IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Минимална пенсия - 490 лева, минимална заплата - 504 лева, добре ли е?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Внос на кадри от Индия и Непал: Заради липса на работна ръка индустрията иска облекчения за работници извън ЕС

    Индустриалните предприятия в България все повече се интересуват и от наемане на служители от страни извън ЕС заради липсата на работна ръка у нас. Оказва се, че това не е толкова лесно.

    От 5 години Кирил Василев прави опити да привлече работници от страни извън Европейския съюз. Ако преди издаването на разрешително за работа е отнемало 3 месеца, сега това се случва за девет, допълва още работодателят.

    https://btvnovinite.bg/bulgaria/vnos...izvan-es.html#


    Наистина браво на държавните служители, че бавят все повече издаването на разрешителните за работа в България на служители, които кандидатстват от държави извън ЕС. Иронията е, че много български работодатели само проформа са националисти, а за да спестят няколко лева са готови да напълнят България с милиони хора от Третия Свят.

    Между другото като толкова търсят евтина работна сила, българските работодатели да пробват пропадналата социалистическа пародия наречена Венецуела. Там от март 2022г. не е променяна минималната заплата и тя продължава да бъде 130 боливара на месец. Според курса на Централната Банка на Венецуела от 8 декември 2023г. минималната заплата във Венецуела е само 3.39 евро на месец или почти 118 пъти по-малка в сравнение с България.


    https://www.bcv.org.ve/estadisticas/...referencia-smc
    https://bnn.network/breaking-news/pr...ring-tensions/

    Коментар


    • Банкерът Петър Славов: Ако една компания се научи да живее само през лятото, в условията на тежка зима – си е заминала

      „Преди година и нещо започнах да говоря за един термин стагфлация – всички го бяхме учили по книгите, но никой не беше живял в условията на стагфлация, но ето, сега го правим.", казва Славов.

      В макроикономиката стагфлация е термин, с който се описва състояние на икономиката, характеризиращо се със застой, ръст на инфлацията и увеличаване на безработицата. Парадоксът у нас обаче, според макроикономиста, е именно по линия безработицата - тя няма кого да извади на пазара на труда.

      "Ако има разликата между сегашната и предишната финансова криза, това е пазарът на труда. В една класическа конфигурация високата безработица потиска инфлацията. Какво се случва обаче, когато безработицата е ниска, като в сегашната ситуация, бизнесът все повече и повече плаща за тази заетост и я търси? Това допълнително помпа инфлацията.", описва макроикономически конюнктурата у нас Славов.

      „За мен в следващите десетилетия ключов термин няма да бъде финансова криза, инфлация, а ще бъде пазарът на труда.

      https://www.24chasa.bg/biznes/article/16359602

      Коментар


      • Младите - капризни или мързеливи? Над 900 души на възраст до 29 години са безработни в Пазарджишко

        "Хората в последните години, повече, колкото и грозно да звучи, се интересуват от заплащането. Техните критерии са основно свързани с това. Търсят по-лека като физически труд работа и високоплатена", каза Десислава Котрабакова от Агенция за подбор на персонал.

        "Категорично трябва да се учи, категорично всеки трябва да върви напред, да се развива, но със сигурност това са професии, които не са срамни и ти помагат да си докараш един много стабилен доход", заяви HR мениджърът Вайде Бърганова.

        https://www.bgonair.bg/a/2-bulgaria/...-pazardzhishko


        След като експертите по човешки ресурси вече смятат, че било едва ли не просташко поведение когато кандидатите за работа се интересуват от това кава заплата се предлага тогава значи тепърва предстои наистина още по-голям недостиг на работна сила в България, защото все повече хора ще изберат да работят извън България.

        Също така защо се срамуват специалистите по човешки ресурси директно да кажат, че смятат за положително да бъдеш работещ беден, а вместо това това говорят за стабилен доход?

        Понеже в репортажа се посочва област Пазарджик е любопитна подробност, че в края на 2001г. младежите на възраст от 15 години до 29 години включително са били 65,325 докато в края на 2022г. са вече 28,900.


        https://infostat.nsi.bg/infostat/pag...y.jsf?x_2=1168


        Коментар


        • Първоначално изпратено от Zeifod Разгледай мнение
          Все по страшно става положението с предстоящите пенсионери и вече тези, защото масово малдото поколение не работи и след няколко години- тези хора може да останат без заслужената минимална пенсия.... В БГ няма нито един работещ действащ механизъм
          И все по-страшно ще става.След 20г пенсионерите ще разчитат изцяло на ромските данъци и осигуровки.....

          Коментар


          • Все по страшно става положението с предстоящите пенсионери и вече тези, защото масово малдото поколение не работи и след няколко години- тези хора може да останат без заслужената минимална пенсия.... В БГ няма нито един работещ действащ механизъм

            Коментар


            • Формулата за минималната работна заплата не работи за всички населени места
              Ивелин Желязков, Асоциация на индустриалния капитал в България, в "Бизнес старт" 23.11.2023 г.

              Формулата за минималната работна заплата не работи, тъй като тя казва, че минималната работна заплата трябва да бъде половината от средната брутна за страната на база последните две тримесечия на изминалата година и първите две на сегашната, обясни гостът. Това създава проблеми, тъй като в различни градове в страната възнагражденията варират и не е реалистично минималната работна заплата да е равна за всички, като средната варира значително между градовете и ще се получи така, че в някои населени места новата минимална ще е по-голяма от средният осигурителен доход на хората, обясни гостът.

              https://www.bloombergtv.bg/a/16-bizn...naseleni-mesta

              Вече е факт, след обнародването в Държавен вестник, че от 1 януари 2024г. минималната заплата ще е 933 лв. или с 19.6% повече в сравнение с настоящата от 780 лв.

              Данните на НСИ показват, че в 22 от общо 28 области в България за 8 месеца, а именно септември 2023г. спрямо януари 2023г., средната заплата се е увеличила с 12.5% или повече. Тогава фирмите трябва да се постараят да запазят същото темпо и през януари 2024г. спрямо януари 2023г. средната заплата ще се е увеличила в тези 22 области чрез кумулативен ефект с 19.5% или повече.

              В четири от останалите 6 области увеличението на средната заплата през септември 2023г. спрямо януари 2023г. варира между 10.2% и 11.6%, тоест сравнително близко до споменатите по-горе 12.5%.

              Останалите две области са Търговище с 5.9% ръст за тези 8 месеца и София-град с ръст от 7.9% за същия 8 месечен период.Както се вижда от всички 28 области единствено Търговище ще трябва положи повече усилия за да запази поне същото съотношение през януари 2024г. между минималната заплата и средната заплата в областта както е било през януари 2023.

              Това убедително доказва, че формулата минималната заплата за цяла България да бъде равна на 50% от средната заплата в цяла България е перфектна. Работодателските организации в България трябва само да осъзнаят, че трябва да свикнат с тази формула, защото с поведението си някои от тях наистина още не са разбрали дори, че на 1 януари 2024г. България ще отбележи 17 години откакто е част от ЕС.


              https://infostat.nsi.bg/infostat/pag...y.jsf?x_2=1058
              Last edited by Creativity; 26.11.2023, 23:09.

              Коментар


              • Заради ниските доходи: Всяко четвърто българче расте без родителите си

                Всяко четвърто дете в България расте само, защото родителите му работят в чужбина, съобщи евродепутатът от групата на социалистите в Европейския парламент Петър Витанов в сряда.

                Витанов се позова на данни от БАН, според които проблемът е още по-тежък в Източните Родопи, в Централна и в Северозападна България, където до 60% от непълнолетните са оставени на грижите на баби, дядовци, роднини или дори съседи, докато родителите им работят в чужбина.

                Той посочи, че "родителите трябва да оценят правилно дали трудовата миграция е без алтернатива и дали могат да жертват здравето и добрия емоционален статус на своите деца заради по-добри доходи".

                https://www.dnevnik.bg/evropa/2023/1...lgarche_raste/


                Петър Витанов, който е депутат от БСП в Европейския парламент, съвсем очаквано също се включи в пропагандата на съпартийците му притежаващи фирми в България, които искат да убедят българските граждани, че е напълно нормално да се работи в България за жълти стотинки и да се живее в мизерия.

                Коментар


                • "На чуждите инвеститори, които идват в страната, казвам, че ако са дошли заради евтината работна ръка, по-добре да си ходят вкъщи. Няма как да направим богата държавата с евтин труд. Хората, които емигрират, не се променят драматично, но в чужбина защитават по-добри заплати и това означава, че бизнесът там организира по-добре дейността си. Това се дължи и на капитала в най-широкия смисъл - машини, инфраструктура и т.н. Затова искаме трудът да става по-скъп, а ние да подпомагаме капиталовите инвестиции. Ако успеем да направим така, че частните капиталови инвестиции да стигнат 20 млрд. лева, можем да имаме ръст на икономиката от 6-7%", каза още финансовият министър.

                  https://www.mediapool.bg/asen-vasile...ews353087.html


                  Браво на финансовия министър за това изказване в стил "Казвам ти дъще, сещай се снахо!", което разбира се беше насочено към собствениците на българските фирми. Така, че да не се надяват българските бизнесмени, че ще могат да внесат стотици хиляди души от Третия Свят, които да работят за жълти стотинки в България.

                  Коментар


                  • България все по-привлекателна за чужденците

                    Георги К. Първанов, дългогодишен HR експерт, сподели пред Bulgaria Wants You, че България става все по-привлекателна не само за българи, които се връщат тук от чужбина, но и за чужденци, които избират да изградят своите живот и кариера в страната. По думите му чужденците могат да бъдат разделени в три групи:

                    „Първата група са висококвалифицирани граждани на Европейския съюз. В момента потокът е от Южна Европа – португалци, испанци, гърци, италианци. Те откриват, че България предлага интересни възможности. Нетното заплащане тук не стои по-зле като стандарт, разходи и качество от техните страни.

                    Втората група са хора от пенсионна възраст, които са пенсионирани и са граждани на Европейския съюз или на страни, които са били доскоро част от него (като Великобритания), които виждат България като една добра дестинация, където да прекарат старините си. Те обикновено избират малки населени места за установяване.

                    Третата група са работници от трети страни извън Европейския съюз, които избират България с желанието дългосточно да покажат своите знания и умения тук. Те запълват една огромна ниша на пазара на труда в най-ниския сегмент – оператори, общи и складови работници, мотокаристи, заварчици.“

                    Георги К. Първанов сподели, че броят на разрешите за пребиваване на хора от трети страни в България расте главоломно. При 6 000 издадени разрешителни за 2022 г., през настоящата година издадените до момента са 11 000.

                    „Основно тези хора идват от страни като Киргистан, Узбекистан, Непал, Индия, Бангладеш, но географията става все по-пъстра. Има първи случай на хора от Северна Африка, които се ориентират насам. Вероятно ще дойдат и от други страни.“

                    https://bulgariawantsyou.com/news/bl...a-chuzhdencite


                    Явно българските собственици на фирми са доволни, че все повече хора от Третия Свят идват да живеят в мизерия в България.

                    Коментар


                    • Шалапатова: Близо 145 000 млади нито учат, нито работят. Неактивните на пазара на труда са 1 050 000 през второто тримесечие на 2023г.

                      https://bnr.bg/post/101894506/shalap...da-sa-1-050-00


                      Нетната заплата за издръжка вече е 1427 лв. (1839 лв. бруто), не я достигат 68% от работещите българи през септември 2023г.

                      https://knsb-bg.org/index.php/2023/1...thite-balgari/


                      Любослав Костов, КНСБ: Под 1800-1900 лева бруто човек не трябва да се навива да работи някъде

                      Икономистът посочи, че бизнесът казва, че има недостиг на над 200 000 работни места, което означава, че трудът трябва да постъпне.
                      Ерата на евтината работна ръка приключи. Под 1800-1900 лева бруто човек не трябва да се навива да работи някъде.

                      https://trud.bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D...A%D1%8A%D0%B4/


                      Прав е икономистът Любослав Костов от КНСБ, че ерата на евтината работна ръка свърши. Единственият начин да продължи все пак е да бъдат заселени в България стотици хиляди души в България от държави в Третия Свят като мюсюлманските държави Бангладеш, Пакистан и Судан. Ще бъде любопитно как ще може България да спре достъпа на хиляди джихадисти от тези три държави да се заселят на нейната територия.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
                        Пълни глупости на квадрат!
                        Как така нямало кой да работи?! Има най-малко 150 000 натикани на хранилка в държавната администрация.
                        Тези нито произвеждат някакъв реален продукт, нито плащат осигуровки в бюджета.
                        "Работата" им се свежда да стоят на едно бюро от 9 до 5 и да преместят лист хартия от папка А в папка Б.

                        Тази бг територия вече е обезлюдена, българия на практика е с население колкото голям град по света.

                        1 кмет и 250-300 души администрация са предостатъчни за това население. Останалите държавни служители могат да бъдат пратени в частния сектор, където хем ще работят реално и ще произвеждат реален полезен продукт, хем ще започнат да внасят осигуровки в бюджета.

                        Според НСИ в края на юни 2023г. в държавната администрация (без МВР и без Министерството на отбраната) има 98,882 заети.
                        Дори и още толкова да са заети общо в МВР и Министерството на отбраната тогава в държавната адмистрация са заети почти 200 хил. души.

                        Васил Велев, който е председател на Управителния съвет на АИКБ, обаче още през февруари 2023г. посочи, че само заради демографския фактор България губи 50 хил. души всяка година. Така, че дори и цялата държавна администрация да бъде уволнена до няколко месеца тя ще реши проблема с липсващата работна ръка само за 4 години. Ами след това?

                        Явно много български фирми ще предпочетат да помогнат на стотици хиляди души от Бангладеш и Судан например да получат българско гражданство и да работят в България за да продължи нивото на заплатите в България да бъде като в Третия Свят.


                        https://nsi.bg/bg/content/3942/%D0%B...B0%D1%81%D1%82
                        https://trud.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D...A%D0%BA%D0%B0/

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Creativity Разгледай мнение
                          Няма кой да работи: 70% от бизнеса не може да намери кадри

                          У нас над 70% от малките фирми трудно намират и задържат персонал с умения.
                          Стряскащита данни са от проучване на "Евробарометър". Повече от половината фирми у нас имат проблем, както с наемането на квалифицирани кадри, така и със задържането им на работните позиции.

                          За над 43% от фирмите в България е трудно да осигурят обучение на нови кадри, сочат данните от проучване на Евробарометър. Основният проблем е свързан с липсата на достатъчно средства.

                          Само 8% от малките и средни фирми в страната нямат проблем с квалифицираните кадри, които да останат на работното място.
                          Пълни глупости на квадрат!
                          Как така нямало кой да работи?! Има най-малко 150 000 натикани на хранилка в държавната администрация.
                          Тези нито произвеждат някакъв реален продукт, нито плащат осигуровки в бюджета.
                          "Работата" им се свежда да стоят на едно бюро от 9 до 5 и да преместят лист хартия от папка А в папка Б.

                          Тази бг територия вече е обезлюдена, българия на практика е с население колкото голям град по света.

                          1 кмет и 250-300 души администрация са предостатъчни за това население. Останалите държавни служители могат да бъдат пратени в частния сектор, където хем ще работят реално и ще произвеждат реален полезен продукт, хем ще започнат да внасят осигуровки в бюджета.
                          ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                          Коментар


                          • Няма кой да работи: 70% от бизнеса не може да намери кадри

                            У нас над 70% от малките фирми трудно намират и задържат персонал с умения.
                            Стряскащита данни са от проучване на "Евробарометър". Повече от половината фирми у нас имат проблем, както с наемането на квалифицирани кадри, така и със задържането им на работните позиции.

                            За над 43% от фирмите в България е трудно да осигурят обучение на нови кадри, сочат данните от проучване на Евробарометър. Основният проблем е свързан с липсата на достатъчно средства.

                            Само 8% от малките и средни фирми в страната нямат проблем с квалифицираните кадри, които да останат на работното място.

                            https://nova.bg/news/view/2023/10/14...4%D1%80%D0%B8/


                            Фирмите, които са дефинирани в България като малки имат годишен оборот и/или активи между 3.9 млн. лв. и 19.5 млн. лв.
                            Докато фирмите, които според законодателството в България са средни имат годишен оборот между 19.5 млн. лв. и 97.5 млн. лв. и/или активи между 19.5 млн. лв. и 84 млн. лв.

                            Също така данните на БНБ показват, че в края на юни 2023г. депозитите на фирмите извън финансовия сектор които са включително до 500 хил. лв имат обща сума от 12.6 млрд. лв.

                            Така, че явно голяма част от малките и средни фирми в България явно са решили до няколко години да спрат да съществуват и затова могат да се сърдят само на себе си.


                            https://www.bnb.bg/Statistics/StMone...ries/index.htm
                            https://lex.bg/laws/ldoc/2134682112

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                              Проблема,е ,че ние сме много далеч от цивилизована държава....
                              И че с тоя калапав матрял,хем работниците ни са 3-то качество,хем и работят 10 пъти по- неефективно от колкото трябва.
                              Да приемем, че е вярна популярната мантра, че само поколението, което е било поне в тинейджърска възраст към края на 1989г. има трудова етика и професионално отношение на работното място.

                              Тогава НОИ посочва, че през октомври 2023г. пенсионерите на възраст от 50 г. до 69 г. включително са 807,485 души и въпреки това през март 2023г. работещите пенсионери са само 335,932 души.

                              Така, че българските собственици на фирми трябва да свикват, че се конкурират глобално за служители и затова ако не могат да намерят служители трябва да търсят проблема в себе си. В противен случай са като кривата ракета на която Космосът й пречи да лети.


                              https://noi.bg/news_working_pensioners_14032023/
                              https://reps.nssi.bg/ElServiceStatData/

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                                Проблема,е ,че ние сме много далеч от цивилизована държава....
                                И че с тоя калапав матрял,хем работниците ни са 3-то качество,хем и работят 10 пъти по- неефективно от колкото трябва.
                                работниците са ИДЕАЛНИ. Всеки отишъл на запад го ДОКАЗВА. манагерите са ни абсолютната НУЛА. Не съм виждал НИ ЕДИН БЪЛГАРИН на ниво - НИТО ЕДИН. Из чужденците има чат пат
                                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                                Коментар

                                Working...
                                X