зпочвам все по-силно да се съмнявам, че с това управление, от Блюксел ще ни орежат постепенно програмите за финансиране и директните плащания в земеделието, и не само там..
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от polax Разгледай мнениеХилави ми се виждат тези бичета
Коментар
-
Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнениеНякой да може да ми каже откъде мога да намеря някаква скорошна структура на собствения капитал? На сайта на инвестора има само 3-4 от по-големите инвеститори.
Не е от най-скорошните,ама пак е нещо...
Коментар
-
Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнениеНякой да може да ми каже откъде мога да намеря някаква скорошна структура на собствения капитал? На сайта на инвестора има само 3-4 от по-големите инвеститори.“The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”
Коментар
-
Рекорден за последното десетилетие добив на зърно в България
29 Юни 2013 12:14
Тази година България ще произведе между 4 и 4,6-4,7 млн. тона пшеница, прогнозира земеделският министър Димитър Греков в предаването „Седмицата" на Дарик. По прогнози на американското министерство на земеделието родната зърнена реколта ще възлезе на 4,6 млн. тона, което ще направи 2013-а една от най-добрите в последните десет години. Миналата година бе произведено 4,2 млн. тона зърно.
Министър Греков обаче направи уговорката, че земеделското производство понякога е трудно за прогнозиране, защото както има около 700 кг. от декар среден добив при някои производители, така има и среден добив от 450 кг от декар.
Пак ще има апетит от арендатори да купуват земички.
Коментар
-
Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнениеhttp://www.spekulanti.com/pazari-com..._osp_sled_2013
Разпределението на бюджета на ОСП ще гарантира, че никоя държава-членка няма да получи по-малко от 75% от средния размер за общността до 2019 г.
Коментар
-
ЕС се договори по Общата селскостопанска политика ОСП след 2013
27 юни 2013 - 16:50
Европейският съюз постигна съгласие за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2013 г., предаде пресслужбата на Европейската комисия.
Споразумението, постигнато от Европейския парламент, Съвета на министрите и Еврокомисията ще доведе до значителни промени: по-голяма справедливост и екоориентираност на преките плащания, по-силна позиция на земеделските производители в рамките на хранителната верига и по-голяма ефективност и прозрачност за ОСП.
Преките плащания ще се разпределят по по-справедлив начин
между държавите членки, регионите и земеделските производители, като се сложи край на позоваването на традициите.
Разпределението на бюджета на ОСП ще гарантира, че никоя държава-членка няма да получи по-малко от 75% от средния размер за общността до 2019 г.
В рамките на една и съща държава-членка или регион разликите в нивата на подкрепа за стопанствата ще бъдат намалени. Помощта на хектар няма да може да бъде по-ниска от 60% от средния размер на предоставената помощ до 2019 г. в една и съща административна или агрономична зона.
За новите държави-членки механизмът СЕПП (схема за единно плащане на площ) ще може да бъде продължен до 2020 г. Само активните земеделски производители ще могат да се възползват от помощ за подпомагане на доходите.
Започването на дейността на младите ще бъде силно насърчавано с въвеждането на допълнителна помощ от 25% през първите 5 години, която ще се прилага във всички държави членки. Тези помощи ще се прибавят към вече наличните инвестиционни мерки в полза на младите.
Държавите-членки ще могат също така да разпределят по-големи помощи за по-малко облагодетелстваните райони. Ще могат да се разпределят обвързани с производството плащания за ограничен брой продукти, със специално обвързване 2% за растителните протеини, за да се намали зависимостта на ЕС от вноса в тази област.
Подобряването на пазарната ориентация на европейското селско стопанство ще се придружава с нови, предоставени на земеделските производители средства, които да ги превърнат в стабилни участници в хранителната верига.
Браншовите и междубраншовите организации ще бъдат насърчавани,
като за някои сектори ще има специфични правила по отношение на правото на конкуренция (мляко, говеждо месо, зехтин, зърнени храни). Те ще могат да сключват договори за продажба от името на своите членове и по този начин ще осигурят по-добра ефективност.
Квотите за захар ще бъдат премахнати през 2017 г., като се укрепи организацията на сектора въз основа на задължителни междубраншови договори и споразумения.
Режимът за правата на засаждане в лозаро-винарския сектор след 2016 г. ще бъде заменен с динамичен механизъм за управление на разрешенията за засаждане, който ще включва в по-голяма степен участниците в сектора и ще се прилага до 2030 г. с ограничение за засаждане, определено на 1% от лозето годишно.
Комисията ще може временно да разрешава на производителите да управляват количествата, пуснати на пазара. Ще бъде създаден кризисен резерв с обща клауза за извънредни ситуации.
В рамките на програмите за развитие на селските райони държавите членки ще могат да насърчават земеделските производители да участват в механизми за превенция на риска (застраховки на доходите или взаимоспомагателни фондове) и ще могат да разработват подпрограми за секторите, които се сблъскват със специфични трудности.
Между 2014 г. и 2020 г. ще бъдат инвестирани над 100 милиарда евро, за да се помогне на селското стопанство да се справи с предизвикателствата, свързани с качеството на почвите, водата, биологичното разнообразие и изменението на климата.
Предвижда се
30% от преките плащания ще бъдат свързани с три полезни за околната среда селскостопански практики –
диверсификация на културите, поддържане на постоянни пасища и опазване на 5%, а по-късно на 7% от екологичните приоритетни области от 2018 г. натам или мерки, оценени поне като еквивалентни по отношение на околната среда.
Поне 30% от бюджета на програмите за развитие на селските райони трябва да бъдат отделени за агроекологични мерки, подкрепа за биологичното земеделие или за проекти, свързани с инвестиции или мерки за екологосъобразно новаторство.
Средствата в подкрепа на научната дейност, новаторството и споделянето на знания ще бъдат удвоени. Програмите за развитие на селските райони ще бъдат по-добре координирани с другите европейски фондове, а подходът по оси ще бъде заменен с по-гъвкав национален или регионален стратегически подход.
Опростена схема за помощ на дребните земеделски производители ще бъде предоставена на държавите членки, които изявят желание. Всички помощи на ОСП ще бъдат оповестявани публично с изключение на много ниските суми, предоставяни на дребните земеделски производители.
Всички елементи на реформата ще бъдат приложими от 1 януари 2014 г. с изключение на новата структура на преките плащания (екоориентирани плащания, допълнителна подкрепа за младите и др.), която ще влезе в сила от 2015 г., за да се даде време на държавите членки да информират земеделските производители за новата ОСП и да адаптират компютризираните системи за управление на ОСП.
http://www.spekulanti.com/pazari-com..._osp_sled_2013Last edited by модератор; 28.06.2013, 16:57.
Коментар
Коментар