IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Компенсация за извънреден труд

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
    трябва да има минимум 12 часа почивка между 2 смени.
    1 път в седмицата минимум 36часа почивка.
    Само работодателя отнася едни 10-20к ако се оплачеш, че не го спазват
    За съжаление, за много професии това с 12-те часа не винаги важи, особено в пика на сезона им...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Copacabana Разгледай мнение
      В България на ужасно много места (все още) извънредният труд не се заплаща. У нас служителите не си знаят правата, не ги търсят, а позволяват да бъдат експлоатирани. Робската психика от времето на комунизма продължава да ни е заложена в ДНК-то, въпреки че минаха повече от 30 години от краха му. Търпим ли, търпим, щото ни е страх, че и без това ще останем, пък "то и на други места е така"...
      Да, така е. Докато виж ти в Америка, почти на всяко работно място се чекираш на влизане и излизане, и всяка минута след работното време се плаща като оувъртайм. От опит казвам.

      Коментар


      • трябва да има минимум 12 часа почивка между 2 смени.
        1 път в седмицата минимум 36часа почивка.
        Само работодателя отнася едни 10-20к ако се оплачеш, че не го спазват
        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

        Коментар


        • Първоначално изпратено от kosssarz Разгледай мнение
          Здравейте,
          Имам един казус, на който се надявам, че тук мога да получа помощ, макар че виждам да липсват отговори от години!
          От догодина се очаква в работното ми място да започна да полагам извънреден труд най-вече на националните празници и уикендите.
          В момента тъкмо започвам да изплаюам кредит за апартамент, та този извънреден труд е добре дошъл, защото показва, че работата ми е стабилна, когато икономиката не отива много на добре.
          Въпросът ми е какво заплащане мога да очаквам на час или месец и дали това се е променило през последните години, защото намирам информация, която е в конфликт.
          Знам, че става въпрос за догодина, но на този сайт разгледах през Май 2021 какво мога да очаквам, защото най-вероятно точно тогава ще се активизират нещата. От 30 април до 9 май включително ще работя плюс 22 до 30 май. Така се получава само заради националните празници. Тогава работното ми време ще е по 8 часа. В обичайни периоди (без национални празници) работя нормална седмица от 5 работни дни по 8 часа (макар че евентуално мога да получа ден или макс два компенсация да почивам, ако работя по 9 дни поредни както в гореописаните случаи).
          Всяко мнение е добре дошло. Благодаря!

          Чл. 262. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:

          1. 50 на сто - за работа през работните дни;

          2. 75 на сто - за работа през почивните дни;

          3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;

          4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.

          (2) Когато не е уговорено друго, увеличението по предходната алинея се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.


          от 30 Април до 3 Май - празник - надник + 100% увеличени (2 надника)
          04 Май - Почивен ден - надник + 75% увеличени (1,75 надника)
          06 Май - Празник - надник + 100% увеличени (2 надника)
          08 Май и 09 Май - Почивен ден - надник + 75% увеличени (1,75 надника)
          22 Май и 23 Май - Почивен ден - надник + 75% увеличени (1,75 надника)
          24 Май - Празник - надник + 100% увеличени (2 надника)
          29 Май и 30 Май - Почивен ден - надник + 75% увеличени (1,75 надника)

          Значи допълнително трябва да получиш 24,25 надника
          Ако заплатата + класа ти е 1000лв, а месец Май 2021 има 17 работни дни, то надника ти е 58,82лв. (единия ден е в Април така, че там ще е по-ниско)
          Допълнително ще получиш 1426,47ст.
          Или 1,4 пъти отгоре на заплатат ти.

          Само че по този график - от Понеделник до Петък + всички тези допълнителни дни, които си изброил няма как да работиш. Ще събереш 29 работни дни и 2 почивни. Това законово няма как да се уреди. Има една НАРЕДБА ЗА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИТЕ И ОТПУСКИТЕ, която регламентира между седмичните почивки и няма как да работиш 14 ли 15 дни поред без почивка.

          Коментар


          • тука трябва да се радваш и това дето си изработил, ако ти го платят...

            Коментар


            • В България на ужасно много места (все още) извънредният труд не се заплаща. У нас служителите не си знаят правата, не ги търсят, а позволяват да бъдат експлоатирани. Робската психика от времето на комунизма продължава да ни е заложена в ДНК-то, въпреки че минаха повече от 30 години от краха му. Търпим ли, търпим, щото ни е страх, че и без това ще останем, пък "то и на други места е така"...

              Коментар


              • Здравейте,
                Имам един казус, на който се надявам, че тук мога да получа помощ, макар че виждам да липсват отговори от години!
                От догодина се очаква в работното ми място да започна да полагам извънреден труд най-вече на националните празници и уикендите.
                В момента тъкмо започвам да изплаюам кредит за апартамент, та този извънреден труд е добре дошъл, защото показва, че работата ми е стабилна, когато икономиката не отива много на добре.
                Въпросът ми е какво заплащане мога да очаквам на час или месец и дали това се е променило през последните години, защото намирам информация, която е в конфликт.
                Знам, че става въпрос за догодина, но на този сайт разгледах през Май 2021 какво мога да очаквам, защото най-вероятно точно тогава ще се активизират нещата. От 30 април до 9 май включително ще работя плюс 22 до 30 май. Така се получава само заради националните празници. Тогава работното ми време ще е по 8 часа. В обичайни периоди (без национални празници) работя нормална седмица от 5 работни дни по 8 часа (макар че евентуално мога да получа ден или макс два компенсация да почивам, ако работя по 9 дни поредни както в гореописаните случаи).
                Всяко мнение е добре дошло. Благодаря!
                Почивни дни, официални празници и неработни дни за 2021 в България.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от chimney Разгледай мнение
                  като чета това и се усещам колко не си знам правата- на мен нищо, свързано със закона не ми плащат като се наложи да побачкам извънредно,май ще подавам сигнал
                  ти си още по-прав;
                  но първо добре се подготви за последствията след 'сигнализацията', щото за тях много по-трудно се намира къде да се подават сигнали .....

                  Коментар


                  • като чета това и се усещам колко не си знам правата- на мен нищо, свързано със закона не ми плащат като се наложи да побачкам извънредно,май ще подавам сигнал

                    Коментар


                    • Извънреден труд се допуска по изключение само в следните случаи:
                      1. за извършване на работа във връзка с отбраната на страната;
                      2. за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия;
                      3. за извършване на неотложни обществено необходими работи по възстановяване на водоснабдяването, електроснабдяването, отоплението, канализацията, транспорта и съобщителните връзки и оказване на медицинска помощ;
                      4. за извършване на аварийно-възстановителни работи и поправки в работните помещения, на машини или на други съоръжения;
                      5. за довършване на започната работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време;
                      6. за извършване на усилена сезонна работа.

                      Продължителността на извънредния труд през една календарна година за един работник или служител не може да надвишава 150 часа.
                      Продължителността на извънредния труд не може да надвишава:
                      1. 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през 1 календарен месец;
                      2. 6 часа дневен или 4 часа нощен труд през 1 календарна седмица;
                      3. 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през 2 последователни работни дни.

                      Извънредния труд се заплаща с увеличение по реда на Кодекса на труда както следва:
                      1. 50 на сто - за работа през работните дни;
                      2. 75 на сто - за работа през почивните дни;
                      3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
                      4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.

                      Извънредният труд се вписва в специална книга, водена от работодателя, и се отчита пред Инспекцията по труда всяко полугодие.

                      Внимание - При работа на Сумирано изчисляване на работното време (СИРВ), отработените в повече дни или часове се компенсират с по-голяма почивка, в рамките на периода на отчитане на времето. Когато обаче в края на периода на отчитане, отработените в повече дни или часове не са компенсирани е налице извънреден труд, който следва да бъде заплатен в края на периода на отчитане на работното време.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от hristov.yo Разгледай мнение
                        Да ви завиди човек.
                        Какви ти извънредни, какви ти празнични плащания. Плащаха ни такива докато собственикът беше немец. После си продаде бизнеса на български мекерета. И ето го резултатът - работно време от 10 до 20, работна седмица от понеделник до неделя (с почивка събота, но не всяка). Празници - ако ти се пада по график си работиш, без да получаваш допълнителен надник. Някакви уж компенсации да не ходиш на работа в един от делничните дни заради неделята, но няма как да ги ползваш, защото няма кой да върши работата когато те няма. Параграф 22.
                        Бонус - 30 дни платен отпуск, който не можеш да ползваш изцяло, защото няма кой да работи, когато те няма. Дългове към НАП за осигуровки няколко милиона.
                        Пълна полюция и експлоатация. Не можеш да мръднеш другаде, защото в този бранш работят официално на по 400-500 заплата, нашенските тарикати обаче наследиха от немеца реално осигуряване върху 1500-3000 (в зависимост от длъжността) и не могат да измислят вече 4 години как да ни прецакат с парите, за да намалят осигуровките.
                        Направо ви завиждам за проблемите
                        Е нЕма такива тикви ...

                        Коментар


                        • Леле

                          Да ви завиди човек.
                          Какви ти извънредни, какви ти празнични плащания. Плащаха ни такива докато собственикът беше немец. После си продаде бизнеса на български мекерета. И ето го резултатът - работно време от 10 до 20, работна седмица от понеделник до неделя (с почивка събота, но не всяка). Празници - ако ти се пада по график си работиш, без да получаваш допълнителен надник. Някакви уж компенсации да не ходиш на работа в един от делничните дни заради неделята, но няма как да ги ползваш, защото няма кой да върши работата когато те няма. Параграф 22.
                          Бонус - 30 дни платен отпуск, който не можеш да ползваш изцяло, защото няма кой да работи, когато те няма. Дългове към НАП за осигуровки няколко милиона.
                          Пълна полюция и експлоатация. Не можеш да мръднеш другаде, защото в този бранш работят официално на по 400-500 заплата, нашенските тарикати обаче наследиха от немеца реално осигуряване върху 1500-3000 (в зависимост от длъжността) и не могат да измислят вече 4 години как да ни прецакат с парите, за да намалят осигуровките.
                          Направо ви завиждам за проблемите
                          Животът е това, което се случва докато кроиш планове

                          Коментар


                          • За писане по форуми в работно време - 100%
                            За писане по форуми в работно време събота и неделя - 200%
                            За писане по форуми в работно време на 3 март 300%

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от toothfairy Разгледай мнение
                              Привет отново Много благодаря за отговорите!
                              @mikomikov Това, което за мен остава неясно е следното: при дадения от мен пример би трябвало да получа веднъж 2на дневна ставка за работа на 3 март в размер на 2x50=100 лева и още колко лева за извънреден труд 50 или 100, тоест извънредният труд изчислява ли се по друг начин, когато е положен на официален празник и тези пари в случая изплатени ли са ми, когато ми е било платенo 2но за работа на национален празник? Надявам се го обясних достатъчно разбираемо
                              Не, скъпа - не си обяснила достатъчно разбираемо, но да запазиш договореното възнаграждение с работодателя в тайна - това е твое право. Все пак, не знаеш в тоя форум - кой-какъв е /може и твоят работодател да се навърта тук/.

                              Затова ще ти дам най-общ пример, а ти си пресметни сама нещата с цифрите от твоята заплата /1000 лв. от примера заменяш с твоята сума и смяташ надолу по схемата/..

                              Значи, месец март 2015 г. има 22 работни дни.

                              АКО приема /условно/, че в трудовия ти договор сте фиксирали като заплата с твоя работодател сумата 1000 лв. /това ти сама си знаеш и ще пресметнеш в къщи/, то - по схемата, долу - става ясно, че:

                              1000 лв. /заплата/, разделена на 22 раб.дни за м. март 2015 г. ти дава 45,45 лв. на ден.

                              Тази сума, която получаваш с твоите договорени месечни парички, разделяш на 8 часовия си работен ден, а аз разделям тук 45,45 лв. : 8 часа = 5,68 лв. - и получаваш твоята тарифна ставка ЗА 1 час, за МЕСЕЦ МАРТ.

                              Сега си смяташ месечната норма за месец март 2015:

                              22 раб.дни х 8 часа/ден = 176 часа.

                              Всички часове, които си изработила над тази норма /която ти определя договорената сума в трудовия договор с работодателя/ - всичко, над тази норма - е извънреден труд!

                              Вярвам, когато си работила - си водила и своя статистика на отработените си часове!

                              АКО, примерно имаш общо за месеца 186 отработени часа, то:

                              186 - 176 = 10 часа е извънредно положеният от теб труд за МЕСЕЦ МАРТ 2015.

                              10 часа извънредни х 5,68 лв. тарифна ставка ЗА 1 час = 56,80 лв. ти е извънредния труд за МЕСЕЦ МАРТ 2015.

                              И сега - смяташ:

                              Основно трудово възнаграждение.................................... ................. 1000 лв.
                              Основно възнаграждение за извънреден труд
                              (1000 лв. : 176 ч. х 10 ч.)............................................... ....................... 56.80 лв.
                              Увеличение за извънреден труд
                              (56.81 лв. х 50 %)................................................ .................................................. ....... 28.40 лв.
                              За работа на официален празник
                              (1000 лв. : 22 дн.).............................................. .................................................. ........45.45 лв.
                              ОБЩО:............................................. .................................................. .1130,65 лв.

                              По тая схема си пресметни нещата за твоята заплата в трудовия ти договор.

                              Успехи!
                              Last edited by mikomikov; 03.12.2015, 19:21.

                              Коментар


                              • Привет отново Много благодаря за отговорите!
                                @mikomikov Това, което за мен остава неясно е следното: при дадения от мен пример би трябвало да получа веднъж 2на дневна ставка за работа на 3 март в размер на 2x50=100 лева и още колко лева за извънреден труд 50 или 100, тоест извънредният труд изчислява ли се по друг начин, когато е положен на официален празник и тези пари в случая изплатени ли са ми, когато ми е било платенo 2но за работа на национален празник? Надявам се го обясних достатъчно разбираемо

                                Коментар

                                Working...
                                X