IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Компенсация за извънреден труд

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от katilarium Разгледай мнение
    Ееее ама ха ,извънреден труд почва да се води едва след 22x8=176ч.
    Ако аз имам отработени 185ч ,то следва часовете за следващия месец да бъдат намалени с толкова ( т.е. 9 по-малко) .....D

    Човече, не схващаш ли, че те лъжат на дребно? Абе, на коя планета живеете вие?

    Сам можеш да си смяташ извънредния труд.

    Пример: месец ноември 2015 г. има 21 работни дни.

    21 работни дни х 8 часа/ден = 168 часа.

    168 часа ти е месечната норма за месец НОЕМВРИ 2015 г.

    Всичко, което си изработил, над 168 часа е извънреден труд!

    Хайде сега ми сметни, колко ти е месечната норма за месец февруари 2015?

    Лесно е, да помагам, ли:

    20 раб. дни х 8 часа/ден = 160 часа.

    Ясно е, че всички часове, изработени през месец февруари 2015 г., които са, над 160 - са извънреден труд при сумираното работно време.

    Дали ще ти дадат и почивка - това е отделно. Този вид трудови договори, обикновено си прилага при непрекъснати производства и най-често работодателите осигуряват един подменящ работник /служител/, който замества отпускарите, защото знаем, че работодателите са длъжни да осигурят отпуска...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
      Начисляването на сума за извънреден труд произтича от вида на трудовия договор: "Работя на сумирано работно време..." - каза тя.

      Тя каза!
      Ееее ама ха ,извънреден труд почва да се води едва след 22x8=176ч.
      Ако аз имам отработени 185ч ,то следва часовете за следващия месец да бъдат намалени с толкова ( т.е. 9 по-малко) .Нали в тая връзка казах,че това е период от време ама три месеца ли беше или шест не си спомням - май при държавните беше шест,а при частниците три.
      Тези в повече часове как са събрани не е от значение (дали по час към смените или като цяла смяна)
      С години бях в ситуацията - работа за 12,персонал 12, ... а как си взимат отпуските тези хора? Те си ги взимат де,ама кой им вурши работата след като не се назначава заместник.
      Случи се да има в болничен за счупен крак ... е,това са шест месеца, поне, болничен ... заместник няма. Ето за това няма компенсации,а всички хвърлят лев още на следващия месец и затриват документацията,че иначе ако се пръкне дело - тежко им. А така чисти неопетнени.
      Но ще намеря и закона и члена ... Мхм
      Страхът трудно се преодолява само със знания

      Коментар


      • Начисляването на сума за извънреден труд произтича от вида на трудовия договор: "Работя на сумирано работно време..." - каза тя.

        Тя каза!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
          Подвеждаш я!

          Извънредния труд /над месечната норма/ - се заплаща!

          Дори заглавието на темата, в което е включена "компенсация" - подвежда.

          Компенсацията е точно според трудовото възнаграждение. Другото - дали ще й дадат и почивка - е плюс заплащането!

          Все пак, дамата изчезна - май не схвана нещо.

          Пример: ако в труд.договор има 1000 лв. и 20 отработени дни в месеца, нека раздели

          1000 : 20 = 50 лв./ден

          50 : 8 = 6.25 лв./час

          Ако за месеца има 8 часа извънреден труд /от долния пример/, то:

          6.25 * 8 = 50 лв. е извънредния й труд за месеца.

          Ако този труд е полаган и в празнични дни - прави и добавка - увеличение за извънреден труд на официален празник, ако има и нощни смени - допълнително превръща нощните часове в дневни и също ги добавя.
          А,за парите ми е ясно ... най-добре е февруари - хем ставката най-голяма,хем лесно се навъртаха извънредни часове ,юли и август бяха ужасни и накрая те пращат да си пуанеш ден платена че да се върже пълен месец
          Но пак провери - винаги първо трябва да намерят начин да ти върнат почивката.
          Страхът трудно се преодолява само със знания

          Коментар


          • Подвеждаш я!

            Извънредния труд /над месечната норма/ - се заплаща!

            Дори заглавието на темата, в което е включена "компенсация" - подвежда.

            Компенсацията е точно според трудовото възнаграждение. Другото - дали ще й дадат и почивка - е плюс заплащането!

            Все пак, дамата изчезна - май не схвана нещо.

            Пример: ако в труд.договор има 1000 лв. и 20 отработени дни в месеца, нека раздели

            1000 : 20 = 50 лв./ден

            50 : 8 = 6.25 лв./час

            Ако за месеца има 8 часа извънреден труд /от долния пример/, то:

            6.25 * 8 = 50 лв. е извънредния й труд за месеца.

            Ако този труд е полаган и в празнични дни - прави и добавка - увеличение за извънреден труд на официален празник, ако има и нощни смени - допълнително превръща нощните часове в дневни и също ги добавя.

            Коментар


            • До три месеца ( или пък до шест ли да беше ) трябва да се постараят да ти осигурят компенсация под формата на почивка. Чак след това подлежи на парична форма. Повечето работодатели ме им се занимава да влачат статистика толкова месеци ( особено ако има голямо текучество на персонал) и си изплащат паричния еквивалент, защото то така или иначе все недостигат хора.
              Явно не те урежда варианта да работиш извънредно ... и си права ... тоз месец 8ч,другия 48 ,и после няма връщане назад. Твърдо заяви от сега,че не си в състояние да се обвързваш с ангажимент за извънреден труд.

              С над 10г стаж на сумарно работно време,че и комбинирано с нощен труд ... там пък къв филм е

              Успех
              Страхът трудно се преодолява само със знания

              Коментар


              • Опааа, не съм видял, че ти питаш за извънреден труд...Давам ти пример - сама ще си пресметнеш, не е трудно:

                АКО отработените ти дни и часове са:
                Месечна норма работни часове (21 дн. х 8 ч.) 168 ч.
                Отработени дневни часове (между 06 – 22 ч.)
                22 дн. х 8 ч. 176 ч.

                Извънреден труд (176 ч. – 168 ч.) 8 ч.

                Умножаваш по тарифната си ставка за 1 час и си готова - но отново ти казвам, че без конфликт трудно се получават неполучени пари, въпреки, че на определен период КОРЕКТНИТЕ работодатели СУМИРАТ всичко неполучено към момента, но няма фиксирано време за това и повечето "забравят"...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от toothfairy Разгледай мнение
                  Здравейте,

                  Много ще се радвам, ако някой може да даде компетентно мнение по моя въпрос. Случаят е следният: Работя на сумирано работно време от понеделник до петък с работно време от 9 до 6. Освен това за последната една година откакто съм във фирмата, съм работилa освен през работните дни, и на официални празници, които не са ми компенсирани с почивен ден. Заповед за работа на тези дни в продължение на една година не съм видяла. Заплатена ми е работа на празник в двоен размер на дневната ставка. Нека дам за пример месец март - ако средно съм взимала 50 лева на ден за месец март, за работа на 3 март имам изплатени 100 лева. И сега възниква въпросът - тъй като съм натрупала за месец март 8 часа извънреден труд - каква компенсация ми се полага?

                  Много благодаря за помощта
                  Многоуважаема,

                  Трудно ще откриеш човек тук, който има способности да ти отговори. Иначе, ако трябва да те "засекат" - с удоволствие ще го направят...

                  Тоя, който се опитва да остроумничи долу, дори не си е направил труда, за да си отговори на въпроса, що е то Договорът за работа при сумирано работно време...

                  Голяма част от работодателите - също си умират от щастие, че могат да ловят риба в мътни води. Затова тая страна ще продължи, бавно, но сигурно - да се обезлюдява...

                  Мрачна перспектива, за съжаление!

                  Ето ти възможен отговор на въпросите:

                  Според Кодекса на труда положеният извънреден труд се заплаща с увеличение.
                  Увеличението в повечето случаи предварително е уговорено между работника и работодателя, но не може да е по-малко от:

                  - 50 на сто – за работа в работните дни;
                  - 75 на сто – за работа в почивните дни;
                  - 100 на сто – за работа в дните на официални празници;

                  Когато не е уговорено друго, посоченото увеличение се изчислява върху възнаграждението, определено с трудовия договор.

                  От описаните увеличения на заплащанията става ясно, че са на лице 2 положения:
                  -работа на официални празници и
                  - извънреден труд на официални празници.

                  Първият случай се отнася за лица, работещи по график, на които им се пада да работят на празничен ден.
                  Вторият случай е за лица, които извънредно са извикани на работа в дни обявени за официален празник.

                  Когато е налице, работа по график на официален празник – се заплаща възнаграждение в двоен размер, а когато се работи извънредно на официален празник се заплаща възнаграждение в четворен размер.

                  Това е така, защото обичайното възнаграждение за работа на официални празници е най-малко удвоеният размер на уговореното възнаграждение. Ако обаче трудът е извънреден, възнаграждението се изчислява върху удвоения размер за работа на официални празници. Т.е. (при извънреден труд) нормалното възнаграждение за работа на официален празник, което е равно най-малко на две надници, се увеличава с най-малко 100 на сто.

                  Схвана ли сега нещата!

                  Иначе, оня долу - нека си се прави на остроумен. Той няма понятие какви и как са ти организирани ангажиментите от работодателя, както и не отчита факта, че може при договореното работно време да си в къщи, според графика.

                  Сега, нека те предупредя, че работодателите НЕ СИ ИГРАЯТ да спазват, дори и писаните закони, защото знаят, че паричките, които дължат - за тях са нищо. Дори да се тръгне по съдебен ред да се търсят - още по-добре за тях.

                  Ти си знаеш, дали ще влезеш в конфликт с тъпунгера. Имаш 2 възможности:

                  1. Съдебно дело, което по трудовоправни въпроси е освободено от такси, но ще се влачи минимум година /би могло и за по-кратко, но си има тънкости/.
                  2. Жалба в Инспекцията по труда /беше до МС, срещу Президентството/.

                  И в двата случая работодателят едва ли ще те задържи при себе си.

                  Успехи, момиче!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от toothfairy Разгледай мнение
                    А как би следвало да ми се заплати за извънредния труд?
                    интеграл от 9 до 6 на разликата между времето на извънредния труд и времето прекарано в социални мрежи, форуми и други места несъвместими с длъжностната ви характеристика, цялото това умножено по някакъв субективен коефициент на ефективност, който ако е под 80% от средното за фирмита ви......най-добре е да си тръгнете и да не се измъчвате един друг с работодателя си.

                    Коментар


                    • А как би следвало да ми се заплати за извънредния труд?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от toothfairy Разгледай мнение
                        Здравейте,

                        Много ще се радвам, ако някой може да даде компетентно мнение по моя въпрос. Случаят е следният: Работя на сумирано работно време от понеделник до петък с работно време от 9 до 6. Освен това за последната една година откакто съм във фирмата, съм работилa освен през работните дни, и на официални празници, които не са ми компенсирани с почивен ден. Заповед за работа на тези дни в продължение на една година не съм видяла. Заплатена ми е работа на празник в двоен размер на дневната ставка. Нека дам за пример месец март - ако средно съм взимала 50 лева на ден за месец март, за работа на 3 март имам изплатени 100 лева. И сега възниква въпросът - тъй като съм натрупала за месец март 8 часа извънреден труд - каква компенсация ми се полага?

                        Много благодаря за помощта
                        Компенсация като почивка се полага, само при условие, че сте работили освен през работните дни от седмицата и в два последователни почивни дни - чл. 153, ал. 3 от КТ
                        Приятен ден!
                        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                        Мечо

                        Коментар


                        • Компенсация за извънреден труд

                          Здравейте,

                          Много ще се радвам, ако някой може да даде компетентно мнение по моя въпрос. Случаят е следният: Работя на сумирано работно време от понеделник до петък с работно време от 9 до 6. Освен това за последната една година откакто съм във фирмата, съм работилa освен през работните дни, и на официални празници, които не са ми компенсирани с почивен ден. Заповед за работа на тези дни в продължение на една година не съм видяла. Заплатена ми е работа на празник в двоен размер на дневната ставка. Нека дам за пример месец март - ако средно съм взимала 50 лева на ден за месец март, за работа на 3 март имам изплатени 100 лева. И сега възниква въпросът - тъй като съм натрупала за месец март 8 часа извънреден труд - каква компенсация ми се полага?

                          Много благодаря за помощта
                        Working...
                        X