IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Bones56 Разгледай мнение
    Интересно. Т.е. е нормално произведена преди години, закупена през 2002 г. и амортизираща се с времето "стока" да бъде съпоставена на база инфлация заедно с бързооборотните стоки произведени след тази дата. С какво точно инфлацията засяга въпросните, произведени по цени от преди 20 - 30 г. жилища?

    Както всеки един термин в икономиката и този е просто дума, с която да се обясни на масите, че някой, някъде, по-върховете пак е омазал гащите с инфантилна и безразсъдна парична политика. Трябва ли аз като потребител да се вълнувам от факта, че печатането на пари от някого ще покачи изкуствено цените на една стара, бавно амортизираща се панелка? Всички сме икономически грамотни хора. Ето защо, аз като потребител СМЯТАМ, че определянето на цени на база инфлация е ОТКРОВЕННА глупост. Който иска да купува, всеки си има глава на раменете.

    Сиренето, млякото и месото ми идва с тежък селски печат на опаковката. Лайна от магазините на тройни цени не консумирам.
    Ами ти си си отговорил - построй си го сам "жилището" ...
    Мнението ми не е препоръка за вземане на инвестиционно решение.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от индианеца Разгледай мнение
      Ето аз веднага ти обяснявам. За периода има около 100% инфлация. Това, което е било 1, сега е 2. Твоите 18000 сега трябва да са 36000 в Дружба. Не познавам Дружба, но със сигурност може да купиш двустаен панел там за 36000 евро. Средната заплата тогава беше 250 лв, сега е 700 лв, бензина беше 1.20, сега 2.50, а любимото ви сирене е поне 3 пъти по-скъпо и 3 пъти по-калпаво.
      Интересно. Т.е. е нормално произведена преди години, закупена през 2002 г. и амортизираща се с времето "стока" да бъде съпоставена на база инфлация заедно с бързооборотните стоки произведени след тази дата. С какво точно инфлацията засяга въпросните, произведени по цени от преди 20 - 30 г. жилища?

      Както всеки един термин в икономиката и този е просто дума, с която да се обясни на масите, че някой, някъде, по-върховете пак е омазал гащите с инфантилна и безразсъдна парична политика. Трябва ли аз като потребител да се вълнувам от факта, че печатането на пари от някого ще покачи изкуствено цените на една стара, бавно амортизираща се панелка? Всички сме икономически грамотни хора. Ето защо, аз като потребител СМЯТАМ, че определянето на цени на база инфлация е ОТКРОВЕННА глупост. Който иска да купува, всеки си има глава на раменете.

      Сиренето, млякото и месото ми идва с тежък селски печат на опаковката. Лайна от магазините на тройни цени не консумирам.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от sel4o Разгледай мнение
        Може и да си прав, а може и да не си. Но според мен над 30% българи живеят доооста прилично.
        Това е първото, което открих като официална статистика за броя на българи, пътували в чужбина - http://www.nsi.bg/EPDOCS/Tourism_2008.pdf
        за 2008г над 5,7 милиона! Нямам идея по колко пъти излизат едни и същи лица, но си е цифра. Случва ми се да посещавам и 4-5* СПА, честно казано не си ли направя резервация седмица предварително, в последния момент места трудно се намират. Предполагам си наясно, че такива доста луксозни хотели има стотици в "бедната" ни държава.
        Sel40, много хубаво ще е това, което описваш, да е резултат изцяло на личните доходи на жителите в България. Обаче развитието на потребителските кредити в България показва, че въобще личните доходи не са достатъчни за някои.


        Потребителски кредити, които домакинствата дължаха на банковата система на България:
        1)
        - в края на 2007г. бяха 7,082,211 хил. лв.
        - в края на септември 2008г. бяха 8,928,984 хил. лв.
        Тоест за 9 месеца имаше повишение от над 1.8 милиарда лв.
        2)
        - в края на 2011г. бяха 9,145,099 хил. лв.
        - в края на септември 2012г. бяха 9,047,634 хил. лв.
        Тоест за 9 месеца има дори спад от над 97 милиона лв.


        Потребителски кредити, които домакинствата дължаха на дружествата, които са специализирани в кредитиране извън банковата система на България:
        1)
        - в края на 2007г. бяха 830,594 хил. лв.
        - в края на септември 2008г. бяха 1,216,738 хил. лв.
        Тоест за 9 месеца са се увеличили с над 386 милиона лв.
        2)
        - в края на 2011г. бяха 858,421 хил. лв.
        - в края на септември 2012г. бяха 816,392 хил. лв.
        Тоест за 9 месеца има спад от над 42 милиона лв.


        http://www.bnb.bg/BankSupervision/index.htm
        http://www.bnb.bg/PressOffice/POStat...ions/index.htm

        Коментар


        • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
          Sel4o, какъв е % на хората можещи да си позволят подобни уикенди? Едноцифрено число е. За голяма част от населението е проблем покриването на базови нужди и за СПА и не помислят. Добре, че под един покрив живеят по 2-3 генерации, че да излезе сметката.
          Може и да си прав, а може и да не си. Но според мен над 30% българи живеят доооста прилично.
          Това е първото, което открих като официална статистика за броя на българи, пътували в чужбина - http://www.nsi.bg/EPDOCS/Tourism_2008.pdf
          за 2008г над 5,7 милиона! Нямам идея по колко пъти излизат едни и същи лица, но си е цифра. Случва ми се да посещавам и 4-5* СПА, честно казано не си ли направя резервация седмица предварително, в последния момент места трудно се намират. Предполагам си наясно, че такива доста луксозни хотели има стотици в "бедната" ни държава.

          Коментар


          • Sel4o, какъв е % на хората можещи да си позволят подобни уикенди? Едноцифрено число е. За голяма част от населението е проблем покриването на базови нужди и за СПА и не помислят. Добре, че под един покрив живеят по 2-3 генерации, че да излезе сметката.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Bones56 Разгледай мнение
              Ок. Може ли тогава някой да ми обясни как си взех през 2002 г. 90 квадрата в Дружба за 18 000 евро.
              Ето аз веднага ти обяснявам. За периода има около 100% инфлация. Това, което е било 1, сега е 2. Твоите 18000 сега трябва да са 36000 в Дружба. Не познавам Дружба, но със сигурност може да купиш двустаен панел там за 36000 евро. Средната заплата тогава беше 250 лв, сега е 700 лв, бензина беше 1.20, сега 2.50, а любимото ви сирене е поне 3 пъти по-скъпо и 3 пъти по-калпаво.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение
                - цената му е 415,000 евро или по-малко от 123 средни месечни заплати в Германия от второто тримесечие на 2012г.
                .................................................. ..........................................
                - цената му е 155,000 евро или над 394 средни месечни заплати в България от септември 2012г.
                .
                Само дето никой не споменава, че в Германия е почти невъзможно да скриеш реалния си доход, а тук е почти невъзможно да декларираш дохода си. Че сумата за нормално преживяване на член от домакинството в България е доколкото си спомням около 1100лв месечно, което за четиричленно домакинство прави около 4400лв/мес., а официалната средна брутна заплата в БГ е около 600лв на месец Ако греша нека ме поправите, моля. Тук не са включени честите забежки в чужбина, като дори един уикенд в Гърция за 4 човека си ляга поне 1000лв с икономии /същото важи за родните СПА хотели, които са фул целогодишно в уикендите/. Всеки петък София се изпразва, донякъде е така и с по-големите градове в провинцията. Пари в народа все още има, драги, също и начини да се изкарват на черно. Доходите на 70-80% от работещите /и неработещи/ българи нямат нищо общо с официалните статистики. Кой, как и откъде намира начин, няма значение. Факт е, че тук живеем поне 5 милиона тарикати, които винаги му намираме колая. В което пък няма нищо лошо! Общо взето за нас няма разлика това дали живеем в криза, или в просперираща /на думи и цифри/ икономика. Винаги си ревем кански, че сме бедни и винаги демонстрираме стандарт на патрони.
                Това за мен поне е някакво обяснение за цитираните горе в пасажа диспропорции и сухи цифри от уважавания ни колега Inform.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                  Някакаква друга стъкмистика да ръснеш ! И къде е разликата в на Одер и на Майн ? Одер не е ли като Люлин ? Няма такова нещо , като връзка между средни заплати и цени на жилища. В момента се продават на пазара едва под 1 % от всички жилища , който съществуват и много по голям процент са хората, които не получават никакви заплати. Трябва ли жилищата да бъдат купени с пари от заплати ?
                  Не мислех де пиша в тази лузърска тема, ама ти Трейдърко ме накара Иключително семпъл индивид от рода на зелената еуглена трябва да си, за да правиш сравнение между цените на имотите и средната работна заплата, без да се чукнеш по простата тимберица, че всеки продукт има най-малкото себестойност, че цените на НИ основно се определят от локацията или, че има психологическа бариера, която никой продавач, колкото и мизерен и изпаднал да е, няма да престъпи. Само сега някой да не подскочи и да ми обяснява за ЧСИ. ЧСИ продават само недоразумения на 2-годишния балон. Те не са никак много и никак читави.
                  Единствено средната заплата има значение донякъде в определяне на цените на наемите. Затова аз се радвам на нейното покачване:
                  http://www.dnes.bg/obshtestvo/2012/1...1181-lv.174155
                  Имот на 700м. Добре, че не съм Gastarbeiter!

                  Коментар


                  • Inform

                    Някакаква друга стъкмистика да ръснеш ! И къде е разликата в на Одер и на Майн ? Одер не е ли като Люлин ? Няма такова нещо , като връзка между средни заплати и цени на жилища. В момента се продават на пазара едва под 1 % от всички жилища , който съществуват и много по голям процент са хората, които не получават никакви заплати. Трябва ли жилищата да бъдат купени с пари от заплати ?
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Жилище във Франкфурт на Майн, а не във Франкфурт на Одер:
                      1)
                      - цената му е 415,000 евро или по-малко от 123 средни месечни заплати в Германия от второто тримесечие на 2012г.
                      2)
                      - площта е 134 кв. м.


                      Жилище в жк Люлин (гр. София):
                      1)
                      - цената му е 155,000 евро или над 394 средни месечни заплати в България от септември 2012г.
                      2)
                      - площта е едва 112 кв. м.


                      http://www.von-poll.de/index.php5?ke...&immo=67332812
                      https://www.destatis.de/EN/FactsFigu...yEarnings.html
                      http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=26
                      http://www.imoti.net/tristaen-aparta...no2109762.html

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Bones56 Разгледай мнение
                        Ок. Може ли тогава някой да ми обясни как си взех през 2002 г. 90 квадрата в Дружба за 18 000 евро. Какъв е заветния механизъм, по-който 5 г. по-късно се стигна до раздутите до безумие цени, господа? Уникален растеж във всички сфери на икономиката или просто един класически балон? Десет години по-късно хората са в пъти по-зле финансово, а някои упорито твърдят, че всъщност цените от 2002 г. са нерални и да ги търсиш означава да искаш катастрофа и глад в държавата. Ами по тази логика да вдигаме цените на всичко, а? Храни, горива, техника. Ми нали и техните производители са хора и те трябва да живеят от нещо. Защо платените драскачи реват само за имотите, все едно на тях се крепи цялата ни икономика. Когато аз се прецаках, не търчах по форумите да убеждавам всички колко е гот да станеш роб на банката и да лъжа как се чака поголовно поскъпване или стабилизация само след месец, два. Напротив, включих се едва след като продадох за да разкажа своята история и да хвърля двата си цента по въпроса.

                        И пак повтарям. Ще се радвам хората да купуват по 1000 евро квадрата и икономиката да бачка на пълни обороти, но фактите са, че една голяма част от българите, особено в провинцията работят масово за 300 - 400 лв. Ако изобщо имат работа. Голям напредък за 10 година, а? Е, на тази база какви цени да очакваме?
                        Проблемът е, че балонът при НИ вкара шум в останалите отрасли на икономиката и сега има сериозни диспропорции след като прилива се оттегли.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от toto Разгледай мнение
                          Странно защо всички искат евтино сирене и хляб, пък скъпи имоти....
                          Защото 90% от българите имат само това ... Някоя наследствена соц панелка и къща на село обикновено ... И като са скъпи имотите си мислят, че са добре. Иначе парното е спряно, консумира се домашна ракия и гражданската на 20 годишната кола е на 4 равни вноски ...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Crux Разгледай мнение
                            Поздравления. Ти си един от малкото разумно разсъждаващи хора във форума.
                            Това си е сюреализъм!

                            Икономиката ни я няма.
                            Цените на имотете са високи.



                            Никой не иска ниски цени на имотете, само реални такива.

                            Коментар


                            • Ако чакате Лорда и Але1 да чатнат истината нема да стане. Вече си мисля, че са хора на инвестора със задача да дразнят всички истанали

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от toto Разгледай мнение
                                Странно защо всички искат евтино сирене и хляб, пък скъпи имоти....

                                Ми нали като са евтини имотите ще можем да си позволим по-големи и по-хубави?

                                Както с храната и техниката!
                                Вие нормални ли сте да припявате на кликата изедници - банки-строители-брокери!

                                Що за зараза е това?

                                Що не се радвате че бензина поскъпва??!!
                                Немам думи пич. Изстреляли сме една и съща мисъл, по-едно и също време, което може да означава само едно. На прав път сме. Дано най-накрая и други се чатнат за простата истина.

                                Наздраве на всички мислещи!

                                Коментар

                                Working...
                                X