IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Препоръчайте изгоден застраховател за застраховка живот

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Snipe Разгледай мнение
    @nedev75 - аз доколкото разбрах говорим за еднократна годишна вноска, а не за месечна. Поне примерът на yanchev беше с годишна.
    @marandi - пробемът при застраховките (поне за мен) е, че много често информацията е непълна или неточна. Обикновено се дава някакво число, но се пропускат важни подробности. Ако може да дадеш малко повече информация по следните въпроси, ще съм ти благодарен:
    1. От разговори със застрахователи (и с потърпевши от услугите им) съм останал с впечатление, че при предсрочно теглене на застраховката не можеш да си вземеш внесените пари. Не говорим въобще за доходност, а за загуба, която може да стигне десетки проценти. Защо се получава така и как горе-долу се смята загубата?
    За сравнение при депозити, акции, договорни фондове, пенсионни фондове, че даже при кредити е сравнително ясно какво и защо се случва. При застраховките предсрочното прекратяване е свързано с доста гъста мъгла. Защо е тази тайнственост?
    2. уanchev и Императорът подметнаха нещо за скатаване на данъци при получаване на суми по застраховка живот. Да дадеш някакво мнение по темата? Може ли, не може ли, доколко е законно, от кого зависи...
    3. Малко повече подробности за продукта със 7,2% средногодишна доходност? Застраховка ли е, фонд ли е, данъчно третиране, обвързване, прекратяване,...
    1. Накратко при животозстраховането - има приет Кодекс от 2006г. - който налага задължителни 3% техническа лихва/годишно гарантирана по всяка партида. И отделно вече допълнителна лихва към нея, ако дружеството има добри резултати.

    Някои от компаниите вкарват тази техн. лихва 3% към математическия резерв за периода ( примерно 20г. ). Математическият е резерв е много близък до откупната стойност в повечето случаи при разсрочено плащане ( годишни вноски ).

    Т.е. понеже комисионната и рискът за компания Х е най-голям през първите години, то едва след 2-рата година Партида Х вече има откупна стойност и тя е най-малка, спрямо внесеното. С течение на времето откупната стойност започва да догонва внесеното, но при възраст над 35 години и срок под 15 години няма да я стигне при разсрочено плащане. Ще се разчита на доп. доходност и тук е уловката дали техн. лихва е включена в актюерските изчисления или се дава отделно.

    2. Да, данъците съвсем законно се избягват по няколко начина.

    3. Минимална еднократна вноска там е 5к евро и повече не се занимаваш. При застр. събитие - имаш и ЗС ( застахователна сума ). Имаш право на прекратяване предсрочно след 3-тата година. Само еднократен вариант си струва за максимален ефект. При разсроченото - по-добре класическа първо да си вържеш гащите за семейството и наследниците. За инвестиционни продукти тактиката е друга. При някои продукти фонд ги управлява, при някои са вързани към основен борсов индекс - "сини чипове" обикновено.

    Това е накратко. Т.е. едните управляват смесен портфейл - държавен дълг, корпоративен дълг, акции, валути - а при другите си директно на индекс, който ако познаваш как се движи също може да намажеш и при предсрочно изтегляне на средствата ( откуп ) още след 3-тата година.

    Поздрави!
    Last edited by marandi; 08.02.2014, 18:20.

    Коментар


    • dessi_georgieva, въпросите си ги зададох към marandi, но с интерес бих прочел всяка информация по темата. Така че ако имаш нещо, ще се радвам да го споделиш.

      Коментар


      • Това , че темата се събуди е добър знак за българското мислене.
        Давайте -въпрос по въпрос, аз ще Ви отговарям тук и сега.

        Коментар


        • Може и аз да съм се объркал и да е говорил за годишна.Ако е така размера на вноската не е проблем тогава.Иначе и аз бих искал да получа отговор на поставените от теб въпроси.

          Коментар


          • @nedev75 - аз доколкото разбрах говорим за еднократна годишна вноска, а не за месечна. Поне примерът на yanchev беше с годишна.
            @marandi - пробемът при застраховките (поне за мен) е, че много често информацията е непълна или неточна. Обикновено се дава някакво число, но се пропускат важни подробности. Ако може да дадеш малко повече информация по следните въпроси, ще съм ти благодарен:
            1. От разговори със застрахователи (и с потърпевши от услугите им) съм останал с впечатление, че при предсрочно теглене на застраховката не можеш да си вземеш внесените пари. Не говорим въобще за доходност, а за загуба, която може да стигне десетки проценти. Защо се получава така и как горе-долу се смята загубата?
            За сравнение при депозити, акции, договорни фондове, пенсионни фондове, че даже при кредити е сравнително ясно какво и защо се случва. При застраховките предсрочното прекратяване е свързано с доста гъста мъгла. Защо е тази тайнственост?
            2. уanchev и Императорът подметнаха нещо за скатаване на данъци при получаване на суми по застраховка живот. Да дадеш някакво мнение по темата? Може ли, не може ли, доколко е законно, от кого зависи...
            3. Малко повече подробности за продукта със 7,2% средногодишна доходност? Застраховка ли е, фонд ли е, данъчно третиране, обвързване, прекратяване,...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
              Не е малко 7.2%, макар че за периода от 2002 до сега винаги е имало банки с фиксиран доход (лихви) 7.2%.Но в крайна сметка се съгласихме, че Янчев е прав че за всеки конкретно трябва да се изработи план тъй като това е по особен продукт и иска доста подробности и само в разговор на място могат да се пресметнат всички плюсове и минуси.
              Именно какви са таксите и комисионните, какви данъци се плащат, може ли хем застраховка при смърт родата да получи по сосна премия, а ако преживееш тези 7.2 които цитира да ги получиш и т.н.
              Вярно има явно страшно много продукти, някои от които доста сложни и няма как всичко да се предвиди.Но пак си оставам на мнението, освен ако има и друга възможност де, че 350 лв. на месец минимум са доста.Това си е вноска по ипотечен кредит в средно голям български град.
              Въпрос на приоритети.

              За едни е жилище, за други образование на децата и т.н.

              П.П. Бях ви правил 1 анализ още преди 2-3 години, където бях писал, че БГ-икономиката е тотално дисбалансирана, щом доходността от депозит бие тази на застраховка живот.

              Това го няма никъде по свете и скоро ще се наместите като тях. Т.е. посоката на валутните депозите ще бъде надолу. Скоро не виждам и как ЕЦБ ще може да си позволи да вдига ОЛП към търговските банки.

              За ОЛП на БНБ колко е да не говорим - но предвид - аматьорската псевдо-икономика, която има България - подобни временни куриози като финансови явления са нормални.

              Поздрави!

              Коментар


              • Не е малко 7.2%, макар че за периода от 2002 до сега винаги е имало банки с фиксиран доход (лихви) 7.2%.Но в крайна сметка се съгласихме, че Янчев е прав че за всеки конкретно трябва да се изработи план тъй като това е по особен продукт и иска доста подробности и само в разговор на място могат да се пресметнат всички плюсове и минуси.
                Именно какви са таксите и комисионните, какви данъци се плащат, може ли хем застраховка при смърт родата да получи по сосна премия, а ако преживееш тези 7.2 които цитира да ги получиш и т.н.
                Вярно има явно страшно много продукти, някои от които доста сложни и няма как всичко да се предвиди.Но пак си оставам на мнението, освен ако има и друга възможност де, че 350 лв. на месец минимум са доста.Това си е вноска по ипотечен кредит в средно голям български град.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
                  За жалост т.1 и т.2 не са ти верни.Повдигнах темата защото в тема за депозити го обърнахме на приказки за застраховки.След като имаше интерес се прехвърли говорилнята тук.
                  Иначе трябва да се повишат значително доходите и данъците за да стане популярен този продукт, тъй като при 1000лева доход как ще внасяш 350, колкото бил минимума който даде Янчев.И при 2000 да е 350лв. пак са доста, така че ако е с цел, при смърт роднини да получат нещо-Ок, ама за инвестиция за сега не виждам как може да стигне този продукт до повече от 3-4% от населението и те да вземат решение да внасят.
                  Ти визираш класическата застраховка Живот.

                  Има и много други продукти, или управлявани от фонд, или свързани към борсов индекс. Хубаво е за подобна материя да се обръщате към специалисти да ви консултират, а не да четете какво пишело някъде си.

                  Примерно подобен продукт от 2002г. ( откакто влиза в България ) се представя със средна годишна доходност малко над 7%. - около 7.2% за периода досега. Това малко ли е? ( при капитализирана лихва във валута )

                  Поздрави!

                  Коментар


                  • За жалост т.1 и т.2 не са ти верни.Повдигнах темата защото в тема за депозити го обърнахме на приказки за застраховки.След като имаше интерес се прехвърли говорилнята тук.
                    Иначе трябва да се повишат значително доходите и данъците за да стане популярен този продукт, тъй като при 1000лева доход как ще внасяш 350, колкото бил минимума който даде Янчев.И при 2000 да е 350лв. пак са доста, така че ако е с цел, при смърт роднини да получат нещо-Ок, ама за инвестиция за сега не виждам как може да стигне този продукт до повече от 3-4% от населението и те да вземат решение да внасят.

                    Коментар


                    • Брей,

                      щом тази темица се е раздвижила пак:

                      1. Или излизаме от кризЪтъ.
                      2. БГ-станците са повишили финансовата си култура.

                      Хъ-хъ-хъ ...

                      П.П. Към колегите по-доле - има доста продукти вече на БГ пазар и ще стават още повече в близко бъдеще - нормално е, човек да му е трудно да се оправи с подобна материя, която изисква специфични познания.

                      Може да познаваш продукт Х идеално, ама примерно има още 40 вече на пазар, които са различни и затова по-внимателно с обобщенията от типа - това става, това не става. Обикновено това "не става" се дължи - мога ли да го предложа или не мога от самите консултанти в тази материя.

                      Примерно: Аз лично съм директно съм казвал, че еди къде си излезе по-добър продукт Х, който не мога да предложа, щот' нямам партьорски отношения там и пренасочвам директно като разбера за какво точно се бори чиляк Х. Ако мога да го предложа - тогава се финализира. Рядко ми се случва да нямам договорни отношения с някого, ама .. нещата от животя.
                      ------------------------------------

                      Харесвам хора като Янчев и Импе-то, които искат да са коректни.

                      Препоръка от мен към тях - винаги казвам и лошите страни на нещата, за да няма после неприятни изненади.

                      Щом поемеш ангижимент към някого за 20 години - е нормално да го спазиш после за целия период, а не само за периода на комисионната - хъ-хъ-хъ ...

                      Успех!
                      Last edited by marandi; 08.02.2014, 05:22.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Yanchev Разгледай мнение
                        Тук всъщност не съм сигурен, че те разбирам какво точно ме питаш.
                        Ти попита за рискова застраховка - там няма доходност. Даваш едни пари и забравяш.
                        Рисковата застраховка може да е като отделен продукт и има 2-3 разновидности. Може да е като клауза (допълнителна застраховка ) към ФОП.

                        ФОП е продукта, който носи доходност и има спестовен характер. Има и клаузи за изплащане на обезщетения при различни ситуации (ТЕЛК 70%, 90%, ...), но не е рискова застраховка.
                        разбира се, въпросът ми за доходността се отнася за спестовните застраховки живот. вижте по-долу обяснявам защо задавам точно този въпрос

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от voyous Разгледай мнение
                          мерси за отговора.

                          ще можете ли да обясните по-подробно и за отчитането на постигнатата доходност? не е толкова притеснителна ниската доходност (все пак това е продукт с друга цел - защита), колкото неяснотата около нейното начисляване.
                          Тук всъщност не съм сигурен, че те разбирам какво точно ме питаш.
                          Ти попита за рискова застраховка - там няма доходност. Даваш едни пари и забравяш.
                          Рисковата застраховка може да е като отделен продукт и има 2-3 разновидности. Може да е като клауза (допълнителна застраховка ) към ФОП.

                          ФОП е продукта, който носи доходност и има спестовен характер. Има и клаузи за изплащане на обезщетения при различни ситуации (ТЕЛК 70%, 90%, ...), но не е рискова застраховка.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение
                            Какъв е минималният период за застраховката? Може ли за 1-2 години?
                            Отделно като се подаде декларацията, как се връщат парите - данъчните ги превеждат по сметка? Удържат се от бъдещи плащания по ДОД?
                            Данъчните ти превеждат по сметка задължително. Единствено може да прихванат ако имаш стари задължения.

                            Минималния срок е 5 г. Минималната вноска 375 лв.

                            Коментар


                            • мерси за отговора.

                              ще можете ли да обясните по-подробно и за отчитането на постигнатата доходност? не е толкова притеснителна ниската доходност (все пак това е продукт с друга цел - защита), колкото неяснотата около нейното начисляване.

                              Първоначално изпратено от Yanchev Разгледай мнение
                              Добро утро,
                              Аз към моя ФОП, който е подобен на описания в примера давам 33 лв. на година за рискова застраховка и това ми удвоява Гарантираната застрахователна сума - т.е. това което ще получа като обезщетение.

                              Само Злополука се смята на база 10000 лв, в момента не мога да дам точен отговор, нещо от рода на 10-15 лв. годишно е.

                              По отношение промяната на валутата: Всички параметри по застраховката могат се променят. Има символична такса от 1 валутна единица.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Yanchev Разгледай мнение
                                Добро утро,
                                Аз към моя ФОП, който е подобен на описания в примера давам 33 лв. на година за рискова застраховка и това ми удвоява Гарантираната застрахователна сума - т.е. това което ще получа като обезщетение.

                                Само Злополука се смята на база 10000 лв, в момента не мога да дам точен отговор, нещо от рода на 10-15 лв. годишно е.

                                По отношение промяната на валутата: Всички параметри по застраховката могат се променят. Има символична такса от 1 валутна единица.
                                Какъв е минималният период за застраховката? Може ли за 1-2 години?
                                Отделно като се подаде декларацията, как се връщат парите - данъчните ги превеждат по сметка? Удържат се от бъдещи плащания по ДОД?
                                Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                                Коментар

                                Working...
                                X