд пepиoд нa гoдинa и пoлoвинa пocтoянeн cпaд, пpeз тpeтoтo тpимeceчиe нa 2022-a нeoбcлyжвaнитe ĸpeдити в бaнĸoвaтa cиcтeмa ca oтбeлязaли pъcт в aбcoлютнa cтoйнocт. Kaĸтo БHБ oтбeлязвa: "Бpyтният paзмep нa нeoбcлyжвaнитe ĸpeдити и aвaнcи в ĸpaя нa ceптeмвpи възлизa нa 4.737 млpд. лв. (пpи 4.710 млpд. лв. в ĸpaя нa юни), a дeлът им в oбщaтa cyмa нa бpyтнитe ĸpeдити и aвaнcи e 5.09% (пpи 5.24% в ĸpaя нa юни)".

    Πoвишaвaнeтo нa тeзи пpoблeмни взeмaния c 27 млн. лeвa зa тpи мeceцa изглeждa пpeнeбpeжимo мaлĸo, нo нeĸa ce зaмиcлим дaли тoвa нe пъpвият cигнaл зa нaчaлoтo нa eдин нeгaтивeн пpoцec пo влoшaвaнe нa ĸaчecтвoтo нa ĸpeдитнитe пopтфeйли. Πpи пaндeмичнaтa ĸpизa и дopи cлeд нaчaлoтo нa вoйнaтa в Уĸpaйнa нoвooтпycнaтитe oт бaнĸитe зaeми pacтяxa, a в cъщoтo вpeмe oт лятoтo нa 2020-a нeoбcлyжвaнитe ĸpeдити ĸaтo aбcoлютнa вeличинa пocтoяннo нaмaлявaxa. И ceгa извeднъж тaзи пoлoжитeлнa тeндeнция ce oбpъщa.

    Ocнoвни винoвници зa тoвa ca пyбличния ceĸтop ĸъдeтo pъcтa нa нeoбcлyжвaнитe ĸpeдити e c нaд 8 млн. лeвa и фиpмитe - c pъcт oт близo 18.6 млн. лeвa зa eднo тpимeceчиe. Дoмaĸинcтвaтa ĸaтo цялo пoддъpжaт cпaдa нa пpoблeмнитe зaдължeния ĸъм бaнĸитe, нo тoвa e caмo зa cмeтĸa нa вce oщe дoбpoтo пpeдcтaвянe нa жилищнитe ĸpeдити - нaмaлeниe c 34.5 млн. лeвa, тъй ĸaтo пpи пoтpeбитeлcĸитe cъщo имa yвeличeниe нa пpoблeмнитe взeмaния c нaд 28 млн. лeвa.

    https://money.bg/finance/neobsluzhva...aha-glava.html

    Коментар


    • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
      Повишители, едно нещо ме гложди от много време, та искам да попитам. Защо искате цените да се качват, пък в същото време се кълнете, че няма да продавате, кво ще ви "грее" това че цените се "качили"? Също така, щом твърдите, че цените ще се качват, защо не купувате?
      Ти що не продаваш, като толкова се радваш, че ще има спад?
      Имот не се купува за да се продава, това да не ти е форекс или биткон.
      Аз, каквото ми е трябвало, съм купил, не се мая с години, като краснополянския некупувач.

      Коментар


      • Това е положението в топ центъра на Варна в момента. Отрезвяване?

        https://prnt.sc/lgwxdo8-oLxH
        https://prnt.sc/SiqoOaj6KeUZ
        https://prnt.sc/QLVPM5wTxlwO
        https://prnt.sc/9x9-8z2vjloi
        https://prnt.sc/bol6NlUt3lRm

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
          277 апартамента, баси "лукса".

          Коментар


          • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

            "Строителен предприемач съм повече от 30 г., но в момента не бих започнал нов проект, признава Пламен Андреев."

            Интересно, строителите не искат да работят на по-малка печалба от 200%....
            като гледам така, май само той не би започнал нов проект
            препоръка е

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
              https://www.bloombergtv.bg/a/43-imot...-poveche-razum


              Пламен Андреев няма точен отговор и на въпроса дали в следващите години ще се стигне до ситуация, при която ще има замразени строежи и незавършени сгради, както се случи след настъпването на финансовата и икономическа криза през 2008 г.

              „Рядко казвам „не знам“, но в случая го правя.“

              Вероятно ще има процес на пречистване на пазара, защото в него влязоха много случайни предприемачи, както стана през 2008 г. Това ще върне пазара в нормални и устойчиви нива, обясни събеседникът.

              Инж. Андреев сподели, че на конференцията BalREc 2022 преди дни банкери са обяснили как догодина не се очакват драстични промени в условията за кредитиране и лихвите няма да растат бързо. Обяснението – българските банки са стабилни и е нужно време решенията на ЕЦБ да бъдат отразени в кредитната им политика.

              „Добре, нека следващата година бъде красива и добра, но по-следващата каква ще е? А годината след това? Какво става, когато банките променят условията си? Моят съвет към хората е: „Не гледайте как са нещата сега !
              "Строителен предприемач съм повече от 30 г., но в момента не бих започнал нов проект, признава Пламен Андреев."

              Интересно, строителите не искат да работят на по-малка печалба от 200%....

              Коментар


              • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
                Повишители, едно нещо ме гложди от много време, та искам да попитам. Защо искате цените да се качват, пък в същото време се кълнете, че няма да продавате, кво ще ви "грее" това че цените се "качили"? Също така, щом твърдите, че цените ще се качват, защо не купувате?
                Не искам цените да се повишават, но повече мразя да се самозалъгвам. Гледам реално на нещата и купувам . Не може да изкупя всички имоти затова и подбирам какво и къде ще купя. Не искам да претърпя колосални загуби като Кавръков, само от инат и глупост. Виждаше ,че цените скачат непосредствено след спад и се самозалъгваше ,че цената ще пада като не купи нищо и никой да не ми пише , че е нямало какво, имаше ,но загуби много ,много пари които никога няма да си върне. Ужас !!!
                Това е моята истина за другите незнам

                Коментар


                • https://bnr.bg/post/101733067/ecb-sh...ta-se-izmachva

                  Ще направя всичко по силите си, за да гарантирам, че ние, Управителният съвет на ЕЦБ, няма да се откажем твърде рано и че ще продължим да напредваме с нормализирането на паричната политика – дори ако нашите затягащи мерки забавят икономическото развитие", каза Нагел по време на Германска банкова конференция - "Диалог с банковия надзор", добавяйки, че са необходими големи повишения на лихвите.

                  "Тъй като в ситуация, в която паричната политика излиза над нормалната лихвена крива, общите икономически разходи биха били значително по-високи“, посочи още той.

                  Луси Де Гиндос добави от своя страна, че политиката на ЕЦБ ще "намали съвкупното търсене, както потреблението, така и инвестициите, но това е единственият възможен път напред, който имаме, защото ако не предприемем нищо, би било много по-лошо".

                  Очаква се икономиката на еврозоната да се свие тази зима поради комбинация от по-високи разходи за енергия, по-слабо глобално търсене и по-високи разходи за заеми.

                  И двамата висши членове на централната банка подкрепиха политиката на съкращаването на облигациите за трилиони евро, притежавани от ЕЦБ, които бяха натрупани чрез програмите за "количествени облекчения" през последното десетилетие, когато инфлацията беше твърде ниска

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
                    Повишители, едно нещо ме гложди от много време, та искам да попитам. Защо искате цените да се качват, пък в същото време се кълнете, че няма да продавате, кво ще ви "грее" това че цените се "качили"? Също така, щом твърдите, че цените ще се качват, защо не купувате?
                    Има хора обичат да си смятат капиталовата и това ги грее. Реално нито ще купят нещо съществено нито ще продадат, но самочуствието е важно. Това не е рядко срещана позиция в България и спокойно мога да кажа е един от стълбовете на пазарът на НИ. Купуваш и стискаш и смяташ по някаква висока цена - по този начин се получава един 'мъртъв товар' и в даден момент пазарът не се пресища с имоти. Но това е до време и обем.
                    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                    Коментар


                    • Повишители, едно нещо ме гложди от много време, та искам да попитам. Защо искате цените да се качват, пък в същото време се кълнете, че няма да продавате, кво ще ви "грее" това че цените се "качили"? Също така, щом твърдите, че цените ще се качват, защо не купувате?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                        „Не мога да си обясня как хора с нетни доходи от 1800-2000 лв. и събрани от мама и тате
                        20 000-30 000 евро, отиват да купуват апартамент и вземат кредит по 100 000 евро“
                        - инж. Пламен Андреев, управител на компанията „Планекс Инвест“


                        Масовият купувач на имоти рискува много. Трябва повече разум

                        чЕкай ти разум от Пена & Вуте!
                        Те купуват във време на паника и продават във време на истерия!
                        Юлка, инженера да не се чуди и мае, а да види доходите на мама и тате. Щото както са дали за първоначалната вноска, така и ще го изплатят половината На младежта я се падне да изплати 20%-30%, я не. Когато цялата рода бачка за 1 апартамент, сметката излиза. Проблемът е когато няма имоти и гръб. Тогава ипотеката, особено със среден доход може да си е чиста бесилка.

                        Чертата на българина да помага на децата си до гроб, преди десетилетия се смяташе, че ги "разглезва", но в днешната ситуация е абсолютно необходима. Ей тука германците с техния егоизъм да си "ритат" децата на 18г. по квартири, са не 1, а 2 обиколки назад. Сега, ако семейството и родата не се организира и сплоти като сицилианска фамилия, са обречени. Швабите ще го разберат по трудния начин. Изобщо не им завиждам. Децата и внуците им ще са роби до гроб.
                        Last edited by Bad_Bear; 08.11.2022, 12:05.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение

                          Има и един друг фактор. На района тепърва му предстои "презастрояване" и покачване на гъстотата на населението. Което е минус за живущите, но огромен плюс за търговските помещения. Ако на Кавръчето прогнозите за рецесия се сбъднат и свалят още цената търговските площи за конкретния район, всяка покупка там ще е удар.
                          Не бих казала, че ще го презастроят . Днес, там има само едно празно място и наистина страхотно застрояване. Може да стане много хубаво място за живот, не ,че днес не е. М/у другото спомена ми е ,че в новите кооперации в квартала / 60-70-80 г. на миналия век / апартаменти даваха само на висши общинари, активни борци с/у фашизма и разни генерали, а старите къщи са на дребната буржоазия от преди 1944 г., та Джони ,не е много прав за живущите в квартала.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                            Айде ,долу на Сливница ми продават обекта Театрална резидънс на цени като за Докторска на зелено ,от другата страна крематориум ,и жп линиите ,ама не е луд тоя дето яде баницата знаеш .
                            За 2 000 евро на квадрат да живееш буквално на булевард Сливница ще е супер живот
                            Сега те прочетох. Наистина ли е за 2000 € кв. м. ? Не ми се струва скъпо да си призная, мислех, че цената ще е повече. Мястото не е перфектно ,но не е толкова зле, много по-добре е от строеж Инфинити по спомен така се казваха двете високи кули до бензиностанцията. Това не е бул. Сливница, а Д. Николаев. На този строеж хубавата част му е с гледка към Мадрид и Витоша / юг / и това ,че пред него нищо не може да се строи.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение

                              Аха, съгласна съм с теб Все пак днес, сме в преходен период и до 5 год. и енергията и цените и доходите ще се хармонизират, та и затова написах ,че ми се струва добра сделка. Дори и сега да е 300 € ,много бързо ще навакса според мен.

                              ПП: 300 € е по-малко от минималната работна заплата. Според мен цената на наема в този момент ще се движи по средата м/у минималната и средната работна заплата.
                              Има и един друг фактор. На района тепърва му предстои "презастрояване" и покачване на гъстотата на населението. Което е минус за живущите, но огромен плюс за търговските помещения. Ако на Кавръчето прогнозите за рецесия се сбъднат и свалят още цената търговските площи за конкретния район, всяка покупка там ще е удар.

                              Коментар


                              • „Не мога да си обясня как хора с нетни доходи от 1800-2000 лв. и събрани от мама и тате
                                20 000-30 000 евро, отиват да купуват апартамент и вземат кредит по 100 000 евро“
                                - инж. Пламен Андреев, управител на компанията „Планекс Инвест“


                                Масовият купувач на имоти рискува много. Трябва повече разум

                                чЕкай ти разум от Пена & Вуте!
                                Те купуват във време на паника и продават във време на истерия!

                                Коментар

                                Working...
                                X