IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ипотечен кредит в лева или евро?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от iivvaa Разгледай мнение

    След като има такава клауза, банката ще си превалутира по неин курс, така ли? Не към курса, който ще се приеме при влизането в шенген? Т.е. дори и да е 2 лева за 1 евро, банката може да си превалутира на 1,95583 или по-малко? Чела съм общите условия на банките и там нищо не пише за това превалутиране
    Ей този бисер ме разсмя! Не знаех, че при влизането в Шенген ще ни превалутират...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

      Ми питай, няма лошо, нали атова е форум, но наистина е обща финансова култура сега.
      И понеже тук е пълно с "капацитети", да ви кажа, че понеже съм прост, затова в момента съм с лихва от 2,15% по ипотечния ми кредит в евро - дали ще пада още
      П.С. Въпросите ти са много и различни, но мисля, че ти стана ясно за основния или греша? Ако имаш други - давай. Един колега ти даваше съвет да не е всичко на твое име - голям смях, ами то и сега банките ти дават възможнист да отгпваряш само с ипотекирания имот, но лихвата е друга Въобще има много тънки моменти, които е хубаво да се изчистят и най-вече да гледаш реалистично на възможностите си да обслужваш кредита в дългосрочен план. Аз лични не бих теглил по-дълъг кредит от 15 години, но това си е мое мнение. 30 години са невероятна цифра - като го изплатиш и ще си на 60 - уау, животът ще е пред теб и ще му се наслждваш....
      Успех
      Е за 15 години не можем да си позволим засега, ако ни се вдигнат чувствително доходите, ще намалим срока, но 20 според мен е горе долу приемливо. Лихва 2,15 % на мен ми звучи нереално добре. Поздравления, сигурно обаче и доходите са ви доста добри. Иначе за основния въпрос, получих отговор, убедих се, че в евро наистина е по-разумният избор. Просто един единствен човек от обкръжението ми можа да ми даде съвет, прекия ми ръководител ме накара да се замисля. Никой друг нито разбира, нито се интересува, в банките навсякъде ми обясняват да тегля в лева, в интернет милион различни мнения.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от iivvaa Разгледай мнение

        Мерси за съвета. Не знам как въпроси като този са от обща икономическа/финансова култура честно казано, при положение, че става дума за условия на банките. Затова и писах тук. Ако ми беше ясно нямаше да питам.
        Ми питай, няма лошо, нали атова е форум, но наистина е обща финансова култура сега.
        И понеже тук е пълно с "капацитети", да ви кажа, че понеже съм прост, затова в момента съм с лихва от 2,15% по ипотечния ми кредит в евро - дали ще пада още
        П.С. Въпросите ти са много и различни, но мисля, че ти стана ясно за основния или греша? Ако имаш други - давай. Един колега ти даваше съвет да не е всичко на твое име - голям смях, ами то и сега банките ти дават възможнист да отгпваряш само с ипотекирания имот, но лихвата е друга Въобще има много тънки моменти, които е хубаво да се изчистят и най-вече да гледаш реалистично на възможностите си да обслужваш кредита в дългосрочен план. Аз лични не бих теглил по-дълъг кредит от 15 години, но това си е мое мнение. 30 години са невероятна цифра - като го изплатиш и ще си на 60 - уау, животът ще е пред теб и ще му се наслждваш....
        Успех
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

          Имай предвид също ако нещо се обърка като физически длъжник банката може да ти запорира всички активи на твое име , банкови смети доходи и бъдещи наследства. Съвет не е хубаво всичко да е на твое име ако все пак теглиш кредит. Остависи план Б.
          Благодаря за съвета. Надявам се да не се стига до такива моменти. Наясно съм колко е сериозно. Ако все пак се случи нещо такова или ще преговарям, или ще бягам на работа в чужбина. Не съм имала кредити досега. Но парите, които ще даваме за кредит сега ги даваме за квартира така или иначе. А колко хора вече почти си изплатиха апартаментите. Но когато ти дойде акъла късно е така. Кредитът ще ми е за 20 г., вноската към 680 лв., като съдлъжник ще е моят партньор.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от iivvaa Разгледай мнение

            Нали и се очаква с минаването към еврото лихвите да паднат още.
            Доста повтаряно твърдение, но аз лично бих бил предпазлив с него.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от iivvaa Разгледай мнение

              Знам, че няма да избягат, но според мен след няколко месеца няма да има промяна. А и нашите лихви сравнение с тези от европа са по-високи, не ми изглеждат като "капан". Нали и се очаква с минаването към еврото лихвите да паднат още. Аз съм на 30г., за съжаление сега ми дойде моментът за тази стъпка, не ми се чака още.
              Имай предвид също ако нещо се обърка като физически длъжник банката може да ти запорира всички активи на твое име , банкови смети, доходи и бъдещи наследства. Съвет не е хубаво всичко да е на твое име ако все пак теглиш кредит. Остави си план Б.
              Last edited by Todor Sabev; 24.01.2018, 16:33.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                Не е възможно да се хване с точност движението на индексите (респективно лихвите) в дългосрочен план, какъвто най-вероятно ще бъде кредитът. За останалото не виждам някакви чак толкова големи опасения.
                По-важно е да прецените до каква степен сте платежоспособна, каква част от доходите отиват за вноската, с какви буфери разполагате при по-негативен сценарий, колко са сигурни доходите Ви и подобни неща.

                И Ви поздравявам, че навлизате в такива детайли и искате да направите информиран и обмислен избор.
                Благодаря. Крачката е голяма, не съм от хората, които просто ще се хвърлят

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                  Oфффф, ама кой ви пълни главата с такива глупости, заеби! Пък аз си мислех, че имаш поне обща икономическа/финансова култура.
                  Не, не значи това, няма банка в правова държава, която ще си позволи подобно нещо и няма да я разкостят после, значи, че е все тая дали ще изтеглиш кредит в лева или евро.

                  Пример - много народ "клати" борда и го "събаря" от поне 10 години, ама нъцки, бордът не пада и фактически не е възможно да падне, защото теоритично това е кауза пердута - едни датчани го разбраха това след болка в аналната област. Но, разбира се, държава в лицето на Тиквата и Черешаря може всичко и утре може да реши, че ще влезем в еврозоната при курс не 1,95583:1, а 5:1. Това е нещо теоритично възможно (на практика невъзможно) и за което лелеят всички с левови кредити, щото ще искат пак да"еб@т дявола във въздуха" като през 1997. Да, ама не сме 1997, а 2018 и банките са се погрижили са това - т.е. имаш кредит от 100К лева (грубо 50К евро), утре курсът става 5:1 и ти си викаш - ха, набих го на банката, вече дължа само 20К евро, а не 50К евро, хаха, всички са бунаци, особено комшията, който тегли кредит в евро, а аз съм най-умния. Да, ама не - отиваш в банката и разбираш, че кредитът ти автоматично е превалутиран и ти пак си дължиш 50К евро или 250К левчета, ако повече те кефи. Те това е клаузата за превалутиране. Капиш?

                  Тегли си кредит в евро и не се занимавай с глупости. А че ще ти се качи лихвата, е повече от ясно, защото в момента лихвите са на ол тайм лоу, та е въпрос на време да тръгнат леко нагоре. За имотния пазар няма да правя прогноза, там има други "специалисти"

                  Кажи, баба, тенк ю и не се занимавай с глупости
                  Мерси за съвета. Не знам как въпроси като този са от обща икономическа/финансова култура честно казано, при положение, че става дума за условия на банките. Затова и писах тук. Ако ми беше ясно нямаше да питам.

                  Коментар


                  • Не е възможно да се хване с точност движението на индексите (респективно лихвите) в дългосрочен план, какъвто най-вероятно ще бъде кредитът. За останалото не виждам някакви чак толкова големи опасения.
                    По-важно е да прецените до каква степен сте платежоспособна, каква част от доходите отиват за вноската, с какви буфери разполагате при по-негативен сценарий, колко са сигурни доходите Ви и подобни неща.

                    И Ви поздравявам, че навлизате в такива детайли и искате да направите информиран и обмислен избор.
                    Last edited by Специалист по всичко; 24.01.2018, 16:06.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от iivvaa Разгледай мнение

                      След като има такава клауза, банката ще си превалутира по неин курс, така ли? Не към курса, който ще се приеме при влизането в шенген? Т.е. дори и да е 2 лева за 1 евро, банката може да си превалутира на 1,95583 или по-малко? Чела съм общите условия на банките и там нищо не пише за това превалутиране
                      Oфффф, ама кой ви пълни главата с такива глупости, заеби! Пък аз си мислех, че имаш поне обща икономическа/финансова култура.
                      Не, не значи това, няма банка в правова държава, която ще си позволи подобно нещо и няма да я разкостят после, значи, че е все тая дали ще изтеглиш кредит в лева или евро.

                      Пример - много народ "клати" борда и го "събаря" от поне 10 години, ама нъцки, бордът не пада и фактически не е възможно да падне, защото теоритично това е кауза пердута - едни датчани го разбраха това след болка в аналната област. Но, разбира се, държава в лицето на Тиквата и Черешаря може всичко и утре може да реши, че ще влезем в еврозоната при курс не 1,95583:1, а 5:1. Това е нещо теоритично възможно (на практика невъзможно) и за което лелеят всички с левови кредити, щото ще искат пак да"еб@т дявола във въздуха" като през 1997. Да, ама не сме 1997, а 2018 и банките са се погрижили са това - т.е. имаш кредит от 100К лева (грубо 50К евро), утре курсът става 5:1 и ти си викаш - ха, набих го на банката, вече дължа само 20К евро, а не 50К евро, хаха, всички са бунаци, особено комшията, който тегли кредит в евро, а аз съм най-умния. Да, ама не - отиваш в банката и разбираш, че кредитът ти автоматично е превалутиран и ти пак си дължиш 50К евро или 250К левчета, ако повече те кефи. Те това е клаузата за превалутиране. Капиш?

                      Тегли си кредит в евро и не се занимавай с глупости. А че ще ти се качи лихвата, е повече от ясно, защото в момента лихвите са на ол тайм лоу, та е въпрос на време да тръгнат леко нагоре. За имотния пазар няма да правя прогноза, там има други "специалисти"

                      Кажи, баба, тенк ю и не се занимавай с глупости
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
                        В бъдеще ще е богат и щастлив не този има активи а този който няма кредити. Относно стабилноста на валутата в която теглиш кредити , колкото е по стабилна толкова повече плащаш в бъдеще. Пример швейцарския франк. При тези ултра ниски лихви, капана е подобен като при франка. Прецени си сама при нова криза ще имаш ли тези доходи и при значителен скок на лихвите ще можеш ли да плащаш много по голяма вноска. Ситуацията е сега е много по зле от 2007 година , глобалния дълг е по голям от тогава . Може би ще купиш на върха. Изчакай няколко месеца апартаментите няма да избягат. нито значително да поскъпнат.
                        Знам, че няма да избягат, но според мен след няколко месеца няма да има промяна. А и нашите лихви сравнение с тези от европа са по-високи, не ми изглеждат като "капан". Нали и се очаква с минаването към еврото лихвите да паднат още. Аз съм на 30г., за съжаление сега ми дойде моментът за тази стъпка, не ми се чака още.

                        Коментар


                        • В бъдеще ще е богат и щастлив не този има активи а този който няма кредити. Относно стабилноста на валутата в която теглиш кредити , колкото е по стабилна толкова повече плащаш в бъдеще. Пример швейцарския франк. При тези ултра ниски лихви, капана е подобен като при франка. Прецени си сама при нова криза ще имаш ли тези доходи и при значителен скок на лихвите ще можеш ли да плащаш много по голяма вноска. Ситуацията е сега е много по зле от 2007 година , глобалния дълг е по голям от тогава . Може би ще купиш на върха. Изчакай няколко месеца апартаментите няма да избягат. нито значително да поскъпнат.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                            Тази аксиома щеше да е вярна, ако нямаше едно красиво нещо, наречено клауза за превалутиране, която тотално обезсмисля точно изречението, което съм подчертал. А дамата ясно ти е казала основният минус - Софибор (или както там ще се казва в последствие) е в пъти по-волатилен (няма да каба манипулиран) от Юрибор.
                            Естествено, ако може да си фиксира лихвата за едни 10 години и тази лихва я устройва - да, чудесно, нека тегли кредит в лева, ще избегне превалутирането, ако не може или не я устройва лихвата - евров кредит, за да ѝ е мирна главата. Все пак не тегли кредит за 5 месеца, вероятно за 30 години...
                            След като има такава клауза, банката ще си превалутира по неин курс, така ли? Не към курса, който ще се приеме при влизането в шенген? Т.е. дори и да е 2 лева за 1 евро, банката може да си превалутира на 1,95583 или по-малко? Чела съм общите условия на банките и там нищо не пише за това превалутиране

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от centar Разгледай мнение
                              Ако доходът,който получаваш е в лева-левов кредит,ако е в евро-евров кредит.Всичко друго си е спекулация и интерпретация(твоя или на трети лица) за дадени събития в необозримото бъдеще.И не забравяй,че всеки иска да докопа твоите пари.Умната!
                              В една от банките управителя и той ми каза нещо подобно, че все едно искам да знам какво точно ще се случи занапред. Е аз поне искам да знам, че съм взела правилното решение, доколкото е възможно да се предвидят нещата.

                              Коментар


                              • Много скоро ще духне супата и в двата случая
                                Левовия винаги върви с клауза за превалутиране
                                Всичко е точно както се пее в песента

                                Коментар

                                Working...
                                X