IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Има ли място за нов фонд със смесен портфейл от недвижими имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение

    Моят извод е, че IPO-тата може и да са малко, обаче успешните IPO-та от гледна точка на инвеститорите са наистина обидно малко.
    Моите наблюдения са че навсякъде по земните кълбета, успешните ИПО-та са обидно малко като процент. Аз на ИПО не инвестирам. Щом мажото ми го продава, е много вероятно да знае неща които не казва. А и като приказваме за доверие. Като няма история как да спечели доверието ми? На сладки приказки вече и децата не вярват

    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

      И цялото това недоверие от къде идва ? Работещата съдебна система липсва и защитата на хората и собствеността им , това мисля е в основата на всичко !
      Айде сега. Съдебната система била виновна. Колко дела има заведени според теб, за да обвиняваме съдебната система, че не си е свършила работата? Виновен е българският инвеститор. Бедни сме защото сме прости а не обратното.
      Последния случай с Албена беше много показателен. Все едно аз сега да ти кажа, че ти купувам жилището за 5 лева без даже да ти предоставя оценка а ти да си принуден да ми го продадеш на цената която аз съм определил и дори и без да заведеш дело срещу мен да обвиняваш съдебната система. Извинявайте ама звучи смешно.
      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
        Впрочем тази тема осветли най-големият проблем на българския капиталов пазар, а именно липсата на доверие. Какво е предназначението на БФБ? На книга - да осигурява платформа на българския бизнес да набира капитал срещу дялове от собствеността.

        Очевидно няма особена готовност да бъдат подкрепяни проекти от евентуални анонимни емитенти. Няма нито един положителен пример за penny stocks, който да е направил умопомрачителен процент ръст, така че да има поне някаква надежда у инвеститорите, когато става дума за поемане на извънреден риск. Не знам как може да се счупи този порочен кръг, макар че не съм сигурен, че изобщо е нужно. В крайна сметка, ако някой има авангардни идеи да си търси финансиране в банките или във венчър капитала.

        Друг е въпросът, че доверието е нула и в неанонимни емитенти. На Марешки бизнес моделът с аптеките и бензиностанциите е печеливш, обаче гледам днес "Фармхолд" даже вече няма и разположени оферти, камо ли сделки. Какъв му е замисълът с това качване на борсата историята ще покаже.

        Моят извод е, че IPO-тата може и да са малко, обаче успешните IPO-та от гледна точка на инвеститорите са наистина обидно малко. В този смисъл депозитите изобщо нямат "терен за изява" на БФБ. Това, че банките ги насилват към фондовете не отразява естествената гравитация на капитала към оптималната възможност.
        И цялото това недоверие от къде идва ? Работещата съдебна система липсва и защитата на хората и собствеността им , това мисля е в основата на всичко !

        Коментар


        • Впрочем тази тема осветли най-големият проблем на българския капиталов пазар, а именно липсата на доверие. Какво е предназначението на БФБ? На книга - да осигурява платформа на българския бизнес да набира капитал срещу дялове от собствеността.

          Очевидно няма особена готовност да бъдат подкрепяни проекти от евентуални анонимни емитенти. Няма нито един положителен пример за penny stocks, който да е направил умопомрачителен процент ръст, така че да има поне някаква надежда у инвеститорите, когато става дума за поемане на извънреден риск. Не знам как може да се счупи този порочен кръг, макар че не съм сигурен, че изобщо е нужно. В крайна сметка, ако някой има авангардни идеи да си търси финансиране в банките или във венчър капитала.

          Друг е въпросът, че доверието е нула и в неанонимни емитенти. На Марешки бизнес моделът с аптеките и бензиностанциите е печеливш, обаче гледам днес "Фармхолд" даже вече няма и разположени оферти, камо ли сделки. Какъв му е замисълът с това качване на борсата историята ще покаже.

          Моят извод е, че IPO-тата може и да са малко, обаче успешните IPO-та от гледна точка на инвеститорите са наистина обидно малко. В този смисъл депозитите изобщо нямат "терен за изява" на БФБ. Това, че банките ги насилват към фондовете не отразява естествената гравитация на капитала към оптималната възможност.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от alzag Разгледай мнение
            Има параметри в които трябва да се простират инвестициите и това е с цел деверсификация и на риск и на доходности.
            Диверсификацията е работа на инвеститора, не на компанията, в която си дава парите. Компанията трябва да прави това, което прави най-добре. А то рядко е повече от едно две неща.

            Коментар


            • Твърдо - Не! и сега има сравнителни читави адсиц с под номинална стойност. Прехваления фпп след деноминацията на капитала и прехвърляне загубата на акционера вече ще раздава деведент (ако има за раздаване) но по-важнопто е че е от години на пазара и има история. Актив пропъртис има много земи, има кеш, има проекти и то с консервативно управление, а е 0.5 от номинала!!! Брефа също е под номинала!!! Добре че кфн спря при брефа след деноминацията на капитала да не бъдат отнесени обезценките (загубите) към акционера (както успя някога да мине при фпп)!!! Т.е. никаква ама никаква ниша няма за нови изпълнители с никаква история и с никакви иновации!!!! Имаше един ултраиновативен фонд, казваше се Енергони - с половин милиард иновативна патентна собственост беше и накрая илзетя в небитието !!!! Както казва падре, да ни пази Господ от нови измамници!!!)) Не го приемай лично, не се отнася за теб а по принцип!! На бфб хората са напатили на измекярски изпълнения и моето лично мнение е че стари играчи с опит няма как да извадят 10 лв за хартия без история и без нещо ново или по-близо до реалността като доход или гаранция за него. Импето веднага може да посочи книгите на златния жабок които са пари от заложни къщи - носят повече доход в омента от набирателни сметки за имоти, но при това точно сега да се предлага нови и то със странни форми на собственост!?! Верно че се понабалончиха имотите но мача беше отигран вече 2007, а каквото е оцеляло оттогава има вече опит)))) А вече се видя и фиаското на такъв като 6bma))) Твърдо не
              Не е препоръка... !!!
              "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

              Коментар


              • Първоначално изпратено от alzag Разгледай мнение

                https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=2r4htp&f1=1 - нямам нищо общо с офертата или агенцията. Излизаш с кеш и цената пада на 42 К. Видимо не е за тотален ремонт, а наемите в квартала са над 200 евро и етажа е среден, та?
                освен това си е за тотален ремонт.погледни банята на снимката

                Коментар


                • Първоначално изпратено от alzag Разгледай мнение

                  https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=2r4htp&f1=1 - нямам нищо общо с офертата или агенцията. Излизаш с кеш и цената пада на 42 К. Видимо не е за тотален ремонт, а наемите в квартала са над 200 евро и етажа е среден, та?
                  личи си че хабер си нямаш от имоти. видя ли коя е агенцията.и е за частни лица.такъв имот няма .това значи че търсят балък да звънне после му казват че е продадено и му записват телефона и после го засипват с други оферти ама цената вече не е тая. ефтините оферти са 99% фалшиви

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                    за 42 К само в кофти крайни квартали за тотален ремонт и първи ли последен етаж. уж фонд да правиш ама не си в час с цените
                    https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?ac...nk=2r4htp&f1=1 - нямам нищо общо с офертата или агенцията. Излизаш с кеш и цената пада на 42 К. Видимо не е за тотален ремонт, а наемите в квартала са над 200 евро и етажа е среден, та?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от alzag Разгледай мнение
                      Не искам да е АДСИЦ само защото от опит знам колко ограничаващо е това. Бих препоръчал АДСИЦ само за проект тип МОЛ (но мисля, че МОЛовете са ни в повече даже). Изобщо не говоря за ETF. Фирма за недвижими имоти - ако имаш предвид брокерска - не! Инвестиционна компания в областта на недвижимите имоти би било по-точно определение. Колкото до дивидентната политика - 90 % е обезкървяващо, но както вече писах минимален 30 % - пък каквото ОСА реши!

                      10 млн.лв. за старт и идеята е в стегнат график да се вдигне до 40 млн.лв. Мажоритар от Бг значи зависимост и клиентилизъм, така че колкото се може повече от малките и колкото може по-малко от обичайните заподозрени до привличането на външен инвеститор (Адванс са добър пример в тази посока)

                      10% доходност от продажби не е невъзможна цел (пак ще дам за пример Адванс - купуват на 900 лв/дка и продават на над 1200 лв/дка). Нека направим разлика от доходност на акционер от акция и доходност на дружеството от дадена инвестиция, нали?!

                      Посочил съм минимална доходност от текущи доходи (наеми) 5 %, което мога да ти го докарам от раз: гарсониера панелка в София с площ 42 кв.м. струва макс 42 хил. евро и наем от 230 евро/мес - да давам ли набирателната сметка
                      за 42 К само в кофти крайни квартали за тотален ремонт и първи ли последен етаж. уж фонд да правиш ама не си в час с цените

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от alzag Разгледай мнение

                        Ако имаш 42 хил евро и ги вкараш само в една гарсониерка и чакаш на това ... дооообре, но си свали сам от тези 10 %: данъците (месни и доходи), управление (защото няма да минеш без никакви разходи дори сам да си отдаваш имота), риск от отпадане на наема, ремонти и т.н. А застраховка ще направиш ли на имота? А ако те наводни съседа? Знам - ако Левски беше с ботуши, а Ботев с каска ... но носиш сам целия риск! Добави разходите за придобиване (и при продажба, ако/когато се наложи). За ликвидност няма да говорим, защото и на БФБ има доста позиции по които няма сделки с месеци (а и такива с години), но все пак след 2 години като ти потрябват 30 хил.лв. какво правиш - продаваш, ипотекираш, взимаш заеми (всяко от което води до разходи и отнема време) или е по-лесно да продадеш "няколко" акции?
                        аз имам данъци и разходи за придобиване. а фонда е освободен така ли. я кажи според кой закон. заради едната ликвидност да давам 3% за управление при доход от 5-6% не ми се види приемливо

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                          ами аз ако от наеми мога да докарвам 10% защо трябва да ти давам парите на теб и да ме скубеш с 3% ежегодно
                          Ако имаш 42 хил евро и ги вкараш само в една гарсониерка и чакаш на това ... дооообре, но си свали сам от тези 10 %: данъците (месни и доходи), управление (защото няма да минеш без никакви разходи дори сам да си отдаваш имота), риск от отпадане на наема, ремонти и т.н. А застраховка ще направиш ли на имота? А ако те наводни съседа? Знам - ако Левски беше с ботуши, а Ботев с каска ... но носиш сам целия риск! Добави разходите за придобиване (и при продажба, ако/когато се наложи). За ликвидност няма да говорим, защото и на БФБ има доста позиции по които няма сделки с месеци (а и такива с години), но все пак след 2 години като ти потрябват 30 хил.лв. какво правиш - продаваш, ипотекираш, взимаш заеми (всяко от което води до разходи и отнема време) или е по-лесно да продадеш "няколко" акции?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от alzag Разгледай мнение
                            "Да прави каквото си иска" е едновременно пресилено и вярно. Има параметри в които трябва да се простират инвестициите и това е с цел деверсификация и на риск и на доходности. Съгласен съм, че при средна цена на нивите 1000 лв/дка и средна рента 35-40 лв/дка доходността е в рамките на 3-4 % и по-нататъшните ти сметки са верни, НО при наемите на градски имоти или ваканционни доходността може да е по-висока, нали? А колкото до спекулата - понякога трябва само да имаш очи, за да видиш това, което другите не виждат - малко като картините с магическото око.
                            ами аз ако от наеми мога да докарвам 10% защо трябва да ти давам парите на теб и да ме скубеш с 3% ежегодно

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              И малко бакалски сметки. При 3-4% доходност от наеми и ренти - реалистично и 2% за управление - отново реалистично най-оптимистичната доходност пада на 2 максимум 3 %. Което всъщност е близо до доходността, която правят всъщност що годе добре управляваните адсици и в момента. При 50% дивидент и доходността на акционерите пада на 1% до 1,5%. Ако човек си иска поне 3% тове предполага ПБ около 0,5. Което прави участие на IPO доста, как да го кажа недалновидно. Дори и да се събере капитал, човек просто трябва да почака малко и ще пазарува доста по-евтино.
                              "Да прави каквото си иска" е едновременно пресилено и вярно. Има параметри в които трябва да се простират инвестициите и това е с цел деверсификация и на риск и на доходности. Съгласен съм, че при средна цена на нивите 1000 лв/дка и средна рента 35-40 лв/дка доходността е в рамките на 3-4 % и по-нататъшните ти сметки са верни, НО при наемите на градски имоти или ваканционни доходността може да е по-висока, нали? А колкото до спекулата - понякога трябва само да имаш очи, за да видиш това, което другите не виждат - малко като картините с магическото око.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                                Не бих казал, а и концепцията е твърде неясна. Или е АДСИЦ, или е ETF, или е фирма за недвижими имоти. Какво те смущава в правната форма на АДСИЦ-а? Колегите споменават, че искат в устав заложен процент разпределение на печалбата. Нормално...
                                Не искам да е АДСИЦ само защото от опит знам колко ограничаващо е това. Бих препоръчал АДСИЦ само за проект тип МОЛ (но мисля, че МОЛовете са ни в повече даже). Изобщо не говоря за ETF. Фирма за недвижими имоти - ако имаш предвид брокерска - не! Инвестиционна компания в областта на недвижимите имоти би било по-точно определение. Колкото до дивидентната политика - 90 % е обезкървяващо, но както вече писах минимален 30 % - пък каквото ОСА реши!
                                Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                                А защо фонд от 10 млн. лева трбява да е публичен? Излишни разходи, разправии с "активисти", общи събрания, административна тежест? Лев по лев от малките няма и 1 милион да събереш.
                                10 млн.лв. за старт и идеята е в стегнат график да се вдигне до 40 млн.лв. Мажоритар от Бг значи зависимост и клиентилизъм, така че колкото се може повече от малките и колкото може по-малко от обичайните заподозрени до привличането на външен инвеститор (Адванс са добър пример в тази посока)
                                Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                                10% доходност е амбициозна цел, постижима е най-вече със счетоводни еквилибристики.
                                10% доходност от продажби не е невъзможна цел (пак ще дам за пример Адванс - купуват на 900 лв/дка и продават на над 1200 лв/дка). Нека направим разлика от доходност на акционер от акция и доходност на дружеството от дадена инвестиция, нали?!
                                Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                                Посочи ми обзаведен апартамент в който и да е град, който може да се закупи на тази цена незабавно и да се отдаде за този наем пак незабавно.
                                Посочил съм минимална доходност от текущи доходи (наеми) 5 %, което мога да ти го докарам от раз: гарсониера панелка в София с площ 42 кв.м. струва макс 42 хил. евро и наем от 230 евро/мес - да давам ли набирателната сметка

                                Коментар

                                Working...
                                X