IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Минимална пенсия - 490 лева, минимална заплата - 504 лева, добре ли е?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • БГ инвеститор, псевдо анализатори отново не са в час и отново демострират татална липса на адекватност и разбиране.
    Господа, по цял свят когато Държавата ДАВА е добре, особено ако не е са 5-6 фирми, а за всички!
    тези 120 лв. на всеки пенсионер за три месеца, са колко? плюс майчинските за втората година, колко правят които Държавата ДАВА до края на годината - 800 милиона лева? Миналата година Държавата ДАДЕ на ПИБ 200 милиона, благодарение на което влязохме в Чакалнята, сега дава 800 милиона, което е нужно да влязат пари в ИКОНОМИКАТА, защото пенсионерите харчат всичко което получават, и това е добре и за доходите, защото те ще продължат и под друга форма от 2022 със сигурност и ще даде доходите нужни за ЕВРОТО.
    КОГАТО ДЪРЖАВАТА ДАВА Е ВИНАГИ ДОБРЕ!!!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

      но ако съм на минума, ще ми даде 500 кинта (с тенденция да расте), аз ще си докарвам 700 кинта от наем (с тенденция да расте), общо 1200 и ще имам един апартамент горница, който си е само и единствено мой и мога да го правят каквото си поискат след смъртта ми, когато и да е тя. .
      Аххааа, досети се...

      Коментар


      • Обрат: Няма да вдигат пенсиите от 1 октомври

        Ще има само 120лв - КОМУНИСТИ В ДЕЙСТВИЕ.
        БСП - БКП 1 - стари комунисти
        ГЕРБ - БКП 2 - шофьорите на комунистите
        ДПС - БКП 3 - турските доносници на комунистите
        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

          Е, де, ай ся, комунизъм в действие, не съм го очаквал от теб! Плоският данък затова е добър, защото данъчната тежест е еднаква - и на този с 3000 кинта, и на онзи с 650. Иначе е комунизъм - бой по гадните империалисти, дето са отделили време да учат, та затова вземат 300 лева и са "богаташи".

          Предполагам, имаш из на в пред и зад вид, че понеже има таван на осигуровките и хора, които са над тавана, то те са с по-ниска осигурителна тежест, което е вярно. Но таванът на пенсиите и въпреки този таван на осигуровките. Ерго, дори и това, което си дал с този таван, пак не ти го връщат, щото пенсията става към 1800-2000 лева, а това не било по комунистически някакси. Ама пенсия от 490 лева при осигуровки на 350 - може, що да не може, морално е и т.н. Те затова говорим - държавата просто те насърчава да я лъжеш и крадеш!

          Апропо, бях правил сметка, че ако не се осигурявам на макса, а на минума, ще спестявам около 600 лева всеки месец, което за 30 години (а на мен ми трябват 40 де, ма нищо) ми прави изплащането на един тристаен в София, от който ще ми капят поне 700 кинта (по сегашни цени). Т.е. ако съм на макса, държавата ще ми даде 1500 лева (ако ги доживея) за неясен период от време, но ако съм на минума, ще ми даде 500 кинта (с тенденция да расте), аз ще си докарвам 700 кинта от наем (с тенденция да расте), общо 1200 и ще имам един апартамент горница, който си е само и единствено мой и мога да го правят каквото си поискат след смъртта ми, когато и да е тя. Отделно ще потребявам абсолютно същите услуги като здравеопазване, образование, администрация и т.н. като този, дето е на макса. Как да ти кажа - сметката е много простичка кое ми е по-изгодното, но засега го играя тъп.
          Пропорционалният данък не е с еднаква данъчна тежест, стига с тези митове. А дали е добър... ние си го харесваме, но в Европа се сещам само за още 2-3 държави с пропорционален подоходен данък, от по-неразвитите. Това е друга тема.
          Идеята на този таван е точно да ригулира максималния размер на пенсиите. Сегашните пенсии над тавана са остатък от миналото, който ще се изчиства в бъдещето.
          И както вече споменах, задължителното социално осигуряване представлява данък труд, а не е инвестиция и не трябва да се оценява дали е доходоносна или не.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

            Е, де, ай ся, комунизъм в действие, не съм го очаквал от теб! Плоският данък затова е добър, защото данъчната тежест е еднаква - и на този с 3000 кинта, и на онзи с 650. Иначе е комунизъм - бой по гадните империалисти, дето са отделили време да учат, та затова вземат 300 лева и са "богаташи".

            Предполагам, имаш из на в пред и зад вид, че понеже има таван на осигуровките и хора, които са над тавана, то те са с по-ниска осигурителна тежест, което е вярно. Но таванът на пенсиите и въпреки този таван на осигуровките. Ерго, дори и това, което си дал с този таван, пак не ти го връщат, щото пенсията става към 1800-2000 лева, а това не било по комунистически някакси. Ама пенсия от 490 лева при осигуровки на 350 - може, що да не може, морално е и т.н. Те затова говорим - държавата просто те насърчава да я лъжеш и крадеш!

            Апропо, бях правил сметка, че ако не се осигурявам на макса, а на минума, ще спестявам около 600 лева всеки месец, което за 30 години (а на мен ми трябват 40 де, ма нищо) ми прави изплащането на един тристаен в София, от който ще ми капят поне 700 кинта (по сегашни цени). Т.е. ако съм на макса, държавата ще ми даде 1500 лева (ако ги доживея) за неясен период от време, но ако съм на минума, ще ми даде 500 кинта (с тенденция да расте), аз ще си докарвам 700 кинта от наем (с тенденция да расте), общо 1200 и ще имам един апартамент горница, който си е само и единствено мой и мога да го правят каквото си поискат след смъртта ми, когато и да е тя. Отделно ще потребявам абсолютно същите услуги като здравеопазване, образование, администрация и т.н. като този, дето е на макса. Как да ти кажа - сметката е много простичка кое ми е по-изгодното, но засега го играя тъп.
            Грую примери колкото искаш може да се дават. И докато е супер набутвация да се плащат данъците НИКОЙ няма да иска да ги плаща и ще търси начин да ги крие. Ако е минимална набутвацията 5-10% ще спре укриването, а не да е 5-10 ПЪТИ по зле. Ето направиха 10% ДОД и всички милионери взеха огромни "ЗАПЛАТИ". Сега трябва да ги приучат на 15%
            Нашата данъчна система не е добра. Сам по себе си плоския данък е криво ляво ОК. Ама има много неща които ги ограничиха и големите доходи плащат 10% а малките (до 3к) 35%. Кое е равнопоставеното?

            Иначе това с апартамента и много добра идея - да плащаш жилище вместо ДОД и за младите до 35г ще е много добре да се въведе да можеш да си приспадаш данъци и за сметка на вноска за жилище. Също и да си приспадаш данъци за дете а не да има детски на калпак.
            Last edited by bota156; 08.09.2021, 17:17.
            Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

              Задължително социално осигуряване представлява данък труд, а не инвестиция. Но двете неща масово се бъркат и започват едни сметки кой какво е получил и кой колко е ощетен. Особено от хората с максимален осигурителен доход. Колко му е била реалната пенсия пък те го ощетявали с тавана. Добре де, ама същият този човек не се обажда, докато внася пари на максимален осигурителен доход и има по-малка данъчна тежест от някой с по-нисък доход.
              Е, де, ай ся, комунизъм в действие, не съм го очаквал от теб! Плоският данък затова е добър, защото данъчната тежест е еднаква - и на този с 3000 кинта, и на онзи с 650. Иначе е комунизъм - бой по гадните империалисти, дето са отделили време да учат, та затова вземат 300 лева и са "богаташи".

              Предполагам, имаш из на в пред и зад вид, че понеже има таван на осигуровките и хора, които са над тавана, то те са с по-ниска осигурителна тежест, което е вярно. Но таванът на пенсиите и въпреки този таван на осигуровките. Ерго, дори и това, което си дал с този таван, пак не ти го връщат, щото пенсията става към 1800-2000 лева, а това не било по комунистически някакси. Ама пенсия от 490 лева при осигуровки на 350 - може, що да не може, морално е и т.н. Те затова говорим - държавата просто те насърчава да я лъжеш и крадеш!

              Апропо, бях правил сметка, че ако не се осигурявам на макса, а на минума, ще спестявам около 600 лева всеки месец, което за 30 години (а на мен ми трябват 40 де, ма нищо) ми прави изплащането на един тристаен в София, от който ще ми капят поне 700 кинта (по сегашни цени). Т.е. ако съм на макса, държавата ще ми даде 1500 лева (ако ги доживея) за неясен период от време, но ако съм на минума, ще ми даде 500 кинта (с тенденция да расте), аз ще си докарвам 700 кинта от наем (с тенденция да расте), общо 1200 и ще имам един апартамент горница, който си е само и единствено мой и мога да го правят каквото си поискат след смъртта ми, когато и да е тя. Отделно ще потребявам абсолютно същите услуги като здравеопазване, образование, администрация и т.н. като този, дето е на макса. Как да ти кажа - сметката е много простичка кое ми е по-изгодното, но засега го играя тъп.
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                Отлично знаеш, че важно е не 1000-та евро, а пърчасинг пауъра зад тях. И да, понякога 300 лева са повече от 1000 евро (интересно ми, не съм ровил, къде минималната пенсия е 1000 евро - ще съм благодарен за инфо) - много си зависи

                И стига с това бедни сме, та бедни сме - няма как да е беден човек с 300 лева пенсия (вече 490) и апартамент в младост за 100 000 евромарки. Оф, забравих, че жилището за българина не е актив, то е даденост, също като брането на джелезо при тъмнозелените
                Произволно избрах 1000 евро, точно за да не влияе покупателната способност. Вероятно навсякъде 1000 евро за ежедневно потребление са повече от 300 лв. у нас. Логиката зад този коефициент на заместване е съвсем друга. Загубата на всеки лев от тези 600 е по-голяма, защото има по-голяма пределна полезност за индивида. И затова 300 лв. от 600 не е като 1000 евро от 2000 евро примерно.
                А богатството е друго понятие. В магазина и аптеката искат да си платежоспособен и да имаш ликвидни средства, а не богат с активи.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                  от 15 години се осигурявам на МАКС ОСИГУРИТЕЛЕН ПРАГ. ВЗЕМАМ ЧИСТО НАД НЕГО. И ПЕНСИЯТА МИ Е 1090лв с 50лв бойкови.
                  Имам 21 г стаж + 19 години по 90% от телк-а. С коефициента от 1,2 46+ приравнени години.
                  Ми не знам, не съм специалист що така се е случило? Казах ти как е при на жената баща ѝ - може да е нещо от телк-а, знам ли?
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    не че нещо, но на жената баща ѝ беше на макса и му изчислиха пенсия към 1800 кинта, съответно му да дадоха 1200 кинта, после му я вдигнаха на 1440. да не си объркал мястото на 0-та? хеле пък и при теб следва да го има онова с трите най-добри години и ала-бала? Но дори и 1100 лева да е, което не го виждам как ще е, совен ако не си се осигурявал само година на 3000, а в другите да е било на 2000, примерно (по сегашните заплати), за реалната ти заплата на 3000 бруто е около 2250 лева, т.е. пак имаш заместващ нетен доход около 50%
                    от 15 години се осигурявам на МАКС ОСИГУРИТЕЛЕН ПРАГ. ВЗЕМАМ ЧИСТО НАД НЕГО. И ПЕНСИЯТА МИ Е 1090лв с 50лв бойкови.
                    Имам 21 г стаж + 19 години по 90% от телк-а. С коефициента от 1,2 46+ приравнени години.
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
                      Съгласен съм със всичко, казано от Грую Груев. Само искам да добавя нещо. Наскоро слушах един германец, работил цял живот в трудовото осигуряване. Той каза, че каквито и осигуровки, а и спестявания да направиш, в момента на пенсионирането ще получиш максимално 60% от стойността им. Което означава, че колкото и да си предвидлив, колкото и да си пестелив и да искаш да си осигуриш достойни старини без да тежиш на държавата и децата си, няма как това да стане по този начин. Това е особено валидно в днешно време с печатането на пари. Парите в депозит не носят доход, инфлацията унищожава всичко. Това важи и за личната партида, където има такава. И затова в темата за недвижимите имоти някои не могат да вденат, че това е един от начините за някакъв доход в бъдеще. Пенсия, наем, рента от земя, някакъв бизнес, който здравето ти позволява да движиш на тези години, дори градина на село... Който както може се спасява.
                      Задължително социално осигуряване представлява данък труд, а не инвестиция. Но двете неща масово се бъркат и започват едни сметки кой какво е получил и кой колко е ощетен. Особено от хората с максимален осигурителен доход. Колко му е била реалната пенсия пък те го ощетявали с тавана. Добре де, ама същият този човек не се обажда, докато внася пари на максимален осигурителен доход и има по-малка данъчна тежест от някой с по-нисък доход.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                        Този коефициент на заместване може да се прилага за богатите държави. В нашия случай се губи икономическият му смисъл. В математиката примерно 1000 евро от 2000 евро е колкото 300 лв. от 600 лв. (и двете са 50%), но в икономиката 300 лв. от 600 лв. е по-малко в сравнение с 1000 евро от 2000 евро.
                        Отлично знаеш, че важно е не 1000-та евро, а пърчасинг пауъра зад тях. И да, понякога 300 лева са повече от 1000 евро (интересно ми, не съм ровил, къде минималната пенсия е 1000 евро - ще съм благодарен за инфо) - много си зависи

                        И стига с това бедни сме, та бедни сме - няма как да е беден човек с 300 лева пенсия (вече 490) и апартамент в младост за 100 000 евромарки. Оф, забравих, че жилището за българина не е актив, то е даденост, също като брането на джелезо при тъмнозелените
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                          А фактите са - ето още един мит, за който оная уфсъ Миката едно време лъжеше като луда, как било около 35% и дъра-бъра:

                          Коефициентът на заместване на дохода е съотношението на средната пенсия на пенсионер към средния осигурителен доход.
                          За 2020 г. брутният коефициент на заместване на дохода е 40,9% (при 38,8% за 2019 г.). Нетният коефициент на заместване на дохода, изчислен чрез съотношението на средномесечния размер на пенсията на пенсионер и средния нетен осигурителен доход (без задължителните удръжки върху заплатите) е 52,7%, при стойност на коефициента през 2019 г. – 50,0%. Допълнителното съпоставяне се прави предвид обстоятелството, че пенсиите са необлагаеми и би следвало да се съотнасят също към нетен трудов доход.

                          И това е към момента, а не колко бил вземал съответния човек някога си - сегашен среден размер на пенсиите и среден облагаем доход. Та какво ми мрънкат пенсионерите, че не разбрах - 52.7% им е заместването в доход - като се има предвид, че за безработица е 60%, а за тези на макса е точно толкова, колкото на пенсионерите и го вземат макс 1 година, а не доживот. И сега това съотношение ще се вдигне още и ще отлетим към 60+% - ай сиктир и комунизъм! А за децата - кОр, те не са ни важни, само пенсионерите са важни, щото са стадо и електорат. безмозъчен (в масовия случай)!
                          Този коефициент на заместване може да се прилага за богатите държави. В нашия случай се губи икономическият му смисъл. В математиката примерно 1000 евро от 2000 евро е колкото 300 лв. от 600 лв. (и двете са 50%), но в икономиката 300 лв. от 600 лв. е по-малко в сравнение с 1000 евро от 2000 евро.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Ernan Kortes Разгледай мнение

                            от 1440 лева до 1800 лева ,я сметни само разликата НО в проценти ?Това си е за калашника направо .
                            Че аз да съм казал нещо друго? Разбира се, че таванът на пенсиите е безумна, при това дива и популистка простотия. А струва само 11 милки да си платят на хората реалните пари, ама нъцки, друго си е да даваш на лъжците и крадците, осигурявали се на минимума
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              не че нещо, но на жената баща ѝ беше на макса и му изчислиха пенсия към 1800 кинта, съответно му да дадоха 1200 кинта, после му я вдигнаха на 1440. да не си объркал мястото на 0-та? хеле пък и при теб следва да го има онова с трите най-добри години и ала-бала? Но дори и 1100 лева да е, което не го виждам как ще е, совен ако не си се осигурявал само година на 3000, а в другите да е било на 2000, примерно (по сегашните заплати), за реалната ти заплата на 3000 бруто е около 2250 лева, т.е. пак имаш заместващ нетен доход около 50%
                              от 1440 лева до 1800 лева ,я сметни само разликата НО в проценти ?Това си е за калашника направо .

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                                Груйче ОСИГУРЯВАМ се на 3000, пенсията ми е 1088,90лв СЕГА, ДНЕС Я ГЛЕДАХ, Колко ми е %.
                                Кво ма топли че тоз дето не се е осигурявал му дават ЦЯЛА пенсия ака колкото му е заплатата, а на мене 30%.
                                От какъв зор правителството ще решава всяка година колко ще вземаш пенсия, че и по няколко пъти.
                                Нали има закон, всеки взема според заслуженото
                                не че нещо, но на жената баща ѝ беше на макса и му изчислиха пенсия към 1800 кинта, съответно му да дадоха 1200 кинта, после му я вдигнаха на 1440. да не си объркал мястото на 0-та? хеле пък и при теб следва да го има онова с трите най-добри години и ала-бала? Но дори и 1100 лева да е, което не го виждам как ще е, совен ако не си се осигурявал само година на 3000, а в другите да е било на 2000, примерно (по сегашните заплати), за реалната ти заплата на 3000 бруто е около 2250 лева, т.е. пак имаш заместващ нетен доход около 50%
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X