IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Започна ли световна икономическа криза?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение

    Забелязал съм, че българите масово, масово сме анти-мейнстриим настроени към света. И абсолютно мейнстриим спрямо текущите конспиративни теории.
    Страхотен постинг, благодаря за времето и усилието да го напишеш! И не само цитираното, разбира се. Едва ли има нещо с което бих спорил.

    Коментар


    • Преди няколко години се пробвах аз да измисля някаква абсолютно налудна конспирация и да видя за колко време ще се върне пак при мен от други източници в нета. Трябваше и по-малко от седмица

      Коментар


      • Българите са си ок настроени към света. Поне аз не познавам ама нито един фен на световните конспирации, чакащ края на западната цивилизация

        За сметка на това хаховците са доста гръмогласни - колкото и малко да са - и буквално наводняват нета с параноя и конспирации

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
          Силната политизация и многото емоции превръщат дискусията по-скоро в лозунгарстване отколкото в сериозен анализ.
          Не виждам как можем да проведем сериозен анализ на темата, за жалост. Дата-та, информацията е скрита, недостъпна и манипулирана.
          Примера е предната криза. Е различни финансови инструменти, със много красиви имена, са набутани mortgage-backed securities, с разичен клас, нагласени генерално към най-високия клас, за заблуда на доходността и възвращаемостта.

          Преведено на прост език - в кацата с меда слагаме лайна и продаваме кацата като каца с мед. Когато съотношението лайна-мед е ниско - хората си купуват и хапват сладкия медец, е да ама един хубав ден съотношението вече е прекаленно високо и хората се осъзнават, че ги хранят с фекалии. Защото ипотеките са неизплащаеми, дадени на куцо-кьораво и сакато, само и само, да продадем повече каци с "мед".

          Така както преди количестовто на кофти ипотеките е било скрито, така и сега информацията е толкова кът, толкова скрита и покрита под различни "финансови" инструменти, че няма никакъв начин да знаем какво е съотношението на фекалиите към медта...

          Който знае горното, всъщност - или вече е на остров, който няма споразумения за екстрадация, или чака момента да отлети към горепосочения остров
          #dagoduhatbednite

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
            БРИКС разполага с огромен ресурсен потенциял! Китай малко по малко завлядява ресурсите на почти цяла Африка, в рамките на един нов колониализъм от 21 век.
            САЩ от своя страна разполагат с петродолар! Ако една сериона криза разруши статута на петродолара, за тях играта много ще се промени! Икономическа метла в САЩ, ще разклати и военното им превъзходство, особено пред несъстоятелността на НАТО, което подобно на ЕС, нявярно скоро ще бъде просто история! Без "произволията" на военната им машина, страната ще остане без жизненоважни за нея ресурси и пазри, до които си осигуряваше достъп до сега, именно по този начин!
            Ако погледнем Западна Европа, другия значим икономически център, то той е в още по трагично положение. Той не притежава, не само ресурси, но и демографски потенциал!

            На следващо място САЩ и Западна Европа са изградили едно благосъстояние на дефицити, при много висока социална база! Поради тази причина при срив в СОЦИАЛНОТО БЛАГОСЪСТОЯНИЕ и невъзможността на страните да го поддържат, там ще настане несравним срив! Този срив ще е много по-голям от спукването на имотния балон в Китай и щетите, които той ще нанесе. Този срив ще е много по-голям и от резкият спад в експортната индустрия в Китай! Това ще бъде срив, при който разбирането за благосъстояние в Европа и САЩ, изцяло ще се промени!

            В момента голяма част от благосъстоянието на Европа, се поддържа от социалната база и дефицитите! Те са възможни, поради раздуването на китайската икономика и имотния балон там, което от своя страна раздуваше глобалното кредитиране и икономическия растеж, чрез "реимпорта" на сток и инвестиции от страна на Китай! След спукването на този балон обаче, на Китай ще и остане демографията, предприятията и държа да подчертая суровините!!!
            Какво ще остане на другите???

            Технологиите стават чрез привличане на мозъци, а те от своя страна, се продават за пари. Пари ще има разполагащия със суровини и пазари!
            Между другото в момента в Китай и Русия се развиват доста технологии, както от местни учени, така и от привлечени. Те не отстъпват в толкова голяма степен на американските. Завладяването на света от САЩ и комерсиализацията на компании като Facebook, до днешна дата ги извеждаха на първото място. А потребителя избира единствено между Microsoft и Microsoft!

            Актуализация на геополитиката и пазарите ще промени погледа върху тази тотална "комерсиализация", която САЩ осребряват брилянтно! Ако си монополист на един пазар, то печелиш безусловно! Точно това наблудавахме до тук!
            ...
            Като последен "ремарк" искам да отбележа, че падението и унищожението на България в момента, има пряко отношение към монополното положение на ЕС в момента, спрямо страната. 1:1 с глобалното такова на САЩ! Източването на мозъци, привличането на читави млади българи и срива на икономиката е резултат от чека, който Германия "осребрява" ежегодно, благодарение на своя монопол!
            След предстоящата криза обаче и изчезването на ЕС, България ще има своя шанс да ощелее! Въпросът е дали ще съумее да го използва. Аз съм оптимист по този въпрос!
            Смятам, че отдаваш прекаленно голямо внимание на суровините. Най-богатата на суровини страна нито е цъфнала, нито е вързала. Цяла България (и половината планета) се бута към няколко държави, изключително бедни на суровини.
            За да привлечеш учените ти трябват пари, да, съгласен съм. Но смятам, има по-важни неща - ако погледнем какво предлага западна Европа и САЩ - където учените главно се целят да емигрират - не са сировини. Микса от развито общество, сигурност, равенство пред закона, работеща съдебна, здравно-осигурителна и социална система. Нито едно от тези неща го няма в БРИКС - и няма изгледи да се случи в обозримо бъдеще.
            Честно казано - не виждам по никакъв начин как немците, американците, французите, англичаните и други ще се въурнат към второразрядни държави, за повече пари и да живеят затворени зад 3 метрови огради с бодлива тел. Това с бодливата тел го знам от личен приятел - който за пари живее в С-то /Южна Африка/. Много малко хора са склонни да отидат на място, в което трябва да живеят в 300 квадрата къща с басейн, зад телена ограда с ток по нея и препускателни пунктове с въоръжена охрана на входа на "квартала".

            Хайде може би РЮА е краен пример, но в Китай е подобна картина - там също не е място в което човек иска да се развива, отглежда семейство и т.н. Разни no-life кариеристи -може и да отидат в БРИКС-а, но за миграция на мозъци - силно се съмнявам.

            Природните ресурси, изкопаемите и подобни не означават добро място за живот, икономически подем и прочие, по-скоро е обратното, примери бол, с лопата да ги ринеш.

            САЩ и Западна Европа няма вариант в който да останат зад "развиващите се" икономики. Няма предпоставки това да се случи, всичко е до продуктивност, технология, know-how, и традиции, ако щеш.
            За демографския потенциал на Европа - това е тема-капан. Демографски ръст - почти няма, в същото време - не смятам, че ни е нужен. Стегнация в демографския ръст се наблюдава от край време в западните икономики, същевременно - между 20 и 25% от работната ръка в активна възраст е незаета. Като най-силно засегнат е сегмента на младите. Няма нужда да се притесняваме за системата, тя работи и няма как да рухне. Не са ну нужни 3 милиарда души, за да произвеждаме повече стойност. С текущата популация и константнот технологично развитие си/ще си докараме достатъчен икономически ръст, за да излезем пред всички останали.

            Забелязал съм, че българите масово, масово сме анти-мейнстриим настроени към света. И абсолютно мейнстриим спрямо текущите конспиративни теории. Не е нужно да търсим под вола теле, светът не е толкова сложен. Това наследствено кахърене претив запада и тази теория за изгряващата източна звезда - са един грозен блян, вече 70 години. Преди СССР, сега НРК, утре сигурно ще е СТАН и НАМ републиките. По едноимения израз на нашия велик вожд - все клатим топките на коча, ама те все не падат. Така и с изгряващата звезда от изтока - все ще сгърчи запада, но това все не се случва.

            Би било, някак си, по-продуткивно да се възползваме от хегемонията на запада, отколкото да се надяваме на източната звезда, която все не изгрява.
            Както ѝ да е, сигурен съм, че масата съфорумци са на твоето мнение, по дефолт нашите сънародници са анти-запада, при всичко, че жена им бърше маси в еспана, все тая.

            Монопола на американските и западно-европейските компании, за разлика от монопола на топлофикация, не е наложен. Той е естествено следствие от избора на предложените продукти със съответното качество. Този монопол, веднъж създаден (какъвто е в момента) е невъзможно да бъде преодолян. Това е само +++ за запада. Защо не може да бъде продолян? Просто е - прекаленно много know-how, технологии, инфраструктора(тук да не се чете - магистрали, друга инфраструктора имам впредвид). Прост пример - автомобилнаа индустрия, ДВГ е изключително проста технология, ако си спомням - учи се по физика в 7-8-9 клас. Технологията вложена в производството на един автомобил (главната теория) е толкова проста и се знае от всеки, че дори е банална. Е да де, ама въпреки това, нито една държава не може да постигне резултатите на старите нации в автомобилостроенето (Япония, Германия, САЩ и няколко други европейски държави). Теорията е лесна, практиката също, обаче никой не може да се вмъкне в пазара - защо? Защото не е възможно да придобиеш опита, технологиите, инфраструктурата и процесите по цялата стойностна верига (value chain) и да не фалираш, правейки го и същевременно съревновавайки се със старите кучета. Няма начин.
            Същото важи и за всека друга индустрия, сегмент, пазарна ниша и т.н.

            НАТО и ЕС са дълга тема, но дори там - евентуален разпад - не може да повлияе на ситуацията толкова. Чайника с тяхната комунистическа партия, където главатарите си поделят цялата икономика - това ще изпусне пара по-скоро и ще е по-кофти.
            Американското военно превъзхоство, също, няма да изчезне току-така. По-скоро ще падне ККП, отколкото военна хегемония градена толкова време.

            Дефицитите са страшна тема, повечето хора обсъждащи ги - нямат необходмия ценз и знания, за да схванат за какво иде реч. Повечето хора смятат дефицита като заем - теглил съм нов заем за Ауди и трябва да го върна, иначе ще ми вземат аудито(мама му стара). Е националнте дефицити не работят така, те са просто едни числа в една система, неизбежни са, понеже така е изградена системата, да работи на минус, с дефицит, който създава инфлацията.

            В най-апокалиптичния сценарии - дефицитите ще си кажат думата, едни баланси ще бъдат отписани, едни хора/корпорации/ с едни числа в един компютър ще са събудят на другия ден и числата в системата няма да ги има. Ще настъпи моментален и краткотраен хаос. Обаче хаоса отминава за седмица-година, а инфраструктурата, технологичните центрове, знанията, образованата и здрава работна ръка, know-how, системите и процесите остават -> икономиката си стъпва на краката.
            Моментния хаос ще отмине, ще си легнеш с 300 бона във инвестиционен протфеил на някой фонд, ще се събудиш - и тея триста бона ще са 200 лева...Обаче като отмине моментната криза - нещата ще си дойдат на мястото и 200-та лева ще се превърнат отново в 300 бона.

            Защото каквото и да се случи - губим само едни числа в един компютър, другото остава. Пример за загуба на числа в компютър е VW. Каквото и да се случи с баланса в компютъра - те отново са си хегемон в автомобилната индустрия. Същото ще се случи и с всичко, ако един хубав ден числата в компютъра изчезнат - хаос, хаос и пак хаос, докато изтрезнеем и видим, че нещата си работят по старо-му, процесите си седят, инфраструктурата я има, предприятията бълват стоки, услуги и технологии с огромна добавена стойност.

            Тогава ще си отдъхнем за момент, докато чакаме новата източна звезда
            #dagoduhatbednite

            Коментар


            • Mike Florida

              ЕС предстои да се фашизира,но да изчезне забрави.
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • БРИКС вече е гръмнал, в Китай са с капиталов контрол но странно медиите не го отразяват. Срива на БРИКС ще донесе големи загуби на крадените пари и изнасяни там от банките ни.Това е началото за възтановявяне на икономиката и работните места. По висичко личи че и Германия няма да остане мирна и кротка с инжектираните мигранти, там очаквам граждански вълнения и много як бой по улиците и Германия ще спре да осребрява чека.
                А дали нещо ще им остане от времената в които щастливо грабиха - нищо няма да им остане, машините и оборудването ще се принудят да ги изнесат..същото ги чака и китайците - те няма да могат да поддържат това което построиха и то ще се руши.
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                  Силната политизация и многото емоции превръщат дискусията по-скоро в лозунгарстване отколкото в сериозен анализ.
                  Те политиката и икономиката вървят ръка за ръка

                  Коментар


                  • Силната политизация и многото емоции превръщат дискусията по-скоро в лозунгарстване отколкото в сериозен анализ.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от absd Разгледай мнение
                      вероятно за Иран ще настъпят по-добри времена....но износа им на петрол може би допълнително ще натисне цените надолу и ще задълбочи трусовете,които наблюдаваме напоследък
                      това е и единствената причина да ги пуснат.... Путин трябва да остане на сухо поне още 1-2 години...

                      обаче кукловодите не знам дали си дават сметка, че ако гръмне световна криза проблемите с техния електорат обеднял драстично ще са много по-големи от проблемите пред Путин , който така или иначе си има добре смазана авторитарна машина.... виж САЩ, Германия, Франция, Великобритания ще трябва в движение да се учат що е то авторитарно управление в условия на глобална криза.

                      та не се знае знае ли се
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
                        БРИКС разполага с огромен ресурсен потенциял! Китай малко по малко завлядява ресурсите на почти цяла Африка, в рамките на един нов колониализъм от 21 век.
                        САЩ от своя страна разполагат с петродолар! Ако една сериона криза разруши статута на петродолара, за тях играта много ще се промени! Икономическа метла в САЩ, ще разклати и военното им превъзходство, особено пред несъстоятелността на НАТО, което подобно на ЕС, нявярно скоро ще бъде просто история! Без "произволията" на военната им машина, страната ще остане без жизненоважни за нея ресурси и пазри, до които си осигуряваше достъп до сега, именно по този начин!
                        Ако погледнем Западна Европа, другия значим икономически център, то той е в още по трагично положение. Той не притежава, не само ресурси, но и демографски потенциал!

                        На следващо място САЩ и Западна Европа са изградили едно благосъстояние на дефицити, при много висока социална база! Поради тази причина при срив в СОЦИАЛНОТО БЛАГОСЪСТОЯНИЕ и невъзможността на страните да го поддържат, там ще настане несравним срив! Този срив ще е много по-голям от спукването на имотния балон в Китай и щетите, които той ще нанесе. Този срив ще е много по-голям и от резкият спад в експортната индустрия в Китай! Това ще бъде срив, при който разбирането за благосъстояние в Европа и САЩ, изцяло ще се промени!

                        В момента голяма част от благосъстоянието на Европа, се поддържа от социалната база и дефицитите! Те са възможни, поради раздуването на китайската икономика и имотния балон там, което от своя страна раздуваше глобалното кредитиране и икономическия растеж, чрез "реимпорта" на сток и инвестиции от страна на Китай! След спукването на този балон обаче, на Китай ще и остане демографията, предприятията и държа да подчертая суровините!!!
                        Какво ще остане на другите???

                        Технологиите стават чрез привличане на мозъци, а те от своя страна, се продават за пари. Пари ще има разполагащия със суровини и пазари!
                        Между другото в момента в Китай и Русия се развиват доста технологии, както от местни учени, така и от привлечени. Те не отстъпват в толкова голяма степен на американските. Завладяването на света от САЩ и комерсиализацията на компании като Facebook, до днешна дата ги извеждаха на първото място. А потребителя избира единствено между Microsoft и Microsoft!

                        Актуализация на геополитиката и пазарите ще промени погледа върху тази тотална "комерсиализация", която САЩ осребряват брилянтно! Ако си монополист на един пазар, то печелиш безусловно! Точно това наблудавахме до тук!

                        Ако в един слънчев ден ти обаче загубиш това си монополно положение, тежко ти и горко, от каква височина ще се наложиш да паднеш! Падащия от по-ниско, в случая Китай има пълните шансове, да се изправи преди гореизброените, въпреки, че и там удара ще е сериозен!

                        Като последен "ремарк" искам да отбележа, че падението и унищожението на България в момента, има пряко отношение към монополното положение на ЕС в момента, спрямо страната. 1:1 с глобалното такова на САЩ! Източването на мозъци, привличането на читави млади българи и срива на икономиката е резултат от чека, който Германия "осребрява" ежегодно, благодарение на своя монопол!
                        След предстоящата криза обаче и изчезването на ЕС, България ще има своя шанс да ощелее! Въпросът е дали ще съумее да го използва. Аз съм оптимист по този въпрос!
                        ++++++++++++++++++++

                        Коментар


                        • Икономическа метла в САЩ, ще разклати и военното им превъзходство, особено пред несъстоятелността на НАТО, което подобно на ЕС, нявярно скоро ще бъде просто история! Без "произволията" на военната им машина, страната ще остане без жизненоважни за нея ресурси и пазри, до които си осигуряваше достъп до сега, именно по този начин!

                          http://www.blitz.bg/news/article/387328
                          The Washington Times: Богатството на САЩ зависи от неговия военнопромишлен-терористичен комплекс
                          Вашингтон започна да води войни заради войните и си създаде врагове по целия свят

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
                            БРИКС е балон и ще гръмне. Защо смятам така? Защото евтината работна ръка и плагиатстването могат да те докарат далеч (очевиден пример е чайника), обаче идва един момент, в който това вече не може да е двигател на икономиката. Вече този момент в чайника е настъпил, още данните не са явни, но по борсовите им пазари - резултатите са очевадни. Вече обаче няма как ръста да бъде генериран от евтината работна ръка (понеже вече не е толкова евтина), а плагиатстването е към края си - трябват нови технологии, каквито чайниците не могат да измислят сами, защото никога не са залагали на това, а на евтино плагиатство.
                            Русия е с икономически ръст под Българския - вече не можем да я слагаме към бързорастящите икономики, Китай - също се забавя, бавно и сигурно. Бразилия е почти в рецесия, Индия е маргинална държава, тя сама по себе си не значи нищо, заложили са двърде много на подизпълнителната работа и са зависими от останалите икономики, ако другите тръгнат на зле - Индия най-много ще се подхлъзне. Южна Африка - няма какво да я смятаме, тя на глобалната сцена не е играч.

                            Сега просто чакаме колоса на глинение крака, чайника, да се сгромоляса. Като сметнем, че силните му страни, обославящи големия ръст в миналото са изчерпани - ситуацията е кофти. Да не говорим, че имат и други два огромни проблема - ККП - нали няма неандерталец тук, които да смята, че един режим е вечен? В един момент китайската комунистическа партия ще издиша, от вътрешни конфликти и ще стане мазало. Дали този момент ще е скоро (1-3 години) - надали, но наближава, неминуемо е. Също така - демографската криза ще ги застигне след десетилетие. Закона с едно дете е бил добър катализатор за икономически ръст в миналото, но вече работната ръка застарява. Те си го знаят, затова май премахнаха тоя закон наскоро.
                            Няма спасение за БРИКС.

                            А това кой ще излезе по-добре от кризата... Не виждам нито една причина това да е страните от БРИКС. Те не разполагат с механизми за икономически ръст. Капиталите им (едрите) са изнесени на запад, технологичното им развитие е ишлеме, а силната държавна намеса ще е проклятието, когато ситуацията се сговни.
                            БРИКС разполага с огромен ресурсен потенциял! Китай малко по малко завлядява ресурсите на почти цяла Африка, в рамките на един нов колониализъм от 21 век.
                            САЩ от своя страна разполагат с петродолар! Ако една сериона криза разруши статута на петродолара, за тях играта много ще се промени! Икономическа метла в САЩ, ще разклати и военното им превъзходство, особено пред несъстоятелността на НАТО, което подобно на ЕС, нявярно скоро ще бъде просто история! Без "произволията" на военната им машина, страната ще остане без жизненоважни за нея ресурси и пазри, до които си осигуряваше достъп до сега, именно по този начин!
                            Ако погледнем Западна Европа, другия значим икономически център, то той е в още по трагично положение. Той не притежава, не само ресурси, но и демографски потенциал!

                            На следващо място САЩ и Западна Европа са изградили едно благосъстояние на дефицити, при много висока социална база! Поради тази причина при срив в СОЦИАЛНОТО БЛАГОСЪСТОЯНИЕ и невъзможността на страните да го поддържат, там ще настане несравним срив! Този срив ще е много по-голям от спукването на имотния балон в Китай и щетите, които той ще нанесе. Този срив ще е много по-голям и от резкият спад в експортната индустрия в Китай! Това ще бъде срив, при който разбирането за благосъстояние в Европа и САЩ, изцяло ще се промени!

                            В момента голяма част от благосъстоянието на Европа, се поддържа от социалната база и дефицитите! Те са възможни, поради раздуването на китайската икономика и имотния балон там, което от своя страна раздуваше глобалното кредитиране и икономическия растеж, чрез "реимпорта" на сток и инвестиции от страна на Китай! След спукването на този балон обаче, на Китай ще и остане демографията, предприятията и държа да подчертая суровините!!!
                            Какво ще остане на другите???

                            Технологиите стават чрез привличане на мозъци, а те от своя страна, се продават за пари. Пари ще има разполагащия със суровини и пазари!
                            Между другото в момента в Китай и Русия се развиват доста технологии, както от местни учени, така и от привлечени. Те не отстъпват в толкова голяма степен на американските. Завладяването на света от САЩ и комерсиализацията на компании като Facebook, до днешна дата ги извеждаха на първото място. А потребителя избира единствено между Microsoft и Microsoft!

                            Актуализация на геополитиката и пазарите ще промени погледа върху тази тотална "комерсиализация", която САЩ осребряват брилянтно! Ако си монополист на един пазар, то печелиш безусловно! Точно това наблудавахме до тук!

                            Ако в един слънчев ден ти обаче загубиш това си монополно положение, тежко ти и горко, от каква височина ще се наложиш да паднеш! Падащия от по-ниско, в случая Китай има пълните шансове, да се изправи преди гореизброените, въпреки, че и там удара ще е сериозен!

                            Като последен "ремарк" искам да отбележа, че падението и унищожението на България в момента, има пряко отношение към монополното положение на ЕС в момента, спрямо страната. 1:1 с глобалното такова на САЩ! Източването на мозъци, привличането на читави млади българи и срива на икономиката е резултат от чека, който Германия "осребрява" ежегодно, благодарение на своя монопол!
                            След предстоящата криза обаче и изчезването на ЕС, България ще има своя шанс да ощелее! Въпросът е дали ще съумее да го използва. Аз съм оптимист по този въпрос!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                              с тия цени на петрола...трудно златен век, но пак ще са много по-добре от досега..
                              вероятно за Иран ще настъпят по-добри времена....но износа им на петрол може би допълнително ще натисне цените надолу и ще задълбочи трусовете,които наблюдаваме напоследък
                              "В очите на завистта всеки успех е престъпление.."

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение
                                Току-що за Иран започна златен век
                                с тия цени на петрола...трудно златен век, но пак ще са много по-добре от досега..
                                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X