IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Безусловен базов доход (ББД)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
    Лошото е, че доколкото помня, някакъв норвежки град бяха направили такъв експеримент и после са се отказали. Не съм задълбавал, за да проследя точно какво не е сработило, но факт. Може би още време трябва, но ако имаше опция да заложа на това, че бъдещето ще такова, бих бил all-in. Така си мисля аз поне...
    Във Финландия имаше с 2000 участника, който приключи края на 2018. В момента обработват резултатите, правят анализи, бла, бла и скоро ще обявят крайния резултат и крайното решение.

    https://www.kela.fi/web/en/basic-inc...ment-2017-2018

    https://www.kela.fi/web/en/news-arch...-february-2019


    Само че както се казва има една уловка.

    While 70% of Finns supported the idea of basic income, surveys show that number drops to 35% when respondents are told that already-high income taxes would have to increase in order to cover the cost of the program.

    Коментар


    • Грую, допадат ми разсъжденията ти като цяло и моите са доста близки, но точно на тази теми мисля, че виждаме ефекта по доста различен начин. Идеята на ББД е да спре абсолютно всички останали преференции, от което ще бъдат ощетени точно хрантутляците или поне аз така ги виждам нещата. Знаеш ли от колко хора съм чувал "няма да им работя за 200 лв". Питам как така 200 лева и започва да ми се обяснява колко привилегии би загубил ако отиде на работа. Това за мен е единствения реален начин да спрат отклоняването на пари от държавата. Очебийно е, че контрола е химера и е недостижим почти никъде по света. Като човек обаче знае, че тавана е да кажем 300 лева да лежиш и оттам - нататък е работа, ще се замисли. Когато обаче му даваш 500 лева за да лежи /детски, ТЕЛК, безработица, болнични и т.н/ и заплата от 700 лева, защото той не може нищо, той го смята, че ще работи месец за 200 лв. и се отказва. Просто наистина няма икономическа логика. Аз съм абсолютно уверен, че някой ден навсякъде по света ще стане така, не виждам друг начин за оцеляването ни. Просто не може всички да имат качествата на програмисти, адвокати и лекари, а други професии почти няма да има. Лошото е, че доколкото помня, някакъв норвежки град бяха направили такъв експеримент и после са се отказали. Не съм задълбавал, за да проследя точно какво не е сработило, но факт. Може би още време трябва, но ако имаше опция да заложа на това, че бъдещето ще такова, бих бил all-in. Така си мисля аз поне...
      Пътека се прави камък по камък!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

        Бе човек къде съм писал че някой ще прокопса от ББД не си измисляй.Никой няма да прокопса с 200 кинта.Аз на Бузлуджа никога не съм ходил и никога не съм гласувал за БСП.В казармата предполагам гласувах веднъж за БКП на принципа рота строй се рота равнис рота мирно дай тон за песен ходом марш стой в колона по един...подават ти един плик пускаш го в един голем кашон и градска отпуска.Тва е.
        Ми тогава не разбрах какво не хареса на моят коментар по темата За мен ББД с каквото и да е сума е малоумна идея и тази история най-точно описва защо.
        http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение

          Не знам за богатството, ама в една социална група където всички са третирани като "равни", то много бързо всички се подравняват по най-мързеливия в групата ...
          Ми не мога да се съглася с това.И никога не съм изповядвал такава религия....Всеки отговаря за себе си и има власт да разпорежда само на себе си.Другите не ме интересуват и не гледам в тяхната паница.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение

            Бе аз веднъж съм ходил на Бузлуджа (това остана единственото управлявно от комунисти нещо) ама да ти кажа мерси ти на такова учене та виж кои страни се опитаха да въведат ББД (hint основно социалистически). Прочети какво стана във Финландия пък тогава пропогандирай тая глупост. Или ако не вярваш виж гетата в БГ те реално си имат ББД от към 1000 лв на цигънин пък не съм видял да са прокопсали.
            Бе човек къде съм писал че някой ще прокопса от ББД не си измисляй.Никой няма да прокопса с 200 кинта.Аз на Бузлуджа никога не съм ходил и никога не съм гласувал за БСП.В казармата предполагам гласувах веднъж за БКП на принципа рота строй се рота равнис рота мирно дай тон за песен ходом марш стой в колона по един...подават ти един плик пускаш го в един голем кашон и градска отпуска.Тва е.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

              Дръвена философия и глупотевини на квадрат не на куб.Кой ти е казал че със закон не можеш да направиш бедния богат????Да не искаш да ми кажеш че богатия е забогатял щото бил много работлив и кадърен??????Дрън дрън евроатлантически дришни.Точно със закон бедния става богат.Не знаеп как става ли?Ми поръчваш си закон или евродиректива или плащаш на зелените или на синдикатите и хоп нещата в твоя полза...Единственото вярно е че Правителството не може да даде нещо без преди това да го вземе от друг.Но виж парламента може.Може и още как.Хора ползвайте си очите ушите и разума по предназначение а не преписвайте като папагали.Учи се не за оценка а за знание.Човек учи и научава само това което иска да научи.Няма по радостен от Бога когато види че някой иска да учи веднага му праща учител...Ученето не е непремено в училището или в университета....Ученето е вътрешен а не външен процес.Престоя в луксозна сграда и спането в луксозен хотел не осигурава знание.Дори най големия учител не може да налеее знание в глава която не иска да учи.
              Бе аз веднъж съм ходил на Бузлуджа (това остана единственото управлявно от комунисти нещо) ама да ти кажа мерси ти на такова учене та виж кои страни се опитаха да въведат ББД (hint основно социалистически). Прочети какво стана във Финландия пък тогава пропогандирай тая глупост. Или ако не вярваш виж гетата в БГ те реално си имат ББД от към 1000 лв на цигънин пък не съм видял да са прокопсали.
              http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана

              Коментар


              • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                Дръвена философия и глупотевини на квадрат не на куб...
                Не знам за богатството, ама в една социална група където всички са третирани като "равни", то много бързо всички се подравняват по най-мързеливия в групата ...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение
                  Ето една история ако още не са я споделили:

                  "Един професор по икономика от Тексас, който се гордеел с това, че никога не е късал студент, веднъж скъсал един цял клас. Студентите в този клас настоявали, че социализмът (всъщност комунизмът, но в оригинал е използван терминът социализъм - бел. ред.) работи и ако бъде приложен никой няма да бъде беден, както и никой няма да бъде богат. Иначе казано, ще настане голямото равенство.

                  Професорът решил да им даде шанс да докажат теорията си с малък експеримент. Условието било, че всички ще получат оценки, които да са средно аритметично на сбора на всички оценки. Така няма да има скъсани, но пък и никой няма да бъде отличник.

                  След първия изпит оценките били изравнени и всички получили петици. Студентите, които учили съвестно били разочаровани, за сметка на тези, които пък въобще не били учили, но със усреднената система извадили късмет.
                  Когато наближил вторият изпит, студентите, които учили малко този път учили още по-малко, а тези, които преди учили съвестно решили, че сега това няма особен смисъл и те учили по-малко. След втория изпит всички имали четворки.

                  След третия изпит всички получили тройки. Това довело до скандали между студентите, обвинения и караници, като след тях никой вече не искал да учи заради другите. Така на следващия изпит всички били скъсани.

                  Тогава професорът им обяснил, че социализмът също се проваля, защото когато наградата е голяма и усилието за постигането ѝ е голямо, а когато правителството отнеме наградата, никой няма да опита да я получи.

                  Петте извода от този експеримент:

                  1. Не можеш със закон да направиш бедния богат, без да направиш богатия - беден.

                  2. Ако някой получава без да се труди, друг трябва да се труди без да получава.

                  3. Правителството не може да даде нещо на някого, без преди това да го вземе от някой друг.

                  4. Не можеш да увеличиш богатството, разделяйки го.

                  5. Когато половината от хората стигнат до идеята, че не е нужно да се трудят, защото другата половина ще се погрижи за тях, и когато другата половина стигне до идеята, че не искат да се трудят, защото друг ще се ползва от плода на труда им, това е началото на гибелта на нацията."
                  Дръвена философия и глупотевини на квадрат не на куб.Кой ти е казал че със закон не можеш да направиш бедния богат????Да не искаш да ми кажеш че богатия е забогатял щото бил много работлив и кадърен??????Дрън дрън евроатлантически дришни.Точно със закон бедния става богат.Не знаеп как става ли?Ми поръчваш си закон или евродиректива или плащаш на зелените или на синдикатите и хоп нещата в твоя полза...Единственото вярно е че Правителството не може да даде нещо без преди това да го вземе от друг.Но виж парламента може.Може и още как.Хора ползвайте си очите ушите и разума по предназначение а не преписвайте като папагали.Учи се не за оценка а за знание.Човек учи и научава само това което иска да научи.Няма по радостен от Бога когато види че някой иска да учи веднага му праща учител...Ученето не е непремено в училището или в университета....Ученето е вътрешен а не външен процес.Престоя в луксозна сграда и спането в луксозен хотел не осигурава знание.Дори най големия учител не може да налеее знание в глава която не иска да учи.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ert Разгледай мнение
                    Не аз съм категоричен, децата ми са обаче. Аз също бих се изнесъл дори на момента, но за съжаление децата ми са на не много подходяща възраст, 7 и 9 клас, затова сме още тук да завършат средно, а после висше навън. И аз ще изтрая още 4-5г. и отивам при двама приятели, няма да казвам къде, но определено много по-добре живеещи от мен в момента. Дори са ме викали да се местим натам, но се налага да почакам.
                    Е това децата ми са обаче много ме развеселява...Как пикльо в седми клас решава че ще живее в чужбина след като не знае на кой свят е?А другия в девети клас тамън подкарал чекиите и прописал поезия и той решил?Как така решили ми те бозаят още от мама и тати цицата бе човек.Не промивайте детски мозъци и не говорете дома против Родината си щото горчиво ще съжалявате.насърчавай децата да учат да овладеят професия да станат много добри па нека те си решат къде да живеят.и знай от мен че когато порастнат отлитат и никой няма да ти иска акъл.Обичай ги и се радвай щото това са най хубавите ви години когато сте заедно.после ще гледаш празния стол и ше подсмърчаш.....

                    Коментар


                    • Ето една история ако още не са я споделили:

                      "Един професор по икономика от Тексас, който се гордеел с това, че никога не е късал студент, веднъж скъсал един цял клас. Студентите в този клас настоявали, че социализмът (всъщност комунизмът, но в оригинал е използван терминът социализъм - бел. ред.) работи и ако бъде приложен никой няма да бъде беден, както и никой няма да бъде богат. Иначе казано, ще настане голямото равенство.

                      Професорът решил да им даде шанс да докажат теорията си с малък експеримент. Условието било, че всички ще получат оценки, които да са средно аритметично на сбора на всички оценки. Така няма да има скъсани, но пък и никой няма да бъде отличник.

                      След първия изпит оценките били изравнени и всички получили петици. Студентите, които учили съвестно били разочаровани, за сметка на тези, които пък въобще не били учили, но със усреднената система извадили късмет.
                      Когато наближил вторият изпит, студентите, които учили малко този път учили още по-малко, а тези, които преди учили съвестно решили, че сега това няма особен смисъл и те учили по-малко. След втория изпит всички имали четворки.

                      След третия изпит всички получили тройки. Това довело до скандали между студентите, обвинения и караници, като след тях никой вече не искал да учи заради другите. Така на следващия изпит всички били скъсани.

                      Тогава професорът им обяснил, че социализмът също се проваля, защото когато наградата е голяма и усилието за постигането ѝ е голямо, а когато правителството отнеме наградата, никой няма да опита да я получи.

                      Петте извода от този експеримент:

                      1. Не можеш със закон да направиш бедния богат, без да направиш богатия - беден.

                      2. Ако някой получава без да се труди, друг трябва да се труди без да получава.

                      3. Правителството не може да даде нещо на някого, без преди това да го вземе от някой друг.

                      4. Не можеш да увеличиш богатството, разделяйки го.

                      5. Когато половината от хората стигнат до идеята, че не е нужно да се трудят, защото другата половина ще се погрижи за тях, и когато другата половина стигне до идеята, че не искат да се трудят, защото друг ще се ползва от плода на труда им, това е началото на гибелта на нацията."
                      http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                        Батка, ми то и сега има ББД - погледнах си последната фактура за водата - имам 3 кубика май бяха на "социална" цена и 10 кубика на нормална. Нормалната е по-висока, за да се плаща социалната - това не е ли разновидност на ББД? И даже е справедливо - потребявам повече, значи и плащам повече. Другото е шменти-капели - особено ми е весело като рекат, че плоския данък бил много вреден, щото бедни и богати плащали еднакво - буахахаха Направо си е еднакво - Пешо на 500 кинта плаща 50 лева, Грую на 5000 лева, плаща 500 - ебати еднаквото, само дето Грую струва колкото Пешо-вци Та така - готин си и ще ме разбереш - от толкова солидарност сме до никъде. Ти поне си на селои знаеш какво е естествен подбор - ако една овца ти е ялова, ще я държиш ли да я храниш? А ако една кокошка не ти снася яйца?
                        Груйчи аз плащам на изипей фактурите са ми електронни не ги гледам.Признавам си не знам че има три кубика социални.Плоския данък от 10% не е вреден а много полезен поне така си мисля аз и е много по справедлив.Но данъците са математика мога да ти направя прогресивен данък който е по малък от плоския..Това са алабализми мога да ти набия плосък данък 30%.Данъците требе да са поносими и справедливи щото иначе никой нема да плаща.С 1500 2000 кинта не си дори средна класа камо ли богаташ а свързващ двата края нищо повече.Това с овцата не е естествен подбор а Пешов подбор.Груйчи разсмиваш ме искрено.Живял ли си изобщо някога на село.Само не ми казвай че редовно наемаш къщи за гости

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                          Ето кой се засегна Ама така е, като не се чете до края - именно заради тарикатлъците, а ние сме си тарикатски народ, все пак нациоанлните ни герои за Андрешко, Бай Ганьо и Хитър Петър, страдат хората, които са съвестни и имат нужда! Аз никога не съм излизал болничен, ама никога - и знаеш ли защо, защото съм съвестен - ходя на тренировки, не пуша, пия само качествен алкохол, спазвам някакъв режим, а ако случайно пипна нещо, се напарвам жестоко с топла вода и ми минава. Ще рече някой, че е до организъм, но е основно до воля и желание. Толкоз за болничните - понеже Андрешко знае, че като иде при доктора и му каже да му да де 3 дни, ще си ги получи срещу шише ракия, затова и системата е умряла. А докторите са свещени крави и не можем да ги пипаме по никакъв повод - хайде затегни го ти контрола.

                          Някои хора много цитират Буров (аз не го харесвам, той е чистото лице на мафията, когато с брат си организират аферата Деклозиер), но той казва - демокрация може да има там, където хлябът е дебел, в България е клисав и демокрация не може да има. С ББД е същото - народ от мрънкалници винаги ще реве, че му е малко и комшията взема повече
                          Груец аз също никога не съм вземал болнични за което благодаря на Бог.И вярвам че ако почна да хитрувам и да се правя на болен болестта неминуемо ще дойде.искам Бог да ме товари с работа а не с болести.И когато реши че иска да ме види както си спя да изпрати някой ангел да ме закара при него.....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                            Груец спакойно бе човек не се напиняй толко.ББД няма нищо с на всеки му според потребностите...ББД ще осигурява примерно отопление на стая от 20 квадрата за отоплителен сезон кубик вода на месец примерно 50 киловатчаса ток две кофички кисело мляко и един хляб на ден
                            Батка, ми то и сега има ББД - погледнах си последната фактура за водата - имам 3 кубика май бяха на "социална" цена и 10 кубика на нормална. Нормалната е по-висока, за да се плаща социалната - това не е ли разновидност на ББД? И даже е справедливо - потребявам повече, значи и плащам повече. Другото е шменти-капели - особено ми е весело като рекат, че плоския данък бил много вреден, щото бедни и богати плащали еднакво - буахахаха Направо си е еднакво - Пешо на 500 кинта плаща 50 лева, Грую на 5000 лева, плаща 500 - ебати еднаквото, само дето Грую струва колкото Пешо-вци Та така - готин си и ще ме разбереш - от толкова солидарност сме до никъде. Ти поне си на селои знаеш какво е естествен подбор - ако една овца ти е ялова, ще я държиш ли да я храниш? А ако една кокошка не ти снася яйца?
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              батка, ама ти верно ли - 42 милиарда щели да дойдат от данъци А любовта си е като всички други неща - купува се и се продава, само дето се правим на хрисими, че не било точно така. Единственото решение е семейно подоходно облагане и толкова. Апропо, при бае ти Тошо имаше ергенски данък - сещаш се защо, нали?
                              Груец откъде реши че ти трябват 42 милиарда бе човек.Смятай бе примерно седем милиона по двеста лева на месец прави милиард и четиристотин милиона по 12 месеца стае къде седемнайсе милиарда а сметни сега колко дава бюджета за пенции болнични безработица телкове детски майчинство....Да не стане да икономисаме некоя конта.Мани математиката не е за адвокати.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                                Сега, за ББД-то пак следва да изходим от няколко критерия, сещам се за поне два такива, кaто основни:

                                Първият критерий е малко или много философски - добри или лоши са хората по природа, т.е. ще злоупотребят ли с дадени права, или няма да злоупотребят. Този въпрос уж е решен на запад (заради чичото с мустака) и не е предмет на обсъждане - хората са добри и точка. А да, и са равни - примерно, ако аз искам да стана шеф на АЕЦ Козлодуй и не ме одобрят, то е защото съм черен, грозен, жена и т.н., а не защото нямам нужното образование, квалификация и опит - изроди долни. Та вървейки по този уравниловъчен критерий ние реално си се плъзгаме по комунистическата плоскост, от която (поне ние) уж се отрекохме - на всекиму според потребности, от всекиго според възможностите. Ако това е идеята на ББД (а тя е точно такава) - ми не, мерси. Разбира се, според привържениците на критерия , че хората са равни и добри, то ББД ще е на принципа - ако до всяко добро същество застане поне още едно, тогава ще стане такъв живот, че само си викам дано. Дано, дано, дано и после дЪно!

                                Вторият критерий е личностен, на принципа - битието определя съзнанието (въртим, сучем, все на комунизъм излизаме) или както му викат ингилизите - we don't see things as they are, we see them as we are. Та тук всичко си опира до самия човек и неговите качества и опит, Тук аз различавам 3 групи:

                                - Първа група (най-голямата, едно сигурно 70-75%) - пенсионери, маргинали, тъмнозелени, работещи бедни и т.н. - за тях ББД е манна небесна, най-доброто нещо, което може да се случи. Тях не ги вълнува откъде ще дойдат парите за ББД, те просто го искат, защото го "заслужават" - едни са и "работили на тая държава 40 години" (как пък един не ми обясни как с пенсиониране на 55 години си работил 40, хеле пък на тая държава, все едно си бил роб и не са ти плащали), други са и "родили деца", трети викат - "ще крадем иначе, бате, жената е гладно, децата - и той, тая вечер ще направим луд побой" и т.н. За тях всичко е ясно - виновни са политиците, чорбаджиите, "богаташите" с по 2К заплата и т.н. Те са неспасяеми, мисловната им дейност е нула или близо до нула, самочувствието им до небесата и основата им идея е - длъжни са ми, дай!!! Най-лошото е, че те са подавящото мнозинство

                                - Втората група (около 20%) е т.нар. средна класа, дето си я има навсякъде, а именно хората, които изкарват парите на "тая държава" - тях никой не ги пита за нищо, те са длъжни да дават, да не питат и да не се надяват на пенсия, щото и да доживеят до нея, ще им я орежат, за да има за търреите, които са се осигурявали на минимума, на които чорбаджията им бил виновен, че ги осигурявал на минимума, ама га ядоха кифтетата и вземаха парите под масата не реваха, ама като опре до пенсия - реват! Та тази втора група е основата, върху която се гради държавата, щото първата група е просто генетичен материал или както му викат военните - пушечно месо. И точно тази група го яде най-дебел. Масата в нея не желае никакви ББД-та, иска само да я оставят на мира и престанат да я кара да плаща още и още, и още, за да има за маргиналите от първата. Когато тази група изчезне, защото тя е живият организъм на една държава, паразитите от първата група просто измират или емигрират. В тази втора група има и един минимален процент, разни джендъри и либерасти, които в пристъп на тревен делириум вика "пийс, брадър, пийс за мадър африка", но иначе си е твърдо и категорично против ББД.

                                - Трета група (най-малката) - чорбаджиите-изедници -те са разделени на 2 - едните все още не са достигнали достатъчно натрупване на капитала и съответно искат да натискат и експлоатират група едно (работещите бедни) и група две на макс - те са лошият пример, който е оправдание на всички от група едно да искат още. И втората част - тези, дето са си "надвили на масрафа" и искат просто да си запазят богатството, поради което са склонни да приемат ББД, като един своеобразен рекет, който да платят на мутрата (в лицето на маргиналите), за да ги оставят на мира. само дето те не знаят, че маргиналите са каца без дъно, и като им подадеш пръст, ще ти отхапят ръката - примери колкото си щеш в съвременната история, особено пресен е този от ЮАР в последните 20-на години - подадоха белите пръст, сега вече се молат да дават само дупе, защото изнасилванията на бели там са за добър ден, а черните първо стрелят, после питат...

                                Финално - дори само обсъждането на ББД е опасно за страната ни, не за друго, а защото маргиналите в нея са огромно мнозинство. Това е като да пуснеш референдум с въпрос - искате ли пенсията да е 1000 лева, а МРЗ - 2000 лева. какъв ли ще е резултатът, а? защото аз го знам и без социологически проучвания в тази област. Популизмът е най-лощото нещо в този свят (особено комунистическата му разновидност), а уравновиловката винаги води до едно - дърпане рязко на ръчната спирачка и приравняване на всички надолу. Ама какво по хубаво от това всички да сме еднакво... бедни, нали? Само дето този филм го гледахме 45 години - поне сред нас тези мантри не би следвало да вървят

                                П.С. Това е лично мнение и не е препоръка за приемане на ББД!
                                Груец спакойно бе човек не се напиняй толко.ББД няма нищо с на всеки му според потребностите...ББД ще осигурява примерно отопление на стая от 20 квадрата за отоплителен сезон кубик вода на месец примерно 50 киловатчаса ток две кофички кисело мляко и един хляб на ден

                                Коментар

                                Working...
                                X