IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет относно продажба на жилище без посредник

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от DidoDinev Разгледай мнение
    Ако попаднеш на истински професионалист несъмнено има полза да се ползва брокер (общо взето ще изнесе цялата тежест по сделката - огледи, преговори, събиране / вадене на документи, организация на подписване и пр.). Имай предвид обаче, че повечето брокери са изключително слаби професионалисти, ако изобщо могат да се нарекат такива. Т.е. реално не трябва да се очакваш, че обичаен брокер ще ти даде добавена стойност към организацията на сделката (напр. да я сключиш по-лесно или бързо), а по-скоро ще има някаква функция по логистиката, която обаче едва ли си заслужава 2-та процента комисионна. Забелязал съм дори, че на определен етап, когато сделката е много близо до сключване, брокерите откровено започват да пречат поради слабата си подготвеност, да не кажа откровена алчност, глупост и простотия. Така че предлагай имота си сам и само ако видиш, че не се справяш с организацията на сделката наеми препоръчан и опитен брокер, който да помага. Успех!
    Много дъбър съвет. Подкрепям. Но за продавачи.
    Мисля си че за купувачите обаче е по удачно през брокер. Разбира се добър.

    Така и смятам да направя другата година когато ще бъда и от двете страни.
    И на продавачите и на купувачите.
    Специално за това което ще продавам брокер не ми трябва.

    Коментар


    • Ако попаднеш на истински професионалист несъмнено има полза да се ползва брокер (общо взето ще изнесе цялата тежест по сделката - огледи, преговори, събиране / вадене на документи, организация на подписване и пр.). Имай предвид обаче, че повечето брокери са изключително слаби професионалисти, ако изобщо могат да се нарекат такива. Т.е. реално не трябва да се очакваш, че обичаен брокер ще ти даде добавена стойност към организацията на сделката (напр. да я сключиш по-лесно или бързо), а по-скоро ще има някаква функция по логистиката, която обаче едва ли си заслужава 2-та процента комисионна. Забелязал съм дори, че на определен етап, когато сделката е много близо до сключване, брокерите откровено започват да пречат поради слабата си подготвеност, да не кажа откровена алчност, глупост и простотия. Така че предлагай имота си сам и само ако видиш, че не се справяш с организацията на сделката наеми препоръчан и опитен брокер, който да помага. Успех!

      Коментар


      • [QUOTE=mirandi;1059348104]Да, определено смятам, че положението щеше да е по-различно....
        Апартаменти на въпросния строител си позволяваха да продават не повече от 2-3 агенции. Та опарени поради недобросъвестни колеги пак щеше да има, но щяха да са в пъти по-малко....[/QUOTE

        ... Щом казваш ... Аз все си мисля, че просто щяха да изгърмят и с комисионните ...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 4i4o_Pay Разгледай мнение
          И смяташ, че ако е имало брокер положението е щяло да е различно?!? Много се съмнявам.
          Да, определено смятам, че положението щеше да е по-различно....
          Апартаменти на въпросния строител си позволяваха да продават не повече от 2-3 агенции. Та опарени поради недобросъвестни колеги пак щеше да има, но щяха да са в пъти по-малко....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mirandi Разгледай мнение
            Без намеса на трети лица викаш ???? Хайде и аз да ви дам един пример от моята практика. В града си имаме един печално известен строител. От 10 -на кооперации има една-две, за които е взел разрешение за въвеждане в експлоатация. Останалите чакат с години. Сред закупилите имам доста познати, никой не дойде дори да поиска приятелски съвет, преди да се натресе на въпросния строител. Сега ми реват и молят да им помогна да продадат. Ами....няма как да стане. Та мисълта ми е, че монетата винаги има две страни, нали ????
            И смяташ, че ако е имало брокер положението е щяло да е различно?!? Много се съмнявам.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Diablo Разгледай мнение
              Тези твоите познати, не са ли видели, че има толкова сгради този строител, които не са получили Акт 16, че да се набутат с покупката на жилища в тях. А в днешно време има толкова много информация, която можеш да прочетеш преди да купиш апартамент от даден строител. Добре е, че след многото сътресения и измамни фирми, от които много хора си изпатиха, останахме само тези, които имаме желание да построим повече от една сграда и след това да изчезнем.
              Ами явно не са видели, а и ако си чел внимателно, действието се разиграва преди 5-6 годинки. Не че нямаше и тогава информация, ама пуста еуфория. А и Ганьо разбира от всичко, той сам си сменя крушките и боядисва колата, колко му е един апартамент сам да си купи...
              Не е истина, ама сред бъдищете новодомци има юристи, нотариуси и банкери....
              Виж за колеги...не се сещам, истина ти казвам

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mirandi Разгледай мнение
                Без намеса на трети лица викаш ???? Хайде и аз да ви дам един пример от моята практика. В града си имаме един печално известен строител. От 10 -на кооперации има една-две, за които е взел разрешение за въвеждане в експлоатация. Останалите чакат с години. Сред закупилите имам доста познати, никой не дойде дори да поиска приятелски съвет, преди да се натресе на въпросния строител. Сега ми реват и молят да им помогна да продадат. Ами....няма как да стане. Та мисълта ми е, че монетата винаги има две страни, нали ????
                Тези твоите познати, не са ли видели, че има толкова сгради този строител, които не са получили Акт 16, че да се набутат с покупката на жилища в тях. А в днешно време има толкова много информация, която можеш да прочетеш преди да купиш апартамент от даден строител. Добре е, че след многото сътресения и измамни фирми, от които много хора си изпатиха, останахме само тези, които имаме желание да построим повече от една сграда и след това да изчезнем.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Diablo Разгледай мнение
                  Дааа, последните три коментара описват всичко това, което се опитваме да кажем на Морена... Без значение дали купуваш или продаваш имоти, направи го без намесата на трети лица (агенции / брокери), тяхната "безценна помощ" ще ти струва доста повече от исканата от тях комисионна.
                  Моите намерения също вървят към тази посока. Мисля да се ориентирам към продажба без посредник. Дано имам късмет и скоро да се намери купувач. Смятам, че цената ми не е завишена и напълно отговаря на състоянието и местоположението на жилището. Мисля, че агенцията ще завиши допълнително сумата, а това ще окаже влияние на продажбата. Определено не знам как да постъпя, когато тръгна да търся ново жилище. С оглед на изписаните неща мисля, че в покупката без посредник действително има доза риск.
                  Last edited by Puma; 23.11.2012, 14:53.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Diablo Разгледай мнение
                    Дааа, последните три коментара описват всичко това, което се опитваме да кажем на Морена... Без значение дали купуваш или продаваш имоти, направи го без намесата на трети лица (агенции / брокери), тяхната "безценна помощ" ще ти струва доста повече от исканата от тях комисионна.
                    Без намеса на трети лица викаш ???? Хайде и аз да ви дам един пример от моята практика. В града си имаме един печално известен строител. От 10 -на кооперации има една-две, за които е взел разрешение за въвеждане в експлоатация. Останалите чакат с години. Сред закупилите имам доста познати, никой не дойде дори да поиска приятелски съвет, преди да се натресе на въпросния строител. Сега ми реват и молят да им помогна да продадат. Ами....няма как да стане. Та мисълта ми е, че монетата винаги има две страни, нали ????

                    Коментар


                    • Дааа, последните три коментара описват всичко това, което се опитваме да кажем на Морена... Без значение дали купуваш или продаваш имоти, направи го без намесата на трети лица (агенции / брокери), тяхната "безценна помощ" ще ти струва доста повече от исканата от тях комисионна.

                      Коментар


                      • Иронията Бертрам е, че те всъщност печелят чрез подобен тип изнудване. Дочух на няколко места за устни договорки, при които брокера получава част от сумата, която успее да свали от обявена след преговорите цена. Т.е. купувача е готов да "плати" още известна сума, стига имота да му излезе по-евтино. С две думи, въпросните "брокери" се опитват да цуцат и от двете места, поради което и все повече хора се осъзнават и всячески се опитват да ги прескочат.

                        Моите извинения към малкото кадърни и отдадени на професията в този бранш.
                        Last edited by Bones56; 22.11.2012, 21:07.

                        Коментар


                        • Това е малоумието на българските брокери...брокери е силна дума за тия неграмотници (99%, да ме прощават останалия 1%)

                          ти го наемаш да те представлява при продажба, а той мисли само как бързо да лапне комисиона...не го интересува, че като свалиш 20% ще има 20% по-малък комисион...интересува го да го вземе сега-веднага...

                          същата схема е когато искаш да купиш... вместо да се пазари за цена или да ти покаже недостатъците на имота (ако ги види неграмотника и ти си по-тъп от него)..той замазва и се опитва да те навие да купиш първия имот, който огледате без ти да драйфаш...

                          в развитите пазари брокерите си намират клиенти само чрез препоръка от доволни клиенти...а тук с капани обяви...
                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • Само заради теб Сахиба и то колкото се може по-кратко и информативно. Ако има брокери, на тебе да се сърдят.

                            Първото, което е добре да знае всеки един бъдещ продавач е, че към днешна дата повечето брокери/агенции оперират изключително на териториален принцип. Обяснението е просто. Не се харчи за гориво и си им винаги в района. Т.е. дори да бачкаш с 10 агенции, посещения (евентуално) ще имаш само от агенцията в непосредствена близост до твоя имот.

                            За конкретния случай. Брокера в моя район ми доведе клиент, който и с просто око се видя, че хареса доста имота. Все пак говорим за южен квартал, пусната през 2008 г. сграда от утвърден строител + луксозно обзавеждане, което по скромното ми мнение беше класи над масовките на пазара. Цената също умишлено бе смъкната до повече от разумни нива, с цел да продам колкото се може по-бързо. Интригата. Брокера ме попита колко най-ниско може да сляза в сделката, на което аз (толкова млад и наивен) отговорих веднага като чавдарче. Последва веднага оферта от клиента, която не ме устройваше. Отказах. Брокера започна да ме убеждава как води люти преговори и че трябва да се съглася с условията на всяка цена. В крайна сметка, под влияние на случващото се на пазара (тогава вече бях наясно накъде вървят нещата) се съгласих. ИЗНЕНАДАТА. Брокера изведнъж даде задна и каза, че клиента му всъщност избирал между няколко апартамента, затова трябвало да сляза още надолу. Имайте предвид драги съфорумци, че говорим за събития преди около две години, когато нещата още не се бяха (с извинение за израза) тотално сговнили. Шах и мат. Диалога вече премина в тотално изнудване от страна на брокера, който взе да ме убеждава как въпросния човек бил единственият ми шанс за продажба и т.н и т.н. Зададох си въпроса, кого всъщност представлява този елемент и за какво ми искаше въпросната комисионна от 3 %?

                            В крайна сметка им теглих една майна и на двамата и продах след случаен разговор в службата. Толкова за моята история. Мога обаче да се обзаложа, що за врътка седи зад цялата история с изнудването и къде щеше да отиде % от евентуалната разлика в свалената цената. Мислете хора. В страна, където всеки втори се опитва да те цака, това е жизнено необходимо!
                            Last edited by Bones56; 22.11.2012, 20:27.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bones56 Разгледай мнение
                              Аз лично сърбах попарата на "брокер" и в крайна сметка успях (макар и с голям късмет) да продам без тяхната безценна "помощ". При интерес мога да разкажа конкретната случка в детайли, но с това ще им прогоня и малкото остани клиенти на пазара. Съвет - избягвайте на всяка цена!
                              Хайде разкажи я вече тази случка, мисля, че ще е поучителна за голяма част от читателите.
                              Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

                              Коментар


                              • Аз лично сърбах попарата на "брокер" и в крайна сметка успях (макар и с голям късмет) да продам без тяхната безценна "помощ". При интерес мога да разкажа конкретната случка в детайли, но с това ще им прогоня и малкото остани клиенти на пазара. Съвет - избягвайте на всяка цена!

                                Коментар

                                Working...
                                X