IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо да не купувам имот сега?Иде ли нов срив?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от emos Разгледай мнение
    Преди някой да почне да ме плюе да поясня,че не съм брокер и нямам имоти за продаване или по точно нямам належаща нужда да продавам.Само не мога да разбера защо всички разбирачи чакащи апокалипсис винаги изчерпват разбиранията си за имоти с апартаменти.При апартаментите действително би трябвало да има спад защото това безумие в строителството от последните години би трябвало някак си да се вмести в имотния пазар но имотния пазар не е само апартаменти и хотели.Има определени промишлени ,складови и офис помещения които не само,че не поевтиняха но дори леко поскъпнаха,но каква част от тях е намерила купувач е отделен въпрос,същото се отнася и до земята не говоря за нивите дето се опитвха да ги продават като бъдещи златни мини а за парцели готови за строеж с ток вода,регулация канализация и т.н.Много ми е интересно колегата ДИО с какво се знимава и какво разбира по (дефлацията е ТУК)
    Това не е вярно. Във всички молове има намеление на цените, ако имаш познати там питай.

    Пълно е със празни офисни сгради. Пак от моя район давам пример. На България и Гоце Делчев има една стъклена сграда HOME FOR YOU. Цялата сграда има само 3 наематели BAXTER, KPMG и нещо в първия подземен гараж дето не го знам даже какво е. Около 90% сградата е празна. По България посока към Витоша преди Околовръсното отдясно в изцяло стъклената сграда се дават доста места под наем, дори вече и магазина на първия етаж, а сградата е на повече от пет години. Отсреща сградат на Инвестбанк, която е на 7-8 етажа си седи обзаведена, но е празна. На Витошка има около 7-8 магазина, които се дават под наем, нещо което не съм виждал през целия си живот. В Стребище, Борово, Гоце Делчев, Белите Брези, Красно село и Бъкстон е пълно с магазини, на витрините на които има табелки дава се под наем.

    За другите квартали незнам, както и за производствини и складови имоти.
    Last edited by javcho; 16.08.2010, 13:24.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Dio Разгледай мнение
      около Тодор Каблешков ли живееш, Явчо ?
      В Стребище живея, а офиса ми е на Гоце Делчев.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от emos Разгледай мнение
        ...изчерпват разбиранията си за имоти с апартаменти....
        Ами Плеймен просто попита за жилищен имот.
        Иначе наистина за промишлени нужди, за складове, за логистични бази - там ще има добър потенциал, например в районите на интермодалните терминали - който има акъл знае къде да намери местополжението им ...
        Don't work hard, work smart!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от imoti Разгледай мнение
          Имотите в момента са на дъното. Има оферти, които в следващите 5-10 години няма да се появят отново.

          Важно е човек да се занимава с това, което разбира. Ако не разбирате от инвестиции в имоти е много вероятно да ви изпързалят!
          ДРЪН ДРЪН ,ЧЕ ПЛЯС

          Коментар


          • Преди някой да почне да ме плюе да поясня,че не съм брокер и нямам имоти за продаване или по точно нямам належаща нужда да продавам.Само не мога да разбера защо всички разбирачи чакащи апокалипсис винаги изчерпват разбиранията си за имоти с апартаменти.При апартаментите действително би трябвало да има спад защото това безумие в строителството от последните години би трябвало някак си да се вмести в имотния пазар но имотния пазар не е само апартаменти и хотели.Има определени промишлени ,складови и офис помещения които не само,че не поевтиняха но дори леко поскъпнаха,но каква част от тях е намерила купувач е отделен въпрос,същото се отнася и до земята не говоря за нивите дето се опитвха да ги продават като бъдещи златни мини а за парцели готови за строеж с ток вода,регулация канализация и т.н.Много ми е интересно колегата ДИО с какво се знимава и какво разбира по (дефлацията е ТУК)
            За българина идеалното място за живот е държава с железни закони спазвани от всички но не и от него

            Коментар


            • Първоначално изпратено от playmen Разгледай мнение
              Здравейте, на мен действително ми предстои да взема решение за покупка на малко жилище в София 40-60м2.Бих приел с благодарност аргументиран съвет,дали да бързам или да изчаквам.Предпочитам тухлена кооперация от 70те,80те,90те, реални квадратури ,от собственик.Останалото е моя работа.
              Нов срив едва ли ще има, но още плавно падане - да, според мен.
              Бих ти казал да изчакаш зимата, защото тая зима много хора зор ще видят - по-високи цени за парно и ток, липса на сезонната заетост по морето и т.н.
              Но е най-добре сам да си прецениш, защото си знаеш най-добре нуждите и възможностите.
              Don't work hard, work smart!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от javcho Разгледай мнение
                Събота и неделя ми се освободи повечко време и излезнахме малко с колелата с един приятел. На връщане от Витоша направихме по един диагонал на района между Тодор Каблешков от Луи Айер до Братя Бъкстон. Особено над Околовръстното е пълно със стотици сгради, повечето от вече завършените не са обитавани с изключение на 3-4 апартамента на сграда. Улиците са на чакъл на половината от местата. Табелки и надписи продава и под наем навсякъде. Особено зле е на Иван Сусанин в частта по близка до България, преди Околовръстното отляво като се качваш по България и над Околовръсното, вдясно от Цар Борис, над Тандер.

                Откъде ще дойдат толкова хора незнам просто. Пак повтарям сградите са над 100, като повечето са по 5-6 етажа и има и доста големи. Има и цели празни комплекси.

                Тенеденцията за следващите поне 5г за вен е ясна. Който не вярва да се разходи, но да мине по малките улици.
                около Тодор Каблешков ли живееш, Явчо ?

                Коментар


                • Събота и неделя ми се освободи повечко време и излезнахме малко с колелата с един приятел. На връщане от Витоша направихме по един диагонал на района между Тодор Каблешков от Луи Айер до Братя Бъкстон. Особено над Околовръстното е пълно със стотици сгради, повечето от вече завършените не са обитавани с изключение на 3-4 апартамента на сграда. Улиците са на чакъл на половината от местата. Табелки и надписи продава и под наем навсякъде. Особено зле е на Иван Сусанин в частта по близка до България, преди Околовръстното отляво като се качваш по България и над Околовръсното, вдясно от Цар Борис, над Тандер.

                  Откъде ще дойдат толкова хора незнам просто. Пак повтарям сградите са над 100, като повечето са по 5-6 етажа и има и доста големи. Има и цели празни комплекси.

                  Тенеденцията за следващите поне 5г за вен е ясна. Който не вярва да се разходи, но да мине по малките улици.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от colline Разгледай мнение
                    Първоначално изпратено от imoti Разгледай мнение
                    Имотите в момента са на дъното. Има оферти, които в следващите 5-10 години няма да се появят отново.

                    Важно е човек да се занимава с това, което разбира. Ако не разбирате от инвестиции в имоти е много вероятно да ви изпързалят!
                    вие като голям разбирач защо не направите един анализ за реалните цени в българия :
                    - спрямо чистата площ, а не с т.н. общи части;
                    - как се продават имотите извън бг - степен на завършване ( що е то бдс ? ) и прилежаща инфраструктура ;
                    - за колко години се изплаща един имот в бг със средна заплата спрямо тези навън ; - демографски проблем и цените на имотите ( една япония за пример ) - половин бг са пенсионери ;
                    - дял на сивата икономика в бг и къде отидоха голяма част от мръсните пари последните години - и дали ще продължат да се наливат в празни комплекси и кооперации ;
                    - дял на собственост на имоти в бг спрямо останалите страни ( тук всеки е собственик, тогава кой ще купува ? )
                    - себестойност на кв.м и печалба на т.нар. строителни предприемачи
                    Идва ли нов пазарен срив?
                    16.08.2010 11:17 | препоръчай (0)
                    Вижте десет причини, които според Wall Street Journal трябва да ни държат нащрек

                    Статия
                    Възможно ли е на Wall Street да има нов срив? Движенията от последните седмици показаха, че пазарът е доста нестабилен и може лесно да се тласне от една в друга посока. Поради тази причина всички инвеститори трябва да изострят вниманието си и да не пропускат сигналите, които пазарът дава.

                    В несигурната обстановка Wall Street Journal представя десет причини, които трябва да ни държат нащрек. Именно от тях могат да дойдат и основните сигнали, които да ни покажат накъде отива пазарът.

                    1. Пазарът е доста скъп

                    Акциите се търгуват при съотношение цена/печалба, коригирана с цикличните особености, от около 20, показват данни на професора по икономика в Йейл Робърт Шилер. Това е доста над средното ниво в исторически план, като то е около 16. Това съотношение е мощен показател за дългосрочната възвращаемост.

                    Оценката на възвращаемостта е най-основната задача за инвеститорите. Ако получавате добър доход за поемането на рискове, в това има смисъл. Каква е ситуацията обаче ако не получавате такъв?

                    2. Федералният резерв действа все по-нервно

                    Миналата седмица американската централна банка предупреди, че ако икономиката започне да се влошава, то ще се стигне до използване на последното оръжие във войната с дефлацията: средствата от продажбата на ипотечни облигации ще се използват за закупуване на държавни ценни книжа.

                    Това би трябвало да понижи дългосрочните лихвени проценти. Страхотна новина за длъжниците по ипотеките, но едва ли за онези, които очакват Dow Jones да поеме уверено нагоре над 10 хил. пункта.

                    3. Твърде много инвеститори са бичи настроени

                    Активните фонд мениджъри очакват ръст на пазара, става ясно от новите данни от проучване на Националната асоциация на мениджърите на активни фондове. Такива са и настроенията сред финансовите консултанти, а това си е причина за притеснение.

                    Моментът за покупка е тогава, когато всички са негативно настроени. Обратната ситуация – за продажбите, също е вярна.

                    4. Дефлацията е вече тук

                    Потребителските цени в САЩ вървят надолу вече три поредни месеца. Това, почти веднага, се отразява и на заплатите. Данните на трудовото министерство показват, че в реално изражение през последното тримесечие заплатите са паднали с 0,7 на сто на годишна база.

                    Това показва защо във Фед са притеснени. В условията на дефлация заплатите, приходите на компаниите и стойността на имотите в доларово отражение могат да се понижат. Размерът на дълговете обаче ще остане без промяна.

                    Това прави дефлацията опасен капан, особено за хора с големи дългове.

                    5. Хората все още имат прекалено големи дългове

                    Домакинствата, корпорациите, отделните щати, местните власти и разбира се – самото федерално правителство. Всички те имат огромни дългове, като според данни на Фед, изключващи финансовия сектор, дълговете са се удвоили за последните десет години.

                    Така те от 18 трлн. долара са станали 35 трлн. долара. При домакинствата за последната година се наблюдава спад от над три на сто, но въпреки това дълговете остават двойно над нивото от предишното десетилетие.

                    6. Ситуацията на пазара на труда е далеч по-лоша, отколкото се съобщава

                    Забравете за официалното ниво на безработица от 9,5%. Вижте алтернативни показатели като този – 61% от населението на 20 и повече години в момента има някаква работа. Това е най-ниското ниво от началото на 80-те години на миналия век, когато много жени са си оставали у дома заради липсата на възможности за работа.

                    При мъжете дози показател днес е 66,9 на сто. За сравнение, през 50-те години той е бил около 85%. По-обезпокоителното е това, че едва 59% от мъжете над 20-годишна възраст имат работа на пълен работен ден. Колко „бичи“ е този сигнал?

                    7. В сектора на жилищата ситуацията остава катастрофална

                    Просрочените ипотеки нараснаха през последните месеци, а през юли банките са отнели 93 хил. жилища, съобщават от RealtyTrac. Това е ръст от 9 на сто спрямо юни и е съвсем близо до рекорда от май. До края на годината пък се очаква броят на отнетите жилища за 2010 година да стигне 1 млн.

                    8. Мрачният септемврийски ефект

                    Помислете какво се случва на Wall Street през септември-октомври. Сетете се за 2008 година. Помислете за 1987 година. Спомнете си 1929 година. Статистически погледнато, имаме „септемврийски ефект“. Пазарът като цяло, се е представял по-зле през този месец от който и да е друг, показва сухата статистика.

                    Никой обаче не знае защо е така. Някои обвиняват намаляващия ден, който води до психологични ефекти, но това е доста абстрактно като теория. Едно е сигурно – инвеститорите се страхуват от септември и продават.

                    9. Пъзелът във Вашингтон

                    Тази есен има частични избори за законодателните органи на САЩ, а предизборната борба вече тече с пълна сила. Очаква се демократите да изгубят част от местата си в двете камари, а до окончателните резултати едва ли ще станем свидетели на консенсусни решения, които да доведат до полза за икономиката на страната.

                    Това със сигурност не може да се приеме с оптимизъм от инвеститорите, които искат да видят точно това, съчетано с истинско лидерство в управлението на страната.

                    10. Всички други икономически индикатори трябва да се приемат като сигнална лампа

                    Институтът за управление на доставките (ISM) все още публикува позитивни данни за производствената активност, но през юли видяхме забавяне. Същото е положението и при направените поръчки, а данните за увеличаващия се търговски дефицит заплашиха дори размера на брутния вътрешен продукт.

                    В същото време компаниите, макар повечето от тях да публикуваха добри тримесечни данни, не са сигурни в перспективите за следващите месеци. А това може да предизвика разпродажби при всеки негативен сигнал, дошъл след разочароващи данни за икономиката.
                    нека обърне внимание и на точки 1, т.4, т.5, т.6, т.7
                    Last edited by Dio; 16.08.2010, 12:16.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от colline Разгледай мнение
                      вие като голям разбирач защо не направите един анализ за реалните цени в българия :
                      - спрямо чистата площ, а не с т.н. общи части;
                      - как се продават имотите извън бг - степен на завършване ( що е то бдс ? ) и прилежаща инфраструктура ;
                      - за колко години се изплаща един имот в бг със средна заплата спрямо тези навън ; - демографски проблем и цените на имотите ( една япония за пример ) - половин бг са пенсионери ;
                      - дял на сивата икономика в бг и къде отидоха голяма част от мръсните пари последните години - и дали ще продължат да се наливат в празни комплекси и кооперации ;
                      - дял на собственост на имоти в бг спрямо останалите страни ( тук всеки е собственик, тогава кой ще купува ? )
                      Идеята е да си внесем китайчета и да им раздадем кредити, с които да ни изкупят кимитата, защото е видя че англичаните вече няма да дойдат.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от imoti Разгледай мнение
                        Имотите в момента са на дъното. Има оферти, които в следващите 5-10 години няма да се появят отново.

                        Важно е човек да се занимава с това, което разбира. Ако не разбирате от инвестиции в имоти е много вероятно да ви изпързалят!

                        вие като голям разбирач защо не направите един анализ за реалните цени в българия :
                        - спрямо чистата площ, а не с т.н. общи части;
                        - как се продават имотите извън бг - степен на завършване ( що е то бдс ? ) и прилежаща инфраструктура ;
                        - за колко години се изплаща един имот в бг със средна заплата спрямо тези навън ; - демографски проблем и цените на имотите ( една япония за пример ) - половин бг са пенсионери ;
                        - дял на сивата икономика в бг и къде отидоха голяма част от мръсните пари последните години - и дали ще продължат да се наливат в празни комплекси и кооперации ;
                        - дял на собственост на имоти в бг спрямо останалите страни ( тук всеки е собственик, тогава кой ще купува ? )
                        - себестойност на кв.м и печалба на т.нар. строителни предприемачи
                        Last edited by colline; 16.08.2010, 12:01.

                        Коментар


                        • http://www.vbox7.com/play:68696d15

                          малко криза по румънски (много яко )

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от imoti Разгледай мнение
                            Имотите в момента са на дъното. Има оферти, които в следващите 5-10 години няма да се появят отново.

                            Важно е човек да се занимава с това, което разбира. Ако не разбирате от инвестиции в имоти е много вероятно да ви изпързалят!
                            За последните две години, всяка седмица излизаше статия със същото съдържание, всички брокери го повтаряха постоянно, дори и фин-мина се пробва и той.... А имотките продължават да се спихват... Освен това и да сме стигнали дъното, имотите ще отлепят поне след 2-3 години. И никога няма да се повтори 2007, или поне не и в близките15 години.

                            Коментар


                            • Спад на цените няма или ако има тои е минимален и е по -скоро в новините отколкото на реалния пазар .
                              Оздравяването на пазара трябва да премине през задължителното дъно на цените (което засега не се случва ) и чак тогава да започне възстановяване -примерно с 5 % на година
                              Аз лично не бих купил сега - напротив , колкото и да ме убеждават по телевизията че сега е дъното , бих изчакал зимните месеци и бих взел окончателно решение наи-рано през февруари .Вземете под внимание и факта че не живеем в някакво раиско кътче , а се намираме на Балканите .Самата ни държава се тресе от цигания и от много други проблеми и наи -малкото наивно да смятаме че един квадратен метър може да струва между 500 и 1000 евро ....да може да струва , но наи -рано след 3 години и то при позитивни икономически новини и при силни инвестиции в страната ...а дотогава бъдете живи и здрави , забавляваите се и гледаите бодро на живота ...а на офертите на брокерите - просто се усмихваите иронично ....

                              Коментар


                              • Трябва да се има предвид и още нещо. Цените в различните сегменти на пазара на жилища могат да варират дефазирано помежду си под въздействието на различни, понякога моментни фактори. Такъв е случаят сега с раздвижването на пазарът на ваканционни имоти по Черноморието, предизвикано от пожарите в Русия.

                                Коментар

                                Working...
                                X