Първоначално изпратено от bobibest
В последните 30 год. обстоятелствата са подобни (общ икономически цикъл, характеризиращ се с намаляващи лихви от страна на централните банки, заради натиск от олигархчетата да им се вдигат активчетата с кредитни балончета). Факт. Колкото повече свободни пари, толкова повече се раздува паричната маса и доходността от активите пада, за сметка на тяхната цена (която се плаща от новите пазаруващи).
Накратко: безимотните, тези без акции, тези без кеш, тези без активи имат 2 опции: да плащат наем за същите тези активи (апартамент под наем, пари под наем = кредит и т.н.) или да си ги купят. По време на всеобщ икономически пир и замайване, масата не може да оцени реалната стойност на тези активи и пазарува под слогана: "купувайте, че не останаха". Имоти на P/E=30, акции на P/E=40.
Малко скъпо, но кой да сметне. Сега всичко е нормализирано. Дори е толкова нормализирано, че всички пазари не могат да намерят посока = баланс.
фондов пазар в БГ: P/Е = 13 (ок, inverted P/E = доходност на год. = 7-8%)
фондов пазар в САЩ: P/Е = 20 (ок, inverted P/E = доходност на год. = 5%)
имоти в САЩ: доходност ~ 6-7% на год.
имоти в БГ (София): доходност вече ~ 7-8 % на год. (без капитализация)
(4 евро наем кв.м./мес. x 12 мес. / 600 евро кв.м. = 8%)
ДЦК в Европа: доходност м/у 3 и 6-7 % год.
Трежърис в САЩ: хммм балониада, питайте Талеб
Депозити в БГ: ок. 8.5% вече, бяха 9.5% (чист балон по много причини)
Парите имат цена. Активите също. Историята в последните 200 год. (без да броим екстремни периоди на хиперинфлация) доказва, че активи с доходност под 3-4% се сриват и си нормализират цената. Такива с доходност над 10% си покачват капиталовата стойност и доходността им пада. Неслучайно средното историческо P/E на S&P500 е около 15, което прави ~6% на год.
Сега всеки да смята отново къде ще инвестира и как. И без глупости от сорта "имотити ша станат 100 йевро, динята 10 стотинки, софикса 200."
p.s.: 200 имота на публична продан за София при 2 годишен имотен мечи пазар в БГ (и 4 год. в САЩ) е нищо!!! Има фондове, на които само един от комплексите им е по 200 имота. Това, че банките не отварят сергията за имоти и не продават масово също е показателно. А те много добре знаят с колко милиарда тухли са напълнили тефтерите. И знаят, че клонът, на който стоиш е по-добре да остане цял, отколкото да си го резнеш сам.
Другият ключ от загатката е ERM2. Може да стане и за 3-4 год., ако има олигархична воля за евтин кешов ресурс. Може и да не стане в следващите 20. А еврозоната е предпоставка за нов локален бичи пазар - на всичко. Заради ниски лихви, евтин ресурс и отпушване на блокирания резерв (който ще бъде изхарчен така както Андреа си празнува рождения ден - скандално, бързо и безкомпромисно). Въпросът е дали политическите мутрогарси го искат.
Коментар