IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Има ли място за нов фонд със смесен портфейл от недвижими имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
    Не бих казал, а и концепцията е твърде неясна. Или е АДСИЦ, или е ETF, или е фирма за недвижими имоти. Какво те смущава в правната форма на АДСИЦ-а? Колегите споменават, че искат в устав заложен процент разпределение на печалбата. Нормално...

    Иначе идеята не е по същество лоша, но в портфолиата на повечето АДСИЦ-и има луксозни търговски площи и офиси. По-скоро може би един синтетичен фонд върху компаниите от BGREIT, но със свободни тегла, за да няма драми, а и за по-добро представяне евентуално. Но такъв ETF, както и всякакъв ETF в България би имал смисъл само, ако влизат чужди пари. Иначе и сами можем да си взимаме БРЕФ и АТЕРА.

    Много често се споменава, че БРЕФ-а е под счетоводна стойност. А кой го е натиснал там? За мен тази акция в момента търпи заслужено пренебрежение с оглед на факта, че и в предишни години без видими причини тя се е търгувала със сериозен дисконт, ощетяващ миноритарите. По законите на безпристрастността при търговията не се отказах от тях още 2015 г., но в петък с удоволствие махнах няколко бройки през аска.

    А защо фонд от 10 млн. лева трбява да е публичен? Излишни разходи, разправии с "активисти", общи събрания, административна тежест? Лев по лев от малките няма и 1 милион да събереш.

    10% доходност е амбициозна цел, постижима е най-вече със счетоводни еквилибристики. Много бакалска сметка ти давам: За 10% годишна доходност в размер на 3600 евро (това е наем от 300 евро/600 лв на месец) покупката ти трябва да е за 36 000 евро. Посочи ми обзаведен апартамент в който и да е град, който може да се закупи на тази цена незабавно и да се отдаде за този наем пак незабавно. При офис площите и лукс имотите добави по един диджит към бакалската сметка и ако излезе един пример, ще участвам във фонда
    даже 13 % требе да прави че да има и за 3 % такса управление. това е невъзможно

    Коментар




    • . Възможно е и да греша не малко, но си търся спокойствието,- а то си е имагинерно понятие на БФБто.
      Last edited by inta53; 21.05.2017, 16:00.

      Коментар


      • И малко бакалски сметки. При 3-4% доходност от наеми и ренти - реалистично и 2% за управление - отново реалистично най-оптимистичната доходност пада на 2 максимум 3 %. Което всъщност е близо до доходността, която правят всъщност що годе добре управляваните адсици и в момента. При 50% дивидент и доходността на акционерите пада на 1% до 1,5%. Ако човек си иска поне 3% тове предполага ПБ около 0,5. Което прави участие на IPO доста, как да го кажа недалновидно. Дори и да се събере капитал, човек просто трябва да почака малко и ще пазарува доста по-евтино.

        Коментар


        • По този начин представено изглежда че подобен фонд ще може да прави каквато си иска. Което някак си не изглежда много обнадеждаващо. 10% са добър таргет, но ми изглежда доста оптимистичен. Не се сещам някой фонд за недвижими имоти да е успял да направи средна подобна доходност за последните 5 години. Повечето всъщност се обезкървяват. Устойчив фонд за недвижими имоти печели от наеми и ренти, не от спекула. Спекулата я става, я не, по-често не. Или поне това показва практиката.

          Коментар


          • Не ,
            - без конкретен проект !

            Има достатъчно спящи АДСЦИД , дори и с номинал 10,00лв !

            Коментар


            • Не бих казал, а и концепцията е твърде неясна. Или е АДСИЦ, или е ETF, или е фирма за недвижими имоти. Какво те смущава в правната форма на АДСИЦ-а? Колегите споменават, че искат в устав заложен процент разпределение на печалбата. Нормално...

              Иначе идеята не е по същество лоша, но в портфолиата на повечето АДСИЦ-и има луксозни търговски площи и офиси. По-скоро може би един синтетичен фонд върху компаниите от BGREIT, но със свободни тегла, за да няма драми, а и за по-добро представяне евентуално. Но такъв ETF, както и всякакъв ETF в България би имал смисъл само, ако влизат чужди пари. Иначе и сами можем да си взимаме БРЕФ и АТЕРА.

              Много често се споменава, че БРЕФ-а е под счетоводна стойност. А кой го е натиснал там? За мен тази акция в момента търпи заслужено пренебрежение с оглед на факта, че и в предишни години без видими причини тя се е търгувала със сериозен дисконт, ощетяващ миноритарите. По законите на безпристрастността при търговията не се отказах от тях още 2015 г., но в петък с удоволствие махнах няколко бройки през аска.

              А защо фонд от 10 млн. лева трбява да е публичен? Излишни разходи, разправии с "активисти", общи събрания, административна тежест? Лев по лев от малките няма и 1 милион да събереш.

              10% доходност е амбициозна цел, постижима е най-вече със счетоводни еквилибристики. Много бакалска сметка ти давам: За 10% годишна доходност в размер на 3600 евро (това е наем от 300 евро/600 лв на месец) покупката ти трябва да е за 36 000 евро. Посочи ми обзаведен апартамент в който и да е град, който може да се закупи на тази цена незабавно и да се отдаде за този наем пак незабавно. При офис площите и лукс имотите добави по един диджит към бакалската сметка и ако излезе един пример, ще участвам във фонда

              Коментар


              • На БФБ има място за много реално работещи фондове. За фондове в недвижими имоти от всякакви видове. За фондове с ипотеки върху тези недвижими имоти, За фондове върху CDS върху тези ипотеки.... Абе място има

                Коментар


                • не

                  Коментар


                  • ПП: Съгласен съм, че "лицето" трябва да е ясно и разпознаваемо, защото реално то ще носи отговорността пред акционерите за инвестирането на средствата. Мисля че не трябва да е представител на голям акционер, защото това води пак към защита интересите на мажоритаря, а за малките остава само правото да пишат по форумите
                    по някои път, даже и това не остава
                    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                    Коментар


                    • Не !

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
                        И според мен 10 милиона са недостатъчни за смесен фонд. Най-важно за развитието на подобен фонд е коректен и разпознаваем собственик (или лицето на фонда, не знам как точно се казва). Поне 50% дивидент от печалбата, също е задължително според мен, за да предизвика някакъв интерес. За мен лично слабост са ми офис-площите, но в момента се строят доста такива сгради в София, и може би инвестирането дори към този момент в подобен тип имоти е малко заъсняло. Ако се закупи готова-работеща сграда с наематели е друг въпрос, там проблема е че едва ли ще се намери някой да продаде, и то на приемалива цена. Според мен по-скоро не. Другото което би било привлекателно за такъв фонд е минимални такси за управление на управляващото дружество, и максимална прозрачност и коректност към миноритарните акционери.
                        За размера на капитала и дивидента вече отговорих
                        Колкото до таксата управление на УД-то - по-скоро управление от самия фонд, а не изнесено извън него. Както написах и първия пост по темата - възнаграждение обвързано с резултатите, разписана политика на възнагражденията с ясни формули за определянето на месечните доходи и годишните премии/тантиеми
                        Колкото до прозрачността - смятам, че тя е абсолютно задължителна за което и да е публично дружество и това е било водещо във всяко наше начинание (Land, RBL). Сайтовете на дружествата са били винаги "вързани" с базата данни на съответния фонд и са давали актуална информация за всяка инвестиция - нещо което може да се види в малко сайтове на публични дружества, на които в повечето случаи стои информация сякаш времето е спряло преди 3, 5 или дори повече години.
                        ПП: Съгласен съм, че "лицето" трябва да е ясно и разпознаваемо, защото реално то ще носи отговорността пред акционерите за инвестирането на средствата. Мисля че не трябва да е представител на голям акционер, защото това води пак към защита интересите на мажоритаря, а за малките остава само правото да пишат по форумите
                        Last edited by alzag; 20.05.2017, 16:03. Причина: Допълнение на отговора

                        Коментар


                        • Благодаря за изказаното мнение Alonso,
                          10 М таргет само за първичното, с идея в рамките на 2 вдигания в кратък срок да се наберат до 40 М
                          В момента да се искат 40 М без конкретен проект, който да изисква бързото им инвестиране е безсмислено. Веремената в които можеше да се докарва доходнност от държане по влогове и ДЦК-та отлетяха. Според мен 10 М дават възможност за започнеш да създаваш портфейл и да договаряш проекти. Когато имаш конкретен проект с конкретни сметки - искаш конкретна сума - това е моята визия! Но няма как да влизаш в преговори без никакъв гръб. Това е и смисълът на тези 10 М - да дават свободата за преговори и да се задвижи машината. Естествено може да се мисли и за заемни средства при тези благоприятни нива на кредитиране, което да дава въздух между съответните увеличения на капитала - нещо което старато ръководство на Булленд-а не се реши да направи и загуби фонда.
                          Относно алтернативите:
                          BREF - продадаха земеделските си земи и не са на този пазар от години; развиват само Камбаните и Боровец, друго там не се случва - смятам, че цената им е продиктувана от липсата на новини и съм съгласен, че са подценена позиция.
                          Актив - сериозно ли? Агро Финанс? Изобщо дружества на пещерняците ...
                          Все пак идеята ми е за широка акционерна маса, а не силно мажоритарно (явно или прикрито) дружество.
                          Фондовете за земя? - кои по-точно, че не се сещам? Освен Адванс (който е нетен продавач) и Агро Финанс (който реално е затворен тип с над 90 % собственост на пещерняците) кои са другите (Елана не са типичен земеделски фонд).
                          При 40 М капитал и към 40 % дял на зем. земи - това прави към 15-20 хил. дка, което при целенасочено инвестиране, комасиране и инвестиции в напояване и трайни насаждения е много добра инвестиция, с каквато няма фонд който да се похвали. Адванс направиха Катунец и го продадоха добре, но втори подобен проект така и не се случи, макар и да се направиха още 5 проекта заедно с други участници в БАСЗЗ.
                          Естествено, всичко това трябва да е добре разписано в проспекта.
                          Но съм готов на дебат и отворен за мнения.

                          Коментар


                          • И според мен 10 милиона са недостатъчни за смесен фонд. Най-важно за развитието на подобен фонд е коректен и разпознаваем собственик (или лицето на фонда, не знам как точно се казва). Поне 50% дивидент от печалбата, също е задължително според мен, за да предизвика някакъв интерес. За мен лично слабост са ми офис-площите, но в момента се строят доста такива сгради в София, и може би инвестирането дори към този момент в подобен тип имоти е малко заъсняло. Ако се закупи готова-работеща сграда с наематели е друг въпрос, там проблема е че едва ли ще се намери някой да продаде, и то на приемалива цена. Според мен по-скоро не. Другото което би било привлекателно за такъв фонд е минимални такси за управление на управляващото дружество, и максимална прозрачност и коректност към миноритарните акционери.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от alzag Разгледай мнение
                              нормабно е да ти напомня на Булленд-а - след като съм бил част от него още от началото му, та до 2013 година
                              В Риъл Булленда също имаше разписано (като при Елана Агро) условието за задължителното разпределяне на дивидент.
                              Дивидентната политика наистина не съм я посочил и мисля, че 90% е доста обезкървяващо и не дава възможност за развитие без последващи увеличения (което не винаги е удачно/възможно). По-скоро бих заложил на условие минимум 30 % (пък акционерите ще решават на ОСА година за година)
                              ФНИБ изчистиха земеделските и разпределиха хубав дивидент преди години, след което цената им падна доста.
                              Тони ти го е написал. Не виждам с какво можеш да привлечеш вниманието на инвеститорите в такъв фонд. Алтернативите са доста евтини в момента. Брефа е подценен наполовина а Актив дори още повече според мен. Единственото което не мога да кажа че е подценено са фондовете за за земеделска земя. 10 милиона ми се струват прекалено малко за смесен фонд. 10 милиона е прашинка дори и за нашата борса. Ако ще е 10 милиона за мен трябва да е специализиран в даден тип имоти. В този ред на мисли вероятно има ниша за нов фонд за земеделска земя, като според мен можеш да пробиеш с по-прозрачно обявяване на портфейла. Аз вероятно бих инвестирал в такъв фонд. Другото в което аз бих инвестирал и което няма е фонд с луксозни имоти. Магазини на главни улици, добре работещи молове и други луксозни сгради. Успех в начинанието
                              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                              Коментар


                              • нормално е да ти напомня на Булленд-а - след като съм бил част от него още от началото му, та до 2013 година
                                В Риъл Булленда също имаше разписано (като при Елана Агро) условието за задължителното разпределяне на дивидент.
                                Дивидентната политика наистина не съм я посочил и мисля, че 90% е доста обезкървяващо и не дава възможност за развитие без последващи увеличения (което не винаги е удачно/възможно). По-скоро бих заложил на условие минимум 30 % (пък акционерите ще решават на ОСА година за година)
                                ФНИБ изчистиха земеделските и разпределиха хубав дивидент преди години, след което цената им падна доста.
                                Last edited by alzag; 24.05.2017, 01:17.

                                Коментар

                                Working...
                                X