IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от orakula Разгледай мнение
    явно тази година няма да е като миналата-със силно изразени спадове на зърнените култури,а от там и на цената на земеделската земя...
    "Прекъсването на украинския износ на зърно ще има съществено влияние върху световните цени", посочиха експертите от Morgan Stanley.
    http://www.investor.bg/surovini/365/...in-den,168024/
    Украйна няма да спре да изнася, каткотраен спад - да, но за малко. Наличния пазар малко ще усети това. А относно цените от новата реколта - чакай да видим, а земята - тя след това. Много набързо наниза нещата ............... Ако всичко така ставаше - както е в твоите писания, аз досега нямаше всяка сутрин да ставам и да хуквам на бачкане...... Щях да ставам, ама нямаше да хуквам

    Коментар


    • явно тази година няма да е като миналата-със силно изразени спадове на зърнените култури,а от там и на цената на земеделската земя...
      "Прекъсването на украинския износ на зърно ще има съществено влияние върху световните цени", посочиха експертите от Morgan Stanley.
      http://www.investor.bg/surovini/365/...in-den,168024/
      Last edited by orakula; 04.03.2014, 19:22.

      Коментар


      • Нещата май се успокояват ,Путин разпоредил:" спиране на ученията по границата"

        Коментар


        • А дали ще ги сложат в акции И те не са инвеститори ,а спекуланти

          Коментар


          • Първоначално изпратено от toto 2 Разгледай мнение
            Пшеницата 6% нагоре само днес ,Повечето суровини нагоре. Дали не се задава война
            ти гледай каква навалица ще стане тук в близките сесии ако инвеститорите решат да подсигурят част от инвестициите си в акции убежища
            Не е Препоръка!!!
            Last edited by orakula; 04.03.2014, 00:30.

            Коментар


            • Пшеницата 6% нагоре само днес ,Повечето суровини нагоре. Дали не се задава война

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                Форти,

                можеш ли да изкажеш мнение за евентуалното влияние (ако изобщо според теб може да има такова) върху зърнените пазари от събитията в Украйна ?

                Въпроса ме е продиктуван от един анализ на CNN и по-специално тази част:
                "Ukraine is one of the world's top exporters of corn and wheat, and prices could rise even on concern those exports could halt. "

                (Source: http://money.cnn.com/2014/03/02/news...rticle_sidebar)

                Благодаря предварително.
                В момента Украйна е поизчерпала експортният си потенциал за пшеницата. Вероятно остава под 1-1,5 млн. тона.
                За царевицата към 01.02.2014г имаше запаси от 11,1 млн. тона. Предполагам в началота на март са около 8,5-9 млн. тона. От тях за износ ще има 5,5-6,5 млн. тона.
                Доколкото знам големите купувачи вече са се пренасочили към САЩ и Южна Америка. Експортните продажби на САЩ удивително се задържат добри - подкрепени от Черноморския регион. В района на Черно море работят малки търговци, които не са изплашени все още от проблемите около Украйна.
                Износът на слънчогледово масло през последния месец не беше на висота поради слабото му търсене.
                България има свободни за износ около 400-430 хил. тона царевица, а пшеница нямаме за износ.
                Поради спада на руската и украински валути през настоящия сезон силно е намалял вноса на семена в двете страни. Това е един от сигналите за по-ниски добиви от царевица и слънчоглед в двете страни. Поради предполагам по-трудното отглеждане на културите - торове и препарати, вероятно и по този канал ще има проблеми.
                Предполагам, че цените ще се повишат докато не се успокоят нещата. По-важен за Авданса е следващия сезон и това с колко ще спаднат добивите в Украйна и Русия.
                Нека видим как ще са валежите през пролетта и тогава да направим прогнози. Засега аз смятам, че цената на пшеницата ще бъде около 330-360лв след жътва.
                По света има проблеми, има и добри резултати относно новата 2014 - 2015 МГ. Не очаквам да се повтори отличната 2013 -2014 МГ.

                Коментар


                • Форти,

                  можеш ли да изкажеш мнение за евентуалното влияние (ако изобщо според теб може да има такова) върху зърнените пазари от събитията в Украйна ?

                  Въпроса ме е продиктуван от един анализ на CNN и по-специално тази част:
                  "Ukraine is one of the world's top exporters of corn and wheat, and prices could rise even on concern those exports could halt. "

                  (Source: http://money.cnn.com/2014/03/02/news...rticle_sidebar)

                  Благодаря предварително.

                  Коментар


                  • Ще подпомагат малките собственици с повече субсидии-до тук добре пък да видим

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nasco_3 Разгледай мнение
                      Имам малко опит по предходната тема.Купувах земеделски земи между 2001 и 2004 г.Купих около 500дк.Цената на сделките беше между 50 и 70лв .Купих 34 малки парцела в едно село в Делиормана.Продадох ги на Адванс през2005г за 220лв.Сега е по трудно да се направи такава разлика в проценти.
                      Направо си ударил 6-ца от тотото. Браво. Добър удар.
                      домоуправител

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                        Абсолютно правилно си ме разбрал !
                        За мен това е правилният начин за оценка.
                        ...
                        Ами, ако е така, предполагам няма смисъл да дискутираме изобщо... Просто концепцията ни е твърде различна...

                        За мен няма по-правилна цена от тази на която дадена компания продава реално стоките си. Ползване на цени на които някой друг е продавал, някъде, не му звучи логично... Ти естествено си си в правото да избираш каквато цена прецениш, в случат 300 лв... Някой пък оптимист ще каже, че продал нивите на дядо си по 2000 лв. и ще реши, че това е цената.... Аз следвам логиката, че пазарната цена е тази, на която фонда продава... Ако утре вземат да продават земята по 500 лв., аз ще съм първия, които ще умножи 225'000 дка по 500 лв., но до тогава не виждам логика за това....
                        = = =
                        За 35-те градуса наклон на нивите, не знам - може да има и такива, но искрено се съмнявам да са в такива съотношения спрямо качествените, както казваш.... Сещам се за малко цифри, които от мениджмънта на фонда беше изкарал:
                        - през изминалата 2013 г. са купували между 3 и 5 % от земята, която са им предлагагили и проучвали;
                        - когато е било първоначалното натрупване на земята, са купували около 20-30 % от предлаганите им земи;

                        Това според мен говори, че едва ли са купували насляпо чукари... Естествено, винаги може да се поставят под съмнение твърденията на мениджмънта, но пък цените на които продават, по-скоро доказват тези твърдения, отколкото да ги оборват....

                        = = = = =
                        Иначе примерите за Варна и 1000-та декара ги схванах, но има само едно "но".
                        Ако след като си продал хубавите парцели по морето и 200-та декара скъпа земя, не следва ли следващите ти продажби да са с рязък спад в Средните продажни цени, при това с някаква геометрична прогресия ?

                        Ако направим аналогия с примерите ти за Адванса, предполагам от накупената земя, през 2011 и 2012 г. са продадени най-хубавите земи (еквивалетни на парцелите до морето и скъпата земя) и би следвало да остава ниско качествената, което докато се реализира трябва да има рязък тренд на намаляващи средни продажни цени, понеже се продава от най-качествената към най-некачествената земя.... Не е ли така ?

                        Но през 2013 г. се отчитат средни продажни цени с 30-40 % отгоре. Погледното по месеци също не се вижда тренд надолу... Нещо не се връзва.
                        Предполагам, че поне с това ще се съгласиш, че ако има някаква значима разлика в качеството на земите, ще важи принципа на "естествения подбор" - първо се изкупува най-качествената земя, която е логично с най-високите цени, а след това по-нискокачествената на по-ниски цени и т.н., което би означавало тренд на понижение на средните цени на продажба....

                        Коментар


                        • Имам малко опит по предходната тема.Купувах земеделски земи между 2001 и 2004 г.Купих около 500дк.Цената на сделките беше между 50 и 70лв .Купих 34 малки парцела в едно село в Делиормана.Продадох ги на Адванс през2005г за 220лв.Сега е по трудно да се направи такава разлика в проценти.

                          Коментар


                          • Между 2000 и 2013 г. средната цена на земеделската земя у нас се е повишила с 313%, показва анализ на Системата за агропазарна информация (САПИ). В началото на века сделките са били сключвани за средно 137 лв. за декар, а през миналата година средното ниво вече е било 429 лв./дка.

                            През изминалата година на имотния пазар у нас земеделските имоти са засенчили апартаментите - две от три сделки са били за ниви. Особено през последните месеци те теглят пазара нагоре, коментира пред "Сега" зам.-председателят на Национално сдружение "Недвижими имоти" Добромир Ганев.

                            Най-често купувачите на земеделски земи са фондове, които окрупняват купените ниви и ги отдават под аренда. Частните български производители също масово се интересуват от земи, засилва се и интересът от чужбина - има запитвания, макар реални сделки още да няма. Все по-често се забелязвала тенденцията и по-дребни собственици да продават земите си. Част от получените средства се насочвали в покупка на жилища.

                            През 2013 г. цените са се увеличи с нови 4.6% в сравнение с предната година, показват данните на САПИ. Най-много покупко-продажби е имало в Северозападна България - на практика всяка трета сделка за земеделски имот е била там. Въпреки оживлението обаче цените остават ниски - средно 380 лв. за декар. Врачанско е рекордьор с най-много изтъргувани ниви - общо 107 129 при средна цена от 485 лв. В Монтанско пък впечатлява ръстът на цените - с 52% за година.

                            Най-скъпи са агроимотите в Северния централен регион - средно 560 лв. на декар. Само през 2013 цените в този край са пораснали с около 11%. В Добруджа средната цена е 775 лв., а в района на Балчик вече има сделки по 1250-1350 лв./дка.

                            Според анализа на САПИ цените в Североизточния регион вече настигат тези в "житницата" на България. Средната пазарна цена е 555 лв./дка след увеличение от 14% за година. Най-евтини са нивите в област Габрово - 214 лв. средно за декар, или 3.6 пъти по-ниско от равнищата за Добричко.



                            ПРОГНОЗА

                            Според експертите през 2014 г. поскъпването ще продължи най-вече в районите, където пазарните цени са с 25-30% под средните за страната. Такива са областите Враца, Монтана, Видин, Ловеч, Плевен. В Североизточна България се очаква затихване, тъй като цените са доста високи, а и предлагане почти няма.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение


                              Видно е, че не си съгласен с начина, по който изчислявам нещата.

                              Но да видя, правилно ли разбирам това което ми предлагаш.

                              За да оценим настоящата стойност на активите на компания "Х" (в случая "Адванс терафонд"), според теб е по-правилно за цена на единица актив да се вземе предложената цена от някоя случайна агенция за например 20 дка. земя, вместо да вземе реалната цена на която същата тази компания "Х" (в случая "Адванс терафонд") е продала 46000 дка през завършената 2013 година и на която цена продава през настоящата 2014 година ?

                              Правилно ли съм те разбрал ?
                              Абсолютно правилно си ме разбрал !
                              За мен това е правилният начин за оценка.
                              Да кажем дадена компания има 10 парцела по 1 декар във Варна. Единия е на брега на морето, вторият е на входа на морската градина а останалите 8 се намират след последния блок на крайният ни квартал "Владиславово"
                              И ако тази компания е продала първите 2 парцела по 3000 евро на квадрат, това според теб значи ли че и тези във Владиславово вървят по толкова и че гениалният мениджмънт ще ги пласира и тях на същата цена ?
                              Нямам голям опит, но съм виждал землища, които се водят по докуенти примерно 15 000 декара а реално е възможно да се обработват 10 000. Другото са чукари с наклони над 35 градуса ( няма как да се разработят ) Сам можеш да си обясниш защо се е получило така, както се сетиш как се връщаше земята
                              Та да обобщя
                              Обработваемата земя в момента върви между 300 и 3000 лева в зависимост от качествата, поливноста, мястото и най-вече от това дали има развито земеделие в даденото землище и най-вече от това дали има кой да купува. Най-скъпа става в землища в които има няколко арендатора, които си мерят инструментите Необработваемата върви от 30 до 300 лева пак в зависимост от същите неща.

                              Чисто теоретично - подчертавам, че не става дума за Адванс :
                              Купувам 800 декара по 50 лева необработваема и 200 декара по 500 обработваема.
                              Общо ми излиза 140 000 лева или средна цена 140 лева на декар. Продавам 200-тата декара по 560 лева (заради уердряването) и в един момент се оказва че съм реализирал 300% печалба
                              Та сега аз да задам един контра въпрос
                              Така ли е правилно да се смята и има ли 300% печалба ?
                              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                              Коментар


                              • Сега остава да се реализира добре
                                http://www.capital.bg/politika_i_iko...te_stopanstva/
                                Last edited by orakula; 24.02.2014, 09:45.

                                Коментар

                                Working...
                                X