IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от unimog Разгледай мнение

    Петролът скочи 20% последния месец в разгара на лятото, последно скочи толкова началото на 2022.

    Скокът на петрола помпа инфлацията и логично следва ново повишение на основните лихвени проценти.

    Повишението на лихвите врияе върху цената на златото и на другите активи като НИ.
    Тука даже и икономиста бриджор Радев ще те обори. Не гледаш какви карти има освен твоите 13 в останалите. Учебници отпреди новия социален капитализъм в условия без покритие на парите, инфлация и огромна задлъжнялост. Кой па ти каза че златото е актив още. Инструмент за спекула може би да.
    Last edited by bulgarian lev; 01.08.2023, 22:15.
    Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ThePawnbroker Разгледай мнение
      Днес имах интересен казус : Имам търговски обект в квартал на София, от западните квартали, с доста роми наблизо. Един от обектите на фирмите ми е това. Плащам си 1200лв на месец наем(40кв.м). Идва хазяина и вика "искаш ли да го купиш" ... ей тъй изневиделица. И аз ... не ща да си развалям рахата викам " Ми защо не, колко " . Той почва да усуква "провери си ".... Гледам аз в нета, викам специалисти от една от големите агенции, познати. Туй дето видях беше 120К евро. Брокерите викат 120-130,но по-скоро 120К. И казвам аз на хазяина 120К,макар, че не ми се дават хич, щото така си ми е добре и той вика "Ооо много си далеч от истината " с жена ми гледахме поне 200К ! Шах с пешката ! Едно време в учебника пишеше, че търговски имот струва 7г наем, а това излиза към 30години. Ама аз и да съм жив, ще имам сигурно Алцхаймер след 30г. все пак бях в армията през "световното САЩ 94та".... После се позамислих и огледах... ама то в района за 1000лв-1500лв наем на месец бол обекти под наем, че и по хубави от моя и по-големи... Иначе "Слава на бога", кеша го имам, ама що пък да набивам 200К евро в нещо, дето наема му е 600евро на месец, като мога и го правя, да въртя парите със завидна за този форум доходност. Вие как бихте постъпили на мое място ? Аз още не съм изсипал студената кофа вода върху хазяина.
      5000 Евро на квадрат вървят магазините на Графа. Де е Гарибалди, де е гетото. Прати му долната обява на твоя хазяин с пожелания към майка му.

      https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...mcw&f1=1&fe7=1

      Тези 200к дори на безсрочен депозит да ги държиш при сегашните лихви от 3,5% (оферти извън БГ колкото щеш) ще ти се плаща наемът само от лихвите. 120к дето си му предложил са твърде много. 50к е максимумът. Явно е видял, че тези мижави 600 Евро не могат да се вдигнат и е решил да те пробва колко си глупав.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 6000 Разгледай мнение

        7 годишни наема май алцхаймера е подранил
        Моите учебници бяха 1995г, може и да са се променили нещата. Ще споделя все пак опит. Имам към 50 търговски обекта под наем. Никъде не ми е изгодно да купя обекта. Имам и мои(фирмени) търговски обекти(на центъра на София, от друг бизнес), които давам под наем и доходността/цената на имота е ... майтап направо.Срам ме е да си призная - 3%. Но уж чакаме София да "цъфне" някой ден(друга тема). Иначе, ако се наложи да напусна въпросия обект и някой да вземел готов бизнес, в конкретния случай няма как да стане, все едно съм зъболекаркси кабинет, не съм, но е подобно....

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Invmert Разгледай мнение

          Има няколко обяснения:

          1. Значително повишаване на доходите.
          2. Крах на лихвените проценти по ипотечните кредити.
          3. Много ниска ипотечна задлъжнялост (23.63% от продажбите се правят с ипотечен кредит, а 76.37% в кеш)
          4. Липса на безработица.
          5. Ниските цени на жилищата у нас.
          6. Увеличение на паричната маса.
          По т.3 и т.5 за кой град става въпрос?

          Коментар


          • Това не се отнася за България.
            Освен това, Reventure Consulting1 има канал в YouTube, в който от 2020 година се пропагандира спад на цените на имотите, който "всеки момент" започва или вече е започнал, но ние не знаем. Разбира се, нито едно от твърденията му не е вярно.

            1. Reventure Consulting

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Invmert Разгледай мнение

              Има няколко обяснения:

              1. Значително повишаване на доходите.
              2. Крах на лихвените проценти по ипотечните кредити.
              3. Много ниска ипотечна задлъжнялост (23.63% от продажбите се правят с ипотечен кредит, а 76.37% в кеш)
              4. Липса на безработица.
              5. Ниските цени на жилищата у нас.
              6. Увеличение на паричната маса.
              Тук е обяснено добре -

              https://www.reventure.app/blog/why-t...repeat-of-2008

              Коментар


              • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
                Щом на тези ниски лихви има спад на сделките, смятайте при "нормализирането" им кво ще стане.
                Петролът скочи 20% последния месец в разгара на лятото, последно скочи толкова началото на 2022.

                Скокът на петрола помпа инфлацията и логично следва ново повишение на основните лихвени проценти.

                Повишението на лихвите врияе върху цената на златото и на другите активи като НИ.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение
                  Броя на сделките спада, но цените не. Има ли обяснение този феномен?
                  Има няколко обяснения:

                  1. Значително повишаване на доходите.
                  2. Крах на лихвените проценти по ипотечните кредити.
                  3. Много ниска ипотечна задлъжнялост (23.63% от продажбите се правят с ипотечен кредит, а 76.37% в кеш)
                  4. Липса на безработица.
                  5. Ниските цени на жилищата у нас.
                  6. Увеличение на паричната маса.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от unimog Разгледай мнение

                    Стагфлация
                    до кога ще продължи тази стагфлация? 2039? Или повече?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение
                      Броя на сделките спада, но цените не. Има ли обяснение този феномен?
                      Стагфлация

                      Коментар


                      • Щом на тези ниски лихви има спад на сделките, смятайте при "нормализирането" им кво ще стане.

                        Коментар


                        • Т.е. в София лихвите по ипотечните кредити са по-високи или... В лихвената стистика на БНБ (LOAN_NBF_HH) са отразени всички новоотпуснати кредити (ипотечни, потребителски и други) на домакинствата в BGN, EUR и USD, както и обемите им.
                          Ипотеките в София са 53.72% от продажбите (2023.Q2), а не 94% каквато дезинформационна кампания провеждаха няколко профила във форума.

                          Коментар


                          • Броя на сделките спада, но цените не. Има ли обяснение този феномен?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Invmert Разгледай мнение

                              Лихвена статистика на БНБ, таблица LOAN_NBF_HH.
                              Не мисля, че може да съществуват по-точни данни от тези.
                              Същата работа като твърденията ти, че понеже средно за страната само 20% от сделките са с ипотечен кредит, то същото се отнася и за София. Струва ми се, че се опитваш да манипулираш аудиторията?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение

                                Определено ме размиваш с това твое изказване. Дай реален пример, че аз имам коренно различна информация!
                                Лихвите у нас по жилищните кредити обаче остават далеч по-ниски – към месец май средният лихвен процент е 2,59%, като тази стойност е много близка до тези от последните месеци, т.е. се наблюдава стагнация. Композитният индекс за лихвите по жилищните кредити в еврозоната е 3,58%, а траекторията от средата на 2022 г. е възходяща. Една от възможните причини за ниските лихвени проценти при жилищното кредитиране у нас е високата ликвидност в банковата система, която държи ниски лихвите по депозитите. Това съответно се отразява на лихвите по жилищните кредити, които често у нас се изчисляват на база тези по депозитите.

                                https://www.pariteni.bg/novini/kredi...e-u-nas-246816

                                Коментар

                                Working...
                                X