IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обратно броене до ERM 2 за правителството на Борисов

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Аз с Горанов вече споря , щот изшортих лева , ей така за спорта. Ще прежаля едногодишни лихви .

    Ама то не зависи ни от Горанов ни от мене ни от форумното мнение . Зависи кво ще каже ЕЦБ-то и/или там който ще го взима това решение.

    Та си чешем клавиатурите само

    Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
    И не забравяй, че при несъгласие ще се наложи да спориш с Горанов. Мани ни нас!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от SStoilov Разгледай мнение
      Ммм , другари и господа,

      В някои сектори заплатите са по големи от германските ( нето)
      Търговския баланс е от 10-ки години на минус ( май беше с милиарди) .

      как стават тия работи с подценен лев ?
      От гледната точка разходите на бизнеса нетните заплати нямат никакво значение. А за търговският баланс си има съвсем обективни причини, а има и по-важни показатели от него- https://www.ceicdata.com/en/bulgaria...-external-debt

      Коментар


      • А що ги гледаш тях. Начи онзи ден имаше статия тук за издъжката на 4 членно семейство 2500 лв. на месец пишеше за 2019 г. .
        Ма нали знаеш, че обичам да опростявам и сметките ми са опростени, та съм грубо погазил точността в мойте сметки, та затова казвам да се гледат с голяма доза критика.
        Last edited by pepe1234; 14.02.2020, 17:50.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от SStoilov Разгледай мнение
          Ммм , другари и господа,

          В някои сектори заплатите са по големи от германските ( нето)
          Търговския баланс е от 10-ки години на минус ( май беше с милиарди) .

          как стават тия работи с подценен лев ?
          Стоилов, не знам кому викаш другари, но ако си чел долу, неизбежно си забелязал, че колегите са нервни и държат пръста на спусъка.

          Аз самият имах в готовност едрокалибрено, гладкоцевно, но дойде шефката и ни разбишка. Не се стигна до употреба. Е, аз понесох няколко изстрела, но дори не ме надраскаха.

          Не възнамерявам да оспорвам твърденията ти за заплати, търговски баланс (сигурно се каниш за намесиш също и платежен, текуща сметка), просто опитът показва, че е подходящо подобни твърдения веднага да с е доказват със съответен надежден източник. И не забравяй, че при несъгласие ще се наложи да спориш с Горанов. Мани ни нас!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Vatman Разгледай мнение
            Това горе са абсолютни манипулации.

            Словаците са най-големия производител на автомобили (Туарег, Порше Кайен, Кия, Шкода и др.) в Европа (изразено като стойност на инвестиции в автомобилостроене на глава от населението) и станаха такива след въвеждането на еврото, огромен ръст на всякякви инвестиции, икономиката им е една от най-успешните и още много други неща могат да се кажат, които се случиха именно след въвеждането на евровалутата...
            Словакия си е един цигански кенеф.Не случайно чехите ги изритаха

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
              Абе и аз го изкарах подценен сега като го сметнах, но колко вярно смятам един господ зае. Давам резултат 85% т.е. към момента за 23 години с 15 % е подценен.
              Аз съзнателно не искам да правя сметката. По повод на един материал и разни събития около НСИ, зарекъл съм се да не правя повече опити да им ползвам сайта. Последният техен справочник-тухла, с който разполагам, вече е доста неактуален. Някога ми е трябвал, ползвал съм го, вършеше работа, имаше и динамични редове.

              След като вече така или иначе не им вярвам, не желая да знам какво публикуват.
              Мъка!

              Коментар


              • Ммм , другари и господа,

                В някои сектори заплатите са по големи от германските ( нето)
                Търговския баланс е от 10-ки години на минус ( май беше с милиарди) .

                как стават тия работи с подценен лев ?

                Коментар


                • Абе и аз го изкарах подценен сега като го сметнах, но колко вярно смятам един господ зае. Давам резултат 85% т.е. към момента за 23 години с 15 % е подценен.

                  Коментар


                  • Днес купих под 800 евра, без телефони или връзки, при курс 1.95584
                    Факт просто за темата

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                      Начев, то не е трудно да се погледнат безработицата, бюджетният дефицит и държавният дълг за да се види, че левът е подценен и от тази гледна точка влизането ни с настоящия курс ни поставя в печелившата група. В същото време понастоящем основният валутен риск за нас е политическият, влизането в еврозоната няма да го премахне напълно, но при всички положения ще го намали до някаква степен.
                      Приемам начина ти на разсъждение. Добавям обаче огромен натиск от пазара на труда, изтичащ ресурс, рефлектиращо във възнаграждения, рефлектиращо в цени (всъщност дори цените изпреварват възнаграждения), а всичко това е инерционна система.

                      Освен политически виждам и ред други рискове, но след като сме единомишленици в главното, споровете за детайли са безпредметни.

                      Коментар


                      • Начев, то не е трудно да се погледнат безработицата, бюджетният дефицит и държавният дълг за да се види, че левът е подценен и от тази гледна точка влизането ни с настоящия курс ни поставя в печелившата група. В същото време понастоящем основният валутен риск за нас е политическият, влизането в еврозоната няма да го премахне напълно, но при всички положения ще го намали до някаква степен.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
                          Абе тея графики не са ли за тези държави дето не са били възрзани към еврто. Ние на практика и сега сме си вързани към него с борда, та въпроса ми е не сравняваме ли ябълки с круши?
                          Виждайки те, съобразявам че преди дни беше реагирал на мой постинг относно подцененост н а лева при връзването към ДМ.
                          Имах известни съображение и не пожелах да спекулирам с актуалното състояние.
                          Е, след като аз н еискам, има кой да г о направи
                          Горанов: Левът е подценен


                          Левът е вързан вече 23 години.
                          Изходната позиция е спорен въпрос за мнозина. Поради липса на нещо но-надеждно, приемаме тази подцененост, която вече многократно изтъквах - порядъково минус 70%.

                          Инфлационният диференциал: (плюс левовата инфлация минус евровата инфлация) приемам декларативно, че е средно под 3 % годишно. Сметката е малко по-сложна, но целта не е да стигнем до безусловно точен резултат, а да хванем общо състояние, да рамкираме процеса.
                          При това положение, твърдението на Горанов има основания.
                          Умножаване на величина < 3 % x 23г. твърде вероятно дава резултат < 70 %
                          Да кажем - има известни основания за подобно твърдение. Можем да опитаме да твърдим и друго - ровете се, проверявайте, смятайте, обосновавайте.
                          Още повече допълнителен мотив е, че самият Горанов обосновава твърдението си иконометрични модели.

                          Ако имаше наистина разбиращи от процеси, числови редици и сродни, можеха да намерят тук основание за аргументиране и настояване за български щурм към еврото. Ама няма.
                          Е, може аз да опитам да помогна н а закъсалите колеги

                          Никой не си прави илюзии за състоянието и перспективата през левовата инфлация.
                          Процесът дава основание да се твърди, че натискът е огромен и в обозрим и не много дълъг срок левът би отишъл в състояние на надцененост при твърдото съотношение, ако изходим от допускането, че в момента е все още подценен.

                          Ако ние успеем да приемем бързо еврото при сега действащия твърд курс, това е равносилно на запазване на някакви, макар минимални конкурентни предимства.
                          Обратното, ако продължаваме да с е туткаме, има хипотеза левът реално да с е обезцени, а твърдото съотношение да го направи дори значително надценен. Обаче, населението и резидентите в болшинството си няма да приемат друг, различен курс, особено що с е отнася до обезценка.
                          Ерго, имаме и елемента на надбягване с процеси и събития.
                          Last edited by nachev; 14.02.2020, 16:50.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                            Да, словаците са чудесен нагледен пример за неудачници, които сами се закопават с въвеждането на еврото.


                            Това горе са абсолютни манипулации.

                            Словаците са най-големия производител на автомобили (Туарег, Порше Кайен, Кия, Шкода и др.) в Европа (изразено като стойност на инвестиции в автомобилостроене на глава от населението) и станаха такива след въвеждането на еврото, огромен ръст на всякякви инвестиции, икономиката им е една от най-успешните и още много други неща могат да се кажат, които се случиха именно след въвеждането на евровалутата...
                            Location: Terminal Island
                            Institution: FBI Correctional Facility
                            Jurisdiction: Unknown

                            Коментар


                            • теми за размисъл :

                              Почти всяка банка дава кредит в лева срещу залог на евро ,с 2 големи НО-та

                              1. искат обезпечение +15% ( що ли таз цифра)
                              2. на много стръмна лихвена крива - 1% за 1 г , 5г - 4-5%

                              Що така ?

                              Не мога да предвида какво решение ще вземат някакви хора , въпроса е да се погдотвим и за двата варианта ....

                              Коментар


                              • Абе тея графики не са ли за тези държави дето не са били възрзани към еврто. Ние на практика и сега сме си вързани към него с борда, та въпроса ми е не сравняваме ли ябълки с круши?

                                Коментар

                                Working...
                                X