IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

В тежката индустрия ли е бъдещето (на България)?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
    Да подесетя: цени-мени - ясно но, докато не проумеете разликата между цена и стойност, цялата ви „икономическа подготовка” пет пари не струва.

    А модерацията, с това постоянно триене, показва сериозни отклонения. От каквото се сети човек.
    Обяснете моля каква е разликата между цена и стойност?
    Очевидно разбирате от тези работи?

    Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

    Коментар


    • Да подесетя: цени-мени - ясно но, докато не проумеете разликата между цена и стойност, цялата ви „икономическа подготовка” пет пари не струва.

      А модерацията, с това постоянно триене, показва сериозни отклонения. От каквото се сети човек.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
        Че то цената на тока е спънка и за производството на алуминий в Зп. Европа и Северна Америка. Затова се закриха толкова смелтъри последните 20г. и не се пускат нови в експлоатация. Просто е неизгодно дори и с най-ефективната технология (на Alcan)

        И какво, дай да се гръмнем, че не можем изгодно да правим алуминий!
        На едро и отгоре е така: че то токът е скъп навсякъде освен край някой язовир в Сибир или канадската тундра, няма как да стане. Ама конкретно: българската анодна мед се преработва в Белгия, където енергийните ресурси не са по евтини от България, но тежката им индустрия е спасена от тежестите на зелената античовешка първо, и антииндустриална второ идеология. Има го и това, че за Арубис да си премести това производство в България ще трябва да изисква по-голяма печлба от сегашната, и все пак такова инвестиционно намерение имаше. Но ВЕИта го убиха. Отделно е въпросът заслужава ли си заради няколко предприятия като Арубис, токът за по-големите потребители да е мноооооого по-евтин, отколкото токът за домашно потребление както е в Белгия и Германия. Според мен - не. Но така или иначе факт, е че грешките, а бе направо престъпленията, в българската енергетика убиха много възможности.

        Коментар



        • Не. Както ти сам казваш, подобни инвестиции са капиталоемки и отнемат много време. За да се правят се иска подходяща бизнес среда на предвидимост, прозрачност, спазване на правилата и т.н.

          При нас, нашият псевдоелит (Ив Макс и Алносо, например) са радетели за корупция и произвол, така че да се налага да си приятел на "Путин", за да си успешен. Ми утре ако умре и дойде Мутин на власт? Примерно ти говоря...

          И това не е единствения проблем де. Но това е една от причините в България да се търкалят 5 лв. на земята и никой да не ги взима. Защото реално рискът е голям, а мисленето краткосрочно

          Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

          Много добре те разчитам но, трудно харесвам прецизния изказ и се хванах за думата. Твечмата е тази, и аз по нея. Наистина, както и да е.

          А сега до Импотецият, за 101-ви път:
          - Ако имаш претенции, има съд, следствие, полиция, прокуратура, ДАНС и т.н. - идвай с тях, и гласи пачките за контраиска. Много ще се забавлявам.
          Last edited by Money; 29.07.2018, 22:29.

          Коментар


          • Че то цената на тока е спънка и за производството на алуминий в Зп. Европа и Северна Америка. Затова се закриха толкова смелтъри последните 20г. и не се пускат нови в експлоатация. Просто е неизгодно дори и с най-ефективната технология (на Alcan)

            И какво, дай да се гръмнем, че не можем изгодно да правим алуминий!

            Първоначално изпратено от Pronto Разгледай мнение
            Да, естествено, че в един балансиран подход е бъдещото на България.
            Колкото до статията станала повод за дискусията, не ми харесва консултантския пламък в нея, довел до елементарни фактологични грешки /Арсенал е частна компания засега/ и няколко показващи грубо непознаване на мат'риала: БВП мери добавената стойност, а не продажбитте. Фактът, че цената на петрола се е вдигнала, оттам и на Лукойл продажбите нищо не говори за отражението върху БВПто ни, а още по-малко за данъците, които ще плати
            Да не говорим за приноса, който търси в някои индустрии към акцизите, митата /ако ще е до мита, то колкото по-малко производство,по-добре/ и концесионните такси. Да обявиш Бисер Олива - СтЗ за двигател на каквото и да е ми се вижда странно, въпреки, че последния път като ги броих само в Ямболско имаше 5 рафинерии за олио - така че индустрията като цяло - да.
            Естествено, че където има дадености би трябвало да се развива тежката промишленост - основно цветната металургия и въглещната промишленост . Голямо престъпление беше, че Джевдет спря завода на Дънди и сега те изнасят арсенния концетрат, но също така си е престъпление, че и досега няма икономически условия да се построи инсталация която да превръща анодната мед в катодна в Арубис /цената на тока е спънката/. Бе, когато бай Тодар си пожелаваше догодина цели проводници, хората си мислеха, че майтап си прави - в България още не е затворен икономически цикъла на производство на медена жица от медна руда. Ако се направи подобна инвестиция, то нейното отражение количествено ще е може би доста голямо върху БВП - може и цял половин процент да стигне, износ на по-скъпи продукти и по-малко внос. Но количествено приносът ще е много малък - нетно 5-10 нови скъпоплатени работни места. Аутсорсингът създава на час по-толкова работни места, и никак не е за пренебрегване неговия принос.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
              Не ме разчиташ изобщо
              Но както и да е...
              Много добре те разчитам но, трудно харесвам прецизния изказ и се хванах за думата. Твечмата е тази, и аз по нея. Наистина, както и да е.

              А сега до Импотецият, за 101-ви път:
              - Ако имаш претенции, има съд, следствие, полиция, прокуратура, ДАНС и т.н. - идвай с тях, и гласи пачките за контраиска. Много ще се забавлявам.

              Коментар


              • Би трябвало много да говори защо в България оцеляха КЦМ, Пирдоп, Соди, а не Полимери, Химко, АТЗто , Кремиковци. За едните има евтини суровини, а за другите - не.

                Коментар


                • Да, естествено, че в един балансиран подход е бъдещото на България.
                  Колкото до статията станала повод за дискусията, не ми харесва консултантския пламък в нея, довел до елементарни фактологични грешки /Арсенал е частна компания засега/ и няколко показващи грубо непознаване на мат'риала: БВП мери добавената стойност, а не продажбитте. Фактът, че цената на петрола се е вдигнала, оттам и на Лукойл продажбите нищо не говори за отражението върху БВПто ни, а още по-малко за данъците, които ще плати
                  Да не говорим за приноса, който търси в някои индустрии към акцизите, митата /ако ще е до мита, то колкото по-малко производство,по-добре/ и концесионните такси. Да обявиш Бисер Олива - СтЗ за двигател на каквото и да е ми се вижда странно, въпреки, че последния път като ги броих само в Ямболско имаше 5 рафинерии за олио - така че индустрията като цяло - да.
                  Естествено, че където има дадености би трябвало да се развива тежката промишленост - основно цветната металургия и въглещната промишленост . Голямо престъпление беше, че Джевдет спря завода на Дънди и сега те изнасят арсенния концетрат, но също така си е престъпление, че и досега няма икономически условия да се построи инсталация която да превръща анодната мед в катодна в Арубис /цената на тока е спънката/. Бе, когато бай Тодар си пожелаваше догодина цели проводници, хората си мислеха, че майтап си прави - в България още не е затворен икономически цикъла на производство на медена жица от медна руда. Ако се направи подобна инвестиция, то нейното отражение количествено ще е може би доста голямо върху БВП - може и цял половин процент да стигне, износ на по-скъпи продукти и по-малко внос. Но количествено приносът ще е много малък - нетно 5-10 нови скъпоплатени работни места. Аутсорсингът създава на час по-толкова работни места, и никак не е за пренебрегване неговия принос.


                  България разполага с ресурси за развитие на тежката индустрия, които може и трябва да използва

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Не ме разчиташ изобщо

                    Но както и да е...


                    Чудя ти се що се занимаваш с ...
                    Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                    Коментар


                    • Не ме разчиташ изобщо

                      Но както и да е...

                      Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                      1.НЕ СА 5 лева, а доста повече. Числата са с поне 9 нули преди запетаята.
                      2.Поне аз, съм се навел - грубо казано - да „ги взема” в поне 2 насоки.
                      3.И българи инвестират в термоядрена енергия. Жалко, не запомних имената но, да, и такива има.
                      4.Че е печеливша една или друга индустрия, множеството проумява едва, след като пробивът настане. Чак тогава, идват пишман„инвеститорите в акции” като теб ( Казвам го не, за да те обидя а, защото фактите и разсъжденията ти те разкриват, а аз ги разчитам). Докато , обаче, дървото даде плод, невидимо и неблагодарно, пионерите се потят и си влагат душата. После, що Цукерберг бил богат. Щото е прозрял, що. Поне 3-10 години, преди такива като теб, родени потребители и къпувачи на „инвестиции” да се осъзнаете. Дребна но, съществена разлика.
                      ...Ако не вдяна: „Инвестиция” - първата - това е трудът, дето го вкарваш, доде разни„тарикати” се пощят и тиразправят, как било нямало смисъл, как нямало да стане и др. подобни.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Само не обясни защо никой не инвестира в термоядрен синтез в България като е толкова печеливша дейност...
                        Петте лева лежат на земята и никой не ги вдига...
                        1.НЕ СА 5 лева, а доста повече. Числата са с поне 9 нули преди запетаята.
                        2.Поне аз, съм се навел - грубо казано - да „ги взема” в поне 2 насоки.
                        3.И българи инвестират в термоядрена енергия. Жалко, не запомних имената но, да, и такива има.
                        4.Че е печеливша една или друга индустрия, множеството проумява едва, след като пробивът настане. Чак тогава, идват пишман„инвеститорите в акции” като теб ( Казвам го не, за да те обидя а, защото фактите и разсъжденията ти те разкриват, а аз ги разчитам). Докато , обаче, дървото даде плод, невидимо и неблагодарно, пионерите се потят и си влагат душата. После, що Цукерберг бил богат. Щото е прозрял, що. Поне 3-10 години, преди такива като теб, родени потребители и къпувачи на „инвестиции” да се осъзнаете. Дребна но, съществена разлика.
                        ...Ако не вдяна: „Инвестиция” - първата - това е трудът, дето го вкарваш, доде разни„тарикати” се пощят и тиразправят, как било нямало смисъл, как нямало да стане и др. подобни.
                        Last edited by Pyramid; 29.07.2018, 17:53.

                        Коментар


                        • Само не обясни защо никой не инвестира в термоядрен синтез в България като е толкова печеливша дейност...

                          Петте лева лежат на земята и никой не ги вдига...

                          Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                          Не ми приписвай своите заблуди. Каквото исках, казах го. Научи се да разбираш, докато четеш.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                            За бъдещето, ама трябва да вземем поука и от миналото...

                            А за настоящето, твоят аргумент се свежда до това, че на земята лежат 5 лева, хората минават и не ги взимат. Ако приемем, че тези 5 лв. наистина ги има, не смяташ ли, че има причина никой да не ги взима?
                            Не ми приписвай своите заблуди. Каквото исках, казах го. Научи се да разбираш, докато четеш.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                              Я повтори, ако обичаш, названието на темата.
                              По моя информация, тя е за бъдещето, докато Кремиковци е минало.
                              За бъдещето, ама трябва да вземем поука и от миналото...

                              А за настоящето, твоят аргумент се свежда до това, че на земята лежат 5 лева, хората минават и не ги взимат. Ако приемем, че тези 5 лв. наистина ги има, не смяташ ли, че има причина никой да не ги взима?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                                На Априлския пленум на БКП през 1956 се взима решение да се построи тази перла на социалистическата тежка индустрия... Въпреки експертните мнения на български и съветски специалисти...

                                Построяват Кремиковци 1963г. и после това чудо работи 50г. на загуба...

                                Лъжа, ама нека да видим конкретните примери
                                Я повтори, ако обичаш, названието на темата.
                                По моя информация, тя е за бъдещето, докато Кремиковци е минало.

                                Коментар

                                Working...
                                X