IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Бунтовете в Дъблин показаха гнева на ирландските младежи заради жилищната криза

    Ирландия изпитва недостиг от 250 хил. жилища под наем, съобщи премиерът Лео Варадкар

    ето, накавръчковите колеги в дъблин са разбрали, че няма да се купува
    и се борят за жилища под наем
    Last edited by ratten; 08.12.2023, 20:42.
    препоръка е

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

      Това е началото, лекинко с 0.5%,после 1%,и така до годинка две отидохме на 3%,4% акциите на банките иначе как да поскъонат ?Накой трябва да плати
      В България всички плащаме безумни таксички. Те от такси печелят сигурно повече от лихви. Иначе и аз се готвя за секирата. Как ми кажат от 4 на 8 и им стоварвам 80% от оставащите и на следващите два месеца още по 10%. Една птица пролет не прави, но поне един банкер, може да запомни за назидание, че брутално двойно вдигане на лихви, може да има моментален отпор

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

        Абе, накрая се оказа, че банката е гледала да ги щади и предоговарянето било в полза на кредитополучателя, за да му се вдигне лихвата само с 0,5%. Четете докрай.
        За пореден път се убеждавам, че на банките имоти не им трябват, както и на перондашите де...
        Това е началото, лекинко с 0.5%,после 1%,и така до годинка две отидохме на 3%,4% акциите на банките иначе как да поскъонат ?Накой трябва да плати

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

          това е профила на накавръков
          Абе, накрая се оказа, че банката е гледала да ги щади и предоговарянето било в полза на кредитополучателя, за да му се вдигне лихвата само с 0,5%. Четете докрай.
          За пореден път се убеждавам, че на банките имоти не им трябват, както и на перондашите де...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

            това е профила на накавръков
            Де да беше Ратко,ама не е ,това не ме радва защото хората са купили да живеят а не да спекулират(може би)..

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение
              Мамите започнаха да изпадат в шок от лихвите. Ама как така?

              https://www.bg-mamma.com/?topic=1586509.195


              Siyanchety

              # 201 8 дек. 2023, 13:45 ч.
              S
              • Мнения: 124
              Здравейте. Днес кредитния ни консултант от ФИБанк е говорила с мъжа ми и му е казала, че трябва да предоговорим условията си по кредита, защото навсякъде се вдигнали лихвите и нашата се вдигала от 3% на 6%. Сега влизам в сайта и не откривам нищо по темата. Предлагат си ипотечните кредити по 2,9 - 3%. Моля, ако има някой със съвет да ми даде, че още съм в шок.
              това е профила на накавръков
              препоръка е

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение
                Мамите започнаха да изпадат в шок от лихвите. Ама как така?

                https://www.bg-mamma.com/?topic=1586509.195


                Siyanchety

                # 201 8 дек. 2023, 13:45 ч.
                S
                • Мнения: 124
                Здравейте. Днес кредитния ни консултант от ФИБанк е говорила с мъжа ми и му е казала, че трябва да предоговорим условията си по кредита, защото навсякъде се вдигнали лихвите и нашата се вдигала от 3% на 6%. Сега влизам в сайта и не откривам нищо по темата. Предлагат си ипотечните кредити по 2,9 - 3%. Моля, ако има някой със съвет да ми даде, че още съм в шок.
                Нещо ме навежда на мисълта, че текста в червено ще го срещаме все по-често и по-често от членовете на другата тема за "повишението".

                Коментар


                • Мамите започнаха да изпадат в шок от лихвите. Ама как така?

                  https://www.bg-mamma.com/?topic=1586509.195


                  Siyanchety

                  # 201 8 дек. 2023, 13:45 ч.
                  S
                  • Мнения: 124
                  Здравейте. Днес кредитния ни консултант от ФИБанк е говорила с мъжа ми и му е казала, че трябва да предоговорим условията си по кредита, защото навсякъде се вдигнали лихвите и нашата се вдигала от 3% на 6%. Сега влизам в сайта и не откривам нищо по темата. Предлагат си ипотечните кредити по 2,9 - 3%. Моля, ако има някой със съвет да ми даде, че още съм в шок.

                  Коментар


                  • Аз разчитам на мнението на модератора, що се отнася до имоти. Винаги, нямащи, предизвикват имащи, гарантирано! Да се оправят в живота, имащите, няма как да им решаваме проблемите!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

                      Никога не трябва да се бърза! Частицата ще, е частица на живота им! Всички централни банки борят инфлация, само двама дървени професУри борят дефлация, смях или плач на заледения перон!!!!
                      смях през сълзи, че много заледен пероня
                      а цените са с 47% надценени
                      препоръка е

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                        ще паднат, ще паднат

                        само не трябва да се бърза излишно а търпеливо да се изчака
                        с живо жабе в устата
                        Никога не трябва да се бърза! Частицата ще, е частица на живота им! Всички централни банки борят инфлация, само двама дървени професУри борят дефлация, смях или плач на заледения перон!!!!
                        Last edited by Bailor; 07.12.2023, 21:17.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                          Има ли жилищен балон в София - икономистите спорят

                          ... цените трябва да паднат с 47%.

                          ....
                          ще паднат, ще паднат

                          само не трябва да се бърза излишно а търпеливо да се изчака
                          с живо жабе в устата
                          препоръка е

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от corner Разгледай мнение

                            И аз не го харесах , защото като се включат посочените от брокерите параметри ще надмине 80% очакваният "равновесен" спад .

                            Банката смекчава ситуацията .
                            Аз знам, обаче, кой го е харесал. Цялата фауна от перона, за която, ако този сценарий за минус 47%, се сбъдне, не можеш да им затвориш устите, ако ще сто слона да се изходят втях.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Julius_
                              От сектора на недвижимите имоти също не харесаха анализа на Уникредит Булбанк. [B
                              Георги Павлов, изпълнителен директор на Realto Group[/B] ("Адрес", "Имотека", Unique Estates и др.), също във Facebook разкритикува методиката на банката - че не отчита наследствените имоти, намаляващото население, нарастващото строителство, ............... .
                              И аз не го харесах , защото като се включат посочените от брокерите параметри ще надмине 80% очакваният "равновесен" спад .

                              Банката смекчава ситуацията .

                              Коментар


                              • Има ли жилищен балон в София - икономистите спорят

                                Анализ на Уникредит Булбанк за достъпността на жилищата в България предизвика невиждан дебат сред икономисти по въпроса има ли балон с цените в София.

                                От банката казват, че като цяло такъв няма, но през третото тримесечие на 2023 г. цените в повечето райони в града са над равновесните, макар и в умерена степен. За равновесно приемат положение, при което с целия си брутен доход за максимум шест години едно домакинство може да купи среден по големина апартамент (теоретично). В около 35% от локациите обаче цените са такива, че за целта са нужни над десет години. Икономистите на банката са сметнали, че за да се възстанови балансът в София при непроменени доходи, цените трябва да паднат с 47%.

                                Подуправителят на БНБ Петър Чобанов (който е макроикономист) отрече. В интервю за "Нова телевизия" (14:20 мин.) заяви, че ако е имало балон от подобен мащаб, централната банка и европейските регулатори са щели да го забележат. "Няма нужда да бием камбаната по този начин и да отблъскваме хората от пазара на имоти", каза той и посъветва банката, ако си вярва на доклада, да провизира кредитите си с нужния процент.

                                БНБ също предупреждава, че при вдигане на лихвите финансовото състояние на кредитополучателите ще се влоши, но банките явно не се съобразяват със съветите да са консервативни при кредитирането, написа в "24 часа" водещият икономист на "Отворено общество" Георги Ангелов. Той отбеляза, че ипотечните кредити растат с 19.2%, което е най-високият темп на растеж от над 14 години насам, и това би трябвало да е червена лампа за регулатора (БНБ). Освен това припомни предупреждение на Европейския съвет за системен риск към България от преди две години, че "увеличеното предлагане на кредити за недвижими имоти може да представлява допълнителен натиск за повишаване на цените на жилищата", което в средносрочен план може да доведе до балон.

                                Главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов попита във Facebook колко дълго може да се очаква България да се движи по траектория, противоположна на тази в европейските икономики, и устойчиво ли е това. Той смята, че търговските банки и БНБ "неглижират" няколко факта: А именно, че докато ЕЦБ вдигна основната лихва с 4.5 процентни пункта от средата на 2022 г. досега, лихвите по жилищните кредити в България не помръдват. Сега те са по-ниски от тези в еврозоната. И ако пазарът на жилищните кредити в еврозоната не расте, тук в края на октомври той се ускорява до 19.1%. В еврозоната новоотпуснатите ипотечни кредити намаляват на годишна база със 17%, а в България се увеличават също с толкова. И най-важното - резултатът: Докато в ЕС цените на жилищата спадат средно с 1.1% за 12 месеца, в Германия - с 9.9%, в България се повишават с 10.7%.

                                От сектора на недвижимите имоти също не харесаха анализа на Уникредит Булбанк. Георги Павлов, изпълнителен директор на Realto Group ("Адрес", "Имотека", Unique Estates и др.), също във Facebook разкритикува методиката на банката - че не отчита наследствените имоти, намаляващото население, нарастващото строителство, а освен това включва в данните за доходите и пенсиите. По изчисления на Павлов, който е икономист и математик, средно домакинство в София със средна заплата може да си купи средно по размер и цена жилище, като заделя за ипотечна вноска 30% от дохода си. Доход за двама работещи - 4800 лв., 30% от който е 1440 лв. Толкова е ипотечната вноска при 20-годишен кредит от 133 650 евро при 2.5% лихва, достатъчен да се купи жилище от 81 кв.м. Това на цена 1650 евро на кв.м, колкото според него е средната цена на жилищата в София.

                                Коментар

                                Working...
                                X