IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Започна ли ценовата стабилизация на пазара на имоти у нас?

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nikkin Разгледай мнение
    Започна ли ценовата стабилизация на пазара на имоти у нас?
    Не.

    Няма никакви икономически предпоставки за това. Купувач който излиза да търси имот сега, гледа да смъкне едно 15-20%, че да не се мине (тъй като очаква още спад). Ако продавача не свали от цената, купувача продължава с търсенето и пазарлъците. Ако има спешна нужда от имота, пак няма да извади исканата сума, а ще започне да разглежда оферти в най-ниския ценови диапазон за района. И така, сделки има една идея повече в края на тази година, но на най-ниските офертни нива. Това са моите лични наблюдения и опит пред последните месеци. Поне в София е така - продават се имоти, но на най-ниските цени по райони. Е това не е стабилизация, а по-скоро някакво усещане за това че дъното е близо (на около 25%, за някои райони и до 50%) и тези с парите вместо да чакат 2-3г. се пускат на въртележката, но със задължителните пазарлъци
    Той гледа , но не смъква! Компромисни нива на най-отчаяните купувачи. Аферим!
    Скоро обаче ще почнат да купуват и нормалните и по-платежоспособни купувачи, тогава...............?

    Коментар


    • Започна ли ценовата стабилизация на пазара на имоти у нас?
      Не.

      Няма никакви икономически предпоставки за това. Купувач който излиза да търси имот сега, гледа да смъкне едно 15-20%, че да не се мине (тъй като очаква още спад). Ако продавача не свали от цената, купувача продължава с търсенето и пазарлъците. Ако има спешна нужда от имота, пак няма да извади исканата сума, а ще започне да разглежда оферти в най-ниския ценови диапазон за района. И така, сделки има една идея повече в края на тази година, но на най-ниските офертни нива. Това са моите лични наблюдения и опит пред последните месеци. Поне в София е така - продават се имоти, но на най-ниските цени по райони. Е това не е стабилизация, а по-скоро някакво усещане за това че дъното е близо (на около 25%, за някои райони и до 50%) и тези с парите вместо да чакат 2-3г. се пускат на въртележката, но със задължителните пазарлъци

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
        Не става дума за избутване. Става дума за разтоварване. Банките още не са почнали сериозното разтоварване. А ще им се наложи. Все пак най-големите собственици на недвижими имоти в България в момента са банките. А на тях не им трябват.
        Към момента лошите кредити все още растят, така че и самите банки няма как да знаят кога ще се достигне дъното при тях. което пък предполага че няма как да знаят кога заплахата върху капиталовата им адекватност ще отмине. За това в момента си кютат намясто, без много да мърдат, изкупуват те самите обезпечения на длъжници и така нататък.

        В един момент лошите кредити ще почнат да намаляват, банките ще почнат да трупат буфер и вече загубите няма да ги плашат. Икономиката най-вероятно ще расте и като цяло ще има някакъв оптимизъм и на пазара на имоти, поне няколко месеца може и година две. Може би ще порастнат и цените 10 че и 20%. И тогава ще се почне голямото разтоварване.

        Цените ще паднат до там до където ще се изчисти пазара на имоти. защото в момента цените падат но пазара не се изчиства. Т.е. тогава ще е важно количеството на продадените имоти а не цената им. А това винаги води до капитулация на пазара.

        Капитулация която е още много далеч. може би има още 3 или 5 години до достигането на това дъно. Което със сигурност ще е много по-надолу от настоящите цени. защото те очевидно са пракалено високи че пазара да се изчисти.
        Добър анализ.
        Без да съм икономист съвпада принципно с очакванията ми.
        И нашите банки са чат пат добре капитализирани, не са притиснати до стената като в Испания. Ресурс имат бол, кредити не раздават. Никой и не се засилва да тегли де.
        До баш дъното на НИ има още време наистина.
        Last edited by pipbel; 30.10.2012, 22:52.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
          Борисов не ми е идол, а приятел, бивш колега и съотборник. Има разлика!
          Какво ти пречи правителството да инвестираш в каквото и да е, като цените на почти всички активи с изключение на златото паднаха?! Или и ти си от тези инвестори дето инвестират само в растящ пазар?!
          Струва ти се, че съм агресивен щото обикновено се налага да опонирам на 10 човека едновременно. Ама така е мисионера е нагърбен да разпространява правата вяра дори в лишения и несгоди, да търпи обиди и нападки. Вярвам, че има Господ и всеки ще си намери мястото на небето.
          Много пъти обяснявах с какво пречи но специално за теб ще го кажа пак.Събуждам се примерно утре и незнам как са спали господата Борисов Дянков Тотю.Пускам телевизора или влизам в интернет и научавам че ще се въвежда нов данък ще се променят осигурителни прагове закони и каквото се сетиш.Глупака Дянков се изцепва по обяд си променя мнението.Вечерта горския казва трето.След два дена го отменя после тихомълком пише промяна в законите.Няма да инвестирам нито лев докато тези не се махнат щото незнам на следващия ден какво са пушили или пили.Руска рулетка не играя.Сигурност няма с тея глупаци..А че си агресивен няма съмнение.Дори инвестора ти плесна един шамар.Можеш да опонираш възпитано.С обиди злорадство и агресия няма да промениш ничие мнение само ставаш отвратителен и противен.Не си мисли че ако днес си млад здрав и богат това ти е гарантирано.Не си мисли че ако днес си нещо утре това ти е гарантирано.Не знаеш утрешния ден какво носи.Днес имаш четири аса утре четири седмака.Не дърпай Господ за шлифера и не го дразни.....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
            Верна е графиката поради простия факт, че 1994г. до средата на 1995г. долара беше към 65лв. Това по спомен и пак по спомен една гарсониера не мръдна под 10 000 талера дори и през хиперинфлацията!
            Хм, ами тогава излиза че 10 000 долара са били 650 000 лева.
            Гарсониерка от 50 квадрата - квадратния и метър излиза да е бил 13 000 лева или 200 долара.
            Долара колко е бил в левове обаче нямам спомен
            Има грешка някъде ама .. не е баш да е било 30-тина лева.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от art-lubitel Разгледай мнение
              Каква е тая смешна графика дето я изкопахте бре, то излиза според нея че 94- 95 год.
              цените са били по по 20-30 лева на кв/м.
              Верна е графиката поради простия факт, че 1994г. до средата на 1995г. долара беше към 65лв. Това по спомен и пак по спомен една гарсониера не мръдна под 10 000 талера дори и през хиперинфлацията!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
                И АЗ БЛАГОДАРЯ! СЕГА ПОГЛЕДНИ В ДОЛНАТА ГРАФИКА КЪДЕ Е МЕЖДУ СТРАХ И ОТЧАЯНИЕ /ПО ТВОИТЕ ТВЪРДЕНИЯ/, СЛЕД ТОВА ПОГЛЕДНИ КЪДЕ В МОМЕНТА Е ГОРНАТА РЕАЛНА ГРАФИКА!!


                Каква е тая смешна графика дето я изкопахте бре, то излиза според нея че 94- 95 год.
                цените са били по по 20-30 лева на кв/м.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                  Лордов да си инвеститор и с телешки възторг да харесваш Бойко Борисов са несъвместими неща.Колко по ясно да ти го кажа.Аз нямам претенции да съм инвеститор.Имал съм акции но ги продадох.Откакто избухна кризата съм на депозит.Става дума за пари които изкарвам и не мога да изхарча.Няма в какво да инвестирам в момента благодарение именно на твоя идол.Е затова съм на депозит.От време на време като ми дойде музата купувам и продавам долари и други валути.Като изгоним милицията ще намеря в какво да инвестирам.А за теб не знам защо си решил че с викане агресия и писане по форуми можеш да качиш цената на имотите
                  Борисов не ми е идол, а приятел, бивш колега и съотборник. Има разлика!
                  Какво ти пречи правителството да инвестираш в каквото и да е, като цените на почти всички активи с изключение на златото паднаха?! Или и ти си от тези инвестори дето инвестират само в растящ пазар?!
                  Струва ти се, че съм агресивен щото обикновено се налага да опонирам на 10 човека едновременно. Ама така е мисионера е нагърбен да разпространява правата вяра дори в лишения и несгоди, да търпи обиди и нападки. Вярвам, че има Господ и всеки ще си намери мястото на небето.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
                    Това пък е хептен невъзможно! И в сферата на богатите развинтени фантазии. Каквото днес в САЩ и Латвия, утре в бг. Може и фондовата ни борса да издърпа имотите нагоре, не е случаен момента на нейната приватизация. В дъно.
                    Не става дума за избутване. Става дума за разтоварване. Банките още не са почнали сериозното разтоварване. А ще им се наложи. Все пак най-големите собственици на недвижими имоти в България в момента са банките. А на тях не им трябват.
                    Към момента лошите кредити все още растят, така че и самите банки няма как да знаят кога ще се достигне дъното при тях. което пък предполага че няма как да знаят кога заплахата върху капиталовата им адекватност ще отмине. За това в момента си кютат намясто, без много да мърдат, изкупуват те самите обезпечения на длъжници и така нататък.

                    В един момент лошите кредити ще почнат да намаляват, банките ще почнат да трупат буфер и вече загубите няма да ги плашат. Икономиката най-вероятно ще расте и като цяло ще има някакъв оптимизъм и на пазара на имоти, поне няколко месеца може и година две. Може би ще порастнат и цените 10 че и 20%. И тогава ще се почне голямото разтоварване.

                    Цените ще паднат до там до където ще се изчисти пазара на имоти. защото в момента цените падат но пазара не се изчиства. Т.е. тогава ще е важно количеството на продадените имоти а не цената им. А това винаги води до капитулация на пазара.

                    Капитулация която е още много далеч. може би има още 3 или 5 години до достигането на това дъно. Което със сигурност ще е много по-надолу от настоящите цени. защото те очевидно са пракалено високи че пазара да се изчисти.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Crux Разгледай мнение
                      Ленди, разликата е, че на европееца банката му дава 1-2% лихва по депозита, а на българина му дава 9% :-).
                      Ако Dresdner Bank или Credit Agricole даваха на немците, респ. французите по 9% на година, вЕрвай ми, никой германец или французин нямаше и да си помисли да купува злато, акции, фючърси, облигации, деривати или имоти.
                      Няма такова нещо като винаги печеливша инвестиция. В даден момент печеливши са акциите (някои акции по-точно), в друг момент - златото, в трети момент - имотите и т.н. В МОМЕНТА в бегетовицата депозитът е една от най-изгодните инвестиции. Подчертавам - В МОМЕНТА. Сигурно е, че това ще се промени в скорошен или не толкова скорошен период.
                      Тук съм съгласен с теб.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
                        Е, сега ти просто обиждаш!
                        Аз неведнъж съм написал, че съм инвестирал в имоти , акции и злато, а ти че си държиш парите единствено на депозит. Кой е тогава инвеститор и кой обикновен влогар?
                        Лордов да си инвеститор и с телешки възторг да харесваш Бойко Борисов са несъвместими неща.Колко по ясно да ти го кажа.Аз нямам претенции да съм инвеститор.Имал съм акции но ги продадох.Откакто избухна кризата съм на депозит.Става дума за пари които изкарвам и не мога да изхарча.Няма в какво да инвестирам в момента благодарение именно на твоя идол.Е затова съм на депозит.От време на време като ми дойде музата купувам и продавам долари и други валути.Като изгоним милицията ще намеря в какво да инвестирам.А за теб не знам защо си решил че с викане агресия и писане по форуми можеш да качиш цената на имотите

                        Коментар


                        • Това пък е хептен невъзможно! И в сферата на богатите развинтени фантазии. Каквото днес в САЩ и Латвия, утре в бг. Може и фондовата ни борса да издърпа имотите нагоре, не е случаен момента на нейната приватизация. В дъно.



                          Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          Как беше нормалния тренд надолу е от две импулсивни вълни и една корективна. Скоро нищо чудно да се пробваме да влезем в корективната. След това ще се почне Голямото разтоварване и хайде пак надолу .

                          Коментар


                          • Как беше нормалния тренд надолу е от две импулсивни вълни и една корективна. Скоро нищо чудно да се пробваме да влезем в корективната. След това ще се почне Голямото разтоварване и хайде пак надолу .

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                              Бъркаш не сме се объркали.Изобщо не си мисля че си краткосрочен инвеститор.Ти не си никакъв инвеститтор а сънуващ че е такъв....................И става страшно...........
                              Е, сега ти просто обиждаш!
                              Аз неведнъж съм написал, че съм инвестирал в имоти , акции и злато, а ти че си държиш парите единствено на депозит. Кой е тогава инвеститор и кой обикновен влогар?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
                                Ами панели ще купуват, щото новото е по-скъпо! Освен това не е с реална квадратура.
                                Панела хем е по-здрав, хем с реална квадратура, хем топлофициран. Зимата няма по-хубаво нещо от панела! А и наемите са поносими.
                                Както ти казах вече веднъж много сте се объркали с Бате Пешо. И двамата си мислите, че аз съм краткосрочен инвеститор. Не е така. Факт е, че не съм продал нито една недвижимост през живота си, само съм купувал. Дори и акциите които съм купил със спекулативна цел, ще видите кога ще ги продам. Купил съм ги на 04.10. Твърдения за кимизарници, лайна и подобни, не са в моя речник, но на вас щом ви харесва си ги използвайте по отношение на вашите активи, няма проблем
                                Бъркаш не сме се объркали.Изобщо не си мисля че си краткосрочен инвеститор.Ти не си никакъв инвеститтор а сънуващ че е такъв....................И става страшно...........
                                Last edited by el.t; 30.10.2012, 20:53.

                                Коментар

                                Working...
                                X