IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиция във ваканционен имот

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

    Изказването малко звучи като на циганчето приказките- не съм ял луканка, ама на мой братовчед приятел е ял и казва че било хубаво
    Ами, аз знам как да подредя интериора, така че да е като в 100 годишна къща, с шарени черги, с възглавнички, с курьори, с пръстени стомни, котли, китеници......
    Нашите къщи са от по-ново време все пак. Интересно е, че младите хора 25-45г не ги влече селото никак и не са научени на труд, особено тези 25-35г.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
      Ваканционен имот - много и постоянни разходи (особено в закритите комплекси), малко печалба.
      Не знам какво имаш предвид, но... Жена ми онзи ден си писа с бивша колежка която отишла в ремакс. Та жената разправя за някакъв брокер който отдавал 5 апартамента/ не знам къде/ във варна, луксозно обзаведени/ какво значи/ и прибира между 60-80 евро на ден на апартамент. Хайде сметни колко е лятото в бг- 3 месеца, ако има 80% заетост дали не му излизат сметките. Обяснява също че си има доста бягане по туристите- посрещане-изпращане, карти на бг, варна и околността и други такива, но това са допълнителни пари

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

        Ми не съм реновирал 100 годишна къща, но знам за какво става въпрос.
        Отделно в провинцията има две 100-годишни къщи, които са на мой прабаби и прадядовци и още стоят.
        Едната е продадена на друг човек, а другата е затворена и не се ползва (тя е и автентична с чардак, с естествени материали).
        Имаше и трета къща на мои предци, но един роднина я разруши заради материалите преди 4 г. А можеше да я поизчисти и да я пусне евтино за продажба. За 3000 лв щеше да я вземе някой.
        Изказването малко звучи като на циганчето приказките- не съм ял луканка, ама на мой братовчед приятел е ял и казва че било хубаво

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

          Ми не съм реновирал 100 годишна къща, но знам за какво става въпрос.
          Отделно в провинцията има две 100-годишни къщи, които са на мой прабаби и прадядовци и още стоят.
          Едната е продадена на друг човек, а другата е затворена и не се ползва (тя е и автентична с чардак, с естествени материали).
          Имаше и трета къща на мои предци, но един роднина я разруши заради материалите преди 4 г. А можеше да я поизчисти и да я пусне евтино за продажба. За 3000 лв щеше да я вземе някой.
          Стана ясно и какво знаеш, и какво можеш

          Коментар


          • Ваканционен имот - много и постоянни разходи (особено в закритите комплекси), малко печалба.
            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

            Коментар


            • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

              Отде тия много пари бре Ти реновирал ли си 100 годишна къща, дето излиза по-скъпо от нова?
              Ми не съм реновирал 100 годишна къща, но знам за какво става въпрос.
              Отделно в провинцията има две 100-годишни къщи, които са на мой прабаби и прадядовци и още стоят.
              Едната е продадена на друг човек, а другата е затворена и не се ползва (тя е и автентична с чардак, с естествени материали).
              Имаше и трета къща на мои предци, но един роднина я разруши заради материалите преди 4 г. А можеше да я поизчисти и да я пусне евтино за продажба. За 3000 лв щеше да я вземе някой.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от stone-bi Разгледай мнение
                Вече е по-евтино да си купиш апартамент в Гърция отколкото тук, така че морето ни очаква
                Вече - от 6 години насам

                Коментар


                • Първоначално изпратено от stone-bi Разгледай мнение
                  Вече е по-евтино да си купиш апартамент в Гърция отколкото тук, така че морето ни очаква
                  цените са подобни ама сезона е по дълъг. мое и да докараш 4-5% доходност. ама на Слънчака ако докараш 2% е големо постижение

                  Коментар


                  • Вече е по-евтино да си купиш апартамент в Гърция отколкото тук, така че морето ни очаква

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                      Обаче въпреки всичко, има хора, които харесват традиционното, правят си битови вили, дават много пари и ходят уикендите на село. Пекат си агнета в пещи, гледат си дворчето, цветята и се радват на топлото слънце и чист въздух.Отделно има интерес към реновирането на 100-годишни къщи с чардак,
                      Моят коментар беше относно това колко е неликвиден един имот в провинцията и колко трудно се продава.
                      Отде тия много пари бре Ти реновирал ли си 100 годишна къща, дето излиза по-скъпо от нова?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bulgarian lev

                        Evgo, когато дядо ти или баща ти ги е придобивал тези имоти откъде да е знаел какво очаква провинциалните имоти. Това е процес започнал от зората на разграбването в най-новата ни история и унищожението на земеделието, работещите предприятия, училището и образованието и много други. Преди 15 -20 години вече се виждаше накъде отиват нещата. Макар че за мащабите на бедствието едва ли някой е предполагал. Отварям една скоба - слуша ли интервюто на циглака Киро Японеца в БТВ при Хекимян? Ето това е образа на българския инвеститор - купувал човека имоти и ги отдавал под наем, а клиенти му били милиардери и милионери, дори от кралската фамилия ( не уточни от коя кралска фамилия).
                        Навремето - 1996 продадох селската си наследствена къща по принуда, трябваха ми средства, носталгично ми е и до днес и понякога от сантимент ми идва да отида и да си я купя отново. Но осъзнавам че всичко е загубено и няма смисъл, ще бъде пасив, а времето е минало и нищо не е същото.
                        Обаче въпреки всичко, има хора, които харесват традиционното, правят си битови вили, дават много пари и ходят уикендите на село. Пекат си агнета в пещи, гледат си дворчето, цветята и се радват на топлото слънце и чист въздух.Отделно има интерес към реновирането на 100-годишни къщи с чардак,
                        Моят коментар беше относно това колко е неликвиден един имот в провинцията и колко трудно се продава.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                          Не е късно да купиш нещо.
                          Но няма смисъл да даваш на някой 10 000 евро, за да ти го обзаведе. Като може и за 7 000 лв да се обзаведе с нови и хубави мебели. Въпрос на организация е.
                          Аз сега се опитвам да продам доста имоти в провинцията (ремонтирани селски къщи и дворове), купувани преди 15-20 години. Има запитвания, но продажби не стават. Просто парите са набити в лоши и неправилни активи.
                          To e ясно, че можеш, ама те ти поставят условия - искаш да управляваме - обзавеждаш през нас на тая цена. Ако е за собствено ползване няма проблем да си обзаведеш, както искаш.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение

                            Има и в центъра точно над кабинката, има и нагоре, но условията са все същите. За мен лично тези в гората са по-хубавите и биха привлекли по-качествени туристи, а не пияни англичани и руснаци, съответно и по-добри цени. Но пак казвам, това с нищо не променя останалите неща, които ме отказаха.
                            Не е късно да купиш нещо.
                            Но няма смисъл да даваш на някой 10 000 евро, за да ти го обзаведе. Като може и за 7 000 лв да се обзаведе с нови и хубави мебели. Въпрос на организация е.
                            Аз сега се опитвам да продам доста имоти в провинцията (ремонтирани селски къщи и дворове), купувани преди 15-20 години. Има запитвания, но продажби не стават. Просто парите са набити в лоши и неправилни активи.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение
                              Проучвах въпроса преди няколко години за студио или двустаен апартамент в Боровец, един от по-качествените проекти, близо до пистите. Пазара беше умрял, цените ниски и горе-долу излизаше сметката, заради целогодишната възможност за отдаване. Таксата поддръжка беше 8 евро/ кв.м. на година, но това включва доста базова поддръжка - охрана, поддръжка на общи части и т.н., ако искаш затопляне преди да идеш, чистене и т.н. се плаща допълнително на свършена работа. За зимния сезон цитираха цени около 100-120лв на вечер за студиото и 120-140 за апартамента. От тях реално за теб остават около половината или по-малко (20 за чистене, 20 за достъп до спа-то, 20 закуска, взимаха и нещо за управление на резервациите). Като цяло при мен идеята беше през по-голямата част от лятото да си го ползвам със семейството за лични нужди, както и някой уикенд през зимата, а през останалата част от зимата да се дава под наем. Като при такава сметка ме устройваха и 3-4% доходност, защото реално щеше да ми пести и пари от почивки и в крайна сметка да носи някакви пари. Цената тогава за студиото беше около 25 хил евро без мебели и около 35-40 за двустайните. При сметките ми, за да докараше 6-7% трябваше да има средно поне 60-70 зимни нощувки поне още толкова през останалата част на годината, което при добър зимен сезон не е невъзможно.
                              Отказаха ме следните 3 неща:
                              1. комплекса имаше условие към обзавеждането и подмяната му, ако искаш да ти управляват имота - за целта те прекарваха през някаква тяхна фирма, която искаше към 10к евро за обзавеждане на студио, за апартамент май 15. Което качваше много основната цена
                              2. "леко" се затрудниха да ми обяснят как ми гарантират, че ще ми отчитат реалния брой нощувки - били се отчитали, ала-бала, всеки знае колко се плащат реално курортните такси. И второто им затруднение беше при въпроса - дори да приемем, че не мамите с броя нощувки, при непълен хотел как гарантирате, че натоварвате равномерно стаите на всички собственици, а не на някои избрани да са винаги пълни апартаментите, а твоя само, ако всичко е пълно (при положение, че апартаментите, които управляват са равностойни отвътре, за да отговарят на класа на хотела). Тук тотално се оплетоха в отговорите.
                              3. Към онзи момент почти нулева ликвидност - такъв тип имоти се продават много трудно и ако ти потрябват парите можеш да продадеш единствено на голяма загуба.
                              Това беше ситуацията в няколко комплекса/ хотел в Боровец. За други места не съм гледал.
                              Каква е точно ситуацията към момента - не знам. Пораздвижиха се нещата, така че точка 3 може и да не е актуална в момента, но пък предполагам, че и цените са други. Точка 2 не виждам как някой може да ти я гарантира, освен ако сам не си управляваш имота и да го отдаваш през airbnb или booking, но там си ставаш хазаин за краткосрочни наеми, а предполагам, че не ви е това целта. Та така се и отказах - прецених, че за парите за тоя апартамент ще почивам 15 пъти на Малдивите и тия доводи надделяха
                              Дано съм бил полезен.
                              Точно така е, описал си нещата перфектно и едно към едно. Без да съм го правил същите въпроси съм имал и аз, само че не съм ги питал - отговорите са ясни. Няма такива, има неравнопоставеност и в крайна сметка цакане.
                              Поздрави от мен за точния отговор. Иди вдругиден на ,,Шумът на парите'' и ги разбий с доводи защо ваканционния имот е котва и тегли лодката към дъното.
                              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение


                                Много добре описваш нещата. Почти сигурно е, че няма да има пълна заетост и ще те мамят с нощувките и ще ти взимат много за управление, ако купиш.
                                Както при професионалния домоуправител, уж прави всичко, ние имаме такъв, абсолютно нищо не прави, взима двойна такса и няма никакво подобрение при общите части, само един път чистиха мазето в началото, за да ги изберем. Така е и с тези, дето управляват собствеността в курортните комплекси.
                                Според мен, тия блокчета, които се продават на апартаменти и на студия обзаведени не са в центъра на Боровец, а на няколко километра от центъра и за човек без кола не стават за инвестиране. Не съм ходил, но мисля, че е така.
                                Има и в центъра точно над кабинката, има и нагоре, но условията са все същите. За мен лично тези в гората са по-хубавите и биха привлекли по-качествени туристи, а не пияни англичани и руснаци, съответно и по-добри цени. Но пак казвам, това с нищо не променя останалите неща, които ме отказаха.

                                Коментар

                                Working...
                                X