Първоначално изпратено от Монти
Разгледай мнение
Ликвидацията на фонда за земя ЕЛАРГ започва
Ликвидацията на „ЕЛАРГ фонд за земеделска земя" започва и ще продължи една година. На извънредно общо събрание вчера акционерите одобриха предложението, а причината за него беше фактът, че цената на акциите му е много по-ниска от пазарната стойност на активите, които притежава - над 200 хил. дка земеделски земи (по последни данни от септември миналата година са 250 хил., но постоянно тече продажба). Според ръкоюдството това не позволява на акционерите да получат справедливата цена за държаните от тях ценни книжа чрез борсата. Решението е било взето почти единодушно, съобщи за „Капитал Daily" акционер, присъствал на събранието.
Сделките на годината
От ликвидацията на дружеството най-много ще спечели основният акционер на компанията - „Агроменидж", който е и нейно управляващо дружество. Добра печалба би получило и "Био фарминг", което е собственост на вносителя на „Пежо" Стоян Желев, ако реши да приеме ликвидационния дял, а не предварителния договор, който предвижда даване на земи и малко кеш.
В средата на миналото лято във фонда за земя стана смяна на най-големия акционер. Тогава „Агроменидж" придоби 49.5% от компанията в сделка с QVT Fund за 20.1 млн. лв., като реално зад нея застанаха „Индустриален холдинг България" и дружества на „Алианц", които също имат връзка помежду си. Сделката тогава беше при 0.68 лв. за брой за 29.56 млн. акции. "Агроменидж" се контролира от Веселин Данев и „ЕЛАРГ уинд" с управител Красен Подгорски, а доскоро там дял имаше и,индустриален холдинг България", който впоследствие продаде на офшорката „Агроменидж кънсълтинг" по данни от Търговския регистър. Според Веселин Данев, който е и пълномощник на изпълнителния директор на ЕЛАРГ, ликвидационната стойност на една акция на дружеството (това, което собствениците ще получат след приспадане на задълженията) по предварителни оценки към момента е приблизително 1.50 лв., а при определени условия би могла да стигне и 2 лв. Според отчета за последното тримесечие тя е 1.85 лв., а цената на акция на борсата вчера беше 1.21 лв.
Така, ако се приеме, че това са цените, то за своя дял „Агроменидж" ще получи между 44.34 и 59.12 млн. лв., или печалбата ще му е между 24 и 40 млн. лв. И това не е всичко - като обезщетение договорът за управление предвижда 13 млн. лв за дружеството, което може да направи печалбата му над 50 млн. лв. Ако не се изплатят 13 млн. лв., има опция на дружеството да се прехвърлят земи в регулация в местността Камбаните край София. От управляващото дружество винаги са твърдели, че не са купували дела в ЕЛАРГ с цел ликвидация, макар ръководството в което е и то, го предложи и ще вземе обезщетение за това.
Другият нов голям акционер - „Био фарминг", също ще реализира добра доходност, ако реши да получи ликвидационен дял, макар че компанията има очевиден интерес в управлението на земеделски земи. Тя има предварителен договор, според който при ликвидация ще получи 19 386 дка земеделска земя на ЕЛАРГ във Враца и Монтана заедно с уравнително плащане от 1 млн. лв. Там Стоян Желев чрез друго свое дружество вече притежава около 30 хил. дка.
Компанията на Желев притежава 19% (11095 882) в ЕЛАРГ, които купи в края на януари срещу 11.9 млн. лв. Ако вземе максималните 2 лв. ликвидационен дял обаче, компанията ще получи над 22 млн. лв., или около 10 млн. лв. печалба от тази сделка. При ликвидационен дял от 1.5 лв. на акция печалбата би била около 5 млн лв. В отчета към края на годината като недвижими имоти за продажба при ликвидация са записани 106.6 млн. лв.
Само малко против
Решението за ликвидация мина почти единодушно вчера. Имаше и дребни акционери, които не бяха съгласни с мотивите за ликвидация, изтъквайки, че са придобили акции преди кризата на над два лева и сега ще загубят, въпреки че търпеливо са чакали да се промени конюнктурата, което според тях сега е на път да стане. На извънредното събранието имаше акционери, държащи 84.02% от капитала на дружеството, като съответно държателите на над 99% от капитала гласуваха за ликвидацията. Веселин Данев беше определен за ликвидатор, по което имаше и изразено несъгласие от част дребните акционери за сблъсък на интереси.
Коментар