IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

    Аз помня как се бяхме договорили да изграждаме Ирак при опрощаване на дълга им. Направо само нас ни наемаха да строим....:-)
    В Украйна има достатъчно и много евтина работна ръка за черна работа. Ако е нужно ще внесат работна ръка от бившите Съветски републики.
    Големите пари и големият дълг обаче е ясно къде ще отидат. Това след като войната свърши. Нещо което не виждам как е се случи в близките няколко години.... Изключено е която и да е от двете страни да отстъпи...би било репутационно харакири....
    Да, познато ми е от много близо участието на български специалисти и да - само под шапката на английски фирми. Защото социализма не гради добри специалисти, макар след неговия край да изкопахме нови дъна... Както и да е. Мнението ми е, че ако сме от безразлични до почти враждебни спрямо Украйна, защо да разчитаме на контракти? И вероятно сте прав, че няма да има необходимост от български работници там, следователно всякакви предвиждания как ще се оскъпи строителството у нас са неоснователни. Поради това и няма как т.нар. възстановяване на Украйна да има някакво влияние на цените на имотите, което обсъждаме.
    И да, тази война ще продължи дълго, което донякъде съвпада със стратегията на Русия да има някой тлеещ конфликт като буфер, макар в случая да не им се иска толкова близо и с подобен противник, който се оказа подготвен.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
      Да започнем от най-очевидното: инфлацията измерва промяна в цените, а когато коментираме годишни изменения, трябва да си даваме сметка за нивото на цените отпреди 12 месеца. Така нареченият ефект на базата ще започне скоро да се усеща, тъй като зимата и пролетта на 2022 г. вече имахме значително по-високи цени. С други думи, ако цените останат на днешните си нива, чисто аритметично през есента на 2023 г. годишната инфлация ще е нула. Дори цените да продължат да растат, ако това е с по-ниски месечни темпове от изминалата година, към края на следващата ще имаме по-ниска годишна инфлация.
      За да подкрепим горния аргумент, да припомним, че преките фактори за инфлацията в Европа са многократното поскъпване на природния газ, а оттам – и на електричеството. Това от своя страна се пренесе и върху голяма част от енергийно интензивните стоки. Само че тази криза постепенно започва да се овладява чрез диверсификация на доставките и оптимизиране на потреблението. Отново – дори да останат на днешните си нива, енергийните цени вече няма да са фактор за инфлация, ефектът е вече отразен в състоянието на пазарите към момента. Впрочем от няколко месеца виждаме и спад от пиковите стойности на ключови селскостопански продукти, така че и при храните може да се очаква спиране на поскъпването и дори поевтиняване.

      Ефектът на огромния фискален стимул по време на пандемията в САЩ също ще се изчерпа, което означава, че потребителското търсене вече ще расте с по-умерени темпове след еднократния скок. Всъщност и в САЩ, и в Европа няма широко разпространени механизми за пълно и автоматично компенсиране на инфлацията чрез повишаване на заплати и други плащания. Това означава, че инфлацията до момента вече претопява покупателната сила на домакинствата, което свива постепенно реалното потребление, а от друга страна – че очакванията за самоподдържаща се инфлацията чрез спиралата на постоянно покачващи се заплати вероятно няма да се оправдаят. Всъщност в редица развити икономики вече се отчита реален спад на продажбите на дребно.

      Ролята на Китай вероятно няма да бъде същата като в периода на възстановяване след голямата финансова криза от 2008-2009 г. Тогава огромният вътрешен инвестиционен стимул беше двигателят за експортно ориентираните индустриални икономики, а заедно с това – и на потреблението на горива и суровини. Сега китайската икономика е в съвсем друго състояние и не само заради ковид ограниченията. Твърде вероятно е този път да няма воля и ресурс за нова кредитна и инвестиционна експанзия и съответно – растежът да е далеч по-нисък от предходното десетилетие.

      Накрая трябва да отчитаме решимостта на големите централни банки да съхранят репутацията си. Става въпрос за най-високата инфлация от четири десетилетия и със сигурност – най-високата в историята на еврозоната. Независимо от спекулациите за мотивите и намеренията на Федералния резерв и ЕЦБ, изглежда немислима друга стратегия освен затягане на паричната политика до постигане на рязко и осезаемо понижение на инфлацията. Това ще се случи дори с цената на рецесия, спад на цените на акциите и недвижимите имоти и огромна болка за тежко задлъжнели бизнеси и държави.
      Ники , защо вярваш и мислиш "рационално" ?! Отново ще попитам, защото не отговори , къде е КовидЪт ?! Трендът на Пландемията е абсолютен противовес на стотиците ти изписани редове ! Какъв ти е дефицитЪТ ,че се пънеш толкова много ?
      ПП Очевидното е ,че реционалното не е на мода от поне 3 години !

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

        Кои са неверните данни и кои неправилно изчислените %-ти??
        Измежду 1100 евро/кв. м. и 1762 евро/кв. м. поне едната от тях е много невярна. А ръста от 37.5% също е пресметнат грешно, защото използваш новата цена като база вместо старата.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

          Виж как сам стигаш до правилните следствия и изводи - а именно на огромно количество хора остават пари след разходите, които няма какво да ги правят....
          Само дето си мисли че има лесни пари на този свят. А кво е вложено не се брои. Ма те така и за имотите, тарикатите искат да купят само щото са чакали. Пред очите им мина класическа схема с имоти без пари от 2009 насам и я проспаха, сега искат период с лихви по 9% като в КТБ и после ако може и с предупреждение за момента хоп скачаме на имотите. И по сигнал ако може всички празни жилища да тръгнат да се продават, цените се сриват. Те купуват. Хубавите имоти изчезват. Те не купуват, щото ще се предлагат кофтори за изриване и нулев наемен потенциал. И пак оставаме на сухо. А междувременно обезценяваме и кеша. И пак нямаме имоти.
          Last edited by bulgarian lev; 01.01.2023, 23:10.
          Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

            Не само че използваш неверни данни за цените, а и процентите ги смяташ грешно. А ако сметнеш процентите правилно, сам ще осъзнаеш колко несъстоятелни са ти данните за цените.
            Кои са неверните данни и кои неправилно изчислените %-ти??

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

              Хайде стига с тези койни. В темата я има участник с 2 койна общо я не - не са фактор поне не тук.
              Какво се случва с взаимния фонд? Вероятно много от пишещите тук имат по един или друг начин пари вързани в подобна схема за инвестиране ( спестовни живото-застраховки, пенсиони, взаимни фондове и тн)
              Бетерчо. С 500К доларес минимум. От я има 5К лева вложени. Я не ги подценявай ти. Като нямаш дупе ще чакаш промоцията и ти. ама едва ли ще има такава че и да купи всеки квото и където пожелае.
              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

              Коментар


              • Да започнем от най-очевидното: инфлацията измерва промяна в цените, а когато коментираме годишни изменения, трябва да си даваме сметка за нивото на цените отпреди 12 месеца. Така нареченият ефект на базата ще започне скоро да се усеща, тъй като зимата и пролетта на 2022 г. вече имахме значително по-високи цени. С други думи, ако цените останат на днешните си нива, чисто аритметично през есента на 2023 г. годишната инфлация ще е нула. Дори цените да продължат да растат, ако това е с по-ниски месечни темпове от изминалата година, към края на следващата ще имаме по-ниска годишна инфлация.
                За да подкрепим горния аргумент, да припомним, че преките фактори за инфлацията в Европа са многократното поскъпване на природния газ, а оттам – и на електричеството. Това от своя страна се пренесе и върху голяма част от енергийно интензивните стоки. Само че тази криза постепенно започва да се овладява чрез диверсификация на доставките и оптимизиране на потреблението. Отново – дори да останат на днешните си нива, енергийните цени вече няма да са фактор за инфлация, ефектът е вече отразен в състоянието на пазарите към момента. Впрочем от няколко месеца виждаме и спад от пиковите стойности на ключови селскостопански продукти, така че и при храните може да се очаква спиране на поскъпването и дори поевтиняване.

                Ефектът на огромния фискален стимул по време на пандемията в САЩ също ще се изчерпа, което означава, че потребителското търсене вече ще расте с по-умерени темпове след еднократния скок. Всъщност и в САЩ, и в Европа няма широко разпространени механизми за пълно и автоматично компенсиране на инфлацията чрез повишаване на заплати и други плащания. Това означава, че инфлацията до момента вече претопява покупателната сила на домакинствата, което свива постепенно реалното потребление, а от друга страна – че очакванията за самоподдържаща се инфлацията чрез спиралата на постоянно покачващи се заплати вероятно няма да се оправдаят. Всъщност в редица развити икономики вече се отчита реален спад на продажбите на дребно.

                Ролята на Китай вероятно няма да бъде същата като в периода на възстановяване след голямата финансова криза от 2008-2009 г. Тогава огромният вътрешен инвестиционен стимул беше двигателят за експортно ориентираните индустриални икономики, а заедно с това – и на потреблението на горива и суровини. Сега китайската икономика е в съвсем друго състояние и не само заради ковид ограниченията. Твърде вероятно е този път да няма воля и ресурс за нова кредитна и инвестиционна експанзия и съответно – растежът да е далеч по-нисък от предходното десетилетие.

                Накрая трябва да отчитаме решимостта на големите централни банки да съхранят репутацията си. Става въпрос за най-високата инфлация от четири десетилетия и със сигурност – най-високата в историята на еврозоната. Независимо от спекулациите за мотивите и намеренията на Федералния резерв и ЕЦБ, изглежда немислима друга стратегия освен затягане на паричната политика до постигане на рязко и осезаемо понижение на инфлацията. Това ще се случи дори с цената на рецесия, спад на цените на акциите и недвижимите имоти и огромна болка за тежко задлъжнели бизнеси и държави.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение



                  Средна цена на двустаен днес, 1762€
                  Тоест, докато ДАУ е изпуснал въздух, двустайките в Софето са с +37,5%
                  Не само че използваш неверни данни за цените, а и процентите ги смяташ грешно. А ако сметнеш процентите правилно, сам ще осъзнаеш колко несъстоятелни са ти данните за цените.
                  Last edited by Специалист по всичко; 01.01.2023, 22:32.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                    ПП Ако имах панел обаче , сега е един от последните влакове да се вземе добра пара и после да се замени за тула....
                    AMA KAK TAKA Новото с тези малки помещения за нищо не става, кутийки! Панелът е много по-здрав и доказан в годините, затова държи цена! Гаранция, че новите сгради няма да изкарат колкото панелите!


                    Шегувам се.... но това го чувам прекалено често, а и Вълчо се спомина и ми е тъжно.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                      Не е задължително при повторно качване цената да е същата ... особено ако имотът е постоял известно време на обвява.
                      Близо сме до точката, когато новата тухла средно за София ще е с равна или по-ниска офертна цена от паннелите ... да разбира се с общите части, но това е показателно относно колко пазарно актуални са обявите за стари панели и епк-та, които между другото висят яко и не им пука.
                      Обявите не са изтрити , за да се пуснат наново. Те седят непромотирани или са им в акаунтите , ако са се изтрили след 30 дни. После с 2 клика пак стават активни. Сайт с много бъгове, но няма по-добър за момента.
                      Надявам се да свалят цените след реактивирането, но се опасявам, че засега е трудна работа. Надеждата ми е повече за следващата есен след сухо лято повече строители да се позамислят, че имат достатъчно място да свалят.
                      Поне в настоящата ситуация ми изглежда ненормално някой да актуализира НАГОРЕ. Дано да няма толкова луди и алчни.

                      ПП Ако имах панел обаче , сега е един от последните влакове да се вземе добра пара и после да се замени за тула....

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                        ДАУ 2012 - 12000.
                        ДАУ СЕГА- 36000

                        Средна цена двустаен 2012 - 770 Евро
                        Средна цена двустаен сега - 1100 Евро

                        Как мислиш, дали само 2009 и 2019 са годините?
                        Това е мнение от 08.12.2021г.

                        За една година ДАУ е -9,4%


                        https://www.google.com/search?q=dow+...obile&ie=UTF-8

                        Средна цена на двустаен днес, 1762€
                        Тоест, докато ДАУ е изпуснал въздух, двустайките в Софето са с +37,5%

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение

                          Сигурно и по-горе изброеното купуват, и на мен да ми падаха така лесни пари и аз няма да продавам, а само да трупам и тухли.
                          Виж как сам стигаш до правилните следствия и изводи - а именно на огромно количество хора остават пари след разходите, които няма какво да ги правят....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                            Да бе, тъпанари. Можеше коини да купуват. Злато и пр.
                            Хайде стига с тези койни. В темата я има участник с 2 койна общо я не - не са фактор поне не тук.
                            Какво се случва с взаимния фонд? Вероятно много от пишещите тук имат по един или друг начин пари вързани в подобна схема за инвестиране ( спестовни живото-застраховки, пенсиони, взаимни фондове и тн)
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                              Радвам се че ти си наясно, но тук хора с мнение и то не един не могат да проумеят нещо толкова елементарно.
                              Обяснявах го и със средната цена преди няколко дни. Като липсват платените обяви и остават залежалките средната цена пада....
                              Не е задължително при повторно качване цената да е същата ... особено ако имотът е постоял известно време на обвява.
                              Близо сме до точката, когато новата тухла средно за София ще е с равна или по-ниска офертна цена от паннелите ... да разбира се с общите части, но това е показателно относно колко пазарно актуални са обявите за стари панели и епк-та, които между другото висят яко и не им пука.
                              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                                Да бе, тъпанари. Можеше коини да купуват. Злато и пр.
                                Сигурно и по-горе изброеното купуват, и на мен да ми падаха така лесни пари и аз няма да продавам, а само да трупам и тухли.

                                Коментар

                                Working...
                                X