IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Етажна собственост

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • и ние в нашия вход сме със същия проблем. поредните бабички, които решиха,че проблемът не е техен, а само на горните етажи.как наистина да се търси начин да се оправим с въпросните нежелаещи. ами ако те бяха на горните етажи, нямаше ли да искат всички да се включим съвкупно? не е ли много дълга разправията, ако тръгнем тепърва да се разправяме с адвокати?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
      Проблемът е, че на общото събрание за ремонт на покрива бяхме малко души и не е легитимно. А това, че са подписали декларация за съгласие за ремонта (общо 20 апартамента) не е по -правилата.......

      Знам как е законово, в Съдебен спор го даваха......
      Ами повторете го законно.
      The strongest stand last.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Manyface God" Разгледай мнение
        Адвокат - община - принудително събиране.
        Вие сте мнозинство и те са длъжни, да платят.

        Просто наемете адвокат. Подобен казус има във всеки вход за всякакъв вид разходи.
        Проблемът е, че на общото събрание за ремонт на покрива бяхме малко души и не е легитимно. А това, че са подписали декларация за съгласие за ремонта (общо 20 апартамента) не е по -правилата.......

        Знам как е законово, в Съдебен спор го даваха......

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
          Да ви разкажа и аз за моя случай.

          Преди една година на общо събрание на етажната собственост се взе решение за ремонт на покрива на входа ни. И ме избраха за отговорник. Намерих фирма, сравних офертите, избрах технология, събрах 20 подписа (20 апартамента) от 24. Проблемни се оказаха 2 апартамента точно на моя етаж, другите 2 апартамента са малко безнадежден случай. Видя им се скъпо, взеха да се карат с мен, да се наговарят, да ми крещят на площадката........При което аз много си развалих мнението за тях и им казах, че не желая повече да разговарям с тях. Живеем врата до врата, но те от години се държат откачено, със селски манталитет са и все гледат да не се минат нещо. Дори ходят пеша по стълбите, за да им е по-ниска таксата и да не плащат за асансьор.

          До момемнта не сме направили нищо, тъй като няма откъде да вземем сумите за тези 4 апартамента.
          Адвокат - община - принудително събиране.
          Вие сте мнозинство и те са длъжни, да платят.

          Просто наемете адвокат. Подобен казус има във всеки вход за всякакъв вид разходи.
          The strongest stand last.

          Коментар


          • re

            Да ви разкажа и аз за моя случай.

            Преди една година на общо събрание на етажната собственост се взе решение за ремонт на покрива на входа ни. И ме избраха за отговорник. Намерих фирма, сравних офертите, избрах технология, събрах 20 подписа (20 апартамента) от 24. Проблемни се оказаха 2 апартамента точно на моя етаж, другите 2 апартамента са малко безнадежден случай. Видя им се скъпо, взеха да се карат с мен, да се наговарят, да ми крещят на площадката........При което аз много си развалих мнението за тях и им казах, че не желая повече да разговарям с тях. Живеем врата до врата, но те от години се държат откачено, със селски манталитет са и все гледат да не се минат нещо. Дори ходят пеша по стълбите, за да им е по-ниска таксата и да не плащат за асансьор.

            До момемнта не сме направили нищо, тъй като няма откъде да вземем сумите за тези 4 апартамента.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от elgrado Разгледай мнение
              Здравейте, имам следния казус.
              На общо събрание на ЕС се взе решение да се санира сградата ни. Това се случва на 26.10. Бяха определени едни пари, които всеки внесе без 2- ма. Сумите се събраха до 20.11. В последствие се оказа , че няма да можем да направим ремонта, поради вече лошото време, и той се отлага евентуално за пролетта. Направих запитване към „управителя”, дали при това положение може да ми се върне вноската, тъй като парите седят в обща сметка в банка и ще прекарат там поне следващите 4 месеца.
              Беше ми отказано с обяснение, че Според ЗУЕС събраните пари за конкретна цел са общи пари и тяхното разходване ще се извърши според взетото решение от общото събрание.
              (Само, че конкретната цел не е ясно кога ще се случи).
              Не мога да отрека, че управителя отправи въпрос по ел- поща до всички съсобственици. Моля за вашето мнение, като копирате писмото си до всички!
              Те обаче се въздържат от какъвто и да било коментар.
              Питам, имат ли право да ми задържат парите за някакъв неустановен срок или да се харчат по други направления (става въпрос за не малка сума), при положение, че не са във фонд „ремонт и обновяване”. Как да постъпя, ако съм в правото си.
              Благодаря!
              Е.Христова
              няма как да си вземете парите

              преди 3 години в един вход в който имаме апартамент ОС решиха, че ще санират по европейска програма в която блока поема 25% от разходите, а останалите 75% са от "европата"

              преди 2 години и половина събрахме авансовата вноска по 500 лв. на апартамент (21 апартамента в този вход) и уж всичко щеше да е готово за няколко месеца, но нещата не са готови и до днес

              преди една година ГЕРБ започнаха да рекламират безплатното саниране и Лиляна Павлова обяви, че въпросната програма "75%+25%" се пренасочва към 100% плащане от държавата

              няколко месеца по-късно домоуправителя ми се обади да му занеса още 500 лв. защото имало нещо си да се плаща .................. обясних му, че вместо да иска още пари трябва да върне парите събрани през 2013 година и не му дадох втората вноска

              едва миналия месец касиерката се обади по телефона да идем да си вземем парите дадени преди 2 години и половина

              по принцип парите които сте събрали за саниране не могат да се ползват за нещо друго във входа и или ще се изхарчат по предназначение, или ще се върнат (но не се знае кога ще се случи това)

              в България нещата се случват много бавно и с големи перипетии за съжаление...

              Коментар


              • връщане на пари при отпадане на ремонт

                Здравейте, имам следния казус.
                На общо събрание на ЕС се взе решение да се санира сградата ни. Това се случва на 26.10. Бяха определени едни пари, които всеки внесе без 2- ма. Сумите се събраха до 20.11. В последствие се оказа , че няма да можем да направим ремонта, поради вече лошото време, и той се отлага евентуално за пролетта. Направих запитване към „управителя”, дали при това положение може да ми се върне вноската, тъй като парите седят в обща сметка в банка и ще прекарат там поне следващите 4 месеца.
                Беше ми отказано с обяснение, че Според ЗУЕС събраните пари за конкретна цел са общи пари и тяхното разходване ще се извърши според взетото решение от общото събрание.
                (Само, че конкретната цел не е ясно кога ще се случи).
                Не мога да отрека, че управителя отправи въпрос по ел- поща до всички съсобственици. Моля за вашето мнение, като копирате писмото си до всички!
                Те обаче се въздържат от какъвто и да било коментар.
                Питам, имат ли право да ми задържат парите за някакъв неустановен срок или да се харчат по други направления (става въпрос за не малка сума), при положение, че не са във фонд „ремонт и обновяване”. Как да постъпя, ако съм в правото си.
                Благодаря!
                Е.Христова

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Moesia Разгледай мнение
                  Ето например този член може да свърши работа.

                  Чл. 194. (1) Собствениците и обитателите на недвижими имоти са длъжни да осигуряват свободен достъп в тях за извършване на разрешени или предписани проучвателни, проектни, строителни, монтажни, контролни и други работи, във връзка с устройството на територията, въз основа на заповед на кмета на общината, а в определените от закона случаи - със заповед на началника на Дирекцията за национален строителен контрол.
                  (2) Собствениците на недвижими имоти са длъжни да осигуряват свободен достъп в тях за извършване на дейности и мероприятия при бедствия, аварии и катастрофи и изпълнение на комплексни геозащитни проекти (укрепване на свлачища, защита на речни и морски брегове и други отводнителни и укрепителни работи). Изпълнението на дейностите и проектите се извършва така, че да не засяга обектите на основното застрояване. Достъпът се осигурява със заповед на органите по ал. 1, освен ако в специален закон не е предвидено друго.
                  (3) При неизпълнение на задълженията по ал. 1 и 2 достъпът до съответните недвижими имоти се осигурява принудително по административен ред, а при необходимост - и със съдействието на полицията.
                  (4) След завършване на работите по ал. 1 и 2 лицето, на което е осигурен достъп, е длъжно веднага да отстрани всички повреди, причинени на недвижимия имот във връзка с изпълнението на работите. Ако повредите не могат да бъдат отстранени, правоимащият се обезщетява за причинените вреди.
                  (5) Определянето на размера на обезщетението се извършва по реда на чл. 210 и се изплаща в едномесечен срок от влизането в сила на оценката.

                  Явно няма смисъл да продължавам, но за последно. Да разбиете вратата или влезете с ключар е противозаконно, да не казвам престъпление. Протоколът на комшиите може да ви служи единствено като доказателство на наглед добрите ви намерения да нарушите някои основни права - на собственост и неприкосновеност на жилището, не и като правно основание да го направите. Ако предприемете действия каквито сте намислили последствията може да са никакви. За хиляди цигани, които крадат и убиват последствията също са никакви. Не в това обаче е въпросът.
                  Просто попитай в полицията. Не търсиш в правилния закон между другото. Гадаеш.
                  Има закон за етажната собственост, правилници, домоуправители... Къде отиде в геодезията...
                  The strongest stand last.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Moesia Разгледай мнение
                    Смятам, че това не е основанието, а идеята на чл. 51 е друга. Най-малкото в случая каква работа иска да свърши господина в собствения си апартамент, че да иска достъп до чужд. Освен това, когато искаш достъп до чужд имот дори и на основанието на чл. 51 и ако такъв не ти бъде осигурен, нещата се решават по съдебен ред, а не чрез разбиване на врати.

                    По вашата логика, ако комшията е отишъл на село и е оставил уредбата включена мога да му разбия вратата и да я спра. Или пък заспал на включен телевизор през нощта, викам един ключар и тихичко влизам да намаля звука.

                    Явно наистина обсъждате престъпление . На единия препоръчвам евентуално чл. 170 НК, а на другия - чл. 20
                    Да, чл. 51 именно ако има някой налице, обаче кажи ти наводнява те комшията, то там поне ще спреш щранга, ама ако се е запалил...там ще викаш пожарна. Но да речем няма как да спрат щранга, както се бе случило на едно място - седиш и чакаш след 3 месеца да се върне от гурбет, а може би пускаш молба до съда?
                    Иначе за подбудителството - приеми го така - един слънчев ден ми се наложи да затворя една врата на притежаван имот, която бе разбита и стърчеше патрона. Там се наложи с перфоратора да пробия патрона. Малко преди това на друг имот с винтоверт стана, но с повечко усилия. Споделям личен опит. А всеки преценява за себе си какви действия да предприеме върху чуждия такъв.
                    Така добре ли е?

                    Коментар


                    • Ето например този член може да свърши работа.

                      Чл. 194. (1) Собствениците и обитателите на недвижими имоти са длъжни да осигуряват свободен достъп в тях за извършване на разрешени или предписани проучвателни, проектни, строителни, монтажни, контролни и други работи, във връзка с устройството на територията, въз основа на заповед на кмета на общината, а в определените от закона случаи - със заповед на началника на Дирекцията за национален строителен контрол.
                      (2) Собствениците на недвижими имоти са длъжни да осигуряват свободен достъп в тях за извършване на дейности и мероприятия при бедствия, аварии и катастрофи и изпълнение на комплексни геозащитни проекти (укрепване на свлачища, защита на речни и морски брегове и други отводнителни и укрепителни работи). Изпълнението на дейностите и проектите се извършва така, че да не засяга обектите на основното застрояване. Достъпът се осигурява със заповед на органите по ал. 1, освен ако в специален закон не е предвидено друго.
                      (3) При неизпълнение на задълженията по ал. 1 и 2 достъпът до съответните недвижими имоти се осигурява принудително по административен ред, а при необходимост - и със съдействието на полицията.
                      (4) След завършване на работите по ал. 1 и 2 лицето, на което е осигурен достъп, е длъжно веднага да отстрани всички повреди, причинени на недвижимия имот във връзка с изпълнението на работите. Ако повредите не могат да бъдат отстранени, правоимащият се обезщетява за причинените вреди.
                      (5) Определянето на размера на обезщетението се извършва по реда на чл. 210 и се изплаща в едномесечен срок от влизането в сила на оценката.

                      Явно няма смисъл да продължавам, но за последно. Да разбиете вратата или влезете с ключар е противозаконно, да не казвам престъпление. Протоколът на комшиите може да ви служи единствено като доказателство на наглед добрите ви намерения да нарушите някои основни права - на собственост и неприкосновеност на жилището, не и като правно основание да го направите. Ако предприемете действия каквито сте намислили последствията може да са никакви. За хиляди цигани, които крадат и убиват последствията също са никакви. Не в това обаче е въпросът.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Moesia Разгледай мнение
                        Смятам, че това не е основанието, а идеята на чл. 51 е друга. Най-малкото в случая каква работа иска да свърши господина в собствения си апартамент, че да иска достъп до чужд. Освен това, когато искаш достъп до чужд имот дори и на основанието на чл. 51 и ако такъв не ти бъде осигурен, нещата се решават по съдебен ред, а не чрез разбиване на врати.

                        По вашата логика, ако комшията е отишъл на село и е оставил уредбата включена мога да му разбия вратата и да я спра. Или пък заспал на включен телевизор през нощта, викам един ключар и тихичко влизам да намаля звука.

                        Явно наистина обсъждате престъпление . На единия препоръчвам чл. 170 НК, а на другия - чл. 20
                        Не! Тове не е логиката, не злоупотребявай с думите ми.
                        Става въпрос за течове. Тогава, да не ти се налага, основанието е сериозно и не става въпрос за глезотии и прищевки.
                        Когато собственика отсъства и няма негов представител, отваря се вратата, прави си протокол и се ремонтира теча, това е положението. Не може, някой да си кибичи в Испания и блока да тече, докато се върне.
                        Попитайте всеки полицай и ще видите, че отговорът му ще е същият.
                        Last edited by Manyface God"; 25.08.2015, 11:32.
                        The strongest stand last.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение
                          Закон за собствеността:

                          Чл. 51. Когато за извършването на работи в един недвижим имот е необходимо да се влезе в друг имот, собственикът на този имот е длъжен да даде достъп за това.

                          Иначе защо ключар - ако е хилав патрон - перфоратор за 5 сек го прави на чипс и оттам с отвертката се завърта палеца и отключва.Автографи на всички и даже като се смени патрона бих го запечатал апартамента отново с подписите на всички присъствали, като ключовете от патрона останат в управителя.
                          Смятам, че това не е основанието, а идеята на чл. 51 е друга. Най-малкото в случая каква работа иска да свърши господина в собствения си апартамент, че да иска достъп до чужд. Освен това, когато искаш достъп до чужд имот дори и на основанието на чл. 51 и ако такъв не ти бъде осигурен, нещата се решават по съдебен ред, а не чрез разбиване на врати.

                          По вашата логика, ако комшията е отишъл на село и е оставил уредбата включена мога да му разбия вратата и да я спра. Или пък заспал на включен телевизор през нощта, викам един ключар и тихичко влизам да намаля звука.

                          Явно наистина обсъждате престъпление . На единия препоръчвам евентуално чл. 170 НК, а на другия - чл. 20

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Manyface God" Разгледай мнение
                            Ако раздробиш партона, палеца може, да падне. Отвертката ти моментално отпада и вече си зацапал свещите... Ако си по вещ, ще се справиш и след падането на палеца.. А ако бравата има блокировка срещу отстраняване на патрона, ще плачиш здравата заедно с ключаря. Много "ако"-та стават.
                            Идеята ми бе да се свали предната част, след което е елементарно с отвертката в процепа да завъртиш палеца. Колкото до бравата...в колко родни имота има такива?
                            Идея просто, всеки си знае какво да прави, да не продължаваме с офтопика.

                            Коментар


                            • Освен всичко, собствениците след време ще се мръщят, че не сте пипали със специалист.
                              The strongest stand last.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение
                                Как по-точно за патрон за 5-10 лв?
                                Вече ако е висок клас - ключар естествено.
                                Ако раздробиш партона, палеца може, да падне. Отвертката ти моментално отпада и вече си зацапал свещите... Ако си по вещ, ще се справиш и след падането на палеца.. А ако бравата има блокировка срещу отстраняване на патрона, ще плачиш здравата заедно с ключаря. Много "ако"-та стават.
                                The strongest stand last.

                                Коментар

                                Working...
                                X