IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България по пътя на Венецуела

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • колко жалко, че не сме като венесуела
    идват чужденци и казват - ауу тук сме като един век назад,... ама това е уникално
    За съжаление - напредваме, скъсихме единия век на половин век ((

    Коментар


    • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

      Аз все пак говоря за бизнеси , не за self-employed. Малък бизнес е компания с до 50 човека персонал и до 10 млн оборот, Ма не мисля , че някой с 10-20к лева печалба е малък бизнес. То по тая логика копърките дето си караха раздрънкани Лади и те са малък бизнес ( не знам дали ги има още). Не знам дали има определение за микро бизнес. Едно време имаше патентен данък, сега не знам дали оше го има.
      При тези които успяха да направят индустрия и икономика която може да ни помете - няма патентни данъци, нищо няма. Той си преценява че не е изкарал 50к евро и с нищо не се занимава, нито пък някой се занимава с него. Колко малки бизнеси да са, те с времето имат натрупани по няколко милиона и там може да вземе машини сравнително евтино и правят батерии. Затова 1000 вида батерии, а японците им поръчват панасониците на такива, те ги правят и продават на...И това микробизнес и на държавата и няма нищо понеже е пропуснала да им сложи спирачки. Когато Тръмп въведе мита, те смъкнаха данъците за фирми коит са големи..по големи и данъчните служители които бяха назначили не искаха данъците да се смъкват и ядоха бой. Защо не следите как постъпват там, ние ще пострадаме още ако не приемем реалността и не се прави същото и на Запад. Техния модел е добрия, нашия е лошия. С мита само може да се влоши още ситуацията, ще изостанем. Те сега знаят че и военната индустрия на Запад е зависима от техни технологии и това нещо се използва, работи се по него. Запада ще загуби своите способности във всяко едно отношение, гетата ще стават все по големи.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        segato, не знам защо си мислиш че 120 евро за счетоводство тези малки бизнеси не ги събаря, събаря ги и още как. Те повечето се оптват да направят нещо, експериментират, никакви пари нямат, докато си стъпят на краката нищо не изкарват, ти не си виждал хора които закусват, обядват и вечерят печен слънчоглед защото опитват да започнат такава работа. Повечето експерименти се оказват неуспешни, но опитват друго после..обаче като успеят отварят работни места, а в големите бизнеси работните места са много скъпи, цената им е един милион че и повече за да има някой работа да изкарва 3-4 хиляди доход за него на година. Разбираш ли че като успеят те удрят джакпотаи после тези хора харчат тези доходи и големите бизнеси имат клиенти. Затова в Китай има кой да купува нови коли, а в Естония и България няма, а и в САЩ този процес стартира. Целия Запад постепенно ще стане населен с хора които не могат да купуват, това е процеса който се случва. Те трябва да вкарват пари от най ниските стъпала на икономиката. Та за какви мита говориш ? Тях ги плащат потребителите, няма да ги плати този които произвежда суровините които ти трябват за да произвеждаш хирургични ръкавици. А този бизнес е пострадал, несполучил защото се случва това нещо с транспорта който поскъпва рязко. Може сухопътен да се изпозва тук до Китай и няма да струва толкова много пари.
        Аз все пак говоря за бизнеси , не за self-employed. Малък бизнес е компания с до 50 човека персонал и до 10 млн оборот, Ма не мисля , че някой с 10-20к лева печалба е малък бизнес. То по тая логика копърките дето си караха раздрънкани Лади и те са малък бизнес ( не знам дали ги има още). Не знам дали има определение за микро бизнес. Едно време имаше патентен данък, сега не знам дали оше го има.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

          Видял и почнал да се оплаква. АЗ ИМАМ ФИРМА ОТ 97 година. 97 в най-мутренските години, счетоводството ми правеше главен счетоводител (после стана) на пенсионен фонд - наборче, заедно сме учили. 3 дена приключвахме ДДС - петък, събота и неделя. Като се падне след 15-ти закъснявах, за да не плащам глоби се прежалвах с една инспекторка (15+ години по голяма) ...
          тръгнал да се оплаква - НЯМА онлайн, няма електронни подписи, разнасяш ДИСКЕТИ по 3 копия че убитите ФД-та на администрацията не четат, после минаха на СД-та, записваш ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на 1-ва скорост че пак не се чете и за 1-2мб файл цели 2 диска хабиш.
          И ти трябва да видиш как те клати администрацията ....
          Е и ? Аз имах още 92-ра. Тогава нямаше даже ДДС а ДО. ДДС-то дойде след 2-3 години в опит да се прекъсне прането на ДО. Това помага ли нещо на мен или на теб ? Или доказва ли нещо ? Тогава нормативната уредба беше шит и сега е шит. Тогава бяхме мизерници, и сега сме. За 30 години нищо ново под слънцето.
          Last edited by X_Y; 09.05.2023, 20:11.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

            Леко с тия сметки как ше минеш тоя и оня. Гърция има 40к на човек, България 32к , това преизчислено през някаква имагинерна покупателна способност . Само че в Гърция инфлацията е 5%, в България 25%. Не знам откъде е този оптимизъм.

            Както и да е. Пак забиваш към БВП и не ми харесва , че имашп проблеми с разбирането на прости тези. Тръгнахме от данъците и профсъюзите ако си спомняш.
            А стига си лъгал. Инфлацията за март в Гърция е 8 процента при 14 за България. Тепърва ще пада инфлацията в България. А БВП на България нараства много повече от този на Гърция, населението намалява с по-големи стойности,така че до 2-3 години ще сме пред Гърция.

            Коментар


            • segato, не знам защо си мислиш че 120 евро за счетоводство тези малки бизнеси не ги събаря, събаря ги и още как. Те повечето се оптват да направят нещо, експериментират, никакви пари нямат, докато си стъпят на краката нищо не изкарват, ти не си виждал хора които закусват, обядват и вечерят печен слънчоглед защото опитват да започнат такава работа. Повечето експерименти се оказват неуспешни, но опитват друго после..обаче като успеят отварят работни места, а в големите бизнеси работните места са много скъпи, цената им е един милион че и повече за да има някой работа да изкарва 3-4 хиляди доход за него на година. Разбираш ли че като успеят те удрят джакпотаи после тези хора харчат тези доходи и големите бизнеси имат клиенти. Затова в Китай има кой да купува нови коли, а в Естония и България няма, а и в САЩ този процес стартира. Целия Запад постепенно ще стане населен с хора които не могат да купуват, това е процеса който се случва. Те трябва да вкарват пари от най ниските стъпала на икономиката. Та за какви мита говориш ? Тях ги плащат потребителите, няма да ги плати този които произвежда суровините които ти трябват за да произвеждаш хирургични ръкавици. А този бизнес е пострадал, несполучил защото се случва това нещо с транспорта който поскъпва рязко. Може сухопътен да се изпозва тук до Китай и няма да струва толкова много пари.
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                Нямаш идея какво говориш и решаваш проблеми , които не съществуват. Счетоводството не е скъпо. За малки фирми има опци да наемат счетоводна фирма, която води много фирми и фи чарджи само част от заплатат на счеводителя. Има и много счетоводен софтуер. В САЩ доста малки фирми ползват QuickBooks подобни софтуери и плащат на счетоводител един път годишно. В Естония пък има локални фирми които поемат пълно обслужване, включително отваряне на банкова сметка, счеетоводно обслужване и т.н и пакета , който гледах преди 2-3 години беше 120-евро на месец, Това ли ше ет обърне ? Проблема на България е че се изискват една камара декларации и справки , които никой не гледа, но губят време и някой трябва да се занимава с тях независимо от размера на фирмата. Наредби , закони , всичко трябва да задраска и да се изкопира системата от някоя нормална държава, па после ако искат да вдигат и данъците.
                Видял и почнал да се оплаква. АЗ ИМАМ ФИРМА ОТ 97 година. 97 в най-мутренските години, счетоводството ми правеше главен счетоводител (после стана) на пенсионен фонд - наборче, заедно сме учили. 3 дена приключвахме ДДС - петък, събота и неделя. Като се падне след 15-ти закъснявах, за да не плащам глоби се прежалвах с една инспекторка (15+ години по голяма) ...
                тръгнал да се оплаква - НЯМА онлайн, няма електронни подписи, разнасяш ДИСКЕТИ по 3 копия че убитите ФД-та на администрацията не четат, после минаха на СД-та, записваш ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на 1-ва скорост че пак не се чете и за 1-2мб файл цели 2 диска хабиш.
                И ти трябва да видиш как те клати администрацията ....
                Last edited by X_Y; 09.05.2023, 20:11.
                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                  Единствено Сейшелските острови от Африка имат по-висок БВП на човек от населението от България. Но скоро и тях ще минем.
                  Леко с тия сметки как ше минеш тоя и оня. Гърция има 40к на човек, България 32к , това преизчислено през някаква имагинерна покупателна способност . Само че в Гърция инфлацията е 5%, в България 25%. Не знам откъде е този оптимизъм.

                  Както и да е. Пак забиваш към БВП и не ми харесва , че имашп проблеми с разбирането на прости тези. Тръгнахме от данъците и профсъюзите ако си спомняш.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                    А прочете ли какво е довело до този ръст - МАХАНЕТО НА КОНТРОЛА ОТ ДЪРЖАВАТА. Митото кво е? Какво ли ще постигнем - венецуелски сценарий, ама иначе се оплакваш от него !?!?!?
                    Митото може да е контрол, но може и да е протекция. Същото е мин цена за внос. Под контрол имат предвид контролирането на продажните цени включително на местни стоки. Наказателни данъци н апечеливши фирми за да се субсидират социални политики и подобни.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение


                      „Икономиката на Венецуела нарасна със 17.04% ..... Това е най-високият ръст в Латинска Америка“, казва гуверньорът на централната банка на Венецуела Каликсто Ортега
                      https://www.actualno.com/business-wo...s_1801619.html
                      А прочете ли какво е довело до този ръст - МАХАНЕТО НА КОНТРОЛА ОТ ДЪРЖАВАТА. Митото кво е? Какво ли ще постигнем - венецуелски сценарий, ама иначе се оплакваш от него !?!?!?
                      Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                        ПОЛОВИН АФРИКА има по голям БВП/човек от БГ. Преди не можеха и на малкия пръст да ни стъпят. След още 30години ВСИЧКИ държави от африка ще са по богати от нас, ДО ЕДНА
                        Единствено Сейшелските острови от Африка имат по-висок БВП на човек от населението от България. Но скоро и тях ще минем.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                          Ето ти го НЕОБЛАГАЕМ МИНИМУМ за фирмите. От малките ни една няма да плаща данъци. Работи нещо изкарва 10к лева годишно с 30-50к оборот и данъци ще плаща, ще плаща за счетоводители (че сега искат ВСЕКИ МЕСЕЦ), ще му правят проверки, ще го глобяват, ревизии. КИПИ БЕЗСМИСЛЕН труд който убива всичко. Ама това е умишлено заради ГОЛЕМИТЕ и това е политика на капитала, ес чиновника са просто слуги на тоз капитал
                          Нямаш идея какво говориш и решаваш проблеми , които не съществуват. Счетоводството не е скъпо. За малки фирми има опци да наемат счетоводна фирма, която води много фирми и фи чарджи само част от заплатат на счеводителя. Има и много счетоводен софтуер. В САЩ доста малки фирми ползват QuickBooks подобни софтуери и плащат на счетоводител един път годишно. В Естония пък има локални фирми които поемат пълно обслужване, включително отваряне на банкова сметка, счеетоводно обслужване и т.н и пакета , който гледах преди 2-3 години беше 120-евро на месец, Това ли ше ет обърне ? Проблема на България е че се изискват една камара декларации и справки , които никой не гледа, но губят време и някой трябва да се занимава с тях независимо от размера на фирмата. Наредби , закони , всичко трябва да задраска и да се изкопира системата от някоя нормална държава, па после ако искат да вдигат и данъците.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                            България има по-висок БВП на човек от населението от всички държави в Източна Европа извън ЕС .А до няколко години ще минем и държави като Гърция,Словакия, Унгария, Португалия.
                            ПОЛОВИН АФРИКА има по голям БВП/човек от БГ. Преди не можеха и на малкия пръст да ни стъпят. След още 30години ВСИЧКИ държави от африка ще са по богати от нас, ДО ЕДНА
                            Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                              Почнахме от много ниско ниво 1997г.А и по време на комунизма си бяхме по-бедни от тях. Но сега набрахме скорост и още 2024г ще минем Гърция по БВП на човек от населението. Както ги минахме по покупателната способност на средната заплата. Това ако някой ми го беше казал преди 25 години щях да се изсмея.Като бях студент през 90-е години имаше и гръцки студенти, които демонстрираха висок стандарт на живот.За разлика от бедните българи.Сега ситуацията е коренно различна.

                              „Икономиката на Венецуела нарасна със 17.04% ..... Това е най-високият ръст в Латинска Америка“, казва гуверньорът на централната банка на Венецуела Каликсто Ортега
                              https://www.actualno.com/business-wo...s_1801619.html

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                                segato, с мита вече не става, митата ги плащат потребителите в страната която ги е наложила. Става само чрез данъците, ако продуцията е на локален производител за него се знае всичко, може да се знае нали поддържа счетоводство и това позволява да се определи продукцията като локална и от там например на потребителите и да им се възтановяват данъците които са платили...ддс и други такси. Това може да се направи да работи ефективно, с мита вече не става защото неизбежно вноса от Азия ще върви, тези стоки не могат да се заместят. Второто направление е да се изравнят с Азия данъците на производителите. Тези джундории дето ги произвеждат там се правят в малки фирми, те не плащат данъци защото трябва са надхвърлят доход на заето физическо лице в бизнеса 50к евро на година, а те не го надхвърлят. Примерно заети са 5 човека, по 50к - 250к на година, щом са с доход който е под тази сума те данъци не плащат никакви. Това нещо трябва да се направи и за ЕС и за САЩ, трябва да стане като в Китай при льошите комунета.
                                Ето ти го НЕОБЛАГАЕМ МИНИМУМ за фирмите. От малките ни една няма да плаща данъци. Работи нещо изкарва 10к лева годишно с 30-50к оборот и данъци ще плаща, ще плаща за счетоводители (че сега искат ВСЕКИ МЕСЕЦ), ще му правят проверки, ще го глобяват, ревизии. КИПИ БЕЗСМИСЛЕН труд който убива всичко. Ама това е умишлено заради ГОЛЕМИТЕ и това е политика на капитала, ес чиновника са просто слуги на тоз капитал
                                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                                Коментар

                                Working...
                                X