IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Живот на село vs Живот в големия град

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Не трябва да се гледа само в плоскостта доходи и възможни работни места. По тази логика един редови военен в Карловското поделение в момента е по-добре от масата софийски чиновници, защото няма техните разходи, а заплатата му е над средната за софия + не е блъскал 5 години за 'вишу'

    С развитието на технологиите реално местожителството няма значение. Докато се дърляме тук, можем да търгуваме във Франкфурт или Ню Йорк, а накрая да се окаже, че единият е в София, друг в Перник, трети в Лондон и тн.

    За мен на този етап големият град натежава, защото няма как да дойде доктор по интернет и няма как децата ми да ходят на градина и училище по интернет (за селкското училище може да се отвори нова тема, то и за крайните соф. квартали е същото...да не кажете нещо)

    Като ми пораснат децата може би ще се замисля за къща близо до голям град (не повече от 20-30км)

    поздрави
    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

    Коментар


    • Първоначално изпратено от MarginCall Разгледай мнение
      То хубаво се изкарват пари и тук и там, ама, в крайна сметка, най-важна е средата. Ако щеш и 10 милиона на година да изкарваш, ако трябва да общуваш с 20-те си съселяни, 5 циганина и фелдшера, дето идва един път седмично - мерси. А децата къде ще учат. Българското село отдавна не е това, което беше, но дори и преди селата никога не са били място за интелигентни хора. Интелигентния, търсещ, чувстващ индивид има нужда от разнообразие и развитие. Будния мозък не може да стои в покой, заровил пръсти в торта и киреча, оставен сам със себе си.
      Светът стана толкова сложен, че ти трябва непрекъснат контакт с други хора само за да стоиш "в час". Как ще си го осигуриш този контакт в село с 300 жители?
      Има една камара изследвания за въздействието на средата върху хората - който му е интересно да прочете.
      Начи селяците са малко по-тъпички така ли?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Kosto Разгледай мнение
        Грую, аз разбирам какво искаш да кажеш, но-о-о с 1 млн. от София може да си купиш същите неща каквито ще ти купят 1 млн. изкарани на друго място. Примерите са истински, но има и средно положение. С по-малко от милион и не са дерибеи феодали етс, което също е клише вече. Къде бяха централите на мутрите? Да не би да са на село? Диваци има и в София и на село с различни специфики на диващината. Добрите обноски не значат ум и разум...но много хора бъркат понятията
        Хората за които става дума си стоят по местата, защото там възможност да правят това, което правят и защото са изградили вече нещо смислено което носи добри пари. А не на принципа първи/последен в Рим етс. .( Това не интересува никого с пари, защото може за един ден да си уреди живота в София, или където и да е по света...)
        Как ще събереш в София 60000 дка земя? Ами няма как.
        Как в София ще пуснеш яхта на море или да станеш шеф на пристанище? Ами няма как.
        Как ще направиш хотел на море? Как да си в София и да си на главен път Букурещ - Истанбул, на КПП Русе или Свиленград например? Няма как. Както за някои неща трябва да си в София, така за други си длъжен да НЕ си там.
        Произвеждаш нещо например и го изнасяш в чужбина. И кво те интересува София?
        Да вземем собственика на Хепи. Какво му пречи да е във Варна но да печели и в София? Както много софиянци обратното?
        Разширете си кръгозора и не мислете, че всеки иска на всяка цена да ходи в София! Човек може да си губи времето навсякъде, както и да прави смислени неща.
        То хубаво се изкарват пари и тук и там, ама, в крайна сметка, най-важна е средата. Ако щеш и 10 милиона на година да изкарваш, ако трябва да общуваш с 20-те си съселяни, 5 циганина и фелдшера, дето идва един път седмично - мерси. А децата къде ще учат. Българското село отдавна не е това, което беше, но дори и преди селата никога не са били място за интелигентни хора. Интелигентния, търсещ, чувстващ индивид има нужда от разнообразие и развитие. Будния мозък не може да стои в покой, заровил пръсти в торта и киреча, оставен сам със себе си.
        Светът стана толкова сложен, че ти трябва непрекъснат контакт с други хора само за да стоиш "в час". Как ще си го осигуриш този контакт в село с 300 жители?
        Има една камара изследвания за въздействието на средата върху хората - който му е интересно да прочете.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
          не си ме разбрал - аз говоря за средностатистическата извадка, а ти говориш за тези, които са успели да се превърнат в местния селски дерибей и си стоят там на принципа (много точен между другото): по-добре пръв на село, отколкото втори в Рим. В Рим (т.е. София) с тоя един милион печалба ще е един от поне 10 000 човека, а в Шипка, Казанлък, Обзор (та дори и за Варна важи в немалка стпен, но за малките насленеи места е фрапиращо) ще е единствен господар и всички ще му се кланят за добро утро, ще го уважват и почитат - в София дори няма да го разпознаят на улицата, а селската чест (или красното име, както казва Рачко Пръдлето) си е не само опера на Маскани, а много дълбоко вградено в човека светоусешане. Ако си чел история, ще знаеш за какво ти говоря
          ци
          Грую, аз разбирам какво искаш да кажеш, но-о-о с 1 млн. от София може да си купиш същите неща каквито ще ти купят 1 млн. изкарани на друго място. Примерите са истински, но има и средно положение. С по-малко от милион и не са дерибеи феодали етс, което също е клише вече. Къде бяха централите на мутрите? Да не би да са на село? Диваци има и в София и на село с различни специфики на диващината. Добрите обноски не значат ум и разум...но много хора бъркат понятията
          Хората за които става дума си стоят по местата, защото там възможност да правят това, което правят и защото са изградили вече нещо смислено което носи добри пари. А не на принципа първи/последен в Рим етс. .( Това не интересува никого с пари, защото може за един ден да си уреди живота в София, или където и да е по света...)
          Как ще събереш в София 60000 дка земя? Ами няма как.
          Как в София ще пуснеш яхта на море или да станеш шеф на пристанище? Ами няма как.
          Как ще направиш хотел на море? Как да си в София и да си на главен път Букурещ - Истанбул, на КПП Русе или Свиленград например? Няма как. Както за някои неща трябва да си в София, така за други си длъжен да НЕ си там.
          Произвеждаш нещо например и го изнасяш в чужбина. И кво те интересува София?
          Да вземем собственика на Хепи. Какво му пречи да е във Варна но да печели и в София? Както много софиянци обратното?
          Разширете си кръгозора и не мислете, че всеки иска на всяка цена да ходи в София! Човек може да си губи времето навсякъде, както и да прави смислени неща.
          Last edited by Kosto; 14.01.2013, 13:43.

          Коментар


          • не си ме разбрал - аз говоря за средностатистическата извадка, а ти говориш за тези, които са успели да се превърнат в местния селски дерибей и си стоят там на принципа (много точен между другото): по-добре пръв на село, отколкото втори в Рим. В Рим (т.е. София) с тоя един милион печалба ще е един от поне 10 000 човека, а в Шипка, Казанлък, Обзор (та дори и за Варна важи в немалка стпен, но за малките насленеи места е фрапиращо) ще е единствен господар и всички ще му се кланят за добро утро, ще го уважват и почитат - в София дори няма да го разпознаят на улицата, а селската чест (или красното име, както казва Рачко Пръдлето) си е не само опера на Маскани, а много дълбоко вградено в човека светоусешане. Ако си чел история, ще знаеш за какво ти говоря
            П.С. За да не ме разбереш погрешно - не се смея на избора на никога - който, където е предпочел там да се засели и живее както смята за най-добре. Просто обяснявам безалтернативността на София като дестинация за всички без местните дерибеи, екоталибаите или обикновените прошляци

            Първоначално изпратено от Kosto Разгледай мнение
            Какъв е тогава жител на Несебър или Обзор да кажем и има голям хотел или сериозна тур.агенция с 1млн+ печалба? Какъв е жител на Шипка или Казанлък да кажем и има промишлено предприятие с 1млн+ печалба. Какъв е жител на малко добруджанско градче и има 20-30 000 СОБСТВЕНИ (!) декара земя+още толкова арендовани + зърнобаза и общо над 10 млн+(!!!) печалба?
            Какъв е жител на Варна построил и продал мол за 120 млн евро?

            Според мен са обикновени прошляци. Ха-ха-ха. Понякога се питам къде има повече заблудени хора: в града или на село...май зависи от темата на заблуда...но конкуренцията е жестока.
            Сега ще се почне: ама те са единици. Ами единица са, ама са предпочели да останат хипи, екоталибан или обикновен прошляк
            вместо да правят навалица за заплата в "престижна столична фирма".
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
              С две думи - животът в София е безалтернативен, освен ако не си хипи, екоталибан или обикновен прошляк (да ме прощават). .
              Какъв е тогава жител на Несебър или Обзор да кажем и има голям хотел или сериозна тур.агенция с 1млн+ печалба? Какъв е жител на Шипка или Казанлък да кажем и има промишлено предприятие с 1млн+ печалба. Какъв е жител на малко добруджанско градче и има 20-30 000 СОБСТВЕНИ (!) декара земя+още толкова арендовани + зърнобаза и общо над 10 млн+(!!!) печалба?
              Какъв е жител на Варна построил и продал мол за 120 млн евро?

              Според мен са обикновени прошляци. Ха-ха-ха. Понякога се питам къде има повече заблудени хора: в града или на село...май зависи от темата на заблуда...но конкуренцията е жестока.
              Сега ще се почне: ама те са единици. Ами единица са, ама са предпочели да останат хипи, екоталибан или обикновен прошляк
              вместо да правят навалица за заплата в "престижна столична фирма".
              Last edited by Kosto; 14.01.2013, 12:13.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от PETROLA9408 Разгледай мнение
                Няма нищо по добро от двора с градинката и дърветата на село аз съм от село незная как е живота по градовете въпреки че наи редовно ходя в близкият град по работа
                С удоволствие заменям града със селото. Е ако може да е близо до голям град

                Коментар


                • Няма нищо по добро от двора с градинката и дърветата на село аз съм от село незная как е живота по градовете въпреки че наи редовно ходя в близкият град по работа
                  Вицът си е виц ако се прочете

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Лорда Разгледай мнение
                    СЕЛЯНИН, аз това съм го посочил вече в поста си, но нямам представа за нивото на ТУ-Габрово. Благодаря ти за допълнението!
                    Що се отнася до района на НДК е малко голям диапазона на жилищните комплекси край него. Мисля, че досега повече се цитираше района между прага , Пенчо Славейков и Витошка в района на военното НДК и ул.Доспат. От другата страна откъм Фритьоф Нансен до графа, от Патриарха до Солунска, както и долен Лозенец между Милин камък, св. Наум, Черни връх и канала е пълно с тесни затворени улички с множество паркирани коли и еднопосочни за движение, трудни за паркиране. Ако поставим условно кв. Иван Вазов в района на НДК, това може би е най-добрия район. Най-лесно се паркира, най-спокойно е като цяло като изключим района на входа на южен парк, където застроиха много нови офис сгради.
                    Nqmam kirelica na kompa. Da znaesh zavoda za kranove v Gabrovo dvigatelite toi li si gi proizvejda/proektira ili gi kupuva nagotovo http://podemcrane.com/?p=11&l=1
                    Last edited by vabo_2008; 03.01.2013, 19:39.
                    в Швеция ДДС-то е 20% + и учебниците са безплатни диференциална геометрия комплексен анализ

                    Коментар


                    • http://www.imoti.net/obqvi/show_pic/12297555

                      Ето компромисно решение....

                      Коментар


                      • Интересно, че убийството на старицата е станало точно в района който обсъждаме, че е най-добър за живеене!
                        http://dnes.dir.bg/news/ubiystvo-vaz...-12707471?nt=4
                        Такава наглост и безнаказаност, че вече ум не ми го побира! Действали са освен голяма жестокост и аматьорски. Веднага са заложили ограбените вещи в заложна къща. Предисторията също е показателна. Винаги трябва да се внимава кого пускаш в дома си. Трябва най-сетне в тази държава да се реформира съдебната система. Адвокатското лоби да се натика в ъгъла от гражданското общество и да се завишат значително наказанията в НК. Също и да се акумулират!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
                          Ей в такива моменти, най ми се ще да си имам село Слънцето пече, птичките летят, доларът се вдига, а аз седя дома в града, излежавам се, ставам да хапна и пак лягам. Вместо да се разкърша да нацепя 2 кубика дърва
                          ами аз затова съм на село (в чоБанско) и сега ще ида да цепна нещо - дали ще е дърва или нещо друго, зависи от алкохолното опиянение
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Ей в такива моменти, най ми се ще да си имам село Слънцето пече, птичките летят, доларът се вдига, а аз седя дома в града, излежавам се, ставам да хапна и пак лягам. Вместо да се разкърша да нацепя 2 кубика дърва

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Селянина Разгледай мнение
                              Има села и села.Десет километровата зона около големите градове е едно а село на 50-60км от голям град друго.Не може всички да сме на едно мнение.Варианти много.Според мен най добре е къща в близко село и апартамент в града.Ако човек има и родители пенсионери още по добреЛятото на село зимата в града.Докато човек е млад лети в облаците и крои големи планове но с възрастта нещата се променят.А кога децата отлетят от гнездото става съвсем друго.Къщата има едни проблеми и предимства апартамента други.Няма смисъл да се опитвам да си налагам мнението.На мен ми харесва да живея на село което е на 10км от голям град и така си живея.Имам и апартаменти в два големи града но не ме кефят.Когато реша преспивам но да живея постоянно не ме кефи.На който му харесва града негова воля.Всеки си има съдба.На едни децата заминават и остават сами на други са при тях и са нагъчкани в 50 квадрата 10 човека.Живота е такъв какъвто всеки си го направи.Важното е да си в мир и покой с душата си.На Лорда искам да кажа че образованието е вътрешен процес а не външен.Имам колеги завършили в Габрово и не смятам че тамошния ТУ е по лош от Софийския.Пак казвам всеки има съдба.Понякога тя така подрежда нещата че да не можеш да учиш в София.Това не означава че човека е тъп или второ качество
                              СЕЛЯНИН, аз това съм го посочил вече в поста си, но нямам представа за нивото на ТУ-Габрово. Благодаря ти за допълнението!
                              Що се отнася до района на НДК е малко голям диапазона на жилищните комплекси край него. Мисля, че досега повече се цитираше района между прага , Пенчо Славейков и Витошка в района на военното НДК и ул.Доспат. От другата страна откъм Фритьоф Нансен до графа, от Патриарха до Солунска, както и долен Лозенец между Милин камък, св. Наум, Черни връх и канала е пълно с тесни затворени улички с множество паркирани коли и еднопосочни за движение, трудни за паркиране. Ако поставим условно кв. Иван Вазов в района на НДК, това може би е най-добрия район. Най-лесно се паркира, най-спокойно е като цяло като изключим района на входа на южен парк, където застроиха много нови офис сгради.

                              Коментар


                              • То теоретическата - на село - хубаво. И аз обичам земята, обичам да подрязвам лозите и да ми смръди на домашни жувотни и на чист въздух, а от мъглата да не плюя чернилка... но каква е действителността?


                                Село отказва да плаща данъци заради гнусотняшки бандитизъм:

                                http://www.blitz.bg/news/article/173215


                                Та така... може ли да живееш нормално там, където няма държава? Където никой не гарантира имота и живота ти, където няма медицинска помощ, училище за детето ти? Тъкмо сега - ерата на модерните комуникации и бръзият транспорт дава небивал шанс за възраждането на Българското село... но това няма как да стане при управлението на изродената ГРОБ-аджийска хунта. Аз много пъти съм обяснявал как бих изправил селото на крака, ако ме турите Дуче...
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X