IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

    Поста към Ратко и неговият трябва да го преведа - предлагането в Папура се е вдигнало с неколкостотин процента от 1 на 5.....
    Да падането на цените на ПРЪВ поглед е супер за мен, ама на практика не е сигурно дали е така. За Кавръчето и Митето е добре защото мечтаното ЕПК или панелка има добра перспектива да поевтинеят. За мен поевтиняването би било само виртуално защото няма да има какво да купя. Защо виж издадените Акт16, разрешения за строеж и започнати строежи в периода 2010-16... Паннелки, ЕПК-та и нови от преди 2015 не ме интересуват.
    Според НСИ жилищата в София са се увеличили с 134 хиляди за периода от 2011г до 2021г.Не им знам методологията и дали броят жилищата само с Акт 16,но дори и да не са всички 134 хиляди жилища в повече с Акт 16,то явно са налични,щом са преброени от НСИ. И рано или късно ще получат Акт 16,щото не виждам никаква логика да се хвърлят милиони за строеж на жилищна сграда и после нарочно да не се вади Акт 16.

    Коментар


    • В момента влизам в онлайн банкирането на Пощенска и виждам тази "оферта" :


      Сбъдни мечтата си за нов дом!

      Пощенска банка ти предоставя един месец с атрактивни условия за жилищно кредитиране.

      Лимитирана оферта само за месец октомври 2022 г.

      Кандидатствай за жилищен кредит от 01 до 31 октомври 2022 г. и се възползвай от специалните ни промоционални условия, с които може да спестиш до 1 000 лева от първоначалните си разходи, свързани с кредита*:
      • Промоционално предложение:
        • Възстановяване на разходите за учредяване на ипотека в размер до 1 000 лева*.
      • Атрактивни отстъпки:
        • Без такса за оценка на кредитоспособността, без такса за документален анализ на обезпечението и без такса за оценка на обезпечението при кредит за рефинансиране на твои съществуващи задължения*;
      Параметри на кредита:
      • Променлив лихвен процент за целия срок на кредита**;
      • Валута: лева;
      • Размер: до 700 000 лева;
      • Срок: до 35 години;

      https://www.postbank.bg/Mortgage-Loa...66F43BD745BA2D


      П.С чудя се коя бамка ще обяви 0% за да избие рибата.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

        имаше лятото едни сгодни 40+ декара 3-та категория май, в любен каравелово
        началната цена на търга беше около 1000 и малко за декар
        аз не съм ходил да наддавам, само пуснах предложението по куриер
        та търга беше завършил на 150к лв
        после авно са отрезнели и ги е взел този с предложение около 95клв
        1000 лв???? Къде е тва, коя община? В Добруджа лятото бяха вдигнали на 5000 лв.

        Хмм знам го района, ако е на равното си е струвала цената. Явно са играли са с 2 "коня".
        Last edited by better; 24.10.2022, 18:37.

        Коментар


        • Я да видим пак кво става тук?

          https://www.komfortbrokers.com/bg/pr...5--v-kv-chayka

          12 те апартамента още си стоят непродадени, а обекта още няма акт 16, както беше обещано за 1,10,2022

          "Въвеждане в експоатация: 01.10. 2022 г."

          Сега е променено на 1,12,2022г.

          Детайли:

          ID #1106

          град: Варна

          квартал: Чайка

          Начало на строежа: 12.09.2019

          Въвеждане в експлоатация: 01.12.2022

          Eтапи: В строеж

          Инвеститор: Комфорт
          Last edited by better; 24.10.2022, 18:05.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

            За мен по-интересното е, че при чси (и то в Добруджа) започнаха да излизат земи на търг. Преди това нищо не излизаше, защото арендаторите го изкупуваха като топъл лЕб. Ще следим дали ще има мераклии на търговете.
            имаше лятото едни сгодни 40+ декара 3-та категория май, в любен каравелово
            началната цена на търга беше около 1000 и малко за декар
            аз не съм ходил да наддавам, само пуснах предложението по куриер
            та търга беше завършил на 150к лв
            после авно са отрезнели и ги е взел този с предложение около 95клв
            препоръка е

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
              Да усвоиш 40 милиона си се иска работа,но все пак да завършим днешния ден с топ новината


              https://www.banker.bg/finansov-dnevn...-da-se-udvoiat

              Лихвите по жилищните заеми може да се удвоят
              Защо държавата да е по-лош длъжник за банката от ... Ванката?(БАЙЛОРА)

              Защо държавата да е смятана за по лош длъжник от Байлора ?
              Къде е логиката ?
              Няма такава,грешките трябва да се коригират....


              Банките вече отпускат пари на държавата при исторически рекордна лихва от 5.65 процента. В същото време средната лихва по ипотечните заеми – тези за Ванката (от една телевизионна реклама), е 3.5 процента. Възможно ли е дълго време да се задържи това неравновесие – банките да смятат за по-рисков клиент държавата (при все че хазната не може на практика да фалира и да спре плащанията) и затова да й отпускат по-скъпи заеми от тези за фирмата или гражданина?

              Байлорчо,какво ще кажеш ?
              Ти си по голям тарикат от държавата бре,взимаш и плащаш по евтин дълг от нея?
              Смяташ ли това за правилно,все пак ние данъкоплатците плащаме тия дългове ?
              И аз тва съм казвал преди. От къв зор банката ще дава на 2,9% на Ганьо, вместо да ги даде на 5,60% на държавата?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение
                Мързи ме да чета последните 100-ина страници.
                Та начи има 2 факта дет дават индикация, че ще зарадват Кавръка.... и мен :-)
                Начи след спада от няколко процента лятото последните 2 месеца сме на нула . .т.е. няма следлетно възстановяване....Демек патова ситуацията - продавачите не са на зор, ама нема и кой да плати исканите цени. С многото ново и лихвите това няма как да не пречупи продавачите да мръднат малко надолу....и т.н.
                И второто - за първи път от десетина години видях в желан Южен квартал разлепени листа с продаване на имот / ЕПК ама е високо и скъпо все още за Кавръчето/. Значи брокерите не са свършили работа и човека е решил да продаде на съседите.....

                Изглежда Ледчо този път ще се окаже най-добър в прогнозите. Позна и ръста и прогнозира , че след върха есента ще върне десетина процента / още не е факт , но може да стане/. По-интересно е какво ще стане догодина....
                За мен по-интересното е, че при чси (и то в Добруджа) започнаха да излизат земи на търг. Преди това нищо не излизаше, защото арендаторите го изкупуваха като топъл лЕб. Ще следим дали ще има мераклии на търговете.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение

                  По-добре разгорещен спор, отколкото вяла дискусия
                  То спор няма, само обиди и мерене на пишки.

                  Коментар


                  • Частният сектор на британската икономика се е свил по-бързо от очакваното

                    Частният сектор на британската икономика се е свил с по-бърз от очаквания темп през октомври, което се дължи най-вече на влошената ситуация в сектора на услугите. Това се посочва в предварително проучване на данните от "Стандард енд Пуърс глоубъл" (S&P Global), публикувано днес и цитирано от БТА.

                    Композитният индекс на мениджърите по доставките (PMI), който комбинира производството и услугите, е намалял до 21-месечен минимум от 47,2 пункта спрямо 49,1 пункта през септември. Икономисти прогнозираха резултат от 48,1 пункта.

                    Всеки показател под 50 пункта свидетелства за спад в икономическата дейност.

                    Индексът за бизнес активността в сектора на услугите се понижил до 47,5 пункта спрямо 50 пункта през септември, което е най-бързият спад от януари 2021 г. Икономистите очакваха скромен спад до 49,6 пункта.

                    Индексът за активността в промишления сектор е намалял до 45,8 пункта спрямо 48,5 пункта през предходния месец. Икономистите очакваха резултат от 48 пункта. Последният резултат бележи 29-месечен минимум.

                    Новите заявки са се понижили с най-бързия си темп от януари 2021 г., отразявайки все повечето знаци за намаляване на търсенето. Това често се приписва на значително понижение на доверието на бизнеса и потребителите през последните месеци, според проучването.

                    "Повишената политическа и икономическа несигурност е довела де до невиждан от световната финансова криза през 2009 г. спад на равнището на икономическата дейност, ако се изключат месеците на локдауни заради пандемията", каза главният икономист в "Стандард енд Пуърс глоубъл маркет интелиджънс" (S&P Global Market Intelligence) Крис Уилямсън.

                    "По тази причина брутният вътрешен продукт със сигурност ще се понижи през четвъртото тримесечие след вероятно съкращаване през третото тримесечие, което означава, че Великобритания е в рецесия", добави той.

                    Коментар


                    • Великобритания се готви за срив на имотния пазар

                      24 окт 2022 | 15:06 183


                      Адвокатите по недвижими имоти във Великобритания бяха призовани да се подготвят за срив на жилищния пазар, подобен на финансовата криза от 2007 и 2008 г. Експерти от CLC (специализиран регулатор по вещно право) прогнозират спад на обема на сделките, съобщава Telegraph.

                      От CLC отбелязват, че нарастващите лихвени проценти, рецесията, намаляващата наличност на ипотечни сделки и намаленото предлагане на имоти за продажба ще доведат до 40% спад в трансакциите.

                      Лихвените проценти по ипотечните кредити се покачиха до над 6% за първи път от 2008 г. насам и се очаква да продължат да растат. Банковият лихвен процент е 2,25% и се прогнозира да достигне малко под 5% през следващата година.

                      Bank of England прогнозира през август, че икономиката ще се свие за 15 месеца, започвайки от края на тази година.

                      Затова от CLC призовават адвокатските кантори да помислят как ще реагират на задаващия се значителен спад в икономиката.

                      Тези, които са съсредоточени значително или изцяло върху прехвърлянето на имоти, би било разумно да изготвят план за действие при извънредни ситуации, който определя стъпките, които биха предприели, за да защитят бизнеса в случай на спад в обемите на трансакциите, подобен на този, наблюдаван през 2007-08 г. – намаление с 40%.

                      Според Крис Сайкс от ипотечния брокер Private Finance „спад“ в активността на пазара за покупка на жилища има, но се е увеличил броят на случаите на втора ипотека.

                      На този етап покупките на жилища са задържани и поради закъснения в процеса на прехвърляне, уточнява банкерът.
                      Купувачите на жилища са принудени да харчат десетки хиляди лири, за да предотвратят колапса на покупките на жилища, тъй като забавянията излизат извън контрол.

                      Логистичните задръжки на пазара на имоти означават, че продажбите се проточват толкова дълго, че офертите за ипотека на купувачите изтичат, преди да успеят да ги завършат – а лихвите са се повишили толкова бързо, че заместващите заеми са до три пъти по-скъпи.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение
                        Аз да си препотвърдя прогнозата- догодина пролетта или най- късно лятото лихвите тръгват обратно надолу( първи в ЮС, а после и по света) Прозорец за купуване на НИ в София- от пролетта до края на 2023
                        За лихвите споделям мнението ти. За покупка и цените на имотите по-скоро 2024-26. Точно догодина средният лихвен процент по депозитите у нас ще се вдигне , от там и ипотечките и докато отново паднат ще трябват 2-3 години без оглед на това, че основният лихвен процент някъде е паднал....
                        Същото както се га защо ипотечките не поскъпват с темпото на лихвеният процент само в обратна посока...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                          Това не те ли радва?При положение, че отдаваш под наем и нямаш намерение да продаваш,а си споделял, че искаш да купиш още жилища ако паднат цените.
                          Още повече ако вдигнат лихвите по кредитите доста хора ще наемат жилища, вместо да ги купуват.
                          Така че за вас наемодателите подобно развитие би трябвало да е желано.
                          Поста към Ратко и неговият трябва да го преведа - предлагането в Папура се е вдигнало с неколкостотин процента от 1 на 5.....
                          Да падането на цените на ПРЪВ поглед е супер за мен, ама на практика не е сигурно дали е така. За Кавръчето и Митето е добре защото мечтаното ЕПК или панелка има добра перспектива да поевтинеят. За мен поевтиняването би било само виртуално защото няма да има какво да купя. Защо виж издадените Акт16, разрешения за строеж и започнати строежи в периода 2010-16... Паннелки, ЕПК-та и нови от преди 2015 не ме интересуват.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение
                            Аз да си препотвърдя прогнозата- догодина пролетта или най- късно лятото лихвите тръгват обратно надолу( първи в ЮС, а после и по света) Прозорец за купуване на НИ в София- от пролетта до края на 2023
                            На Накавръчко му трябват по-голями прозорци 5-7г. И, пак не е сигурно, че ще се стигне до покупка

                            Коментар


                            • Аз да си препотвърдя прогнозата- догодина пролетта или най- късно лятото лихвите тръгват обратно надолу( първи в ЮС, а после и по света) Прозорец за купуване на НИ в София- от пролетта до края на 2023

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                                Да усвоиш 40 милиона си се иска работа,но все пак да завършим днешния ден с топ новината


                                https://www.banker.bg/finansov-dnevn...-da-se-udvoiat

                                Лихвите по жилищните заеми може да се удвоят
                                Защо държавата да е по-лош длъжник за банката от ... Ванката?(БАЙЛОРА)

                                Защо държавата да е смятана за по лош длъжник от Байлора ?
                                Къде е логиката ?
                                Няма такава,грешките трябва да се коригират....


                                Банките вече отпускат пари на държавата при исторически рекордна лихва от 5.65 процента. В същото време средната лихва по ипотечните заеми – тези за Ванката (от една телевизионна реклама), е 3.5 процента. Възможно ли е дълго време да се задържи това неравновесие – банките да смятат за по-рисков клиент държавата (при все че хазната не може на практика да фалира и да спре плащанията) и затова да й отпускат по-скъпи заеми от тези за фирмата или гражданина?

                                Байлорчо,какво ще кажеш ?
                                Ти си по голям тарикат от държавата бре,взимаш и плащаш по евтин дълг от нея?
                                Смяташ ли това за правилно,все пак ние данъкоплатците плащаме тия дългове ?
                                Срокът на ДЦК и ипотечните няма ли значение? Дългосрочно лихвите ще са ниски.

                                Коментар

                                Working...
                                X