IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Започна ли ценовата стабилизация на пазара на имоти у нас?

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
    да не те разочаровам, но си пропуснал няколко неща

    1. проблем с наематели и респективно 'дупки' без наем...това е сериозен проблем без значение от локацията на имота, а ако си взискателен към цена и не падаш лесно надолу....сериозен проблем при всяка смяна на наематели

    2. Ремонти - даже и сам да ги правиш - времето е пари, материалите също, а за нервите да не говорим.

    3. Мебели? тука става мазало след някой мизерен наемател.

    4. Данъци и такси - хич да не е имаш и такива разходи.

    5. 10% данък (ако не декларираш рано или късно ще изгориш)

    6. Разходи за входа - покрив, канал и тн.

    7. Амортизации - панела строен от трудоваци и виетнамци в комбинация с крадливи бригадири и немарливи технически е всичко друго но не и вечен. Санирането е доста солено..говорим за проверка и подновяване на връзки, фуги и тн + изолиране на входа.

    и тн и тн

    реално си вътре от този имот, защото макар и да си го купил тънко с кредита ще ти излезе на нормална цена за разнебитен общински панел пълен с какви ли не хора.
    Е, не ме разочароваш чак, аз лесно се не разочаровам
    По първа точка - прав си затова понеже има принципен проблем с по-голямите апартаменти /нищо, че тука всички чергари са кандидати за големо жилище, това са само мечти/ ще го деля на два отделни апартамента за да е сигурно, че ще е пълен с наематели.
    2. Тука пак си прав, но това време дето е пари си ми е основната работа, така че приемам и не се назлъндисвам , а я върша. Почти всичко сам /шпакловки, замаски, мазилка, гипсокартон, плочки- тъста ми, ВИК, къде сам къде тъста ми, ел- едно новоискърско момче-.много способно и нескъпчийско, покриви-задължително майстори.
    3. Не са ми съсипани толкова самите мебели, колкото стените разпробити на най-невероятни места от дюбели и стоманени пирончета. Един идиот беше решил да си прави етажерки и ми беше съсипал касата на вратата на една от спалните на стара къща. Видях го чак след като се изнесе, иначе щях да го линчувам.
    4. Данъците си ги плащам, но никога не съм мислил за тях като за тежест.
    5. Не винаги съм декларирал, но в момента за дадения от мен търговски обект съм стриктен.
    6.Разходите които си посочил, се поемат от ползвателя /наемателя/
    7.Панела е нов- 1992г. в сравнение със стария ми - 1980г. На стария бетона е по-здрав от диамант, новия не съм го проверявал с къртача.
    Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от музовир Разгледай мнение
      Всичко което си написал е вярно, но не изключва всичко , което съм написал аз. И магазинчето ми носи 8% годишна възвращаемост /много лесно може да се провери/, санитарния възел е общ за входа, затова не го видиш, не щото аватара ти носи очила и апартамента съм го купил на тройно по-ниска цена от пазарната. Сега замислям друг ход- понеже четиристаен апартамент с три спални е доста голям за мизерни сривлогари и дори нисък наем от 550лв., колкото е вноската по ипотеката е непосилен за едно номадско семейство, съм замислил да разделя кухнята с едната спалня и санитарен възел като една гарсониера за примерно 250лв. наем, и отделно хол-кухня с две спални като двустаен за още 350. Така освен че ще ми се изплаща ипотеката, ще взимам чисто 50лв. горница до началото на 2025 /да сме живи и здрави/ с които мога да си купя 10-тина охладени пилета от "Лидъл" Мноу яко да си наемодадел, дори и от ипотека можеш да печелиш!
      да не те разочаровам, но си пропуснал няколко неща

      1. проблем с наематели и респективно 'дупки' без наем...това е сериозен проблем без значение от локацията на имота, а ако си взискателен към цена и не падаш лесно надолу....сериозен проблем при всяка смяна на наематели

      2. Ремонти - даже и сам да ги правиш - времето е пари, материалите също, а за нервите да не говорим.

      3. Мебели? тука става мазало след някой мизерен наемател.

      4. Данъци и такси - хич да не е имаш и такива разходи.

      5. 10% данък (ако не декларираш рано или късно ще изгориш)

      6. Разходи за входа - покрив, канал и тн.

      7. Амортизации - панела строен от трудоваци и виетнамци в комбинация с крадливи бригадири и немарливи технически е всичко друго но не и вечен. Санирането е доста солено..говорим за проверка и подновяване на връзки, фуги и тн + изолиране на входа.

      8. Разделянето дето си го измислил е пари, отделни електромери с партиди (може и без) разделяне на смекта за вода, отопление. . и тн...

      и тн и тн

      реално си вътре от този имот, защото макар и да си го купил тънко с кредита ще ти излезе на нормална цена за разнебитен общински панел пълен с какви ли не хора.
      Last edited by bertram; 24.11.2012, 23:22.
      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
        магазина до колкото си спомням е едно нещо без тоалетна в овча купел и се опитваше да го продадеш безуспешно, че и с измислена цена само и само да е най-горе в офертите. в момента на такова нещо едвам ще му вземеш 200 кинта наем и едва ли ще успяваш лесно да си го събереш.

        110-те квадрата не е лошо да уточниш, че става дума за общинско жилище - панел със всичките съпътвстващи го 'екстри'
        Всичко което си написал е вярно, но не изключва всичко , което съм написал аз. И магазинчето ми носи 8% годишна възвращаемост /много лесно може да се провери/, санитарния възел е общ за входа, затова не го видиш, не щото аватара ти носи очила и апартамента съм го купил на тройно по-ниска цена от пазарната. Сега замислям друг ход- понеже четиристаен апартамент с три спални е доста голям за мизерни сривлогари и дори нисък наем от 550лв., колкото е вноската по ипотеката е непосилен за едно номадско семейство, съм замислил да разделя кухнята с едната спалня и санитарен възел като една гарсониера за примерно 250лв. наем, и отделно хол-кухня с две спални като двустаен за още 350. Така освен че ще ми се изплаща ипотеката, ще взимам чисто 50лв. горница до началото на 2025 /да сме живи и здрави/ с които мога да си купя 10-тина охладени пилета от "Лидъл" Мноу яко да си наемодадел, дори и от ипотека можеш да печелиш!
        Last edited by музовир; 24.11.2012, 23:08.
        Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от музовир Разгледай мнение
          Щях да ти напиша, че нищо не съм купувал на хиляда евра, но не е вярно. Купих един магазин за такава цена в края на 2009г. и ми носи 8% годишна възвръщаемост от наеми.За три години ми е върнал четвърт от цената. Можеше и по-добре, но аз не съм алчен. Иначе нямаше да гоня 2/3 от номадите, като кучета-помияри. Виж в края на 2007-ма купих един 110м2 за 285 метъра. Това е повече от тройно по-малко от пиковите цени през 2008-ма, така че сори, бая си в грешка.
          [/B]
          Тук нещо бъркаш сметките - нормата на възвръщаемост на инвестиция в тъговски обект трябва да е къде 10-12% поне.
          8% е за хАпартамент наследен от бабата и дядото.
          80 евро на кв.м/г. като се дисконтират не могат да се възвърнат за 20 лазарника до хилядарката.
          То какво да ти обяснявам като си виждал магазин само през витрината отвън...
          А за 285 през 2007ма си купил в Ихтиман или Бяла Слатина...
          "Инвестирането" в НИ с кредит е "чиста пИчалба" или "отрицателна доходност"!!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от музовир Разгледай мнение
            Щях да ти напиша, че нищо не съм купувал на хиляда евра, но не е вярно. Купих един магазин за такава цена в края на 2009г. и ми носи 8% годишна възвръщаемост от наеми.За три години ми е върнал четвърт от цената. Можеше и по-добре, но аз не съм алчен. Иначе нямаше да гоня 2/3 от номадите, като кучета-помияри. Виж в края на 2007-ма купих един 110м2 за 285 метъра. Това е повече от тройно по-малко от пиковите цени през 2008-ма, така че сори, бая си в грешка.
            [/B]
            магазина до колкото си спомням е едно нещо без тоалетна в овча купел 10 кв.м и се опитваше да го продадеш безуспешно, че и с измислена цена само и само да е най-горе в офертите. в момента на такова нещо едва ли ще му вземеш 200 кинта наем и едва ли ще успяваш лесно да си го събереш.

            110-те квадрата не е лошо да уточниш, че става дума за общинско жилище - панел с всичките съпътвстващи го 'екстри'
            Last edited by bertram; 24.11.2012, 23:05.
            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

            Коментар


            • Щях да ти напиша, че нищо не съм купувал на хиляда евра, но не е вярно. Купих един магазин за такава цена в края на 2009г. и ми носи 8% годишна възвръщаемост от наеми.За три години ми е върнал четвърт от цената. Можеше и по-добре, но аз не съм алчен. Иначе нямаше да гоня 2/3 от номадите, като кучета-помияри. Виж в края на 2007-ма купих един 110м2 за 285 метъра. Това е повече от тройно по-малко от пиковите цени през 2008-ма, така че сори, бая си в грешка.
              [/B]
              Първоначално изпратено от bpst Разгледай мнение
              Виж сега - ако ще си мерим децата - моя син завърши магистратура тази година в технически университет в братска Холандия...
              А ако не вярваш за 550 евро - отвори imot.bg - там пише по колко вървят хАпартаментите.
              Аааааа - ти си купил на 1 000 и сега ти е вътрешно??
              Е - споко - след 50тина лазарника пак ще са по толкова...
              Ха наздраве
              !!
              Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от музовир Разгледай мнение
                Такъв писач като теб , няма как да закупи не на 550, а дорина 50 юро. Знам, че не си завършил трети клас , личи ти отвсякъде. Щерка ми е трети клас и е доста по-умна от теб и напреднала в граматиката., ама така сте бившите берачи на тютюн , след това строители, а сега безработни.......
                Виж сега - ако ще си мерим децата - моя син завърши магистратура тази година в технически университет в братска Холандия...
                А ако не вярваш за 550 евро - отвори imot.bg - там пише по колко вървят хАпартаментите.
                Аааааа - ти си купил на 1 000 и сега ти е вътрешно??
                Е - споко - след 50тина лазарника пак ще са по толкова...
                Ха наздраве!!
                "Инвестирането" в НИ с кредит е "чиста пИчалба" или "отрицателна доходност"!!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bpst Разгледай мнение
                  Вярно се стабилизира пазара - миналия месец купих на 550 евро, а 2008-ма същите бяха 1 000 евро...
                  И ползвай правописен речник - отрепка се пише с О, а не с У!!
                  Учебника по граматика за трети клас също няма да ти е излишен!
                  Такъв писач като теб , няма как да закупи не на 550, а дорина 50 юро. Знам, че не си завършил трети клас , личи ти отвсякъде. Щерка ми е трети клас и е доста по-умна от теб и напреднала в граматиката., ама така сте бившите берачи на тютюн , след това строители, а сега безработни.......
                  Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от музовир Разгледай мнение
                    Ако истинската стабилизация на имотния пазар те кара да се заяждаш и да обиждаш, аз не съм човека дето ще те излекува. Затова си има едни медици-особняци и специализирани заведения с решетки. Жалко за лузърите, че се стабилизира най-сетне пазара, ама това не можеше да продължава до безкрай, колкото по-голяма утрепка си, да си мислиш, че и за теб ще има имотец за продан!
                    Вярно се стабилизира пазара - миналия месец купих на 550 евро, а 2008-ма същите бяха 1 000 евро...
                    И ползвай правописен речник - отрепка се пише с О, а не с У!!
                    Учебника по граматика за трети клас също няма да ти е излишен!
                    "Инвестирането" в НИ с кредит е "чиста пИчалба" или "отрицателна доходност"!!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bpst Разгледай мнение
                      Да не би да си продавал барабани или барбарони, гус-ин ОЗ старшинка??
                      Или компютри... ааа, компоти де...
                      Щото бЪрбЪна е друго нещо!!
                      Ако истинската стабилизация на имотния пазар те кара да се заяждаш и да обиждаш, аз не съм човека дето ще те излекува. Затова си има едни медици-особняци и специализирани заведения с решетки. Жалко за лузърите, че се стабилизира най-сетне пазара, ама това не можеше да продължава до безкрай, колкото по-голяма утрепка си, да си мислиш, че и за теб ще има имотец за продан!
                      Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от музовир Разгледай мнение
                        Когато аз съм пил и продавал бърбан, съм сигурен, че ти си си играл с куклите.
                        Да не би да си продавал барабани или барбарони, гус-ин ОЗ старшинка??
                        Или компютри... ааа, компоти де...
                        Щото бЪрбЪна е друго нещо!!
                        "Инвестирането" в НИ с кредит е "чиста пИчалба" или "отрицателна доходност"!!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bpst Разгледай мнение
                          Еееееее, гу-син ОЗ старшинка (Ланлордов)!!
                          Направо изгуби баса този път! Ще пия един бърбън, но не от теб.
                          Ако в наличните ти мозъчни гънки нямаш сведения какво е бърбън - това е хАмериканска ракия!
                          На пенсионираните ОЗ старшинки по оклад се полага само пърцуца!!
                          Наздраве, а преди лягане проверявай за "ръста" на НИ...
                          Лека нощ, гу-син ОЗ старшинка (Ланлордов)!!
                          Когато аз съм пил и продавал бърбан, съм сигурен, че ти си си играл с куклите.
                          Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от музовир Разгледай мнение
                            Не можеш да имаш. Гаранция. Хайде на бас, че нямаш нищо. С риск да изгубя баса, без да те познавам, знам, че нямаш нищо! Не съм ли добър играччччччччч!!!!!!
                            ДОБЪР ВЕЧЕР Г-Н НИЩО!
                            Еееееее, гу-син ОЗ старшинка (Ланлордов)!!
                            Направо изгуби баса този път! Ще пия един бърбън, но не от теб.
                            Ако в наличните ти мозъчни гънки нямаш сведения какво е бърбън - това е хАмериканска ракия!
                            На пенсионираните ОЗ старшинки по оклад се полага само пърцуца!!
                            Наздраве, а преди лягане проверявай за "ръста" на НИ...
                            Лека нощ, гу-син ОЗ старшинка (Ланлордов)!!
                            "Инвестирането" в НИ с кредит е "чиста пИчалба" или "отрицателна доходност"!!

                            Коментар


                            • nacheff

                              Феномена с увеличението на паричната маса и отрицателната инфлация има много просто обяснение. Инфлацията е отрицателна или близка до нулата дори в Германия , те нямат инфлация а това е стъкмистика. Не зависи нивото на цените толкова много от паричната маса , особенно когато техния кръговрат в икономиката е запушен. ДЦК са тапа , чрез тях се изземват пари и се дават на икономически неактивни субекти , които не произвеждат продукти - стоки и услуги , както това се прави от бизнеса и реалните данъкоплатци. Реалните данъкоплатци плащат по малко данъци и бюджетите са в дефицит, тези данъци платени с пари които държавите харчат за да хранят всичко което се захранва от бюджета са просто малко пари отбити от многото, които държавите раздават но първо събират. Няма как да стане кравата да почне да суче от телето си и да дава мляко и да наддават в тегло заедно.Кравата трябва да се храни и тези които плащат данъци но не получават пари от бюджета да внасят данъци в него. САЩ не могат да прескочат фискалната пропаст , тя е много голяма - те могат да паднат в нея и да я пропълзят по най класическия начин. ДЦК няма да бъдат изплатени на притежателите им и рефинасирани , ФЕД ще бъде парализиран на 21 декевмри. Тапата която запушва кръговрата на парите в реалната икономика , ще изчезне като с магическа пръчка. Това означава хиперинфлация - тя е много точно дефинирана като понятие - над 100 процента за година и това ще бъде края на тази икономическа депресия.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Абе, не мога да намеря оригинала на на статията на Хюфнер в сайта на ДБ, но ето превод:



                                Hüfners седмица Коментар: Ние измерваме грешно инфлация
                                Hüfners седмица Коментар

                                Като се има предвид бързо нарастващата ликвидност, включително в Европа, темпът на инфлация всъщност трябваше да бъде много по-голям. Инфлацията се отчита в статистиката като твърде ниска, тъй като тя се измерва само в потребителските цени. Трябва да се съобразяват също и цените на инвестиционните стоки. Експанзията на Ликвидността продължава. По този начин инфлацията намира продължение и на капиталовия пазар.

                                Huefner

                                9-тото Февруари 2012 година. Франкфурт на Майн (Франкфуртската фондова борса).

                                В момента има толкова много пари в света, както никога преди. В Европа, балансовото число на Европейската централна банка (мярка за разширяване на ликвидност) в последните дванадесет месеца се е повишило с 32 процента. Като се съобразява обстоятелството за стъпване в длъжност на новия президент на ЕЦБ, може дори да се говори за един Връх на Draghi (виж графиката). Въпреки това, официално инфлацията пада. В Германия, при наличие на 2% инфлация и с оглед на официална дефиниция практически е постигната стабилност. Как се съгласуват тези обстоятелства? Къде ще се денат всичките тези пари, ако не се отразят в цените?

                                Публикация
                                Къде се дяват всички тези пари?

                                Общо активи на ЕЦБ в милиони. Евро

                                Източник: ЕЦБ

                                Според количествената теория на парите, съществува една пряка връзка между парите и цените. Ако се увеличи количеството на парите, то потребителите и бизнеса имат повече пари на разположение и могат да харчат повече. Това води в краткосрочен или дългосрочен план до покачващи се цени. Разбира се, може да има временно отлагане – икономистите казват, че скоростта на парите забавя. В допълнение, използването на капацитета на икономиката да бъде ниско, така че увеличаване на търсенето води първоначално до увеличаване на производството. Такова драстично разминаване между количеството на парите и цените, каквото ние наблюдаваме в момента, все пак са необичайни. Аз лично никога не съм наблюдавал подобно нещо.



                                Най-същественото обяснение за това явление е, че парите на централна банка не достигат до реалната икономиката. Парите „засядат” в банките. Те ги използват за свои личен (вътрешен) бизнес, за да купуват държавни облигации и / или за да се увеличава "гаранционния фонд". Показател за това е, че M3 - най-разпространеният измерител на паричното предлагане в момента, е само 1% над нивото спрямо предходната година. Отбелязах това обстоятелство в моя седмичен коментар в седмичното 09-46 ("Помощ, къде е ликнидността?") .



                                Има и нещо друго, обаче: Ние измерваме инфлацията погрешно. Обичайно поглеждаме цените на потребителските стоки и от тяхното ниво съдим доколко се е влошила покупателната способност на потребителите. Колкото по-голямо е увеличението на потребителските цени, толкова по-висока е инфлация.

                                Има, но в допълнение има и други проценти, които са важни за хората. Ние не сме единствено потребители на стоки, ние също сме и спестители. По този начин част от нашите доходи са зависими и от цените на активите. (Предполага се , че авторът визира ДМА. Бележка моя) Те са дори по-важно за мнозина. Тъй като те са тези, от които зависи стойността на нашите общи активи, може би дори стойността на заделеното за пенсия.



                                Във връзка с горното може да се заяви, че инфлацията в ДМА, е коренно различна. При нарастващи цени на тези активи, лицата, които имат отношение към тях (притежават ги) са доволни, тъй като притежаваното от тях има по-голяма парична стойност. Ако потребителски стоки са по-скъпи, обаче, е точно обратното. Но това е само отчасти правилно. Само когато има повишение на цените на активите, което е основано на реални стойности (като например растеж на компанията), това е нещо добро за вложителите. Ако зад този растеж на цените стоят единствено някакви напомпани пари (изливане на ликвидност), то това са си направо селата на Потьомкин. Това е също един вид инфлация.



                                Доколкото знам, не съществува ценови индекс за промяната на цените на ДМА като цяло (има само такива за отделните класове активи ассетс). Изработването на такива индекси би било доста проблематична задача. След като сме дефинирали цената на капиталовите пазари, следва да елеминираме тази компонента, която се базира на промените в ликвидността. Това е изключително сложен и спорен въпрос. Второ, паричното богатство на домакинствата е вложено само с малко под една четвърт на капиталовия пазар, под формата на акции и осигуровки. Останалото се пада на депозити в банки и застрахователни компании, при които движението на капиталовия пазар достига до вложителите само по косвен път. И накрая, цените на капиталовите пазари се колебаят с течение на времето, разбира се, много повече, отколкото потребителските цени.



                                Въпреки всичко това, нека да представя едно съвсем грубо изчисление: За последните три години, взети заедно, цените на акциите и осигуровки (претеглен според своя дял в паричното богатство) са нараснали приблизително с 28% . Ако вземем половината от този растеж като "истински" създаден, така че има увеличение в цените на активите на 15%, или 5% годишно. Това е много повече от увеличението на потребителските цени през този период (1,6% годишно). Общото увеличение на цените (потребителски и капиталови цени, всеки от тях с по равно тегло) е 3,3% годишно. Тоест, това е два пъти повече от размера на процента, с който ние иначе оперираме.



                                Ако приемем като активи не само акции и осигуровки, а цялото парично богатство на домакинствата, то тогава повишението на цените на ДМА е по-ниско. Тогава този ръст,, отнесен към споменатия период от време, едва ли е по-висок от инфлацията при потребителските стоки. Всички тези цифри се различават значително, в зависимост от това какъв период от време наблюдаваме.

                                За инвеститора

                                Знам, че това са "Дивашки (примитивни) изчисления)", където можете да изразите много критики. Искам да ви покажа три неща. Първо, инфлацията е най-вероятно значително по-висока отколкото по принцип се оценява, в резултатт на силната парична експанзия,. Второ, има инфлация и на капиталовия пазар. Това, между другото, се знае от повечето от нас, (дори ако те не го наричат така. Да си спомним за това е особено важно в момент, когато централните банки напомпват ликвидност в паричната циркулацията в почти безкрайно количество и на почти нулева лихва. Трето, ЕЦБ отново през февруари ще предложи една 3-годишен репо-сделка. Това от своя страна ще има положително въздействие след известно време върху капиталовия пазар. Нека да се порадваме на възможните печалби. Нека не забравяме обаче, че те са по същество само резултат на ликвидността и след време могат да си идат.

                                Hüfners Wochenkommentar: Wir messen die Inflation falsch
                                Hüfners Wochenkommentar

                                Коментар

                                Working...
                                X