IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Живот на село vs Живот в големия град

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Лорда Разгледай мнение
    Ето една порутена дето бих стегнал в най-великото село което съм посещавал!
    http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...197&f1=details
    Само дето не е в Ковачевица, а в някакво джангалско село в региона. А нали знаеш, че там не е много убаво

    Коментар


    • Първоначално изпратено от TDK Разгледай мнение
      Ох, не че ги няма тези красоти и тук в България. А ей за тази дървена къщурка си мечтаех да си я имам в някое наше село, но като се замислих какво ще остане от нея като минат скакалците от циганската махала или ако някой просто си изхвърли фаса наблизо, или си подпали стърнището, или пък тревата в съседния двор, и се отказах. Природата я имаме, ама защо другото го нямаме, е въпросът?
      на това от снимката съм бил и е уникално спокойно и приятно място..нищо че се води курортно пак е спокойно, защото не е хич презастроено. по разписанието на гара (пеша се стига до нея за минути) може да си сверяваш часовника.

      Сутринта 6.45 - стегнат мъж с костюм и дипломатическо куфарче чака влака за Берн - това си е нормална гледка хората банкери си живеят спокойно и не им дреме. Същия този банкер ако беше в БГ щеше да е с лимузина 5м , намръщен, суров и пред пукване.

      Няма престъпност на практика (освен някой ненормален)... полиция и да има е незабележима в стелт режим.

      няма манифестации да построят още 2 лифта, селяните не мечтаят да си пласират нивите, че да купят на неграмотните си синове ес класи и апартаменти в малинова долина и тн и тн

      абе друга планета, но едва ли ще ида защото ще съм далеч от близките си (+ че ми трябват няколко милиона евро )
      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

      Коментар


      • Ето една порутена дето бих стегнал в най-великото село което съм посещавал!
        http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...197&f1=details

        Коментар


        • Ето това е!

          Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
          швейцарско село в алпите с гара на железницата = няма такова спокойствие, ред и красота.

          http://pher.ch/photos/landscapes.ch/...20signals.html

          това е рай лятото и рай зимата .. на такова място бих искал да ми е скучно

          поздрави
          Ох, не че ги няма тези красоти и тук в България. А ей за тази дървена къщурка си мечтаех да си я имам в някое наше село, но като се замислих какво ще остане от нея като минат скакалците от циганската махала или ако някой просто си изхвърли фаса наблизо, или си подпали стърнището, или пък тревата в съседния двор, и се отказах. Природата я имаме, ама защо другото го нямаме, е въпросът?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от marinbg Разгледай мнение
            Груйче, днеска те е обзела музата...
            ТДК-то си го е казала... Почвам да си мечтая за селски живот, само че в Германия (жалко, че не учих немски!...).
            Германското село няма абсолютно нищо с нашите представи за село ... не ми се пише, че ме хваща яд. Също и за имоти извън голям град. Това в главите ви е някаква роматична представа, която може да бъде реализирана само в бяла страна с много пари. Не и тук. Тук и англичаните си събраха куфарите след 1,2 години опити.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Kosto Разгледай мнение
              След 3 год. в тамошните села в чужбинско ще се оплачеш долу горе така:
              - никой не иска да говори с мен и с всеки поздрав на съседите прозира адско лицемерие
              - те местните се смеят на други неща, а аз не виждам къде е смешното
              - ядат и пият други неща, които са ужастни и си говорят за местни неща , с които аз не съм израстнала и ми чуждеят
              - през уикенда изглежда все едно всички са умрели в петък едвременно
              - ако в магазина ми усетят чуждия акцент и отношението им към мен се промена на секундата като към втора класа човек
              - единствените хора с които мога да си говоря са българи от съседното село, с които обаче в България не бих имала нищо общо.и т.н.
              Няма живот извън София..(за вас ...според мен
              Споко, нямам проблеми с адаптацията в чужбина и с общуването с местните. Зависи как човек подхожда към тях и какви очаквания има, а моите не са големи. А акцентът е нещо относително, зависи на какъв език и с какъв акцент ще избереш да говориш .

              Големият проблем в чужбина е носталгията. Особено ако децата са ти на друго място. Иначе, ако са наблизо, и това се преодолява.

              Коментар


              • Много наивен въпрос

                Първоначално изпратено от Батко Пешо Разгледай мнение
                TDK кое е това село?????На колко километра е от голям град?Какви феодали какви пет лева?
                Бат Пешо, кажи къде ги няма тези феодали, че да идем и ние в това село да живеем, защото на село феодалът е най-неприятният и неразрешим проблем. Всичко друго е по-малкото зло и все пак има решение при наличие на здрав разум и известна доза инициативност, ако не беше интересът на феодала.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от marinbg Разгледай мнение
                  Далече ми е, я виж колко близо са: Швейцария, Австрия, Германия... Почвам да се чудя след 2013 година, даже...
                  за Аврупа - мнйе, твърдо нйе - там винаги си оставаш емигрант, докато в сашианско не ги брига откъде си (не че ще те заобичат), стига да си плащаш и да не създаваш проблеми
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от marinbg Разгледай мнение
                    Далече ми е, я виж колко близо са: Швейцария, Австрия, Германия... Почвам да се чудя след 2013 година, даже...
                    швейцарско село в алпите с гара на железницата = няма такова спокойствие, ред и красота.

                    http://pher.ch/photos/landscapes.ch/...20signals.html

                    това е рай лятото и рай зимата .. на такова място бих искал да ми е скучно

                    поздрави
                    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                      Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев
                      За германско село и аз си мисля (след 30-на години де, ако тогава съвсем не са ги превзели от трета турска манафска дивизия, ама со ку.ец, не со пушка) или по-скоро сащианско, но не в дълбоката провинция при реднеците или на юг при неграта и латиносите, а над нуева йорка нейде
                      Далече ми е, я виж колко близо са: Швейцария, Австрия, Германия... Почвам да се чудя след 2013 година, даже...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от marinbg Разгледай мнение
                        Груйче, днеска те е обзела музата...
                        ТДК-то си го е казала... Почвам да си мечтая за селски живот, само че в Германия (жалко, че не учих немски!...).
                        Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев
                        За германско село и аз си мисля (след 30-на години де, ако тогава съвсем не са ги превзели от трета турска манафска дивизия, ама со ку.ец, не со пушка) или по-скоро сащианско, но не в дълбоката провинция при реднеците или на юг при неграта и латиносите, а над нуева йорка нейде
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                          Грую,
                          малко си краен, но на 90% от случаите си абсолютно прав, че местните феодали са станали такива основно чрез схеми и експлоатация (чакай да не звуча като комуняга)
                          ТДК е синтезирала мисля всички + и - за съжаление трудно можем да я оборим.
                          Няколко пъти ми се е налагало да пазарувам в селски магазин, когато съм ходил на гости и да занеса нещо и без изключение съм мигал на парцали, че НЯМА какво да купя (ракия пещера и палмово сирене, пардон деликатес не ги броя)

                          ако някак си се преборим с тази повсеместна мизерия сигурно ще стане примамливо, но засега алтернтива на града е село/квартал/вилна зона, които са точка на сгъстяване на хора с над средния стандарт...затова се бутат в бояна, драгалевци и симеоново - хем е северен склон, а южните склонове на стара планина седят .

                          поздрави
                          звучи крайно, така е, но за съжаление е истина, колкото и комуноидно да е подобно твърдение за експлоатация на селските маси от империалистите
                          Това за селския магазин е толкова вярно - винаги, когато ходя на вилата (имам 2 такива - в северозападна /може да съм комшия на бате пешо/ и в югозападна) си купувам (особено за северозапада) продукти от София (освен зеленчуците, де - тях си ги вземам от бабите на село и то от точно определени - те пък се знаят и ми докладват коя ползвала изкуствен тор да й станат големи доматите, коя естествен, на коя й се прецакал разсада и т.н. битовизми), защото в местните магазини наистина няма нищо, което да става за ядене - просто покупателната сила на нселението е на ниво 0 и магазинерите се нагаждат според търсенето. И не говоря за малки села - едното е над 1 000, а другото - над 2 000 жители, просто такова е положението. А за забваления - мани, мани. Когато бях малък съм ходил на кино във въпросните селца (даваха филми 4 или 5 пъти седмично, не си спомням точно, а билетите бяха между 30 и 90 стинки, в зависимост от филма), а салоните си бяха големи (единият беше за над 200 човека и с балкон), но всичко това се разсипа. Та хайде нема нужда да ми обясняват неща, които съм видял лично - селската романтика я няма, може да се "усети" само в арбанаси, жеравна и т.н. в хотел със спа
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                            пичове/дами, имам странното чувство, че никой от вас не е излизал извън София и ако е посещавал изобщо села, то това е било Банско (е, то и това село го разсипаха, ама нейсе), Слънчев бряг или архитектурните резервати в някоя селска къшурка със спа, финансирана по програмата за селските райони и си мисли, че всичко ще хвърчи, се яде....

                            Мнението на ТДК (абе тези още ли съществуват като марка - едно време ми бяха сред любимите касетки - страшно качество) е на 100% истина и няма какво повече да се добави. Мнението на Косто е ултра пристрастно - той говори за онзи 1 промил (дори не е процент) от хора живущи в малките населени места, които поради една от причините: бивш партиен секретар за регион (негов роднина), бивш участник в разпарчетосването (т.е. кражбата) на земята, чрез т. нар поземлени комисии или и двете (много често съвпадаха) успяха до такава степен да си уредят живота чрез КРАЖБАТА на активи (земи или предприятия), че наистина няма нужда да се изселват (много интересен израз, коренът му пак е в думичката село), но пък децата му на едно 80-90% се местят у градО (в повечето случаи 4-те големи). Имам не малко такива случаи пред очите си, така че мнението ми е сравнително обективно - видял съм и кражбите на имоти с поземлените комисии (ставаше много лесно, особено за хора без наследници или емигрирали, а още по-лесно ставаше пък смяната на земята - имал бил 10-а категория, хоп - става 3-та или 2-ра с един подпис, с подмяна на регистрите - направо се късаха страници и после с 2-3 свидетеля се казваше, че имал земи еди къде си и ставаше без проблем, за една вършачка през 1947 се даваше комбайн, за плуг - трактор и т.н. ит .н.) и кражбата на заводите (по-голямата ги нарязаха за скрап, но някои се взеха за стотинки и горе-долу работят или се отдават под наем, особено фрапиращо беше кражбата на почивните станции (виждал съм случай за продажба на цяла станция за 20К долара през 2000 или 2001 година - само арматуртата вътре струваше повече), и много наглата кражба (тук някои съфорумци така забогатяха) на компенсаторните бонове или боновите книжки от приватизацията и т.н. и т.н. и т.н.
                            Та хайде пак да си говорим за честните частници на село ....
                            Груйче, днеска те е обзела музата...
                            ТДК-то си го е казала... Почвам да си мечтая за селски живот, само че в Германия (жалко, че не учих немски!...).

                            Коментар


                            • Грую,
                              малко си краен, но на 90% от случаите си абсолютно прав, че местните феодали са станали такива основно чрез схеми и експлоатация (чакай да не звуча като комуняга)
                              ТДК е синтезирала мисля всички + и - за съжаление трудно можем да я оборим.
                              Няколко пъти ми се е налагало да пазарувам в селски магазин, когато съм ходил на гости и да занеса нещо и без изключение съм мигал на парцали, че НЯМА какво да купя (ракия пещера и палмово сирене, пардон деликатес не ги броя)

                              ако някак си се преборим с тази повсеместна мизерия сигурно ще стане примамливо, но засега алтернтива на града е село/квартал/вилна зона, които са точка на сгъстяване на хора с над средния стандарт...затова се бутат в бояна, драгалевци и симеоново - хем е северен склон, а южните склонове на стара планина седят .

                              поздрави
                              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                              Коментар


                              • пичове/дами, имам странното чувство, че никой от вас не е излизал извън София и ако е посещавал изобщо села, то това е било Банско (е, то и това село го разсипаха, ама нейсе), Слънчев бряг или архитектурните резервати в някоя селска къшурка със спа, финансирана по програмата за селските райони и си мисли, че всичко ще хвърчи, се яде....

                                Мнението на ТДК (абе тези още ли съществуват като марка - едно време ми бяха сред любимите касетки - страшно качество) е на 100% истина и няма какво повече да се добави. Мнението на Косто е ултра пристрастно - той говори за онзи 1 промил (дори не е процент) от хора живущи в малките населени места, които поради една от причините: бивш партиен секретар за регион (негов роднина), бивш участник в разпарчетосването (т.е. кражбата) на земята, чрез т. нар поземлени комисии или и двете (много често съвпадаха) успяха до такава степен да си уредят живота чрез КРАЖБАТА на активи (земи или предприятия), че наистина няма нужда да се изселват (много интересен израз, коренът му пак е в думичката село), но пък децата му на едно 80-90% се местят у градО (в повечето случаи 4-те големи). Имам не малко такива случаи пред очите си, така че мнението ми е сравнително обективно - видял съм и кражбите на имоти с поземлените комисии (ставаше много лесно, особено за хора без наследници или емигрирали, а още по-лесно ставаше пък смяната на земята - имал бил 10-а категория, хоп - става 3-та или 2-ра с един подпис, с подмяна на регистрите - направо се късаха страници и после с 2-3 свидетеля се казваше, че имал земи еди къде си и ставаше без проблем, за една вършачка през 1947 се даваше комбайн, за плуг - трактор и т.н. ит .н.) и кражбата на заводите (по-голямата ги нарязаха за скрап, но някои се взеха за стотинки и горе-долу работят или се отдават под наем, особено фрапиращо беше кражбата на почивните станции (виждал съм случай за продажба на цяла станция за 20К долара през 2000 или 2001 година - само арматуртата вътре струваше повече), и много наглата кражба (тук някои съфорумци така забогатяха) на компенсаторните бонове или боновите книжки от приватизацията и т.н. и т.н. и т.н.
                                Та хайде пак да си говорим за честните частници на село ....
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X