Първоначално изпратено от bigpetka
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скандалните Универсални Пенсионни Фондове
Collapse
X
-
Внимание, по данни от същите доклади на КФН за дейността по допълнително пенсионно осигуряване.
Има данни за прибраните такси и комисионни само от 2003 година до март 2011 година - 9-те месеца на 2002 липсват.
Но и така данните са СКАНДАЛНИ!
Значи, добавена стойност за осигурените в УПФ лица от професионално управление на фондовете за периода април 2002 г. - март 2011 година:
89.4 милиона лева
(както обясних това е разликата между брутни вноски за периода и натрупани средства към март 2011)
Прибрани такси и комисионни от УПФ в периода 2003 година до март 2011 г. чрез закон отнемащ свободния избор на гражданите:
245.6 милиона лева
Ето как частните пенсионни компании се грижат за интереса на осигурените лица. Ето това е професионалния стандарт, който те спазват. А това, че инфлацията яде натрупванията на лицата със скорост 4.4% на година, никой не го интересува. Такси и комисионни трябва да се прибират.
Сами вижте разликата между двете цифри и си правете изводите какви пенсии можем да очакваме.
Това наистина е скандално.Last edited by knowitall; 21.07.2011, 10:57.
Коментар
-
При висока инфлация, каквото има в България през последните 10 години, от както са създадени ПФ, е почти невъзможно ПФ да я бият. По една проста причина имат 70% от портфейла си в депозити и ДЦК, а те са почти винаги с отрицателна реална доходност. С едно изключение 2009-2010 година. През всички останали години ДЦК и депозитите всъщност носят реални загуби. Просто това са интересите и на държавата и на банките и не вярвам да се промени и в бъдеще.
Какво се получава при средна реална доходност от около -3% от депозити и ДЦК, то останалите 30% в акции трябва да носят 15% средно за да бъде на 0 реално инвестицията. Е да но 15% средно е почти напълно невъзможно да се направи от развити пазари на акции за 10 години. Което означава че за да са на 0 ПФ трябва да влагат в развиващи се пазари. Но там проблема е че както доходността е по-висока, така и загубите са доста по-големи. А никой ПФ не иска все пак да реализира номинални загуби.
Така стимулите им всъщност се превръщат не в това да имат реална доходност над нулата. А да имат номинална доходност над 0. Което обаче е в пряко противоречие с интересите на самите осигурени - чиито интереси би трябвало да са ПФ да им носи реална доходност след пенсиониране. И като се съчетаят тези факти с високите им такси при вход и до някъде за управление и крайния резултат е напълно възможно да се получи номинално отрицателен за вложителите в ПФ. Т.е. преведени пари, към натрупани пари да са на -
За съжаление всички тези проблеми са заложени в самата идея за ПФ. Те няма как да правят реална положителна доходност, без да рискуват да направят и значителна номинална загуба, като инвестират тежко в пазара на акции. А това никой регулатор с акъла си няма да допусне, просто защото заплашва оцеляването на пенсионерите.
Колкото и да е крайно единствения изход от това е да се даде избор на самите осигуряващи се как да спестяват за пенсия. Т.е. не само риска за парите им да се прехвърля на тях - както е в момента, но и отговорността за решенията.
Коментар
-
Предвид скорошната публикация в Дневник и последвалата дискусия под статията:
Най-любезно моля модераторите на форума да не трият линка:
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/07...dove_pada/?p=0
В сайта КФН се публикуват доклади за резултатите от дейността по допълнително пенсионно осигуряване на тримесечна база. В тези доклади се публикуват данни за брутните постъпления и за нетната стойност на активите за всеки месец.
http://www.fsc.bg/Statistika-i-analizi-bg-216
След доста труд, една предварителна сметка за цялата система УПФ (без да се фокусираме върху отделни компании) показва следното:
Брутни постъпления от вноски за периода от създаването на УПФ Април 2002 до Март 2011:
3 025 413 хиляди лева
Натрупани средства в УПФ към Март 2011 година:
3 109 790 хиляди лева
Плащанията към лица и наследници по данни на КФН за периода на съществуване са 5 050 хиляди лева.
Какво излиза - добавена стойност от управление след като се приспаднат колосалните такси и комисионни прибирани от пенсионните компании - 89 427 хиляди лева
Допълнително ще сметна таксите и комисионните на пенсионните компании прибрани от вноските и партидите на осигурените лица, но те вероятно превишават значително "добавената стойност"
Това е скандал, може би най-големия обществен скандал в новото време на България. Ако пресметнем, че средно нетните активи (по месечни данни) на УПФ са били около 949 милиона лева за разглеждания период, то истинския доход за осигурените лица е 9.42% за целия период на съществуване на УПФ или около 1% на годишна база.
Инфлацията за периода Април 2002 - Март 2011 според калкулатора на НСИ:
http://www.nsi.bg/files/Cpi_Calc/NSI...tility_xsl.xml
е шокиращи 60.6%!!!!
или 5.405% на годишна база
Данните са публични и могат да се проверят. Тези данни са скандални и поставят огромни въпросителни относно управлението и състоятелността на частната пенсионна система в България.
Трябва да бъде предизвикан публичен дебат за реформа в тази система, за да стане тя надеждна и гарант за бъдещето на милиони български граждани. Ако УПФ върви по тази траектория, то провалът може да е огромен и да засенчи този провал, на който сега ставаме свидетели при ППФ.
Възможни първи стъпки са намаление на такса от всяка вноска от 5% на 2% и намаление на годишната такса върху активите от 1% на 0.6%. Премахване на всякакви такси и комисионни, срокове и други ограничения върху СВОБОДНИЯ ИЗБОР на гражданите при ИНФОРМИРАН ИЗБОР на пенсионна компания.
Тези резултат провокират и много питания към КФН, данните за "доходност" публикувани там, защо истината е толкова различна и какво КФН разбира под "грижата на добър търговец". Смятам, че тези данни налагат влезли в сила актове по член 126 от КСО, а именно липсата на грижа на добрия търговец, да бъдат публично достояние и широко прокламирани, за да могат гражданите да правят ИНФОРМИРАН ИЗБОР относно надеждността на пенсионната компания и да упражняват свободно правата си на ВОЛЕИЗЯВЛЕНИЕ.
Съвсем естествено тези данни ще бъдат допълвани и за ППФ и ДПФ, както и ще бъдат допълнени със сметки относно размера на колосалните такси и комисионни прибрани от пенсионните компании.
Коментар
-
Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнениеКато си 10 години тук джролю, кажи кой стои за "Виенна иншуърънс груп"? Давам ти всякакви жокери-обади се на сульо, 50/50, както и помощ от публиката.
Коментар
-
Първоначално изпратено от olimpiec Разгледай мнение10-Години чета глупости и от скоро не издържах.Почнах да правя опити за някакъв диалог,ама не нестава.Толкова .....айде ще си спестя епитетите за "любимите" ми "съфорумци" има тук,че с лопата да ги ринеш пак няма къде да ги изринеш.
Коментар
-
продължение от предния пост
Пенсионният фонд на енергийния бос Христо Ковачки - "Топлина", е 6-и по доходност през 2009 г. - плюс 7.76%. Тогава фондът оперира с едва 15 млн. лв. За разлика от всички останали компании той инвестира близо 69% от активите в един от най-консервативните инструменти - български ДЦК. За сравнение - "Доверие" инвестира 0% от активите си в този инструмент, а "Алианц" - 2%. Другата основна част от средствата на "Топлина" - 22%, са в банкови депозити. Минимални суми са влагани в акции на компании на родната борса ("Монбат", "Софарма", "Енемона", "Благоевград БТ", "Неохим" и др.), в колективни инвестиционни схеми и в корпоративни облигации ("Метизи" АД, "Обединена млечна компания").
Най-младата компания на осигурителния пазар - "Пенсионно-осигурителен институт" (ПОИ), е с лиценз от 2008 г. и затова през 2009 г. нейният универсален фонд е работил с нищожните за този бизнес 2.4 млн. лв. Няма почти никакво разнообразие в инвестициите му - 1.1 млн. лв. от средствата са вложени в родни ДЦК, 0.6 млн. лв. - в банкови депозити, а 0.5 млн. лв. са били на каса или по разплащателни сметки.
---------------------------------------
*Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
----------------------------------
Коментар
-
Къде пенсионните фондове инвестират парите ни?
Най-масовите пенсионни фондове - универсалните, са управлявали почти 3 млрд. лв. към края на 2010 г., сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Това са спестяванията за старини на три милиона българи, родени след 1959 г. и работещи в трета категория труд. Доколко тези хора ще получат прилични пенсии, зависи от много неща, сред които и от това как се управляват парите им. Защото близо половината от пенсията на днешните младежи един ден ще идва от лихвите, които са се натрупали върху техните пенсионни вноски в продължение на около 40 години. Затова, ако човек не е доволен от това как фондът управлява парите му, по-добре да го смени.
Доходността на универсалните частни фондове за периода 2002-2009 г. е средно 5.85%, става ясно от данните на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО). Важно е обаче да се отбележи, че през тези 8 години спестяванията на хората за старини реално нито са се стопили, нито са се увеличили. По една проста причина - инфлацията за периода е средно 5.9%. Неслучайно, за да не стресне хората, Комисията за финансов надзор миналата година не посмя да обяви реалната доходност на фондовете - лихвата, от която е извадена инфлацията, и отложи публикацията чак за 2015 г. И без обобщените данни на надзора обаче е ясно, че
реалната лихва върху спестяванията за пенсия на българина клони към нула
Истината е, че в първите години от работата си - от 2002 до 2004 г., пенсионните фондове отчитаха много добра доходност - 10-11% при средна инфлация около 4%. През 2005 и 2006 г. имаше известен спад докъм 7-8% при инфлация 6.5%. През 2007 г., когато в световен план се надуваха огромни финансови балони, доходността на родните фондове очаквано експлодира до 15-16%, но и инфлацията стигна рекордните 12.5%. През 2008 г. обаче на борсите настана тотален срив, който за пръв път доведе до отрицателна годишна доходност, и в резултат спестяванията на хората се стопиха с 20-25% при инфлация 7.8%. Възстановяването на доходността започна през 2009 г., когато се реализира средна лихва в размер на 8% при ценови индекс в размер на едва 0.6%. През 2010 г. положителната тенденция продължи, но с по-скромни темпове. Фондовете излязоха на плюс средно с около 5% при инфлация 4.5%.
Доходността на фондовете изцяло зависи от това
как се управляват гонещите вече 3 млрд. лв. активи
По закон има сериозни ограничения къде могат да се инвестират пенсионните спестявания - целта е парите да отиват в по-малко рискови ценни книжа и в компании и държави с доказано висок кредитен рейтинг. Секторът отдавна настоява за повече свобода в това отношение, за да се осигури по-голяма доходност, но от друга страна, точно ограниченията спасиха спестяванията на хората от по-голям крах в кризата. Защото ако парите във фондовете се стопиха с 20-25%, то вложенията в акции на компаниите от родния борсов индекс SOFIX се изпариха на 60-70%.
Огромната част от парите на универсалните фондове - средно между 40 и 60%, отиват в по-нискорискови книжа - облигации, които носят по-малки печалби в добри години, но и по-малки загуби в лоши, става ясно от сравнение на портфейлите на 9-те универсални пенсионни фонда на пазара за 2009 г. В акции и дялове, които са по-рискови и съответно - по-печеливши и губещи, фондовете влагат между 3 и 30% от парите, поверени им от хората.
Всеки четвърти лев пък се държи в банка
Най-добра доходност през 2009 г. е постигнала най-дребната компания на пазара - "Бъдеще". Тя е умножила парите на бъдещите пенсионери със завидните 14.09%. Дружеството, което е наследник на ДЗИ, се държи от десетина компании с родни и чужди собственици, повечето от които имат интереси в недвижимите имоти. Универсалният фонд на дружеството през 2009 г. управлява едва 38 млн. лв., което е скромно на фона на огромните активи на големите играчи на пазара. Близо 29% от тези пари са отишли за облигации. В български ДЦК са вложени 3.2 млн. лв. В корпоративни облигации, търгувани на родната борса, са инвестирани 3.5 млн. лв. Те са отишли основно в курортното дружество "Св. Св. Константин и Елена", в строителната компания "Балканстрой", в пловдивския телекомуникационен оператор "Ай Ти Ди Нетуърк", в "Бросс холдинг", който е доставчик на продукти и технологии за химическата и фармакологичната промишленост и др. 3.9 млн. лв. са инвестирани в облигации на чужди компании - унгарската компания за добив и търговия с нефт и газ Hungarian Oil and Gas, в компанията за управление на имоти Dubai Holding Commercial Operations, а също и в македонски ДЦК. Вложенията на родната борса на фонда са в акции на част от традиционните блу чипове - "Оловно-цинков комплекс", "Каолин", "Юрий Гагарин", "Холдинг Пътища" и т. н. През 2010 г. обаче компанията не успя да повтори рекордната си доходност и застана в средата на класацията с лихва около +4.3%
Най-голям успех през 2009 г. бележи най-големият фонд на пазара
- "Доверие", който е успял да умножи огромните си активи - 802 млн. лв., с доходност от 9.05%. Около 38% от тези пари са вложени в облигации, става ясно от отчетите на компанията. Интересното е, че тя не е вложила нито лев в български ДЦК. За сметка на това 108 млн. лв. са отишли в държавни ценни книжа на Германия, Белгия и Дания, а още около 4% от активите - в Македония и Хърватия. Компанията е давала заеми и на общини - Дупница, Попово, Саксония, Букурещ и Варшава. Към 117 млн. лв. са отишли в корпоративни облигации, например в "Алианц Лизинг", компанията за производство на плодови и зеленчукови сокове "Флорина", в строителните дружества "България Платинум груп", "Артекс инженеринг" и др. В акции на компании на родната борса "Доверие" е инвестирала 46 млн. лв., например в "Софарма", в производителя на акумулатори "Монбат", в "К. К. Албена", в компанията за бои и лакове "Оргахим" и т. н. Повече пари - 53 млн. лв., са насочени към различни колективни инвестиционни схеми. Извън страната "Доверие" е насочила 38 млн. лв. за акции в комуникационния гигант "Сименс", в банките Банко Сантандер и "Креди Агрикол", в енергийните дружества "Роял дъч шел", "Ени спа", в производителя на питиета "Перно Ришар" и др.
В Топ 3 по доходност през 2009 г. попада и фондът на "Съгласие", който е успял да постигне 8.64% за една година. Компанията е сред големите на пазара и управлява в УПФ 259 млн. лв. Тя е част от икономическата империя "Химимпорт" и неслучайно много от инвестициите на фонда са в компании, свързани с холдинга - например "Зърнени храни", Параходство "Българско речно плаване", "Холдинг Варна", "Св. Св. Константин и Елена" и др. Близо 50% от активите на фонда - 127 млн. лв., са вложени по-консервативно - в облигации. Например 33 млн. лв. са отишли в български ДЦК и още 15 млн. лв. - на Румъния, Словения, Литва, в датската Данске банк и др. 30 млн. лв. пък са инвестирани в облигации на компании, търгувани на чужди борси - "Петрол", Хърватска банка за възстановяване и развитие, ОТП Банк, "Загребски холдинг" и т. н. Компанията е влагала в акции и дялове само в България. Сумата е 56 млн. лв. "Химимпорт" до неотдавна държеше още два от пенсионните фондове - "ЦКБ Сила" и "ЛУКойл Гарант", но в началото на м. г. второто дружество се вля в "ЦКБ Сила". През 2009 г. универсалният фонд на "ЦКБ Сила" е управлявал 96 млн. лв., но е предпоследен по доходност с постигнатите 7.02%. Повече от половината от парите са вложени в облигации - основно в ДЦК и в корпоративни облигации у нас и в чужбина. За акции и дялове на родната борса са отишли 12 млн. лв.
Вторият по големина фонд на родния пазар - "Алианц", с управляваните от него 467 млн. лв.
е в дъното на класацията по доходност през 2009 г.
- едва 6.72%. 58% от парите са вложени в облигации - основно в първокласни германски ДЦК (147 млн. лв.). Корпоративните облигации също са били насочени предимно навън - 56 млн. лв. са инвестирани в компании като "Кока-кола", "Комерцбанк", "Рабобанк" и т. н. 38 млн. лв. пък са вложени в родни фирми, сред които "Аутобохемия", "Спектър нет", "TBI Кредит", "Евролийз ауто", "Енемона" и т. н. За колективни инвестиционни схеми навън "Алианц" е отделил 48 млн. лв., а за акции на родната борса - 22 млн. лв., вложени предимно в блу чиповете.
Другите два фонда, които са част от транснационални финансови групи, са ING и "ДСК Родина". Универсалният фонд на ING управлява 219 млн. лв. през 2009 г., но по доходност е на седмо място от общо девет - плюс 7.49%. По-големи суми фондът е инвестирал в ценни книжа на чужди държави и банки (52 млн. лв.) - Германия, Данске банк, "Кредитанщалт фюр Видерауфбау", в корпоративни облигации на дружества на чужди борси (38 млн. лв.) - Банк ъф Америка, "Даймлер Крайслер", "Голдмън Сакс", "Крафтфудс", "Метро", "Рабобанк", "Телеком Италия" и др. В акции на родната борса са вложени 16 млн. лв., в колективни инвестиционни схеми - 12 млн. лв.
"ДСК Родина", която е част от унгарската "ОТП груп", е пета по доходност през 2009 г. - плюс 7.93%. Фондът оперира със 195 млн. лв., от които 47 млн. лв. са в банкови депозити, 23 млн. лв. в облигации на родни компании, 21 млн. лв. - на чужди, 22 млн. лв. - в ценни книжа, издадени от Европейската инвестиционна банка, 8 млн. лв. - в акции на родната борса и т. н.
Коментар
-
ОК
Първоначално изпратено от benedict Разгледай мнениеЗнае ли някой как мога да разбера в кой УПФ се осигурявам? Не получавам никаква справка по пощата, не знам кой ми е номера... Някаква идея към кого да се обърна за информация?
Коментар
-
Първоначално изпратено от Minavast Разгледай мнение"10-Години чета глупости и от скоро не издържах" Малко на шега,но то папото е май било разчетено за 10.Сега загубите на бюджетни пари си се водят държавна субсидия и се задават глоби?
Коментар
-
Първоначално изпратено от olimpiec Разгледай мнение10-Години чета глупости и от скоро не издържах.Почнах да правя опити за някакъв диалог,ама не нестава.Толкова .....айде ще си спестя епитетите за "любимите" ми "съфорумци" има тук,че с лопата да ги ринеш пак няма къде да ги изринеш.
Коментар
Коментар