IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти? - АРХИВ 1

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
    ОК тогава. Да продължа по същество:
    Разбирам, че не си някой младок, както и аз, та в този ред на мисли: Тази легенда, че българинът винаги е искал да има собствено жилище е голям въздух под налягане. Просто преди 89-та жилищата бяха недостъпни, но не защото бяха скъпи, а защото имаше лихвоточки - дефицит, а имаше и жителство (демографско ограничение). Доколко е бил реален или изкуствено създаден този дефицит - това е за друга тема.
    Доста хора (инвеститори) се подлъгаха по това уж собственическо желание на българина и смятаха, че то е неизчерпаемо във времето и средствата. А това желание не се отличаваше по нищо с останалите държави и народности. Дори едно време "американците" са грабели земята на индианците, когато е била леснодостъпна. А сега да им вземат резерватите!
    Стара и основно северна Европа не гръмна с балон в НИ, не заради манталитета им, а защото там вече всичко е преразпределено, градовете/курортите имат строги градоустройствени планове и цените на НИ отдавна са достигнали високите си нива, както и корупцията там е на много ниски нива.

    Сега е интересен въпроса кое ще накара българинът отново да се хвърли да купува имоти....... не мисля, че ниските цени ще бъдат катализатор.
    Прав си като логика но неможеш да отречеш и уникалният статистически феномен - 90% от българите притежават собствено жилище.... Факт. Същият процент в сходни като структура на нас държави е доста по нисък... Не може да се отрече и факта който и ти си забелязал - след 1989 недвижимите имоти излязоха на пазара и до ден днешен се оказват най добрата инвестиция....

    За бъдещето на пазара (в средносрочен план 3-5 години) съм песимист... Нямам обективен аргумент който да натежи над множоеството негативни фактори и да ме накара да погледна оптимистично на нещата.... Естествено да обобщаваме всички недвижими имоти е непрофесионално - винаги ще има изключения и в позитивна и в негативна посока, но тенденцията е факт - недвижимите имоти трайно вървят надолу и дори в следствие на инфлацията, като абсолютна стойност да задържат цените си, като реалн такава се обезценяват с много бързи темпове.... Дори най ликвидните по времто на пика имоти - апартамент в престижен квартал на София (Варна итн) загубиха 40% от цената си - факт.....

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bgg_red Разгледай мнение
      Имаше един дето казваше, че
      всички сме брат'чеди
      Не е там ключа за барака !!!!!
      Всичко се свежда до държавно
      управление, което обаче твърде
      много зависи от манталитета на
      нацията като цяло!!!!!
      За жалост де
      докато нацията мисли че е по правилно да се откриват дълги позиции щото сяко едно нещо може да поскъпне с повече от 500% ама не може да падне с повече от 100% тъй ший тя
      Баба ме научи на много неща.
      tnm

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Crux Разгледай мнение
        Просто България е малка държава и всички се познават.
        Имаше един дето казваше, че
        всички сме брат'чеди
        Не е там ключа за барака !!!!!
        Всичко се свежда до държавно
        управление, което обаче твърде
        много зависи от манталитета на
        нацията като цяло!!!!!
        За жалост де
        --е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
        http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Rapana Разгледай мнение
          Няма никаква ирония... Точно това ми е най големият упрек за работата ми от собствениците.
          ОК тогава. Да продължа по същество:
          Разбирам, че не си някой младок, както и аз, та в този ред на мисли: Тази легенда, че българинът винаги е искал да има собствено жилище е голям въздух под налягане. Просто преди 89-та жилищата бяха недостъпни, но не защото бяха скъпи, а защото имаше лихвоточки - дефицит, а имаше и жителство (демографско ограничение). Доколко е бил реален или изкуствено създаден този дефицит - това е за друга тема.
          Доста хора (инвеститори) се подлъгаха по това уж собственическо желание на българина и смятаха, че то е неизчерпаемо във времето и средствата. А това желание не се отличаваше по нищо с останалите държави и народности. Дори едно време "американците" са грабели земята на индианците, когато е била леснодостъпна. А сега да им вземат резерватите!
          Стара и основно северна Европа не гръмна с балон в НИ, не заради манталитета им, а защото там вече всичко е преразпределено, градовете/курортите имат строги градоустройствени планове и цените на НИ отдавна са достигнали високите си нива, както и корупцията там е на много ниски нива.

          Сега е интересен въпроса кое ще накара българинът отново да се хвърли да купува имоти....... не мисля, че ниските цени ще бъдат катализатор.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от jamiemirror Разгледай мнение
            Имам директни наблюдения, явлението го има но в много ограничен мащаб. В България е поголовно обаче.
            Естествено. Важно е каква част от назначенията са такива - В БГ от 10 мениджъра 9 са лизогъзци, връзкари, протежета итн. В Белгия например съотношението е с обратен знак - от 10, 9 професионалисти, един връзкар... То ясно че на всякъде по света шефовете си ебат подчинените но въпроса е в процентите...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от jamiemirror Разгледай мнение
              Имам директни наблюдения, явлението го има но в много ограничен мащаб. В България е поголовно обаче.
              Просто България е малка държава и всички се познават.
              Never underestimate the predictability of stupidity

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Crux Разгледай мнение
                В цял свят е така. Ако си мислиш, че на Запад не се назначават хора по роднинска и приятелска линия, жестоко се лъжеш. Конкретно спането с шефа - върши работа, ама до смяната на шефа
                Имам директни наблюдения, явлението го има но в много ограничен мащаб. В България е поголовно обаче.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от jamiemirror Разгледай мнение
                  Тъй ли? И спането с шефа било "изграждане на връзки" значи? И това че сте случайно съученици или състуденти? Или че ти е братовчед, тъст, баджанак?
                  В цял свят е така. Ако си мислиш, че на Запад не се назначават хора по роднинска и приятелска линия, жестоко се лъжеш. Конкретно спането с шефа - върши работа, ама до смяната на шефа
                  Never underestimate the predictability of stupidity

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от luboil Разгледай мнение
                    Точно така!

                    По принцип администрацията - държавна или частна - се раздува за да се размие носенето на отговорност.
                    +1. Изцяло подкрепям мнението и на двамата.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от jamiemirror Разгледай мнение
                      Ето затова и се навъдиха идиоти на тълпи - и единствената им амбиция е да са шефове и шефки на водопад!
                      Само дето уменията хич ги няма - и после почват едни усуквания, оправдания и прехвърляне на отговорност...
                      Точно така!

                      По принцип администрацията - държавна или частна - се раздува за да се размие носенето на отговорност.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Julius
                        Ta k'во викате за имотите...
                        чакай ти процентаджии и логаритмаджии да имат адекватно мнение за имотите
                        Баба ме научи на много неща.
                        tnm

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                          Точно така. Връзките се изграждат - спането с шефа също е начин. Мястото, където учиш също е избор или по-точно борба. Познавам хора, които излизат само и единствено в много тесен кръг приятери от детските години, а останалите за тях са идиоти... Така връзки не се правят, а точно обратното. А за роднинските връзки важи горе долу същото правило....
                          Аз примерно има места и срещи на които ходя само и единствено да се запознавам с нови хора и градя контакти и връзки, а в повечето случаи не ми е приятно, но го правя.
                          Мдааааааааааа,затова скоро няма да се оправим.Докато връзките и връзкарщината са по-ценни от знанията и уменията все ще сме си на този хал...или по-лош.
                          Всяка краткосрочна спекулация е потенциална дългосрочна инвестиция.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
                            Не знам дали не ми връщаш малко ирония....
                            Като махнеш кавичките от поста ми, останалото съм го написал съвсем сериозно.
                            Няма никаква ирония... Точно това ми е най големият упрек за работата ми от собствениците.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение
                              Точно така. Връзките се изграждат - спането с шефа също е начин. Мястото, където учиш също е избор или по-точно борба. Познавам хора, които излизат само и единствено в много тесен кръг приятери от детските години, а останалите за тях са идиоти... Така връзки не се правят, а точно обратното. А за роднинските връзки важи горе долу същото правило....
                              Аз примерно има места и срещи на които ходя само и единствено да се запознавам с нови хора и градя контакти и връзки, а в повечето случаи не ми е приятно, но го правя.
                              Е това ми е на мен основен проблем.. Не умея да създавам познанства.. Имам си едни приятели (две три семейства) от 20 години, от които няма някой напреднал в живота... Опитвах преди години - е не мога да се насилва. Отвратително мие и ми личи и постигам обратният ефект. И съм такъв един намръщен и малко темерут, не съм от хората ведри и усмихнати които хората приемат лесно...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Rapana Разгледай мнение
                                Поздравления. Много точно дефинира проблема.... Точно за това ходих до Лондон преди два месеца и собствениците ме мъмриха че икономическият ни екип (който аз ръководя) не тълкува правилно данните за които те влагат стотици хиляди евра..... Отчетоха го като основен фактор за натрупаните милионни загуби.
                                Не знам дали не ми връщаш малко ирония....
                                Като махнеш кавичките от поста ми, останалото съм го написал съвсем сериозно.

                                Коментар

                                Working...
                                X