Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
Collapse

503 Service Unavailable

No server is available to handle this request.
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Wile E. Разгледай мнение
    Адванс Терафонд – дивидентният бехемот на БФБ за последното десетилетие

    Когато говорим за дивидентна доходност на БФБ, малко са компаниите, влизащи в категорията „сини чипове“, които могат да се сравняват с Адванс Терафонд АДСИЦ.

    Както стана ясно от публикуваното ни по-рано проучване, относно платения дивидент от публичните компании, Адванс Терафонд, разпредели дивидент в размер на 10.6 стотинки, или брутен такъв от 10.07 стотинки на акция.

    Въз основа на текущите нива на акциите на АДСИЦ-а – от 2.1 лева, това прави дивидентна доходност в размер на 4.8%. Или един изключителен резултат, в среда на рекордно ниски лихви по депозитите, където най-добрите предложения носят на депозантите лихви от 0.83%! Дивидентната доходност на Адванс е над пет пъти по-висока.

    Най-хубавото за акционерите в Адванс Терафонд е факта, че дивидентът, макар и широко вариращ (като зависи изцяло от реализираната печалба от сделките с имоти на дружеството), е константна през годините величина.

    Както можете да видите от таблицата по-долу, от 2010-та година насам, или за последните 9 години, дружеството със специална инвестиционна цел е разпределяло постоянно дивидент.



    Справка: Infostock.bg

    Всъщност полученият дивидент за посочения период от акционерите възлиза на 1.8 лева (чисто). Това е 86% от последната стойност на акциите на компанията и над 100% повече, когато се дисконтират получените дивиденти (предвид на това, че стойността на получените средства в миналото е далеч по-висока към днешна дата).

    Това прави средна годишна доходност само от дивидента в размер на около 8% на година.

    Освен дивидентна доходност обаче, инвеститорите в акциите на Адванс Терафонд са отбелязали и доста добра капиталова печалба (реализирана от поскъпването в акциите на дружеството със специална инвестиционна цел).

    През юли на 2010-та година, те са се търгували при цена, точно на половина на сегашната – от 1.05 лева за брой. Или за посочения период са поскъпнали със 100%. Това прави нови още 8% средна годишна доходност за книжата на компанията.

    Или инвеститорите в акциите на Адванс Терафонд, вложили да кажем 10 000 лева в тях преди девет години, биха разполагали със сумата от 30 000 лева към днешна дата (при реинвестиране на получения дивидент). Това е един отличен резултат и общо взето малко други компании биха могли да се похвалят с такъв.

    За сравнение, към юли на 2009-та година, индексът на сините чипове SOFIX е бил при ниво от 370 пункта. Или от тогава до сега, индексът е донесъл на инвеститорите доходност от 69%, без отчитане на дивидентите. Или 10 000 лева инвестирани в индекса тогава, биха се превърнали в сумата от 16 900 лева (без да се отчитат дивидентите) и около 19-20 000 лева при вземане предвид на дивидентите (и дисконтирането). Дори и в този случай обаче доходността на индекса е далеч по-ниска…

    Разбира се, инвеститорите се интересуват от бъдещето, а не от миналото. Ето защо, ключовият въпрос е ще продължат ли добрите резултати и печалби на Адванс и през следващите години?

    Дали намаленият дивидент, в границите на около 10 стотинки на акция през последните няколко години е новата норма при дружеството? И как ще реагират инвеститорите на този спад в дивидентната доходност, предвид на по-високите цени на акциите на компанията, в сравнение с преди няколко години? Отговор на всички тези въпроси предстои да видим…

    една от малкото свестни акции на БФБ и императорчето бърза да я оплюе без да се замисли дори

    не е препоръка - нямам
    НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ФУТБОЛ!!!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

      Импе , последните 10г тук са разпределени над 160М дивидент ( без да се броят другите вече изработени от лизинга дивимилки, ама след 2г)
      Това е повече отколкото цялата стара планина група, дори и от софарма групата.
      Тия твои жаби не съм ги калкулирал, ама тъй на око мога да кажа че определено са десетки пъти по хърбави в това отношение.

      Са чатна ли що еджеба е туй бегемотското....

      Пък и деца уж учиш, срамота е да не знаеш...

      https://www.youtube.com/watch?v=WmCKo6AofnU
      Ето, бе - подозирах, че е некъв сорт хипопотам.

      Не ме интересува колко КБ дивидент е снесла ОБЩО Атерката. Важно е какво получаваш реално срещу инвестирана 1 бимберица например.



      То тая логика аз пък ще ти отговоря, че другият месец Gazprom ще снесе 3 МБ долара дивидент.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

        Импе , последните 10г тук са разпределени над 160М дивидент ( без да се броят другите вече изработени от лизинга дивимилки, ама след 2г)
        Това е повече отколкото цялата стара планина група, дори и от софарма групата.
        Тия твои жаби не съм ги калкулирал, ама тъй на око мога да кажа че определено са десетки пъти по хърбави в това отношение.

        Са чатна ли що еджеба е туй бегемотското....

        Пък и деца уж учиш, срамота е да не знаеш...

        https://www.youtube.com/watch?v=WmCKo6AofnU
        Еми то на жабите капитализацията им няма 10 млн......
        Пътека се прави камък по камък!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение


          И не зная - какво е: "бехемот"?

          Ако обаче Атерата е такова, Жабокът е 2.5 пъти такова.
          Импе , последните 10г тук са разпределени над 160М дивидент ( без да се броят другите вече изработени от лизинга дивимилки, ама след 2г)
          Това е повече отколкото цялата стара планина група, дори и от софарма групата.
          Тия твои жаби не съм ги калкулирал, ама тъй на око мога да кажа че определено са десетки пъти по хърбави в това отношение.

          Са чатна ли що еджеба е туй бегемотското....

          Пък и деца уж учиш, срамота е да не знаеш...

          https://www.youtube.com/watch?v=WmCKo6AofnU

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Wile E. Разгледай мнение
            Адванс Терафонд – дивидентният бехемот на БФБ за последното десетилетие

            19 Юли 2018 10:30
            Бо-о-о-оже, няма такова неграмотство просто.

            Атерата "разпределяла постоянно дивидент" - ами нали е АДСИЦ, бе? - Има ли печалба, ДЛЪЖНА е да снася.

            4.8% дивидентна доходност: ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН резултат - тогава жабешкият резултат какъв е? 11.4% по привилегированите и около 7.25% по простите. Отделно - с какъв акъл изчисляват доходността на Атерата съобразно цените към ЕКСДИВИДЕНТНА дата? Цитирам: "Въз основа на текущите нива на акциите на АДСИЦ-а – от 2.1 лева, това прави дивидентна доходност в размер на 4.8%". Тоя процент е под ОБЩАТА ми дивидентна доходност за миналата година, а аз имам в портфейлът си доста "тежки" акции с по-ниска доходност, които аз държа само заради могъществото им... отделно най-голямата ми инвестиция - като процент от портфейлът - Трейдингът - е също тоже с чувствително по-ниска дивидентаджийска доходност, което ме дърпа надолулу... следователно имам и компании с НОГО по-висока доходност. Било страхотно спрямо депозитите - егати сравнението комическо. Да - има и сосен капиталов ръст, ама например на Трейдингът е ного по-сосен - над 300% за горе-долу същият период.

            Атерата е хубава компания, но напоследък - дивиденти - спих - което я прави по-малко секси.

            И навсякъде цитират Altria - за да ме зарибят - добре де - ще се нагувича


            И не зная - какво е: "бехемот"?

            Ако обаче Атерата е такова, Жабокът е 2.5 пъти такова.
            Last edited by RUBLA; 19.07.2018, 13:55.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Адванс Терафонд – дивидентният бехемот на БФБ за последното десетилетие

              19 Юли 2018 10:30

              Last edited by RUBLA; 19.07.2018, 13:55. Причина: Линк към конкурентна медия.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                ++ Имп,.. сам виждаш, как изказът на доц. Каро намира своето "по-сериозно обяснение" )) (всъщнсот отлепянето от фундамента според мен е стохастичния компонент, в цената на папирата, нещо като по Киоши Ито) И забележи. че "отделянето" от фундамента може да бъде и нагоре и надоле, (поради психиката на играчорите) ))) Костолани имаше подобно символно изразяване - че фундаментът и цената на борсов папир били като човек с куче на разходка - човекът (разбирай фундаментът) се разхождал бавно а кучето (папирът) търчало напред-назад около него (понякога с изплезен език) (цитатът не е точен а шеговито интерпретиран) По причина психологическият елемент, цената не се определя само от чист фундамент и понякога си има полза вероятно и от "чертичките" с тяхната "мистика")))
                А мисълта на д-р Каро остава "серьозно" форумно достижение ))) Не знам как се е представил при виртуаллките. Дано ги е играл форма на вид "чисти" ))
                Ха-ха-ха-ха: това беше ного яко, ама и ного вярно.
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                  А, ей-това е съвсем точно казано. Примери ного - в моментът най-фрапиращ е тИслата. Но за мен има една подробност: този който забравя или не се интересува, че зад книгата има определен фундамент, си играе на Петър, докато този, който гледа фундаментът рано или късно винаги или по-точно казано - почти винаги печели.
                  ++ Имп,.. сам виждаш, как изказът на доц. Каро намира своето "по-сериозно обяснение" )) (всъщнсот отлепянето от фундамента според мен е стохастичния компонент, в цената на папирата, нещо като по Киоши Ито) И забележи. че "отделянето" от фундамента може да бъде и нагоре и надоле, (поради психиката на играчорите) ))) Костолани имаше подобно символно изразяване - че фундаментът и цената на борсов папир били като човек с куче на разходка - човекът (разбирай фундаментът) се разхождал бавно а кучето (папирът) търчало напред-назад около него (понякога с изплезен език) (цитатът не е точен а шеговито интерпретиран) По причина психологическият елемент, цената не се определя само от чист фундамент и понякога си има полза вероятно и от "чертичките" с тяхната "мистика")))
                  А мисълта на д-р Каро остава "серьозно" форумно достижение ))) Не знам как се е представил при виртуаллките. Дано ги е играл форма на вид "чисти" ))
                  Не е препоръка... !!!
                  "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение


                    Повечето вече не се вълнуваме много от хартии.(за мен е почти никак) )) Още повече, че очаквам да наваксат и с продажбите до края на годината ))) (мое мнение) Но и нямам от тази книга. Изобщо гледам на кой да е папир донякъде чрез идеята на доц. Каро.))) От по-голямо значение ми е периодиката 'права' и 'обратна трансформация' "кеш"-"хартия" то и кешът е хартия (както биха казали койнаджиите не без основание ), но нали пък всички и всичко измерват с кеша (по дяволите). Т.е. (независиимо дали искаме) виждаме, че той е кингът на шибаният свят и играем при тези условия. както и с останалите параметри (включително както споменахме значимата хипотеза на доц Каро, а тя накратко беше че " на борсата книгата може да се отдели от фундамента и дори да води собствен живот", което дава профит за по-изпечените играчори иначе казано) т.е. този 1% за полугодието наистина вероятно не е от съществено значение както го казваш. Но за Импето - грешиш в неговата логика - ако даймлер се "смряска" двойно (термин на импето), то вероятно дивидента ще е двойно по-"сгоден" и Импето ще се "облизва" двойно, съответно "нагувича" ))
                    А, ей-това е съвсем точно казано. Примери ного - в моментът най-фрапиращ е тИслата. Но за мен има една подробност: този който забравя или не се интересува, че зад книгата има определен фундамент, си играе на Петър, докато този, който гледа фундаментът рано или късно винаги или по-точно казано - почти винаги печели.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                      С болднатото не съм съгласен, поне доколкото твърдението касае акции търгувани на БФБ. Чуждите се декларират - за това няма спор.

                      Но не ми е целта да спорим, не го повдигам въпроса с тази идея. Първо не му е мястото в тази тема, а второ във форума има множество други теми по този въпрос, и при положение, че в повечето се спори, явно има неясноти и раздвоение, свързани с декларирането на доходи от сделки с акции и инструменти на БФБ.

                      Тъй като си виден представител на Инвестор, просто искам да ти отправя едно предложение да разработите сериозен материал по темата. Запитайте НАП за официално тълкувание, така че да се изчисти този въпрос веднъж завинаги. Мисля, че ще има интерес от аудиторията ви.
                      Да. Ще е супер полезно. Добра идея.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                        В данъчната декларация си има специален ред, погледни, гледал съм го преди 3 месеца, когато попълвах моята
                        Декларира се, въпреки че е необлагаема!!!
                        Декларират се и доходите от продажби на акции, въпреки че са необлагаеми!!!
                        В твоя полза е да ги декларираш, така си официализираш доходите и си спестяваш глоба за грешно попълнена декларация
                        Защото НАП прави насрещна засечка с изплащащите ренти и доходи от сделки с акции

                        Поздрави
                        С болднатото не съм съгласен, поне доколкото твърдението касае акции търгувани на БФБ. Чуждите се декларират - за това няма спор.

                        Но не ми е целта да спорим, не го повдигам въпроса с тази идея. Първо не му е мястото в тази тема, а второ във форума има множество други теми по този въпрос, и при положение, че в повечето се спори, явно има неясноти и раздвоение, свързани с декларирането на доходи от сделки с акции и инструменти на БФБ.

                        Тъй като си виден представител на Инвестор, просто искам да ти отправя едно предложение да разработите сериозен материал по темата. Запитайте НАП за официално тълкувание, така че да се изчисти този въпрос веднъж завинаги. Мисля, че ще има интерес от аудиторията ви.
                        Мненията ми не са препоръка за търговия.

                        Коментар


                        • ...
                          Отговора да го търся някъде м/у сделките -казвате
                          Last edited by inta53; 17.07.2018, 14:46.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                            Ми те и доходите от хазарт не се облагат,но се декларират.Не е работа на НАП да следи и гони 7 млн бай-ганъовци ,който от 10 кладенеца ще извадят вода, само и само да крият данъци.Ти сам трябва да си декларираш от-до.ПО цел свят е така.Всека година ЗАДЪЛЖИТЕЛНО всеки пуска данъчна декларация и плащат и по 30-40% ,а тук за 10% се правят какви ли не еквилибристики.И аз плащам 15% като поп ,но няма как.
                            Иначе по въпроса дали се декларират доходите от БФБ,питай инвестиционния си посредникк или най-добре писмено запитване до местния клон на НАП,понеже май няма еднозначен отговор,даже и за регистрация по ЗДДС на БФБ
                            Не правя еквилибристики, защото данък не дължа. За каквото съм дължал минали години съм си го платил. Даже се обложих двойно -- веднъж при източника в САЩ и после още един път тук, защото не ми се занимаваше да чета за СИДДО кви простотии трябва да попълвам.

                            Просто ме мързи да попълвам декларации. Времето ми е по ценно.

                            Коментар


                            • И още нещо,- това не са договори за лизинг -ясно е записано,-"предварителни договори за продажба на зем. земя"!

                              Коментар


                              • Пак не съм разбран, -когато водиш един актив за продаване, а с него имаш сключен предварителен довор за продажба, обикновенно са със срок около месец,-(въпреки че в случая става въпрос за 2 194дка. зем. земя-прилично количество намаляващо след първо тримесечие на 1 874дка.- това пък значи, че са платени и приключени 320дка. от договорените до гошния отчет ) това перо от отчета се пренася вече шест месеца, а в бюлетините липсват приключени сделки (договорените) продажба!

                                Добро утро,- някой да вземе отношение от по вещите икономисти-счетоводители?

                                Коментар

                                Working...
                                X