IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Днес излезе априлският доклад на USDA. Също така Индия потвърди, че не намира пазар за огромните си запаси от пшеница. В Бразилия МЗ на страната повиши оценката за реколтата от царевица до рекордните над 77 млн. тона. И накрая Украйна изглежда до дни ще отмени ограничението за експорт на пшеница.
    В доклада на американците между дургото са повишени запасите от царевица в Китай с около 2,5 млн. тона, а в света с 7 млн. тона май беше.
    Всичко се вдига, нядавам се и цените тук да се повишат, какво друго остава???!!! Нали?????

    според мен трябва всички да направим молебен да не се топи снега в северните щати на САЩ, а в централните да не капте капка дъжд поне до септември

    тогава може би........

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ludakrava Разгледай мнение
      ипотекирай хапартамента тогава и нашивай
      аз само 2 въпросчета имам:
      1. те тоя сосен дивидент от 49ст всяка година ли ше го дават, да не стане като в един друг адсиц дето с еднократен голям дивидент зарибиха хората...
      2. смяташ 18.5% печалба. гарантираш ли ми че СЛЕД дивидента цената на акцията пак ще е около 2.6? щото ако недай боже падне до 2.0-2.1 можеш ли да ми сметнеш тогава доходността моля шото да не се окаже печалбата леко отрицателна

      иначе евала за труда, макар и глупости, то поне си се постарал да изглеждат авторитетно
      Аз както казах преди доста време, вече съм се нашил достатъчно... апартамента чак да заложа, едва ли, но виж едни падежиращи депозити - вероятно....

      По въпросите:
      1.) няма как да се прогнозира какъв ще е дивидента, това което казах е че при този дивидент и текущите цени, акцията в момента (Април 2013) е подценена... Догодина живот и здраве (Април 2014) може би ще имам друго мнение... Ако дивидента е 10 ст., а цената 3 лв., а депозитите са все още 5 %... ще защитавам тезата, че е надценена.....няма вечно правилни оценки/решения.

      2.) Няма нищо гарантирано, ако можеше да се вземат тези 18,5 % без риск от капиталова загуба, сигурно щеше да има психоза за теглене на средства от банките, което очевидно не става. Риск винаги има, всеки преценява какъв е и дали да го поеме. Както казах, според мен фундамента е силен... притежаваните декари според мен няма да струват по-малко след 1 или 2 години, ти вероятно ги виждаш нещата по друг начин.... както казах, няма как да прогнозираме чии виждания ще надделеят на пазара след 1 година (това което се опитваш да докажеш - че след дивидента цената поне временно ще падне, не ти го оспорвам... важна е прогнозата колко ще струва след 1 година преди следващия дивидент, ако го има де...).

      Повечето играчи влизат по позиции дори без дивидентна доходност - просто се опитват да познаят движението на цената. Едни познават (печелят), други не (губят)... не претендирам че мога да позная движението на цената на даден актив, надявам се и ти не твърдиш същото за себе си. Това което твърдя, е че при този дивидент и тази цена, стойността на акцията е силно подценена... Не мога да прогнозирам дали "Атера" ще продадат 100 000 дка през 2013 (и ще има още по-голям дивидент и цена на акцията) или ще спрат да продават (и ще има 0ст. дивидент и спад в цената на акцията). Ти ако можеш, ще изкараш яко кинти. Аз като аматьор засега ще си прилагам "глупостите" за калкулация на доходност при налични доход (1.) и цена (2.).

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
        Ами казано честно и аз от доста време се чудя (чудех) същото... От една страна е ясно, че всички които купуват последните месеци, така или иначе са привлечени от очаквания "сосен" дивидент (макар че определено тези почти 50 ст. дивидент изненадаха дори най-върлите фенове на Атерата, предвид факта че се очакваха някъде максимум 30-35 ст.).

        От друга страна, за да се прецени дали дивидента е вътре в цената или не, трябва да се знае "реалната" цена. На един борсов пазар е безкрайно трудно да каже коя е реалната цена... някой по-долу доказваха, че е 4,50 лв., за други като Benz-a е сигурно няма и 1 лв....

        Но от чисто финансова гледна точка (подчертавам финансова, не борсово-пазарна), цената в момента и уникално и нереално ниска.

        Гарантираната доходност на тези АДСИЦи (и на практика гарантираната стойност на инвестицията, дотолкова доколкото трудно може да се очаква спад на цената на земята), доближават тези акции повече до облигацииите и депозитите, отколкото до нормалните акции...

        При текуща цена от 2,63 лв., дивидент от 49,3 стотинки е 18,5 % ?!? Имайки предвид, че тези дивиденти ще се вземат след не повече от 2 месеца, на годишна база това са над 100 % годишна доходност.... просто няма такова нещо на пазара в момента.

        Дори да не вземаме анюалзиираната доходност (което би било правилното решение от финансова гледна точка), а само брутната (49 стотинки на парите, които вложим), тази доходност надвишава многократно дори най-високите лихви по депозити в момента - да речем около 5-6 %.

        На практика, всяка цена, на която вземеш повече дивидентна доходност от лихвената по депозит, означава че това ти е по-добрата инвестиция. Какво показват калкулациите, дивидента от 49,3 стотинки представлява:
        * при цена 2.63 лв.: 18,5 %
        * при цена 3,00 лв.: 16,4 %
        * при цена 3,50 лв.: 14,1 %
        * при цена 4,00 лв.: 12,3 %
        * при цена 4,50 лв.: 11,0 %
        * при цена 5,00 лв.: 9,8 %
        * при цена..... .....

        На практика при каквато и да е цена в обозримо бъдеще, човек печели много повече от колкото алтернативно вложение в депозит.... Така че, принципно е трудно да се приеме, че дивидента е включен в цената... просто цената в момента е толкова ниска предвид дивидента, че няма как да е включен дивидента в нея.

        Естествено, държа да подчертая, че не може да се анализира даден актив единствено на база текущ дивидент, но преценката на фундамента/стойността на притежаваните активи е друга тема (специално за АТЕРА смятам, че и той е стабилен)... Тези които виждат цена на земята след 1 година от 2000 лв./дка, ще преценят потенциална на акцията по един начин, тези които виждат цена на земята по 500 лв./дка, ще го преценят по друг начин.... Но е факт, че извън борсово-комарджийските залагания дали нещо струва "Х" или "У" лева, при които само времето може да покаже кой е прав и кой не, на база текуща цена и ясен дивидент, от финансова гледна точка, 2.60-2.70 лв. за акция са нереално ниска цена при дивидент от 49 ст....

        ипотекирай хапартамента тогава и нашивай
        аз само 2 въпросчета имам:
        1. те тоя сосен дивидент от 49ст всяка година ли ше го дават, да не стане като в един друг адсиц дето с еднократен голям дивидент зарибиха хората...
        2. смяташ 18.5% печалба. гарантираш ли ми че СЛЕД дивидента цената на акцията пак ще е около 2.6? щото ако недай боже падне до 2.0-2.1 можеш ли да ми сметнеш тогава доходността моля шото да не се окаже печалбата леко отрицателна

        иначе евала за труда, макар и глупости, то поне си се постарал да изглеждат авторитетно

        Коментар


        • Играч - и аз рекох, че реалната цена на Атерката е някъде около един Пънкар. Ама няма да стане толкова - ного натиск ще има от разпродаващи заювци, накупили на около Разбойник и бръзащи да кешират. Хора со слаби нервички. Но до тройката ще стигне около и след сборището.

          Апропо - кои от вас ще дойдат на сборище?
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Знаете ли каква е разликата между Ван Бастен, Пипбел и небезизвестния Пепи. Разликата е само една - сега на БФБ няма балъци Останаха само тарикати и дузина като Императора.
            Ръстттттттттттттттттттттт ттттттттттттттттттттттттт

            Коментар


            • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение
              Колеги, не мислите ли, че дивидентът е вече отразен в тази цена?
              Ами казано честно и аз от доста време се чудя (чудех) същото... От една страна е ясно, че всички които купуват последните месеци, така или иначе са привлечени от очаквания "сосен" дивидент (макар че определено тези почти 50 ст. дивидент изненадаха дори най-върлите фенове на Атерата, предвид факта че се очакваха някъде максимум 30-35 ст.).

              От друга страна, за да се прецени дали дивидента е вътре в цената или не, трябва да се знае "реалната" цена. На един борсов пазар е безкрайно трудно да каже коя е реалната цена... някой по-долу доказваха, че е 4,50 лв., за други като Benz-a е сигурно няма и 1 лв....

              Но от чисто финансова гледна точка (подчертавам финансова, не борсово-пазарна), цената в момента и уникално и нереално ниска.

              Гарантираната доходност на тези АДСИЦи (и на практика гарантираната стойност на инвестицията, дотолкова доколкото трудно може да се очаква спад на цената на земята), доближават тези акции повече до облигацииите и депозитите, отколкото до нормалните акции...

              При текуща цена от 2,63 лв., дивидент от 49,3 стотинки е 18,5 % ?!? Имайки предвид, че тези дивиденти ще се вземат след не повече от 2 месеца, на годишна база това са над 100 % годишна доходност.... просто няма такова нещо на пазара в момента.

              Дори да не вземаме анюалзиираната доходност (което би било правилното решение от финансова гледна точка), а само брутната (49 стотинки на парите, които вложим), тази доходност надвишава многократно дори най-високите лихви по депозити в момента - да речем около 5-6 %.

              На практика, всяка цена, на която вземеш повече дивидентна доходност от лихвената по депозит, означава че това ти е по-добрата инвестиция. Какво показват калкулациите, дивидента от 49,3 стотинки представлява:
              * при цена 2.63 лв.: 18,5 %
              * при цена 3,00 лв.: 16,4 %
              * при цена 3,50 лв.: 14,1 %
              * при цена 4,00 лв.: 12,3 %
              * при цена 4,50 лв.: 11,0 %
              * при цена 5,00 лв.: 9,8 %
              * при цена..... .....

              На практика при каквато и да е цена в обозримо бъдеще, човек печели много повече от колкото алтернативно вложение в депозит.... Така че, принципно е трудно да се приеме, че дивидента е включен в цената... просто цената в момента е толкова ниска предвид дивидента, че няма как да е включен дивидента в нея.

              Естествено, държа да подчертая, че не може да се анализира даден актив единствено на база текущ дивидент, но преценката на фундамента/стойността на притежаваните активи е друга тема (специално за АТЕРА смятам, че и той е стабилен)... Тези които виждат цена на земята след 1 година от 2000 лв./дка, ще преценят потенциална на акцията по един начин, тези които виждат цена на земята по 500 лв./дка, ще го преценят по друг начин.... Но е факт, че извън борсово-комарджийските залагания дали нещо струва "Х" или "У" лева, при които само времето може да покаже кой е прав и кой не, на база текуща цена и ясен дивидент, от финансова гледна точка, 2.60-2.70 лв. за акция са нереално ниска цена при дивидент от 49 ст....
              Last edited by Van Basten; 10.04.2013, 21:10.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Benz-Geko-2
                ...и повърня под юргана. Не е препоръка
                Много ли си "вкарал" ?!? Тоя Дау ти взе акъла
                Не е препоръка... !!!
                "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                  Стига бе, сякаш не знаеш откога съм здрав тука.
                  Не съм допълвал скоро от тях, не че не ми се иска...
                  Просто кеширах всичко друго и си изтеглям кеша от БФБ за една друга сделка дето ме притиска вече срока. Намалям портфейла на БФБ с малко над 40%, но пък 100% в най доброто от нея.
                  А пък в жаби и други готини адсичета пак ще се върнем след сосния поземлен дивидент.
                  С дисконт
                  Пипбел след близо 2000 поста най-после достигна до истината за БФБ. Естествено, истината за БФБ не е Атера. Истината е че просто на БФБ единстветното хубаво и единственото, което си заслужава и единственото, заради което един ден когато Дау стане 16-17К, че и преди това, ще дойдат чужди пари е само това - ДИСКОНТА и ЕВТИНИЯТА. Свършили дисконта и евтинията, ще свърши и партито. Както между другото и става както при Атерата, така и с точна дата и при Еларга - свършва дисконта, свършва партито и остават само последните да допиват, които съответно на сутринта ще са първите с махморлук и повърня под юргана. Не е препоръка
                  Ръстттттттттттттттттттттт ттттттттттттттттттттттттт

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                    ,
                    Пипбелов - сичко наби туканка чак сега ли бе? Що шитна жабоците?
                    :
                    Стига бе, сякаш не знаеш откога съм здрав тука.
                    Не съм допълвал скоро от тях, не че не ми се иска...
                    Просто кеширах всичко друго и си изтеглям кеша от БФБ за една друга сделка дето ме притиска вече срока. Намалям портфейла на БФБ с малко над 40%, но пък 100% в най доброто от нея.
                    А пък в жаби и други готини адсичета пак ще се върнем след сосния поземлен дивидент.
                    С дисконт

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от padre Bonaventura Разгледай мнение
                      Геко, а не мислиш, че обиждаш пазара като му присъждаш, да разсъждава така лаишки, че да не оценява еднакво точно п/б-тата на хима и атера. Никак ли не те усъмнява, че пазарът просто може да си е наумил да дисконтва четири пъти повече книжното п/б на хима спрямо това на атера, именно за да ги изравни в оценката като цяло
                      Падре, и според мен няма спор, че е Геко Виж го, че само за хима и за синергон говори Същевременно - разправя как щяло да свърши партито при еларга и атера - точно все едно от на Геко устата ги вади лафовете
                      Ама нека е щастлив, човека... пък било то и с Дау.
                      Трябва да се удържа все някак и вярата Падре, че иначе настава "плач и скърцане със зъби"
                      Last edited by precakanoto; 10.04.2013, 19:41.
                      Не е препоръка... !!!
                      "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                        Пип, накара ме да си спомня за такъв момент. Аз лично съм имал 1 такъв случай - преди доста време се разпродаваше Булленд. Тогава за 5 мин. продадох всичко /повечето на загуба/ и напълних 100% Ланда. Добре че се случи това, да поизбия тогавашните загуби, а в момента тази компания ми е около 20%.
                        Не ми е сефте.
                        Преди 1 година доста се чесах по главата че огромната част от портфейла ми( той бе тройно по малък тогава) бе Брефчета - ма накрая 2 седмици преди дивидента ги обърнах изцяло в Атерки,макар и с по малък дивидент тогава.
                        Имало е файда от чесането както показа времето
                        Помня бях натиснал чак до 70ст тогава цената че само за 2 дена ги превъртях.

                        А днес пък понатиснах малко ФПП-то и Актива, но пък на жабоците излязох доста сгодно за мене на 5.60 след като си знам средната. Така че общо взето не съм ликвидирал на загуба. Най много някой друг процент пропуснати ползи да имам от тях, ма тя Атерата знае как да се отблагодарява с лихвите барабар.

                        Оттук нататък няколко седмици май само ще чопля семки и ще гледам мача.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение
                          Логиката си е само и единствено моя! Сегашната цена е ~2.64, дивидента е ~0,46 нето, тоест общо ~3 лв, но това при положение, че вече не е калкулиран дивидента в цената за което, аз няма как да знам.
                          Не е препоръка за нищо!
                          Представяш ли си в акция с цена 2.62 да е калкулиран дивидент от 49 стинки... такива дивидентни нива не съм виждал от около Втора година.

                          Пипбелов - сичко наби туканка чак сега ли бе? Що шитна жабоците?

                          Признавам, че и аз тука си поразвалих фасонът - вече несъвсем еднакви цифрички, но ще се коригирам веднага щом намеря сгода.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                            Речено вчера - сторено днес. 100% в Атера

                            Любопитно ми е - има ли други такива шматки като мен на БФБ ?
                            Пип, накара ме да си спомня за такъв момент. Аз лично съм имал 1 такъв случай - преди доста време се разпродаваше Булленд. Тогава за 5 мин. продадох всичко /повечето на загуба/ и напълних 100% Ланда. Добре че се случи това, да поизбия тогавашните загуби, а в момента тази компания ми е около 20%.
                            Пътека се прави камък по камък!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Benz Mafia 4 Разгледай мнение
                              Тая мода я имаше и преди години - влизаш на 100% в Хима та нали беше само нагоре, правиш репо и пак в Хима - стигна до 18 лв. Бяха други годините, нормални коефициенти бяха П/Б 4-5, а сега са П/Б 1/4. Естествено като АДСИЦ Атера никога няма да се търгува на П/Б 4-5, най-вероятно ще си остане за дълго около сегашните 1, каквито между другото според мен са напълно справедливи цени, НООООО в един норамален пазар и при съвсем друго конюктура - но всеки си преценява сам
                              Геко, а не мислиш, че обиждаш пазара като му присъждаш, да разсъждава така лаишки, че да не оценява еднакво точно п/б-тата на хима и атера. Никак ли не те усъмнява, че пазарът просто може да си е наумил да дисконтва четири пъти повече книжното п/б на хима спрямо това на атера, именно за да ги изравни в оценката като цяло

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                                Аз бих казал минимум двойно повече от цитираните проценти спрямо сегашните нива.....ма не е божа работа - цар Пазар ще каже последната си дума другия месец.



                                Речено вчера - сторено днес. 100% в Атера

                                Любопитно ми е - има ли други такива шматки като мен на БФБ ?
                                Тая мода я имаше и преди години - влизаш на 100% в Хима та нали беше само нагоре, правиш репо и пак в Хима - стигна до 18 лв. Бяха други годините, нормални коефициенти бяха П/Б 4-5, а сега са П/Б 1/4. Естествено като АДСИЦ Атера никога няма да се търгува на П/Б 4-5, най-вероятно ще си остане за дълго около сегашните 1, каквито между другото според мен са напълно справедливи цени, НООООО в един норамален пазар и при съвсем друго конюктура - но всеки си преценява сам
                                Ръстттттттттттттттттттттт ттттттттттттттттттттттттт

                                Коментар

                                Working...
                                X