IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение на развитието на България с Румъния

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от 2012 Разгледай мнение
    остави ги изброените държави ................. тях скоро няма да ги стигнем

    фокусирай се върху балканския регион и помисли защо толкова пред нас дръпнаха мамалигите
    В началото на прехода американците предложили на нас и румънците да ликвидират
    старата индустриялна база на социализма като след време ще дадат пари за реиндустриали
    зация с нови модерни машини.Ние това комсомолско поръчение го изпълнихме като
    хуните на Атила ,но румънците си запазиха заводите и селското стопанство и я нямаше
    нашта пословична диващина и глупост.Това е разликата.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 2012 Разгледай мнение
      темата е хубава и бих се радвал да прочета повече и различни мнения ..................... бих се радвал също така, ако може накрая да се обединим около няколко проблема които поставиха България в догонващо положения спрямо Румъния

      моите две обяснения защо изоставаме след румънците са следните:

      1. Валутния борд (ВБ) играе естествена спирачка в развитието на България. В Румъния леята е плаваща и периодично се обезценява което позволява да са конкурентно способни на външните пазари и по този начин стимулират износа. По принцип съм подръжник на Валутния борд в България с оглед на манталитета на нашите политици и силното им влияние над осталите институции в страната. В първите години след въвеждане на Борда това бе добра стъпка за страната ни, но след кризата през 2008-2009 ясно се вижда, че ВБ спъва излизането ни от кризата.
      Добре де, ама Естония и Литва също бяха във валутен борд до скоро, но това не им пречеше на износа и развитието на икономиката.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
        http://m.capital.bg/politika_i_ikono...i_korupciia_i/

        Ето една статия по темата от днес.
        Корупция, нисо обраовани кадри, липса на капитали -> никаква конкурентноспособност -> кофти бизнес климат.

        И един цитат от статията:
        "Начело на класацията продължават да бъдат САЩ, следвани от Хонконг, Сингапур, Швейцария, Канада, Люксембург и скандинавските държави. Оказва се, че най-важният фактор за конкурентоспособността им е ефективността на бизнеса, смятат от швейцарския институт. Лидерската позиция на САЩ се обяснява точно с това, както и с финансовия им сектор, иновациите и инфраструктурата. Конкурентоспособността на Китай също се покачва леко благодарение на подобренията в образователната система и публичните разходи. "

        Гледам лидери в тая класация /по конкурентноспособност и бизнес климат/ са все аграрни страни с приоритети и традиции в земеделието и туризЪма.
        остави ги изброените държави ................. тях скоро няма да ги стигнем

        фокусирай се върху балканския регион и помисли защо толкова пред нас дръпнаха мамалигите

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
          http://m.capital.bg/politika_i_ikono...i_korupciia_i/

          Ето една статия по темата от днес.
          Корупция, нисо обраовани кадри, липса на капитали -> никаква конкурентноспособност -> кофти бизнес климат.

          И един цитат от статията:
          "Начело на класацията продължават да бъдат САЩ, следвани от Хонконг, Сингапур, Швейцария, Канада, Люксембург и скандинавските държави. Оказва се, че най-важният фактор за конкурентоспособността им е ефективността на бизнеса, смятат от швейцарския институт. Лидерската позиция на САЩ се обяснява точно с това, както и с финансовия им сектор, иновациите и инфраструктурата. Конкурентоспособността на Китай също се покачва леко благодарение на подобренията в образователната система и публичните разходи. "

          Гледам лидери в тая класация /по конкурентноспособност и бизнес климат/ са все аграрни страни с приоритети и традиции в земеделието и туризЪма.
          Всеки гледа света от собствената си камбанария. Има достатъчно прости селяндури, за които всичко извън садене, копане и бране е неразбираема активост.

          Коментар


          • http://m.capital.bg/politika_i_ikono...i_korupciia_i/

            Ето една статия по темата от днес.
            Корупция, нисо обраовани кадри, липса на капитали -> никаква конкурентноспособност -> кофти бизнес климат.

            И един цитат от статията:
            "Начело на класацията продължават да бъдат САЩ, следвани от Хонконг, Сингапур, Швейцария, Канада, Люксембург и скандинавските държави. Оказва се, че най-важният фактор за конкурентоспособността им е ефективността на бизнеса, смятат от швейцарския институт. Лидерската позиция на САЩ се обяснява точно с това, както и с финансовия им сектор, иновациите и инфраструктурата. Конкурентоспособността на Китай също се покачва леко благодарение на подобренията в образователната система и публичните разходи. "

            Гледам лидери в тая класация /по конкурентноспособност и бизнес климат/ са все аграрни страни с приоритети и традиции в земеделието и туризЪма.
            #dagoduhatbednite

            Коментар


            • господа и дами (ако има такива тук), да се върнем към темата:

              Сравнение на развитието на България с Румъния

              за съжаление повечето не могат да се придържат към дискусията и след втория-третия си пост "заминават" в друга посока

              хубаво би било и модератора да си влезе в задълженията

              темата е хубава и бих се радвал да прочета повече и различни мнения ..................... бих се радвал също така, ако може накрая да се обединим около няколко проблема които поставиха България в догонващо положения спрямо Румъния

              моите две обяснения защо изоставаме след румънците са следните:

              1. Валутния борд (ВБ) играе естествена спирачка в развитието на България. В Румъния леята е плаваща и периодично се обезценява което позволява да са конкурентно способни на външните пазари и по този начин стимулират износа. По принцип съм подръжник на Валутния борд в България с оглед на манталитета на нашите политици и силното им влияние над осталите институции в страната. В първите години след въвеждане на Борда това бе добра стъпка за страната ни, но след кризата през 2008-2009 ясно се вижда, че ВБ спъва излизането ни от кризата.

              2. Съдебната ни система и всичките перипетии които имат фирмите в съда в България спират преките чуждестранни инвестиции. Не виждам смисъл да се обосновавам - примерите са безбройни. Чуждите инвеститори следят какво се случва в българските съдилища, периодичните скандали в търговския регистър, кражбите на фирми и т.н. Тук отново главен виновник са политиците които с назначението на удобни хора на възлови позиции дирижират всичко което се случва. Скандалите са винаги около едни и същи съдии, едни и същи държавни служители назначени на тези места от едни и същи политици и партии...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от kefala Разгледай мнение
                Ванка, все пак рънъта определя борбъта!!!А това ,че политиците раздават субсидии ,за да плюскат еФтино,по някое време ще се наложи да плащат!!!
                Е там е борбата, да : - )
                Ама кой ще ги кара да плащат, то народа си мисли, че га' сме си тръгнали от Тошаво време, с земеделие - тъй треа' го каараме!
                #dagoduhatbednite

                Коментар


                • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
                  Е колега, айде майка му млада, не може всички да сме умни. Аз съм такъв - простоват човек, какво да пиша - освен глупости?

                  Сега всички знаем, че земеделието, животновъдството и туризма са конкурентноспособни отрасли и допринасят за икономическото развитие на страната.
                  -Не е като да им трябва субсидия/бонусче/дотация от държавата, иначе не свързват двата края.
                  -Не е като да блокират Кулата и Капитана всяка година - що - защото бонусчето (за конкурентноспособност) или така наречената субсидия е намалена.
                  -Не е като да се случват заглавия от сорта на - "Животновъди докараха прасета на жълтите павета" по медиите.
                  -Не е като всеки "земеделец" да кара дизелова кола, нали Защо са такива фенове на дизеловите автомобили, така и не разбрах, някой да помогне?
                  -Не е като сектор Туризъм да е неконкурентноспособен и ДДС-то да е 7% - НЕ! Даже чух, че ДДС-то за туризма го гласят да става 40%, понеже е много конкурентноспособен и може да понесе да допринася на републиканския бюджет

                  Какво да изреждам, такива неща не се случват, чак ми е необходимо да си измислям сценарии в главата. Никакви реални примери, майка му млада.

                  Тея и всички други "измислени" от мен примери допринасят за тезата - бъдещето е в земеделието и туризма! А простаците като мен, да си мълчат, че да не дойдат дизеловите автомобили да ме навестят.
                  Ванка, все пак рънъта определя борбъта!!!А това ,че политиците раздават субсидии ,за да плюскат еФтино,по някое време ще се наложи да плащат!!!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
                    Като чета какви глупости пишеш как да съм сигурен че различаваш домат от слива
                    Е колега, айде майка му млада, не може всички да сме умни. Аз съм такъв - простоват човек, какво да пиша - освен глупости?

                    Сега всички знаем, че земеделието, животновъдството и туризма са конкурентноспособни отрасли и допринасят за икономическото развитие на страната.
                    -Не е като да им трябва субсидия/бонусче/дотация от държавата, иначе не свързват двата края.
                    -Не е като да блокират Кулата и Капитана всяка година - що - защото бонусчето (за конкурентноспособност) или така наречената субсидия е намалена.
                    -Не е като да се случват заглавия от сорта на - "Животновъди докараха прасета на жълтите павета" по медиите.
                    -Не е като всеки "земеделец" да кара дизелова кола, нали Защо са такива фенове на дизеловите автомобили, така и не разбрах, някой да помогне?
                    -Не е като сектор Туризъм да е неконкурентноспособен и ДДС-то да е 7% - НЕ! Даже чух, че ДДС-то за туризма го гласят да става 40%, понеже е много конкурентноспособен и може да понесе да допринася на републиканския бюджет

                    Какво да изреждам, такива неща не се случват, чак ми е необходимо да си измислям сценарии в главата. Никакви реални примери, майка му млада.

                    Тея и всички други "измислени" от мен примери допринасят за тезата - бъдещето е в земеделието и туризма! А простаците като мен, да си мълчат, че да не дойдат дизеловите автомобили да ме навестят.


                    пс. Ще ме извиняваш, че съм прост като гъсок - обърках ДДС-то на туризма, не е 7% , а е 9%. Пак е повече от 2 пъти по-ниско от същото за останалите отрасли, но какво да се прави, конкурентноспособен е двойно
                    Last edited by vankata23; 27.05.2015, 22:37.
                    #dagoduhatbednite

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vankata23
                      Сигурен съм, че не ги различавам. И двете са с (почти) никаква добавена стойност и не предразполагат към икономическо развитие. Е от сливата поне може да направиш ракия, което е крачка в правилната посока т.е. колкото по-високо си във веригата на добавената стойност - толкоз по-добре.
                      Но какво ли разбирам аз, нито знам на колко сантиметра се копае лехата, нито знам как да прецакам утайките на Британия като им сипя не 50, а 43 мл. от онова хубавото на мангала киро
                      Като чета какви глупости пишеш как да съм сигурен че различаваш домат от слива

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
                        Да не ни пука - да наблягаме на земеделието и туризма. То не се изисква много акъл да връзваш домати за колците, или пък да напиваш уиски от на киро циганина избата.

                        Вече просперитет за аграрните слуги.
                        В момента тече дъмпингов внос на плодове и зеленчуци.Господ да им е на помощ на
                        наште производители.Руснаците сложиха ембарго на вноса на храни от Европа и само
                        гледай какво става по нашите пазари.

                        Коментар


                        • https://www.youtube.com/watch?v=qgGSRwvtiDM

                          Май тук го чух за влака, Георги Марков за Орбан и как с двойното гражданство увеличава с 600 000 населението на Унгария.

                          Много румънци вземат и унгарско гражданство.


                          На 6:40 се говори за Китай, за влака стрела Белград Будапеща, за два миниарда и половина!!!

                          А американската посланичка говори, че направили за 60 милиона инвестиции у нас , които българската армия щяла да ползва после! Кога после?????

                          Еййййййййййййййййййййййййй, Борисов! Озъптете я тая никаквица американската посланичка! Какви 60 милиона, една къща в Америка на средно статистически финансов бос е повече от 10 милиона!

                          Къщата на Опра май е 10 милиона!

                          Тя говори като на аборигени за 60 милиона! Да ..... мамицата им политици!
                          Last edited by Сините камъни; 27.05.2015, 20:05.

                          Коментар


                          • Кой каза, че китайците строят влак стрела между Будапеща и Букурещ?


                            Грешка, Будапеща Белград! Странно, но факт!
                            Last edited by Сините камъни; 27.05.2015, 20:05.

                            Коментар


                            • Да не ни пука - да наблягаме на земеделието и туризма. То не се изисква много акъл да връзваш домати за колците, или пък да напиваш уиски от на киро циганина избата.

                              Вече просперитет за аграрните слуги.
                              #dagoduhatbednite

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
                                Въобще не ми дреме кой кога е бил... дали Шарл Перо или боко харам. Мен ме интересуват само крайните резултати. А те не са добри.
                                Кво да казвам за 2015... в интернета има достатъчно данни, всеки може да си ги чете и да си прави изводите. Българската икономика се движи със скоростта на охлюв и няма изгледи това да се промени в следващите 5 години до 2020. Положението ще си остане същото, а може и да се влоши.

                                http://www.tradingeconomics.com/bulgaria/gdp-growth
                                Bulgaria is one of the lowest income member states of the European Union to which it belongs since 2007. In recent years the country has experienced a fast economic growth. Yet, corruption and a weak judicial system stand on the way of future expansion. The main sectors of Bulgarian economy are industry and agriculture [update]. Bulgaria produces a significant amount of manufactures and raw materials (iron, copper, gold, bismuth, coal), electronics, refined petroleum fuels, vehicle components, weapons and construction materials. This page provides - Bulgaria GDP Growth Rate - actual values, historical data, forecast, chart, statistics, economic calendar and news. Content for - Bulgaria GDP Growth Rate - was last refreshed on Wednesday, May 27, 2015.
                                Ми много хубаво са посочили хората... всякакви положителни тенденции са под риска на корупцията и скапаната съдебна система... Що е скапана ли... ми щото 25 години я "градят" ДС-арите от БСП и ДПС...

                                Коментар

                                Working...
                                X