IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Предстоящ срив в пазара на земеделска земя?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Какво смятате, че ще стане с цената на земеделската земя след 2020г ?
    В смисъл това, че ще спрат някои еврофондове за подпомагане ще я намали ли ?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от s3 Разгледай мнение
      А когато градината или лозето загинат като им дойде времето, кой поема разхода по рекултивация на нивата (сумата си е сума, хич не е малка)? Собственика или арендатора?
      А когато банката /(банковата система) загине като й дойде времето, кой поема хурката на депозита? ...или пък като пуснат утре още принтери...
      колко трябва да струва 1 декар земя, носеща годишна рента от 46 лева, като 1000 лева в най-добрия депозит носят 23!
      ами колко трябва да струва 1 дка ако рентата му е 60-70-80 лв?!?!?

      Всеки да си решава сам къде му е КОНфортно и колко да дава (а почти винаги това зависи колко ти е голям .... портфейла/депозита спрямо тайминга/инвестиционния ти хоризонт) . И най-важното - Споко!!! В ряката ще има място за всички! ))
      и тоз коментар е без препоръка

      Коментар


      • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
        Ходих на едно обучение и там се смятаха всички възможни субсидии, които може да получи даден земеделски производител.
        Специално за производителите на плодове субсидиите на хектар са:
        1. Директни плащания 15 лв.
        2. Схема за преразпределено плащане - 15 лв
        3. Схема за млади земеделски стопани - 4 лв
        4. Зелени плащания - 13 лв
        5. Схема за предходна национална помощ - между 15 - 25 лв.
        6.Схема за обвързано подпомагане на производители на плодове - 99 лв
        7. Плащане за земи в НАТУРА - около 25 лв
        Сигурно съм сложила и някакви доплащания за необлагодетелствани райони.
        За да се вземат тези субсидии трябва през предходната 2015 година да си произвел определено количество плодове.
        Тук има информация, макар и непълна:
        http://www.agroinfocenter.com/#!blank/cnzx
        благодаря

        Коментар


        • Не е толкова лесно с "трайните насъждения". Имам /за съжаление със съсобственици/ лозе и то във винарски район на страната. Но пак като наоколо му хванаха лесното само със слънчоглед, не можем да му намерим арендатор.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
            Само се разберете за декар или хектар става въпрос ...?
            Декар, извинявам се
            Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
            Мечо

            Коментар


            • Само се разберете за декар или хектар става въпрос ...?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pkbg Разгледай мнение
                Просто съм любопитен, но от къде взе тази информация за 200 лв/дка за трайните насаждения?
                Ходих на едно обучение и там се смятаха всички възможни субсидии, които може да получи даден земеделски производител.
                Специално за производителите на плодове субсидиите на хектар са:
                1. Директни плащания 15 лв.
                2. Схема за преразпределено плащане - 15 лв
                3. Схема за млади земеделски стопани - 4 лв
                4. Зелени плащания - 13 лв
                5. Схема за предходна национална помощ - между 15 - 25 лв.
                6.Схема за обвързано подпомагане на производители на плодове - 99 лв
                7. Плащане за земи в НАТУРА - около 25 лв
                Сигурно съм сложила и някакви доплащания за необлагодетелствани райони.
                За да се вземат тези субсидии трябва през предходната 2015 година да си произвел определено количество плодове.
                Тук има информация, макар и непълна:
                http://www.agroinfocenter.com/#!blank/cnzx
                Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                Мечо

                Коментар


                • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение
                  Моето мнение е че каквата и да е земята (стига да не е с трайни насаждения), не трябва да давате повече от 950/1000лв. за декар и то ако инвестицията ви е дълготрайна.
                  Ето няколко причини за това;
                  - Няма да се мине много време и държавата ще обложи с данък и земеделските земи поради реч причини - държавата не е вече производител, а по-скоро БИРНИК;
                  - Въведе ли се този данък, цената на земята ще падне според мен с около 20%
                  - Има и сериозно тичане, както и разходи свързани с прехвърлянето на земята, регистрация и т.н.
                  - Инвестицията си е с дългосрочен характер и ако в един момент ви "падне" нещо на добра цена и ви трябват тези пари, ще е трудно да излезете от тази позиция и то на добра цена;
                  - Средна рента която може да вземете в страната е около 40-50лв./декар (или това е 4-5% от инвестицията), което е една доста прилична възвращаемост на фона на текущите банкови лихви по депозити.

                  Разбира се неможе всичко да е негативно, има си и страхотни положителни страни, като:
                  - добра дългосрочна инвестиция, като парите са си в земята дори и да не получавате рента за нея, цената е относително стабилна на фона на сгрешената финансова система на ЕЦБ, и мега печатането на банкнотки за определени компании и държави;
                  - Ако решите сами да се ангажирате да си организирате обработката на земята, без това да минава през рендатори, то в зависимост от количеството декари, бихте могли да постигате годишна възвращаемост от поне 10% от стойността на земята (давам личен пример с ечемик. Добив между 400-500кг/дк. Разходи за декар са около 60лв/декар, като същата може да варира в зависимост от това колко земя имате и дали в съседство до вас има кой да я работи, за да се договорите за цена. Цена на ечемика средно 450кг*0,30лв./кг =135лв./дкр. Печалба 75лв. от декар + субсидия 30лв./декар, или общата печалба е около 100лв./декар)
                  100лв на декар ако се постигне е супер

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                    Според мен това е въпрос на договор. Като цяло арендаторите имат по-голяма възможност да кандидатстват по мерки от ПРСР за възстановяване и създаване на нови овощни градини.
                    Да не забравяме, че и субсидиите за трайни насаждения / схема за единно плащане на площ плюс преразпределително плащане/ май гонят 200 лв/дка.
                    Просто съм любопитен, но от къде взе тази информация за 200 лв/дка за трайните насаждения?

                    Коментар


                    • не е лесна работа градината
                      много работа, проблеми, липса на пазари и рискове
                      обикновено с това е за хора с малко земя и капитал

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от s3 Разгледай мнение
                        А когато градината или лозето загинат като им дойде времето, кой поема разхода по рекултивация на нивата (сумата си е сума, хич не е малка)? Собственика или арендатора?
                        Според мен това е въпрос на договор. Като цяло арендаторите имат по-голяма възможност да кандидатстват по мерки от ПРСР за възстановяване и създаване на нови овощни градини.
                        Да не забравяме, че и субсидиите за трайни насаждения / схема за единно плащане на площ плюс преразпределително плащане/ май гонят 200 лв/дка.
                        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                        Мечо

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                          Диференциална рента от втори род
                          Преди години, когато връщаха земите в Добруджа, възстановиха на собствениците земи, върху които бяха създадени овощни градини от праскови, кв. Рилци до Добрич.
                          Част от собствениците изкорениха градините и ги дадоха под аренда, за което съответно получават рента от арендаторите. Друга част запазиха градините, също отдадоха земите си и в момента получават малко по-голяма рента. Разликата е мисля около 10 лв.
                          Това че навремето на дадена площ е имало плодни дръвчета с нищо не е повишила стойността на земята. Има градина - има 10 лв отгоре, няма градина - рентата е като на всяка друга земеделска земя. Така е и с лозовите масиви.
                          А когато градината или лозето загинат като им дойде времето, кой поема разхода по рекултивация на нивата (сумата си е сума, хич не е малка)? Собственика или арендатора?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                            +1
                            съгласен съм с теб
                            само си мисля нещо, което можем да коментираме
                            дали трайните насаждени носят някаква допълнителна стойност на земята или са просто доход от допълнителните вложения и труд за изграждането им
                            това за мен е много спорен въпрос особено като се има предвид, че трайните насаждения си имат и живот, разходи, грижи, риск
                            другия вариант е с рентата да се купува нова земя и пак под аренда
                            двата варианта за мен са много близки
                            вие какво мислите?
                            Диференциална рента от втори род
                            Преди години, когато връщаха земите в Добруджа, възстановиха на собствениците земи, върху които бяха създадени овощни градини от праскови, кв. Рилци до Добрич.
                            Част от собствениците изкорениха градините и ги дадоха под аренда, за което съответно получават рента от арендаторите. Друга част запазиха градините, също отдадоха земите си и в момента получават малко по-голяма рента. Разликата е мисля около 10 лв.
                            Това че навремето на дадена площ е имало плодни дръвчета с нищо не е повишила стойността на земята. Има градина - има 10 лв отгоре, няма градина - рентата е като на всяка друга земеделска земя. Така е и с лозовите масиви.
                            Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                            Мечо

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                              +1
                              съгласен съм с теб
                              само си мисля нещо, което можем да коментираме
                              дали трайните насаждени носят някаква допълнителна стойност на земята или са просто доход от допълнителните вложения и труд за изграждането им
                              това за мен е много спорен въпрос особено като се има предвид, че трайните насаждения си имат и живот, разходи, грижи, риск
                              другия вариант е с рентата да се купува нова земя и пак под аренда
                              двата варианта за мен са много близки
                              вие какво мислите?
                              Трайните насаждения са по-дългосрочна инвестиция и носят допълнителен риск. Каквото и да засееш си трябват няколко години до реколта, било то череши (станаха много популярни у нас), праскови или други плодни дървета. Пиши още едни суми за инвестиране + поне 4-5г. до добра реколта, живот после грубо около 10-12г. за реколти, след което идва разхода по рекултивирането на земята. А разходи има бол, трябва ти и поне някакъв навес да сложиш на края на нивата за да складираш плодовете при беритба, особено ако говорим за череши, ако си сериозен ти трябва и хладилна камера за съхранение, иначе за 2-3 дни в щайгите са за боклука.
                              За лозята сметката е по-друга, но там имаш колове, телове, пак 4-5г. до реколта, после обаче живота на лозето е по-дълъг, може и 20-25г. да откара с добри реколти. Лошото е цената на гроздето, съответно повечето лозари направиха изби за да се справят с проблема, но реално вместо грозде складираш вино и реализацията пак е под въпрос.
                              Ако трябва да изборам, бих заложил на обикновените култури, жито, ечемик и т.н., главно защото са масови и лесно се кешират. По-рисковите начинания нека да останат при специалистите.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение
                                (давам личен пример с ечемик. Добив между 400-500кг/дк. Разходи за декар са около 60лв/декар, като същата може да варира в зависимост от това колко земя имате и дали в съседство до вас има кой да я работи, за да се договорите за цена. Цена на ечемика средно 450кг*0,30лв./кг =135лв./дкр. Печалба 75лв. от декар + субсидия 30лв./декар, или общата печалба е около 100лв./декар)[/I]
                                Тези 60 лева разходи много малко ми се струват. Може би без тоене да е така.
                                Може ли да дадеш разбивка на разходите, след като е личен пример?
                                Според моята информация /не съм производител/, разходите варират от 80 до 105 лв. на декар.
                                Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

                                Коментар

                                Working...
                                X