Това краткосрочна или дългосрочна прогноза е?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)
Collapse
X
-
Какво се случва по пазарите?
Пшеница: В момента се прибира пшеницата в Северното полукълбо. В САЩ добивите са много добри и очакванията са за реколта от 58-60.5 млн. тона – над прогнозите от преди 2 месеца. Във Франция ще има загуби от многото валежи – 37-38 млн. тона при около 40 млн. тона в предходни прогнози. За целия ЕС обаче нещата изглеждат добре, макари не на рекорда от 2015 година. Качеството на пшеницата във Франция ще е лошо, а от там и ниски цени – както и тази година Франция ще натиска надолу. В Черноморски регион – Украйна с около 23-24 млн. тона при 27.5 млн. тона през 2015г. Русия с 64-65 млн. тона (61). Румъния и България може да ас на нивото от 2015 година. Качеството в Черноморски регион ще е добре. В Австралия и Аржентина новите реколти, които ще се жънат през ноември – декември се очакват много добри, особено в Аржентина. Там потенциала за износ е 8 млн. тона – мн добре. Цената на пшеницата в Русия е на ниво от 2009 година. Пшеничният пазар се е приготвил за отлична реколта, умерено търсене и ниски цени. При този пазар единственото, което може ад го разбута е царевицата.
В Чикаго късата позиция на пшеницата е мн мн дълга и това води на мисълта, че нямам как още много да нарасне. От тук и цената да е на дъното в момента.
Царевица: Тук всички анализатори до сега дават много оптимистични прогнози – особено за САЩ. Над 365 млн. тона царевица. Вече е реализирана загуба в Бразилия от около 10-14 млн. тона – по-слаба реколта според различни анализатори. В Бразилия вътрешното търсене е мн високо и дори расте. Това прави невъзможно много голям спад на цените. Не може да се каже, че Бразилия няма да изнася, но не 34 млн. тона както миналата година, а под 20 млн. тона. От тук и световните цени няма да са под натиска на най-евтиния износител. Аржентина ще повиши реколтата си от царевица, но това не е много на фона на Бразилското произовдство.
Трябва да се посочи възможни проблеми до края на годината и през 2017 година. Това е Ла Ниня. Дори и слабо, явлението все пак ще има влияние в Бразилия и САЩ с намалени валежи. То обикновено се задържа 1 година, но може и повече – до 3 години. От тук следва ЕВЕНТУЛАНО по-слабо предлагане на царевица в световен мащаб.
До края на месеца времето в САЩ, Украйна, Русия, България и Румъния ще са минимални при високи температури. Това все пак е прогноза, но с висока вероятност да се сбъдне. До момента прогнозите за всяко производство на царевица са високи, НО ЩЕ ЕС ПОНИЖАВАТ БЪРЗО. САЩ няма да получат добив 167 бушела/аъкр, а примерно 160-163 бушела/акър – вероятно реколта около 352-356 млн. тона. Така запасите няма да се повишат до 54 млн. тона за САШЩ, а ще бъдат на настоящето положение то 45 млн. тона примерно. В УКрайна реколтата от царевица няма да е върхова, а нещо средно положение – 23-24 млн. тона. При наслагване на проблеми и през пролетта на 2017г в Бразилия – нещата ще се комплицират и пазарът втвърди.
Така валежите през следващите 20-30 дена може ад решат много и да обърнат пазара изцяло.
Соя: Тук положението е подобно на царевицата – щети в Бразилия и Аржентина от вече прибраната реколта и евентуални щети в САЩ. При соята дори и при висока реколта в САЩ се очакваше понижение на световните запаси от 74млн тона на 67 млн. тона. При проблеми подобни на царевицата запасите ще са още надолу.
Все пак да не забравяме, че пир повишение на цените на културите, потреблението намалява и тезата за твърдо потребление не важи. Това го видяхме през 2012 година.
Все пак при този сценарий маслените ще имат добри цени. Трябва да имаме предвид, че Ла Ниня носи много валежи в Индонезия и Малайзия. Това вече подобрява добивите от палмовите насаждения и спада на производството от зимата на 2015-2016г се преодолява, запасите нарастват подпомогнати от намаляващото търсене. Лекият петрол упорито стои над 50 долара/барел. Тук ще има възстановяване, не засега то става трудно и бавно. Търсенето понижава своя темп на растеж въпреки ниските цени, световната икономика не може да генерира стабилен ръст, а от там и търсене. Шистовите производители в САЩ леко обръщат тенденцията и от затваряне на сонди се преминава към ръст. Ръст, обаче слаб предвид това, че пир спад на цената към 40 USD/барел ще се наложи отново затваряне – нито напред, нито назад. Но при ръст до 60 USD/барел нещата ще са други. За това обаче трябва традиционните производители да намалят още производството. Объркана работа с много уравнения и още повече неизвестни. Засега и сигурно, че голямо поскъпване пир петрола скоро няма да има – освен горивата в БГ !!!!!!! Т.е. петролът ще е неутрален фактор за маслата и зърното.
Обобщение – може да се изчака развитието на ситуацията през следващите 3 седмици. Те ще са показателни. Цените надолу – най-вероятно не, но те и сега са достатъчно ниски, не че не може повече!!! Ръст – по-скоро ДА, предвид всичко написано до сега. Ръст – но много силен, но все пак. За фермерите в БГ ще е важно, даже мн важно предвид спадащия потенциал на царевица и слънчоглед и производството на ръба.
Коментар
-
Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнениеТук такъв бъркоч се заформи на зърнения пазар, че цена на земята от 1400-1500лв/декар като уволнение от казарма ще я чакаме. Да не казвам, че и на 1000 лв/декар пак няма да има кой.......
Коментар
-
Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнениеС Булсончето (все още не съм сигурен че не сте едно и също лице, но ако все пак сте двама...) може да направите ново направление във финансовия анализ... Предполагам предвид опростения модел, ще имате много последователи.
Като гледам модела Ви се основава на 2 много прости точки:
1.) Всички търгувани акции над номинал са надцените;
2.) Всички търгувани акции под номинал са подценени;
А ние малоумниците, четем финансови отчети....
Да, можем да направим направление, защо не, но и така дилетантски както си го посочил - няма как да ти излезе матаметиката!!! ))))
Дивидента спада ли ?! - спада - ако не вярваш виж си отчетите!!! Имахме смелостта с булсончето да го подскажем въпреки подгравките.(още преди година или две, все ми е едно). А ще спада ли още - много вероятно разбира се, с булсон мислим, че сме в началния етап на спада. А декапитализирате ли се постоянно с дивидента - декапитализирате се разбира се,(четете го и в отчета) А намялава ли по-изгодната земя на адванса - дори и форти ви го подсказа, е за какво говорим тогава - вие си мислите че не сте на балонни цени - защо не, та нима от нас с булсона зависи пазара на земя !?!? )))
ама че сте инвеститори!!! Мислите ли че живота е само мед и рози, не е разбира се, да го търсим ли в отчета??? ))))Не е препоръка... !!!
"Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany
Коментар
-
Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнениеПробвай пак
Ако не можеш да направиш разлика между основен и собствен капитал...ще си останеш прецакано. Теленор направиха същата гимнастика - намалиха номинала от 10 на 2 лв. и си освободиха млн.за резерв. А поставянето на фпп и бреф в един кюп е все едно да кажем, че Аурубис БГ и Нефтохим си приличат - все са рафинерии и инвестират ударно, но при едните има едни червени андрешковци, които макар и да смениха каруцата със самолет ... мисленето им си е андрешковско.
Ок, нали съм добронамерено - ще "пробвам"какво да правя!?? )))
основен капитал наричаме броя на хартиите по техния номинал
собствен капитал наричаме основния плюс всичко натрупано като печалби, загуби резерви емисии от нови хартии и т.н. Да го обобщим така:
собсветния е основния плюс натрупания "общ финансов резултат"
Сега може ли и ти да пробваш да отговориш какво става, когато така дефинирания по-горе финансов резултат е отрицателен (като например фпп) !?!? (става забавлението с обезценката на собсвения капитал, според мен) )))
Другото което искам да допълня е - защо реши че ги сравнявам фпп и бреф.
Посочено е единствено че са адцици, в което се надявам, че нямаме съмнения нали!? ))Не е препоръка... !!!
"Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany
Коментар
-
Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнениеОсвен това виждаме каква е тенденцията на така наречените "читави адцици" като феърплей и бреф които пазара започна в един момент да оценява на 3-5 пъти под номинала и се наложи да обезценят двойно соб. капитал (за единия адциц) и тройно (за другия) за да се опитат изкуствено, да възстановят цените над номинал, чрез намаляване на броя на акциите (и последваща обезценка на собствения капитал) Под предлог, че с тези "машинации" щели да имат правото да раздадат част от парите на акционерите под форма диведент От такива перспективи които видяхме от "читавите" адцици - какво да очакваме за адциците, които още не са минали по тази "схема" а цените им са двойно над номинала??? )))
Ако не можеш да направиш разлика между основен и собствен капитал...ще си останеш прецакано. Теленор направиха същата гимнастика - намалиха номинала от 10 на 2 лв. и си освободиха млн.за резерв. А поставянето на фпп и бреф в един кюп е все едно да кажем, че Аурубис БГ и Нефтохим си приличат - все са рафинерии и инвестират ударно, но при едните има едни червени андрешковци, които макар и да смениха каруцата със самолет ... мисленето им си е андрешковско.
Коментар
-
+1Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнениеС Булсончето (все още не съм сигурен че не сте едно и също лице, но ако все пак сте двама...) може да направите ново направление във финансовия анализ... Предполагам предвид опростения модел, ще имате много последователи.
Като гледам модела Ви се основава на 2 много прости точки:
1.) Всички търгувани акции над номинал са надцените;
2.) Всички търгувани акции под номинал са подценени;
А ние малоумниците, четем финансови отчети....
Коментар
-
Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнениеДа, защото 2 лв са два пъти номинала. Освен това виждаме каква е тенденцията на така наречените "читави адцици" като феърплей и бреф които пазара започна в един момент да оценява на 3-5 пъти под номинала и се наложи да обезценят двойно соб. капитал (за единия адциц) и тройно (за другия) за да се опитат изкуствено, да възстановят цените над номинал, чрез намаляване на броя на акциите (и последваща обезценка на собствения капитал) Под предлог, че с тези "машинации" щели да имат правото да раздадат част от парите на акционерите под форма диведент От такива перспективи които видяхме от "читавите" адцици - какво да очакваме за адциците, които още не са минали по тази "схема" а цените им са двойно над номинала??? )))
Като гледам модела Ви се основава на 2 много прости точки:
1.) Всички търгувани акции над номинал са надцените;
2.) Всички търгувани акции под номинал са подценени;
А ние малоумниците, четем финансови отчети....
Коментар
-
Първоначално изпратено от derk Разгледай мнение...защото цената и е 2 лева.Не е препоръка... !!!
"Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany
Коментар
-
Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнениеderk, добри проценти си изкарал, но едва ли ще промениш мисленето на някои другари, те не искат да четат, предпочитат да пишат.
Поскъпването може да се дължи на реинвестиране на дивидента или на търсене на по-сигурни активи, по-лесни за оценка в сравнение с тежки холдингови структури.
Иначе, ако определена акция е с дял от 1.46% в даден портфейл, то за да допринесе за поскъпване на портфейла с 1% акцията трябва да скочи с цели 68.5%, а поскъпване със 6.8% оскъпява портфейла с 0.1%
Коментар
-
derk, добри проценти си изкарал, но едва ли ще промениш мисленето на някои другари, те не искат да четат, предпочитат да пишат.
Поскъпването може да се дължи на реинвестиране на дивидента или на търсене на по-сигурни активи, по-лесни за оценка в сравнение с тежки холдингови структури.
Иначе, ако определена акция е с дял от 1.46% в даден портфейл, то за да допринесе за поскъпване на портфейла с 1% акцията трябва да скочи с цели 68.5%, а поскъпване със 6.8% оскъпява портфейла с 0.1%
Коментар
-
предполагам пенсионните фондове са чели пространните ти анализи за балонизацията,
вероятно са съгласни с теб и чакат да спаднат цените за да се влючат на по-добро ниво един вид да не може да ги обвинаваш че купуват само по-върховете, имай търпение справедливоста ще възтържествува
p.s. само едно нещо ме притеснява, че пенсионните са намалили и бройката на притежаваните компании и ако решат да не я увеличават ще трябва да измислиш нова парадигма с която да рекламираш любимите си акции за продаванеLast edited by ceneto; 08.07.2016, 14:57.“The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”
Коментар
-
Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнениеАйде сега пък: балонери. "Балон" ли е една акция, дето носи 6% дивидент?
Но си много прав, че БФБ е рискова, но това не значи, че Пенсионните имат право да се вземат % за управление, а да не управляват напрактика Да стоиш и да не правиш нищо е именно това - оборотите на БФБ всеки ден го доказват, че на БФБ Пенсионни няма , но прибиране на % управление си има всеки месец за тях Няма кризи, няма мризи, при каквито и да било резултати доходност и резили от тяхна страна
Ако някой защитава тяхната позиция е или малоумен или част от схемата имBulls on BSE
Коментар
Коментар