IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пенсионните Фондове

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Пенсионните Фондове

    Алекси,
    знам, че на повечето местни финансисти им е много трудно да повярват, че астрономическите печалби в Унгария са реалност, смяташ ли че може да се направи някакакъв документ с доказателства за тези факти?
    Както и факти, че България сега не се различава от Унгария от преди 5-7 години?
    Може би това ще накара някои мениджъри на пенсионни фндове да се замислят за портфейл от "смешните" ни акции?

    Коментар


    • Пенсионните Фондове

      Bobs, по принцип аз купувам само големи,перспективни компании с значителен free float и ако може с добри резултати. В България за съжеление трябва да правя доста компромиси, защото просто няма избор на акции. Ти можеби сам се досещаш, че портфейла ми се състои главно от Нефтохим, Соди, БТХ, Благоевград БТ, Софарма, Балканфарма и Биовет. Надявам се, че правителството освен ДСК ще предложи още нещо интересно на борсата, защото бум на пазара едва ли ще има преди капитализацията на свободните акции не надхвърли 500 милиона$.

      Коментар


      • Пенсионните Фондове

        Наивник, не само аз, но и много други хора направиха подобна доходност в Унгария. Всеки, който заменяше компенсатори за акциите на големи Унгарски фирми и след като изчакаше да се дигнат на борсата ги продаваше можеше да спечели 10000 или повече процента. Тук не става дума за избирането на дадена перспективна компания или използването на вълните на пазара.
        В US едва ли може да ми посочи период, когато средния инвеститор е могъл да постигне подобна доходност!
        Не съм съгласен, че разликата между България и Унгария от борсова гледна точка е много голяма. За западните портфейлни инвеститори и двете страни са просто Източна Европа. Доста хора дори и в инвестиционния бизнес не правят голяма разлика между Будапеща и Букурещ. За тях много по важна е капитализацията на дадена компания, free float-a и наличието на публична информация за нея.
        Основните причини да няма развит капиталов пазар в BG не са свързани с макроикономическата обстановка в България, а по скоро със следните причини:
        1) Многото външни кризи на развиващите се пазари (Азиатска,руска, бразилска, косовска и т.н.)и бума на борсите в US. От 1997 г. има осезаемо отдръпване на чуждите портфейлни инвеститори от цяла Източна Европа. Това може да се проследи и по индексите на водещите борси в региона.
        2) Липсата на предлагането на много голями пакети на стратегически български фирми съпроводени с Road Show в известните финансови центрове.
        3) Липсата на регулация в България за даване на съществена нефинансова информация за публичните компании.

        Опитът ми от Унгария показва, че чужденците се интересуват от по големите и стратегически фирми и в много по малка степен от малките, но перспективни фирми. От такава гледна точка губещата Солвей-Соди е много по интересна от някои малки, но много печеливши фирми.

        Коментар


        • Пенсионните Фондове

          Смисъла от портфейлните инвестиции е следния.
          Портфейлните инвестиции могат да бъдат на първичния (нови емисии ЦК) и на вторичния пазар.
          По принцип вторичния пазар е измислен, за да могат инвеститорите да "излязат" от инвестицията си преди настъпването на падежа ( при облигациите е падеж на лихвеното плащане и/или плащане на главницата, а при акциите е дивидент и/или ликвидационен дял).
          Когато говорим за вече сформиран вторичния пазар ползата от портфейлните инвестиции се изразява в :
          1. от динамиката на търговията с акции на компанията на вторичния пазар се определя възможността компанията да набира средства от първичния пазар
          2. борсовата търговия с акции на компанията дава кредитен рейтинг, които се използва при теглене на банков заем. Наскоро отказаха кредит на France telekom, защото цената на акциите й беше спаднала.
          3. борсовата търговия с акции на дружеството е идеален начин за реклама, тъй като търговската марка, анализи и коментари за дружеството се споменават постоянно в средствата за масово осведомяване, поради голямата полезност на тези данни за инвеститорите, които в развитите страни са между 30 и 50 процента от населението, в Гърция 23%.

          Смисъла на портфейлните инвестиции е, че дават пари и доверие на въпросната компания. А когато една компания има достъп до финансиране, има кредитен имидж и въобще налични пари, то тя е жива. Затова компаниите, които разчитат само на финансиране от мажоритарния си собственик или от банки, без да правят кредитно доверие, чрез публичността на акциите си пропускат много големи шансове. Никой мажоритарен собственик неможе да даде на компанията си необходимото финансиране (просто защото за самия него това е неефективно) и той търси помощ от банки, пенсионни фондове и други инвеститори. Т. е от портфейлните инвеститори. За да получи финансиране на по-ниска цена, компанията трябва да покаже истинските си резултати. Те личат най-добре от динамиката на търговията с акции на компанията.

          Как акциите на компанията да станат по-ликвидни, следователно по-скъпи?
          За инвеститорите липсата на информация е по-лоша от лошата информация. За инвеститорите най-важна е актуалнастта на данните.
          Ако дружеството започне да изнася счетоводни данни всеки месец. Съобщава своевременно данни за сделките, които формират над 1% от приходите й. И ако мениджърите започнат да отговарят на истинските въпроси на журналистите и аналитиците и са достъпни по всяко време за тези въпроси.
          Ето тогава акциите на компанията ще станат по търгувани и по-скъпи, а компанията ще получи достъп до по-голям и по-евтин финансов ресурс.

          Коментар


          • Пенсионните Фондове

            Здрасти Алекси, какво си си пазарувал напоследък на БФБ? Не се бъзикам, просто искам да разбера от човек минал многото нули на унгарския пазар?

            Коментар


            • Пенсионните Фондове

              Това не е сериозно, а ако през същата 1993 година вместо Унгарски скапани фирми бе купил за около $1000 акции в американси скапани фирми, като Microsoft, Apple, Cisco, Dell и т.н. и след това безпроблемно ги бе купувал и продавал и пак купувал и пак продавал и т.н., що не си направиш сметка за процентите??? Та тези акции тогава струваха по 0,05-0,10$. Не искам да сравнявам България с Унгария, но все ми се струва, че в Унгария нещата стоят по добре от тук.

              Коментар


              • Пенсионните Фондове

                Същото ми казваха много хора в Унгария през 1993 година, когато като беден студент започнах да купувам акции на някои скапани губещи биши социалистически фирми. След като за три години си увеличих парите с 10000% (няма грешка в нулите) всеки започна да ми иска борсови съвети, но голямата игра вече беше свършила !!!

                Коментар


                • Пенсионните Фондове

                  В US комунизма не съществува възможността едни акции да си останат вечно твои.

                  Коментар


                  • Пенсионните Фондове

                    В US комунизма средния P/E (цената на акция разделена на нетната печалба на акция ) е 20-30( като не вземаме в предвид dot.com компаниите при които може да е и над 100), в Унгария, Полша и Чехия средното P/E e 10-15, а в България има фирми с P/E под 1.
                    Данните нямат нужда от коментар.

                    Коментар


                    • Пенсионните Фондове

                      Дай ми една причина пенсионните фондове да изберат BG пред US комунизъм.

                      Коментар


                      • Пенсионните Фондове

                        С голямо недоумение чета повечето от коментарите в тази, че е много разумно пенсионните фондове да заобикалят от далече БФБ. Безспорно краткосрочните перспективи за българската борса не са много благоприятни, но в дългосрочна перспектива българските акции имат огромен потенциал. Едва ли в момента в света има по ефтини акции от българските. Друг е въпросът кога ще се реализира този потенциал. Нещото което имат обаче пенсионните фондове е време и то много време. В повечето случаи те инвестират за 20,30 и дори 40 години. Те имат време да мине още един комунизъм и пак ще излязат на плюс :-))

                        Коментар


                        • Пенсионните Фондове

                          Прости ми но по една случайност знам по какъв начин фондовете инвестират средствата си. Съгласен съм че инвестицията в ДЦК не може да се приеме като безрискова, защото чрез тях носим риска на България, който не е малък. Известни са и моменти в които дойдоха чуждестранните инвеститори в България /При последното им идване Нефта отиде на 11/, но какво от това. Защо тогава не се хвърлиха пенсионните фондове??? Защото в някои от тях има мислещи и напатили се хора.

                          Коментар


                          • Пенсионните Фондове

                            Мариане,
                            много хубав сценарий за държателите на основните български акции, но все пак това за да стане, трябва мажоритарните собственици да проумеят, че имат нужда от портфейлни инвеститори

                            Коментар


                            • Пенсионните Фондове

                              Няма такава дилема Найвник. Зад много от пенсионните фондове стоят приватизационни ходинги (б. а сещате се приватизационни фондовете). Или някои други публични компании. Това ще бъде старта на инвестиции в ценни книжа, освен това един пенсионен фонд вече е инвестирал, тъй че това вече е ставало.
                              Но наистина това е инцидент и то може би го твърдят с рекламна цел.
                              най големите търговци на БФБ ще ти кажат къде ще инвестират парите си фондовете : отначало в ДЦК, а после като нахлуят капиталите (и дигнат индекса 2 пати за 2 седмици) брокерите ще вкарат и пари на фондовете. Всичко е пределно ясно

                              Коментар


                              • Пенсионните Фондове

                                Аз просто минах по цялата тема и оставам с впечатление, че според участвалите в форума по темата, мениджърите на този пенсионен фонд са некомпетентни, и поради това ще се въздържат от търговия на БФБ. Аз мисля, че и от другите пенсионни фондове, трябва да назоват истината в очите и най-после някой да разбере, че изкуствено пазар не се прави. Не искайте от пенсионните фондове да залагат на БФБ-София - та там ще бъдат и Вашите пари.

                                Коментар

                                Working...
                                X