IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение
    Договорите /които може и по пощата да се изпращат и получават/ желателно е да са едногодишни, за да може лесно да бъдат сменени условия или наемател, ако се наложи.
    Арендаторите предпочитат по-дълги срокове, за да вземат Евросубсидиите - мисля че беше 5 год. мин.

    У наше село имаше лъготения - ем са от едно село и па са лъжат. След като подпишеш договора арендатора слага една единица пред годините и вместо 5 год - става 15 години. Ама това в неговото копие и така го носи договора да го регистрира в земеделските агенции. Съответно ти това го разбираш след години - 4-5 да кажем. И ако мине, мине - ако не мине почват разправиите - ако ти се разправя.

    Коментар


    • Благодаря на всички за мненията,сега да дам и моето.
      Земята която мога да купя по 1100/декар е със сключен договор,но с доста ниска рента-около 40-45 лв.Освен това имам някакви наследсвтени,но много разпокъсани 35-40 декара.В този смисъл акциите имат предимство-по-висока доходност и диверсификация.От друга страна за 10 г (когато ще ми трябват пари за следването на сина ми) имотът е доста по сигурна инвестиция.
      Май решението опира до това какви са ни очакванията за дълбочината на следващата финансова криза,която според мен неминуемо ще се случи в този срок.

      Коментар


      • abc, не визирах спад на пазара - това важи и за акции и за имоти - ако не си отиграл предварително, можеш да си чакаш следващото поскъпване. Имах предвид ако ти се налага да продаваш при спад на пазара. Тогава от имот се излиза много по-болезнено. Естествено мнението ми не е съвет към gm67 - за да дам съвет трябва да знам много повече за неговото положение, а случая не е такъв. gm67 , успех в инвестицията, независимо от решението!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 77 Разгледай мнение
          gm67
          .....
          10К са и малко и много.
          Достатъчно е да си купиш малко земя и да следиш пазара. Това те ангажира.
          В годините напред предполагам че ще спестяваш по някой лев. С тези по-дребни пари си купи малко Атери.
          Така ще имаш поглед върху двете опции.
          След 3-5-10 години ще си много по-мъдър по темата.
          Съответно тази мъдрост ще намериш начин как да осребриш.
          Успех


          +1 много добър съвет

          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

          Коментар


          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

            нямаш достатъчно средства, за да влезеш на този пазар
            нито познания кое как става - документално, нито разбираш от земя.....
            по-добре, че не си излизал от София, не ти трябва
            едно е да ръчкаш в двора на баба си, друго е да отидеш на нивата в конкуренция с арендаторите......
            Айде бе, че не съм излизал от София. Много добре знам, че в ного райони вече нищо не се отглежда - или само пшеница или слънчоглед - по причините, които посочих. Теб проблемът ти е, че игнорираш не само мненията, но и фактите, които не ти харесват. Ходи питай петричани защо градчето им вече не е "градът на милионерите" - ами точно по причините, които посочих.

            77-ий - Атерката има още един плюс: бръзата ликвидност. да кешираш акции е ного по-лесно отколкото - земя. Има и вътрешна диверсификация - инвестиция в земица навред из България. Добро-лошо качество на - тоя спор върви от ного време - ама факт - продават декарът и по 1500 кинта, нищо, че купуват на 800. И все още е най-доходоносното, откъм дивидент, дружество на БФБ, след Жабокът, то се знае.

            Но всеки си решава, всеки си решава. Аз лично прелях пари от Софарма Имоти към Атерата и вярвам, че така е по-сгодно, макар все още Имотаджийското да е с по-голяма тежест в портфейлът ми от Атерката... ама от Атерката със сигурност ще нагувича по-сосен дивидент, отколкото от.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • за мен има смисъл голям в собствена земеделска земя но ако е над 200 декара..и по възможност масив... тогава дето се вика ако видиш дебелия може и да си я работиш, но няма да си скот..

              момента за покупка на такива земи беше преди 10-15 години... сега всичко живо иска да продаде нивата на баба и да си вземе S-класа...

              следващият момент ще бъде следващата по-сериозна финансова криза... тогава вече ще може да се вземе от фондовете комасирана земя под сериозна криза разбирам доста по-сериозна от 2008-ма...... до тогава Атерата е правилният избор.... лично мнение!
              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • gm67 до сега получаваш масово мнения на хора, които са били само от едната страна. Купувачи на АДСИЦ-Атери.
                С 1-2 ценни изключения.
                Те са слепи или по-меко казано мно....ого предубедени за доста неща относно реалното притежаване на земя.
                Който и път да избереш, преди всичко натрупай максимално знания!!!
                И на двете места има какво да те изненада, ако не си на ти с нещата.
                Купуването и управляването на реална земя, не е висша математика. Нещата са сравнително прости, стига да знаеш какво е основното.
                Като купуваш реална земя ти водиш хорото. Ти си мажото. Ти избираш къде и какво да купиш. Съответно избираш свестен арендатор-кооперация. Има много читави да ги нарека партньори. А ако има шикалкавещи, вече законите не са такива, каквито бяха. Има начини да си вземеш дължимото.
                Като си купиш Атера, купуваш нещо което беше добро преди време като съдържание, но постепенно става все по зле.
                Очаквам тук много колеги да гракнат срещу мен.)))
                Да, качеството на земите им пада и ще продължава да пада, тъй като стратегията която имат мениджърите не вярвам да се промени.
                Ти си готов да дадеш 1100 на декар.
                Те купуват на 800+.
                Ама те какво купуват на 800+? Като качество говоря. Съответно и каква рента могат да очакват? Виж им рентите и се посмей.
                Дали са конкурентни ВЕЧЕ като купувачи???
                Доста спорен въпрос.
                ....
                Инвестиционния ти хоризонт е много на кантар. Затова е трудно да избереш между двата варианта.
                Какво правиш след 10 години???
                Нали пак ще имаш 5 лева в джоба си, които като инвеститор ще се чудиш къде да ги насочиш.
                Ще продадеш реална земя която ти носи примерно 5% и те защитава от инфлация за да си купиш нещо?
                Всяка покупка при тези лихвени нива може да я финансираш със заем и да ти е по изгодно от продажбата на земя.
                Стига това което си купил да е достатъчно добро.
                .....
                10К са и малко и много.
                Достатъчно е да си купиш малко земя и да следиш пазара. Това те ангажира.
                В годините напред предполагам че ще спестяваш по някой лев. С тези по-дребни пари си купи малко Атери.
                Така ще имаш поглед върху двете опции.
                След 3-5-10 години ще си много по-мъдър по темата.
                Съответно тази мъдрост ще намериш начин как да осребриш.
                Успех



                Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                  или да се занимаваш с арендатор олигофрен ... а на по-малките масиви шанса да попаднеш на такъв е над 50%

                  стига ти да ти се скрие няколко пъти или да ти предложи чували с жито вместо рента и ще ти вгорчи живота и инвестицията.
                  Е, разбира се, че преди да купиш земя, която ще я отдаваш под наем след това, ще трябва да се поинтересуваш дали са читави арендаторите в района
                  Договорите /които може и по пощата да се изпращат и получават/ желателно е да са едногодишни, за да може лесно да бъдат сменени условия или наемател, ако се наложи.
                  Рентите / които са необлагаеми/ може и по банков път да си ги получаваш и да няма нужда да се срещаш с наемателя на земята си.
                  Рискове от спад в цената на земята има, както спомена Иво Орозов , но то в кое човек може да е на 100% сигурен?!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                    Само дето на реалната ти земя след година и осем месеца може да се самонастани един катун хъхряци и никой няма да смее да ги пропъди, защото "няма де да отидат". Дори и в съседство да се самонастанят, тая земя под аренда никой няма да ти я вземе, защото е наясно, че нищо няма да може да отгледа там.

                    Аз - според тебе - що не съм си купил земя досега? Хем на мене: лозарство, овощарство, зеленчукаджийство - са ми в кръвта, генетически заложени така да се каже и от малък ги умея и обичам.
                    нямаш достатъчно средства, за да влезеш на този пазар
                    нито познания кое как става - документално, нито разбираш от земя.....
                    по-добре, че не си излизал от София, не ти трябва
                    едно е да ръчкаш в двора на баба си, друго е да отидеш на нивата в конкуренция с арендаторите......

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение

                      Щом ще е дългосрочна/ 10 год/, то Атера въобще не е сигурна, че ще съществува толкова време.
                      На реалната земя може да забиеш реални колчета, с които да обозначиш собствеността си.
                      Ангажимента ти е веднъж в годината да преподпишеш договора за наем на земята и да получиш дължимата ти рента.
                      Само дето на реалната ти земя след година и осем месеца може да се самонастани един катун хъхряци и никой няма да смее да ги пропъди, защото "няма де да отидат". Дори и в съседство да се самонастанят, тая земя под аренда никой няма да ти я вземе, защото е наясно, че нищо няма да може да отгледа там.

                      Аз - според тебе - що не съм си купил земя досега? Хем на мене: лозарство, овощарство, зеленчукаджийство - са ми в кръвта, генетически заложени така да се каже и от малък ги умея и обичам.
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • За 10 000 лв ще си купиш 8-9 дка земя и съотношението разправии / аренда обезсмисля усилията. Купувай смело акции.

                        Коментар


                        • Да, прав си Берта, отделно и зависи на колко км от теб са земите. Да не направиш екскурзия която ти струва цялата аренда

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Иво Орозов Разгледай мнение
                            Да така, но не забравяй - колчетата много бързо изчезват. И както не знаем дали атерата ще я има - так и незнаем дали няма да има срив в цената на земеделската земя. А и случвало ли ти се е да ти се налага да продаваш имот на падащи цени....?
                            или да се занимаваш с арендатор олигофрен ... а на по-малките масиви шанса да попаднеш на такъв е над 50%

                            стига ти да ти се скрие няколко пъти или да ти предложи чували с жито вместо рента и ще ти вгорчи живота и инвестицията.
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Да така, но не забравяй - колчетата много бързо изчезват. И както не знаем дали атерата ще я има - так и незнаем дали няма да има срив в цената на земеделската земя. А и случвало ли ти се е да ти се налага да продаваш имот на падащи цени....?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от gm67 Разгледай мнение
                                Здравейте,
                                Колебая се между покупката реална земя (по цена около 1100 лв/декар) или акции Атера.
                                Става въпрос за дългосрочна (10 години) инвестиция и сума около 10 000.Знам че решението е субективно,но ще се радвам да чуя мненията на по-опитните колеги за предимствата и недостатъците на двата варианта.
                                Щом ще е дългосрочна/ 10 год/, то Атера въобще не е сигурна, че ще съществува толкова време.
                                На реалната земя може да забиеш реални колчета, с които да обозначиш собствеността си.
                                Ангажимента ти е веднъж в годината да преподпишеш договора за наем на земята и да получиш дължимата ти рента.

                                Коментар

                                Working...
                                X