If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
не ми се пише толкова много,за да отговарям
и да отговоря пак ще може да се спори за нещо
просто исках да ви заостря вниманието
аз съм на пазара от 1,5 години и знам как е
тъм където се заплаща добра рента и земята е хубава просто фондовете не могат да купят
те купуват предимно земи,които не са добри за производство
и няма на кого да ги дадат под аренда
говоря за моята област,но не искам да споменавам коя е тя
ако можете да наречето това,което те правят професионално управление,много се лъжете
нямат ис на представа за какво става въпрос,дори не знаят какво може да се изкара от земята,която купуват
На пазарите постоянно възникват нови финансови инструменти, които неизменно водят със себе си и лавина от жаргони. Оказва се, че това е объркващо не само за българския дребен инвеститор, а и за този в чужбина. До най-голямо объркване водят термините, свързани с най-популярните схеми за дребните инвеститори - колективните.
Стратегическо портфолио (топактивите, в които са инвестирани средствата на фонда), динамика на пазара (движението на цените на финансовите активи), инвестиционна стратегия (видът на активите, в които се инвестира, и нивото на риска) или гарантирана доходност (няма фонд, който да гарантира със сигурност доходност) са термини, които говорят много малко на човек, който до вчера е познавал само банковия депозит, а от днес е решил да търси негова алтернатива. Когато дребните инвеститори искат да инвестират, те често са объркани и много често се налага инвестиционните консултанти дълго да им обясняват за какво става въпрос.
Освен използвания жаргон наблюдатели предупреждават и за объркването с типа на инвестиционната стратегия и оттам с нивото на риска, което инвеститорите поемат. Подобен проблем се забелязва при балансираните и при високорисковите фондове, като границата между тях много често се размива. Много често фондове, които се определят за балансирани, приемат стратегия, която ги прави високорискови. Как е възможно това? В проспекта си един балансиран фонд определя максималния дял от активи, в които може да инвестира - до 60 в облигации, до 70 в акции, минимум 10 в парични средства. Ако 40% от активите на фонда са инвестирани в облигации, 40% в акции, останалите са в кеш и банкови депозити, на теория може да се приеме, че той следва балансирана стратегия. Границите в проспекта обаче му позволяват той да поеме по-висок риск, като инвестира 70% в акции, 20% в облигации и останалите да държи кеш. Това директно прави профила му много по-рисков, което се прехвърля и върху дребния инвеститор в него. Често това не се разбира от спестителя, тъй като той не следи редовно състоянието на портфейла на фонда. В чужбина много често използват наименованието динамичен за такъв фонд, като и тази дума остава неразбрана за повечето инвеститори. В България също има доста фондове, които имат подобни проспекти, но по-скоро се наблюдава обратната тенденция - от по-рисков профил да се преминава към балансиран, което зависи от конюнктурата на пазара.
Развитието на фондовата индустрия е направила фондовете много чувствителни на новини около тях. За да се предпазят от отлив на капитали при негативни данни и съобщения, пресаташетата им си служат също с определен жаргон. В САЩ са събрали често използваните съобщения и реалното им значение.
Ето и някои от тях:
"Мениджърът на фонда напусна, но това няма да повлияе върху операциите му." А критиците питат: Като няма да повлияе, какво е правил там преди това, значи е можело и без него. Реално напускането на главния мениджър може да доведе до промяна на инвестиционната политика, което да е свързано с промяна на поемания досега риск.
"Мениджърът напусна, за да прекарва повече време със семейството си." Но критиците вече знаят, че този мениджър е уволнен.
Жаргоните и термините, свързани с колективните схеми, са се превърнали в нещо като враг за дребния инвеститор, като в Канада това е довело до създаването на феномена социален взаимен фонд. Освен че разясняват много подробно на своите вложители в какво инвестират, тези фондове не влагат средствата си в акции на компании от тютюневия сектор, военното производство, ядрена енергетика и производства, които замърсяват околната среда.
МНЕНИЕТО МИ НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА
не ми се пише толкова много,за да отговарям
и да отговоря пак ще може да се спори за нещо
просто исках да ви заостря вниманието
аз съм на пазара от 1,5 години и знам как е
тъм където се заплаща добра рента и земята е хубава просто фондовете не могат да купят
те купуват предимно земи,които не са добри за производство
и няма на кого да ги дадат под аренда
говоря за моята област,но не искам да споменавам коя е тя
ако можете да наречето това,което те правят професионално управление,много се лъжете
нямат ис на представа за какво става въпрос,дори не знаят какво може да се изкара от земята,която купуват
в момента двата фонда купуват всякаква земя при цени 190-210 лв плащани на собствениците
разходите на декар са към 20-25 лв
Интересна информация даваш. Имаш ли наблюдение над конкретни сделки, конкретни имоти? От къде знаеш на каква цена купуват? Говорил ли си с продавачи на фондовете? До сега и двата фонда твърдят, че купуват декар земя за около 160-170 с ВКЛЮЧЕНИ разходи по прехвърлянето. Това се потвърждава и от отчетите им.
Първоначално изпратено от никой.
масово се купува в райони където рентата е много ниска или въобще няма на кого да се предложи земята за арендуване
Какво означава "масово" се купува? Имаш информация за всичките им сделки ли или за няколко в конкретно землище? Кое е това землище в което купуват земя и няма на кого да я отдадат под аренда? Доколкото си спомням от АТЕРА твърдяха, че купуват предимно /над 90% от купената земя/ със сключени договори за аренда.
Първоначално изпратено от никой.
в много землища се купуват по няколко парцела,които са разпокъсани и трудни за окрупняване
Ами то май в България не в много, а във всички землища е подобно положението - разпокъсани и трудни за окрупняване парцели. Ако беше лесно, вече някой да го е направил и да развива модерно земеделие на големи парцели. Може би точно фондовете са големите играчи, които разполагат с достатъчно ресурси, за да извършат подобна безспорно тежка задача.
Първоначално изпратено от никой.
хората с пари, които купуваха до момента се оттеглят от пазара,за да се предпазят от загуби при конкуренцията с фондовете
Щом като са се оттеглили хората с пари, тогава с кого сравняваш, че фондовете купуват скъпо? Знаеш ли за някой, който купува в същото землище по-евтино по-добра земя? А ако има такъв, с когото сравняваш, значи не всички са се оттеглили? И защо им е на хората с пари да се оттеглят точно сега когато земята поскъпва? Май е по-добре да купуват сега, защото фондовете едва сега започват да набират капитал и да купуват, а това означава още покачване на цената на земята в бъдеще.
Първоначално изпратено от никой.
определено си личи,че се харчат чужди пари
Ако си ги харча аз самият съм сметнал, че ще ми излезе още по-скъпо, /въпреки, че мога да се включа със сериозна сума на пазара/, защото живея в София, което означава доста транспортни разходи, непознаване на пазара, опасност от неудачен избор на земя, преговори с хиляди съсобственици, разправии с арендатори, ангажименти с продажбата на арендата, защото тя често пъти се дава в натура и т. н.
АДСИЦ е като всяка една компания на родната ни борса /а и навсякъде по света/ - харчи и чужди, и свои пари. Ако харчи неразумно няма как да спечели в дългосрочен план, а фондовете в земеделска земя са създадени именно с дългосрочна перспектива. Акционерите им не са толкова глупави, конкуренцията между самите фондове е силна и ще става все по-силна. Естествено ще има и такива, които ще се справят малко по-лошо, но това е съвсем нормално и не ще става дума, по мое мнение, за набутване.
Първоначално изпратено от никой.
най-голямата печалба за фондовете ще бъдат комисионните плащани на техни хора покрай покупро-продажбте и еветнуално препродажба на фонда на предварително закупени парцели съз значителна надценка
Вярно, Елана са заложили 3% комисион за агенциите за недвижими имоти, но в крайна сметка акционерите ги интересува колко струва земята с всички разходи и, ако се надяват да върви добре фонда им, трябва да поддържат разходите в разумен размер.
Надявам се да не приемеш моето мнение като заяждане или като спорене с тебе. Всъщност това, което написа повдига повече въпроси отколкото дава отговори и за това ще ми бъде интересно, ако дадеш малко повече при това конкретна информация.
Разводнявам форума, похабил съм дискусията и т.н, ами ти ако имаш малко власт, на каторга ще ме пратиш ей тъй-за едното нищо. Затова са казали, че на бодливата крава, незнам си какво.
"Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо
ей, във всеки форум има по един като тебе, който не говори по темата, а така по принцип. Само разводняваш дискусията и пречиш, не разбираш ли това. Аз нито съм говорил против тези дружества, нито пренасочвам пари. Ти самият стигна до топлата вода, казвайки, че от тук не може да се манипулират позиции. Малко си провиворечиш пич.
моето мнение не е важно, за да ти носят доход твоите пари. Да ти припомня същността на дискусията: на никого не е необходимо да говорим негативно за определено атрактивно дружество, за да "предпазим" чуждите пари, а някои като тебе си мислят, че по този начин могат да пренасочат чуждите пари към д-ва, в които те самите са инвестирали - много тъпо- да си мислиш, че като плюеш някой може да ти се върже. БФБ, дори и да има издънки, трудно би я манипулирал толкова наивно.
"Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо
не агитирам никого
аз притежавам доста земя,отдадена под аренда
и бих желал земята да поскъпва значително
споделям виждането си за пазара на земя
това е
не е възможно да съществува дружество, в което да не се харчат "чужди" пари ,както и пари за комисиони, затова говорим за степен на риск при вложенията. "Който се страхува от мечки, не играе на БФБ" и доходите му са подобаващи. Най-често някои използват услугите на Бурканбанк, но с това не давам съвети.
"Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо
Май тези фондове объркват сметките на хора , които са си мислили , че все ще има подаръци . И на арендаторите ще ги объркват и те или ще дават добра рента, или няма да се арендатори... Тепърва ще се влагат пари тук и хората ще получат достойно заплащане за земите си . И сега е супер евтино - декар зема да струва колкото двадесет квадратни метра мокет!?!?!?!? А преди години за земя се е леела кръв....
той форумът се похаби, защото останаха такива като тебе, а не защото го четат такива, които не го разбират, като мене - признах си, за да се успокоиш, учителю мой. ;-)
"Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо
Коментар