IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Минимална пенсия - 490 лева, минимална заплата - 504 лева, добре ли е?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

    от 15 години се осигурявам на МАКС ОСИГУРИТЕЛЕН ПРАГ. ВЗЕМАМ ЧИСТО НАД НЕГО. И ПЕНСИЯТА МИ Е 1090лв с 50лв бойкови.
    Имам 21 г стаж + 19 години по 90% от телк-а. С коефициента от 1,2 46+ приравнени години.
    Ми не знам, не съм специалист що така се е случило? Казах ти как е при на жената баща ѝ - може да е нещо от телк-а, знам ли?
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

      не че нещо, но на жената баща ѝ беше на макса и му изчислиха пенсия към 1800 кинта, съответно му да дадоха 1200 кинта, после му я вдигнаха на 1440. да не си объркал мястото на 0-та? хеле пък и при теб следва да го има онова с трите най-добри години и ала-бала? Но дори и 1100 лева да е, което не го виждам как ще е, совен ако не си се осигурявал само година на 3000, а в другите да е било на 2000, примерно (по сегашните заплати), за реалната ти заплата на 3000 бруто е около 2250 лева, т.е. пак имаш заместващ нетен доход около 50%
      от 15 години се осигурявам на МАКС ОСИГУРИТЕЛЕН ПРАГ. ВЗЕМАМ ЧИСТО НАД НЕГО. И ПЕНСИЯТА МИ Е 1090лв с 50лв бойкови.
      Имам 21 г стаж + 19 години по 90% от телк-а. С коефициента от 1,2 46+ приравнени години.
      Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

      Коментар


      • Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
        Съгласен съм със всичко, казано от Грую Груев. Само искам да добавя нещо. Наскоро слушах един германец, работил цял живот в трудовото осигуряване. Той каза, че каквито и осигуровки, а и спестявания да направиш, в момента на пенсионирането ще получиш максимално 60% от стойността им. Което означава, че колкото и да си предвидлив, колкото и да си пестелив и да искаш да си осигуриш достойни старини без да тежиш на държавата и децата си, няма как това да стане по този начин. Това е особено валидно в днешно време с печатането на пари. Парите в депозит не носят доход, инфлацията унищожава всичко. Това важи и за личната партида, където има такава. И затова в темата за недвижимите имоти някои не могат да вденат, че това е един от начините за някакъв доход в бъдеще. Пенсия, наем, рента от земя, някакъв бизнес, който здравето ти позволява да движиш на тези години, дори градина на село... Който както може се спасява.
        Задължително социално осигуряване представлява данък труд, а не инвестиция. Но двете неща масово се бъркат и започват едни сметки кой какво е получил и кой колко е ощетен. Особено от хората с максимален осигурителен доход. Колко му е била реалната пенсия пък те го ощетявали с тавана. Добре де, ама същият този човек не се обажда, докато внася пари на максимален осигурителен доход и има по-малка данъчна тежест от някой с по-нисък доход.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
          Този коефициент на заместване може да се прилага за богатите държави. В нашия случай се губи икономическият му смисъл. В математиката примерно 1000 евро от 2000 евро е колкото 300 лв. от 600 лв. (и двете са 50%), но в икономиката 300 лв. от 600 лв. е по-малко в сравнение с 1000 евро от 2000 евро.
          Отлично знаеш, че важно е не 1000-та евро, а пърчасинг пауъра зад тях. И да, понякога 300 лева са повече от 1000 евро (интересно ми, не съм ровил, къде минималната пенсия е 1000 евро - ще съм благодарен за инфо) - много си зависи

          И стига с това бедни сме, та бедни сме - няма как да е беден човек с 300 лева пенсия (вече 490) и апартамент в младост за 100 000 евромарки. Оф, забравих, че жилището за българина не е актив, то е даденост, също като брането на джелезо при тъмнозелените
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

            А фактите са - ето още един мит, за който оная уфсъ Миката едно време лъжеше като луда, как било около 35% и дъра-бъра:

            Коефициентът на заместване на дохода е съотношението на средната пенсия на пенсионер към средния осигурителен доход.
            За 2020 г. брутният коефициент на заместване на дохода е 40,9% (при 38,8% за 2019 г.). Нетният коефициент на заместване на дохода, изчислен чрез съотношението на средномесечния размер на пенсията на пенсионер и средния нетен осигурителен доход (без задължителните удръжки върху заплатите) е 52,7%, при стойност на коефициента през 2019 г. – 50,0%. Допълнителното съпоставяне се прави предвид обстоятелството, че пенсиите са необлагаеми и би следвало да се съотнасят също към нетен трудов доход.

            И това е към момента, а не колко бил вземал съответния човек някога си - сегашен среден размер на пенсиите и среден облагаем доход. Та какво ми мрънкат пенсионерите, че не разбрах - 52.7% им е заместването в доход - като се има предвид, че за безработица е 60%, а за тези на макса е точно толкова, колкото на пенсионерите и го вземат макс 1 година, а не доживот. И сега това съотношение ще се вдигне още и ще отлетим към 60+% - ай сиктир и комунизъм! А за децата - кОр, те не са ни важни, само пенсионерите са важни, щото са стадо и електорат. безмозъчен (в масовия случай)!
            Този коефициент на заместване може да се прилага за богатите държави. В нашия случай се губи икономическият му смисъл. В математиката примерно 1000 евро от 2000 евро е колкото 300 лв. от 600 лв. (и двете са 50%), но в икономиката 300 лв. от 600 лв. е по-малко в сравнение с 1000 евро от 2000 евро.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Ernan Kortes Разгледай мнение

              от 1440 лева до 1800 лева ,я сметни само разликата НО в проценти ?Това си е за калашника направо .
              Че аз да съм казал нещо друго? Разбира се, че таванът на пенсиите е безумна, при това дива и популистка простотия. А струва само 11 милки да си платят на хората реалните пари, ама нъцки, друго си е да даваш на лъжците и крадците, осигурявали се на минимума
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                не че нещо, но на жената баща ѝ беше на макса и му изчислиха пенсия към 1800 кинта, съответно му да дадоха 1200 кинта, после му я вдигнаха на 1440. да не си объркал мястото на 0-та? хеле пък и при теб следва да го има онова с трите най-добри години и ала-бала? Но дори и 1100 лева да е, което не го виждам как ще е, совен ако не си се осигурявал само година на 3000, а в другите да е било на 2000, примерно (по сегашните заплати), за реалната ти заплата на 3000 бруто е около 2250 лева, т.е. пак имаш заместващ нетен доход около 50%
                от 1440 лева до 1800 лева ,я сметни само разликата НО в проценти ?Това си е за калашника направо .

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                  Груйче ОСИГУРЯВАМ се на 3000, пенсията ми е 1088,90лв СЕГА, ДНЕС Я ГЛЕДАХ, Колко ми е %.
                  Кво ма топли че тоз дето не се е осигурявал му дават ЦЯЛА пенсия ака колкото му е заплатата, а на мене 30%.
                  От какъв зор правителството ще решава всяка година колко ще вземаш пенсия, че и по няколко пъти.
                  Нали има закон, всеки взема според заслуженото
                  не че нещо, но на жената баща ѝ беше на макса и му изчислиха пенсия към 1800 кинта, съответно му да дадоха 1200 кинта, после му я вдигнаха на 1440. да не си объркал мястото на 0-та? хеле пък и при теб следва да го има онова с трите най-добри години и ала-бала? Но дори и 1100 лева да е, което не го виждам как ще е, совен ако не си се осигурявал само година на 3000, а в другите да е било на 2000, примерно (по сегашните заплати), за реалната ти заплата на 3000 бруто е около 2250 лева, т.е. пак имаш заместващ нетен доход около 50%
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Хубаво мнение, но лъха на субективизъм и непознаване на данните, а те са такива, каквито са, а не каквото се е случило около мен и двама-трима други. Моите баба и дядо вземаха 30 години пенсия, да речем, пък и повечето възрастни хора, които познавам.

                    А фактите са - ето още един мит, за който оная уфсъ Миката едно време лъжеше като луда, как било около 35% и дъра-бъра:

                    Коефициентът на заместване на дохода е съотношението на средната пенсия на пенсионер към средния осигурителен доход.
                    За 2020 г. брутният коефициент на заместване на дохода е 40,9% (при 38,8% за 2019 г.). Нетният коефициент на заместване на дохода, изчислен чрез съотношението на средномесечния размер на пенсията на пенсионер и средния нетен осигурителен доход (без задължителните удръжки върху заплатите) е 52,7%, при стойност на коефициента през 2019 г. – 50,0%. Допълнителното съпоставяне се прави предвид обстоятелството, че пенсиите са необлагаеми и би следвало да се съотнасят също към нетен трудов доход.

                    И това е към момента, а не колко бил вземал съответния човек някога си - сегашен среден размер на пенсиите и среден облагаем доход. Та какво ми мрънкат пенсионерите, че не разбрах - 52.7% им е заместването в доход - като се има предвид, че за безработица е 60%, а за тези на макса е точно толкова, колкото на пенсионерите и го вземат макс 1 година, а не доживот. И сега това съотношение ще се вдигне още и ще отлетим към 60+% - ай сиктир и комунизъм! А за децата - кОр, те не са ни важни, само пенсионерите са важни, щото са стадо и електорат. безмозъчен (в масовия случай)!
                    Груйче ОСИГУРЯВАМ се на 3000, пенсията ми е 1088,90лв СЕГА, ДНЕС Я ГЛЕДАХ, Колко ми е %.
                    Кво ма топли че тоз дето не се е осигурявал му дават ЦЯЛА пенсия ака колкото му е заплатата, а на мене 30%.
                    От какъв зор правителството ще решава всяка година колко ще вземаш пенсия, че и по няколко пъти.
                    Нали има закон, всеки взема според заслуженото
                    Last edited by bota156; 08.09.2021, 15:47.
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • Съгласен съм със всичко, казано от Грую Груев. Само искам да добавя нещо. Наскоро слушах един германец, работил цял живот в трудовото осигуряване. Той каза, че каквито и осигуровки, а и спестявания да направиш, в момента на пенсионирането ще получиш максимално 60% от стойността им. Което означава, че колкото и да си предвидлив, колкото и да си пестелив и да искаш да си осигуриш достойни старини без да тежиш на държавата и децата си, няма как това да стане по този начин. Това е особено валидно в днешно време с печатането на пари. Парите в депозит не носят доход, инфлацията унищожава всичко. Това важи и за личната партида, където има такава. И затова в темата за недвижимите имоти някои не могат да вденат, че това е един от начините за някакъв доход в бъдеще. Пенсия, наем, рента от земя, някакъв бизнес, който здравето ти позволява да движиш на тези години, дори градина на село... Който както може се спасява.
                      Партия была, есть и будет есть!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Ernan Kortes Разгледай мнение

                        Коефициенти,сметки и т.н ????Питам те какво значение имат те при отрицателен естествен прираст и висока смъртност ?Ти нямаш материала но иначе правиш сметките ?
                        В България грабежа на пенсионера е чрез тавана на пенсията и факта че тя не се унаследява,при смърт е редно всичко което пенсионера е натрупал като пари да се изплати на наследниците му ,или ако си работил N на брой години да получаваш пари на базата на реално изработеното ,а не да имаш ограничения защото така държавата те ограбва с тавана
                        Явно не се разбираме, а уж говорим едно и също Разбира се, че таванът на пенсията е грабеж (за миналата година налагането му е спестило 11 милки - нищо пара, принципно). За онаследяването - има си втори стълб, там се наследява. В държавната каца няма онаследяване (не е баш като да няма де, има, за надживелия съпруг). А това, което ти предлагаш, ако те разбирам правилно, е хм, абе стандартното бг мислене - няма как хем да се изплаща всичко, ако умреш по-рано, хем да ти се плаща определена пенсия за незнайно колко години. Ами ако надживееш тези години, какво става - спират ти пенсията, щото няма нищо в партидата ли

                        Затова вторият стълб е най-добре, но не е за чок тарикати, щото те там имат като за една Фафла на месец.

                        П.С. Матриал винаги е имало и ще има - за пореден път ти го казвам съвсем приятелски - погледни малко по-далеч от носа си и ще видиш, че България е имала много периоди на упадък (както и всяка друга държава, разбира се), но винаги се е изправяла. Раждаемостта у нас не е чак толкова, зле е, че има огромна маса емигранти, но една бърза забрана на двойното гражданство лесно ще премахне и този проблем
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                          Я познай колко от парите мога да си взема от частното универсално пенсионно осигуряване?
                          А колко пенсия ми плащат?
                          Ще те улесня - кенеф ака Две НУЛИ
                          От държавата вземам 1090лв а сега ще вземам над 1300 (от октомври), а ако дават всички 3 малоумия които приеха 1500лв
                          Ако си от т.нар.категорийни пенсионери,може и нищо да не вземеш колега. Поне доколкото разбрах,гласуваните вчера текстове,касаещи увеличение на тежестта на година осигурителен стаж от 1,2 на 1,35,то тази промяна ще се прилага,към действително прослуженото време,а не към преизчисленото към трета категория такова.Една проста сметка показва,че теоретично дори трябва да ти намалят пенсията.Не ти го пожелавам,но такава е реалността с избори през два месеца,желанието на всеки да се хареса на всички.Особено през последната година,пенсионната система е всичко друго,но не и това,за което е създадена.Да не говорим за административното увеличаване на МРЗ,защото по такъв начин освен да се напомпва инфлация,нищо нормално не се случва.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                            Има лесно решение, ама всички ревете срещу него - премахва се горният праг на цоциалните осигуровки. Е като ревете - сега ще мълчите. Щото с вноски на макс праг 1600 евро месечно не се събират пари в обща сметка.
                            Като започнете с лесните решения и се сещам за Каракачанов, който постоянно обясняваше как простичко можело да се реши всичко, а реално дори не знаеше за какво говори.

                            В България има 2,2 млн. работещи. От тях 500 хиляди се осигуряват на минималната заплата, още 200 хиляди близо до нея, вероятно заради различните минимални прагове по професии. В същото време към 120 хиляди се осигуряват на максималния доход.

                            Аз познавам няколко човека, които се осигуряват на минималното, но открито признават (някои дори се гордеят), че вземат доста над това. Работят предимно в сектора, дето няма да спазва противоепидемиологичните мерки, или пък са на заплата+комисионна.

                            Та, в тази ситуация хората на максимален доход ли са проблемът или тези решили да си спестяват осигуровките, защото могат? Понеже тези на максимален внасят дори повече от това в хазната - през ДОД. Докато тези на минимален доход, влагат точно толкова.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              Хубаво мнение, но лъха на субективизъм и непознаване на данните, а те са такива, каквито са, а не каквото се е случило около мен и двама-трима други. Моите баба и дядо вземаха 30 години пенсия, да речем, пък и повечето възрастни хора, които познавам.

                              А фактите са - ето още един мит, за който оная уфсъ Миката едно време лъжеше като луда, как било около 35% и дъра-бъра:

                              Коефициентът на заместване на дохода е съотношението на средната пенсия на пенсионер към средния осигурителен доход.
                              За 2020 г. брутният коефициент на заместване на дохода е 40,9% (при 38,8% за 2019 г.). Нетният коефициент на заместване на дохода, изчислен чрез съотношението на средномесечния размер на пенсията на пенсионер и средния нетен осигурителен доход (без задължителните удръжки върху заплатите) е 52,7%, при стойност на коефициента през 2019 г. – 50,0%. Допълнителното съпоставяне се прави предвид обстоятелството, че пенсиите са необлагаеми и би следвало да се съотнасят също към нетен трудов доход.

                              И това е към момента, а не колко бил вземал съответния човек някога си - сегашен среден размер на пенсиите и среден облагаем доход. Та какво ми мрънкат пенсионерите, че не разбрах - 52.7% им е заместването в доход - като се има предвид, че за безработица е 60%, а за тези на макса е точно толкова, колкото на пенсионерите и го вземат макс 1 година, а не доживот. И сега това съотношение ще се вдигне още и ще отлетим към 60+% - ай сиктир и комунизъм! А за децата - кОр, те не са ни важни, само пенсионерите са важни, щото са стадо и електорат. безмозъчен (в масовия случай)!
                              Коефициенти,сметки и т.н ????Питам те какво значение имат те при отрицателен естествен прираст и висока смъртност ?Ти нямаш материала но иначе правиш сметките ?
                              В България грабежа на пенсионера е чрез тавана на пенсията и факта че тя не се унаследява,при смърт е редно всичко което пенсионера е натрупал като пари да се изплати на наследниците му ,или ако си работил N на брой години да получаваш пари на базата на реално изработеното ,а не да имаш ограничения защото така държавата те ограбва с тавана

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Ernan Kortes Разгледай мнение

                                Виж сега ,

                                Първо всичко е сметнато на база продължителността на живота в България,те прекрасно знаят че тя е ниска и малко хора ще доживеят до пенсия изобщо,тази схема между другото я залагат навсякъде по света .
                                Зас правка баща ми почина точно няколко месеца преди пенсиониране ,и дори не ни дадоха няколкото заплати които му се полагаха защото работеше в оръжеен завод от дълги години.
                                Всички сметки които си беше направил и изобщо представата му за пенсия заминаха за 3 седмици на оня свят/мир на праха му/.
                                Дори ако се загледаш в статистиката сам ще видиш че в България измира всичко рано,рано дето населява тази територия дори и тези горе във властта не живеят кой знае колко.
                                Получава се извратения прадокс че тези дето управляват,така управляват че правят средата неблагоприятна и за самите тях и те самите дават фира скоропостижно .
                                Изобщо всички системи зависят от само 1 фактор и той се нарича човешки капитал и технологии.
                                Големия проблем в нашата държава е че човека,човешкия живот ,нямат никаква ценност,никаква стойност за обществото ,затова и всички сиситеми изградени заради самия човек рухват от само себе си или се крепят на нищото вече...в повечето развити държави не случайно мислят за здравето на хората и превенцията да не стигаш до болницата,да не се разболяваш сериозно е издигната в култ.
                                Всичко по горе води до дефицита за който пишеш и сега дали минималната пенсия е равна на минималната заплата е все тая ,защото най-важното е че държавата ,обществото продължава да губи млади хора,деца,в емиграция ,смърт и така нататък...
                                Хубаво мнение, но лъха на субективизъм и непознаване на данните, а те са такива, каквито са, а не каквото се е случило около мен и двама-трима други. Моите баба и дядо вземаха 30 години пенсия, да речем, пък и повечето възрастни хора, които познавам.

                                А фактите са - ето още един мит, за който оная уфсъ Миката едно време лъжеше като луда, как било около 35% и дъра-бъра:

                                Коефициентът на заместване на дохода е съотношението на средната пенсия на пенсионер към средния осигурителен доход.
                                За 2020 г. брутният коефициент на заместване на дохода е 40,9% (при 38,8% за 2019 г.). Нетният коефициент на заместване на дохода, изчислен чрез съотношението на средномесечния размер на пенсията на пенсионер и средния нетен осигурителен доход (без задължителните удръжки върху заплатите) е 52,7%, при стойност на коефициента през 2019 г. – 50,0%. Допълнителното съпоставяне се прави предвид обстоятелството, че пенсиите са необлагаеми и би следвало да се съотнасят също към нетен трудов доход.

                                И това е към момента, а не колко бил вземал съответния човек някога си - сегашен среден размер на пенсиите и среден облагаем доход. Та какво ми мрънкат пенсионерите, че не разбрах - 52.7% им е заместването в доход - като се има предвид, че за безработица е 60%, а за тези на макса е точно толкова, колкото на пенсионерите и го вземат макс 1 година, а не доживот. И сега това съотношение ще се вдигне още и ще отлетим към 60+% - ай сиктир и комунизъм! А за децата - кОр, те не са ни важни, само пенсионерите са важни, щото са стадо и електорат. безмозъчен (в масовия случай)!
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X