IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение на развитието на България с Румъния

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от kandid Разгледай мнение
    То хубаво си дал 2013 и 2014, ама там беше голЯмия Орешарл Перо...

    А нещо да кажеш за прогнозите за 2015-та...
    Въобще не ми дреме кой кога е бил... дали Шарл Перо или боко харам. Мен ме интересуват само крайните резултати. А те не са добри.
    Кво да казвам за 2015... в интернета има достатъчно данни, всеки може да си ги чете и да си прави изводите. Българската икономика се движи със скоростта на охлюв и няма изгледи това да се промени в следващите 5 години до 2020. Положението ще си остане същото, а може и да се влоши.

    http://www.tradingeconomics.com/bulgaria/gdp-growth
    Bulgaria is one of the lowest income member states of the European Union to which it belongs since 2007. In recent years the country has experienced a fast economic growth. Yet, corruption and a weak judicial system stand on the way of future expansion. The main sectors of Bulgarian economy are industry and agriculture [update]. Bulgaria produces a significant amount of manufactures and raw materials (iron, copper, gold, bismuth, coal), electronics, refined petroleum fuels, vehicle components, weapons and construction materials. This page provides - Bulgaria GDP Growth Rate - actual values, historical data, forecast, chart, statistics, economic calendar and news. Content for - Bulgaria GDP Growth Rate - was last refreshed on Wednesday, May 27, 2015.
    ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

    Коментар


    • Първоначално изпратено от kandid Разгледай мнение
      Като стана въпрос за туризъм, докато ние рекламираме лов на мечки-гризли ... с брошурки, румънците правят това: http://www.travelchannel.co.uk/shows...ntures-romania
      Вчера го гледах, не е зле предаването. Епизода беше за това как правят пенливо вино и малко с присмех представиха повечето ръчни процеси, които в останалия свят са автоматизирани от десетилетия.. Но не е зле.
      #dagoduhatbednite

      Коментар


      • Като стана въпрос за туризъм, докато ние рекламираме лов на мечки-гризли ... с брошурки, румънците правят това: http://www.travelchannel.co.uk/shows...ntures-romania

        Коментар


        • Знаят къде са приоритетите Румънците.
          В БГ–то е някаква идиотщина. Говори се за туризъм и земеделие - най-ненужните и нищожни пера в икономиката.
          Да не споменаваме енергетиката - толкова време, усилия, пари, разговори, реплики, предавания, интервюта, статии, коментари и какво ли още не за поредния (ненужен) провален проект. То не беше Белене, то не беше онея американските за 7-ми блок, то не беше Набуко, не беше Южен поток, не беше .... както ѝ да е. Чудно ми е колко милиона (дали не е милиард) човеко-часа са похабени в размисли за тая пуста енергетика, в четене на малоумни статии за поредния МЕГА-проект, в писане на още по идиотски коментари по темата за поредния проект, в дискусии на маса и на кафенце за поредното умотворение на комунистите/соросоидите.

          Как да върви каруцата, като човеко-часовете се похавяват в чешане на език, за никому-ненужна и непродуктивна тема

          пс. да не забравих да спомена за терминалите за втечнен газ, газа от Азерите, България - газов гигант на балканите, шистовия газ, блока Аспарух, и още четири стотин хиляди теми ?
          Last edited by vankata23; 27.05.2015, 19:25.
          #dagoduhatbednite

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 8ball Разгледай мнение
            Което ги нарежда по-горе в стълбицата на интелигентните нации от нас.
            По лични впечатления, нас ни възприемат като "малки руснаци" и комунисти, което е доста водещо в отношението им към българите...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kandid Разгледай мнение
              И друга основна разлика - Румъния успешно успява да парира всякакви попълзновения на голямата североизточна страна. Нещо повече румънците имат вродена непоносимост към рашките сигурно в по-висока степен отколкото поляците...
              Което ги нарежда по-горе в стълбицата на интелигентните нации от нас.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Avalaon Разгледай мнение
                Това може да е една от причините, но за мен истината е другаде.
                Обикалял съм много Румъния и ми е направило впечатление следното - дори в най-малкото градче има по някоя фабрика или цех за производство . Където и да стъпиш хората работят и генерират продукт ! Не ги мързи !
                А тук ?
                Всъщност не се сещам държава от бившият соц.блок която да си е унищожила напълно производството / най-фрапиращ нагледен пример са ТКЗС-тата / както това стана в Булгаристан .
                Възможности много, ресурси много , материала не става !
                И инвестиционната среда не я бива, откъм държавни условия..
                Тонове кърлежи без продукт и ефективност храним.

                Коментар


                • И друга основна разлика - Румъния успешно успява да парира всякакви попълзновения на голямата североизточна страна. Нещо повече румънците имат вродена непоносимост към рашките сигурно в по-висока степен отколкото поляците...

                  Коментар


                  • Икономически растеж - Румъния

                    Румъния изненада с най-бързия икономически растеж от 2008 г. насам

                    Румънският икономически растеж за последното тримесечие на 2013 г. неочаквано е постигнал най-бърз темп от 2008 г. насам, достигайки 5.2% спрямо същия период на 2012 г. Това сочат първите оценки на Националния статистически институт в Букурещ. Вероятните причини според специалистите са повишаващият се експорт и подобреното потребление.

                    Румъния разчита на автомобилния износ от страна на Renault SA и Ford Motor Co., за да подсили икономическия си ръст и да компенсира покачващото се, но все още недостатъчно силно вътрешно търсене. Рекордно високият експорт и изобилната реколта допринасят за нарастване на БВП с 3.5% за миналата година. Тези данни надхвърлят прогнозите на правителството и анализаторите за ръст от 2.8%.

                    "Румънският растеж остава силен заради добрия експорт и подобреното търсене от страна на потребителите", казва пред Bloomberg Даниел Хюит, базиран в Лондон икономист от Barclays. За тази година Международния валутен фонд предвижда ръст от 2.2%.
                    ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                    Коментар


                    • То хубаво си дал 2013 и 2014, ама там беше голЯмия Орешарл Перо...

                      А нещо да кажеш за прогнозите за 2015-та...

                      Коментар


                      • Икономически растеж

                        Ето ви още показатели да сравнявате:

                        България 2013
                        Растежът на икономиката през 2013 г. е бил 0.9%

                        Потреблението на домакинствата продължава да намалява, и то с по-бързи темпове от първоначалните оценки
                        Почти един процент е бил реалният ръст на икономиката през 2013 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за брутния вътрешен продукт на страната, публикувани в сряда. Очакванията на повечето анализатори бяха за ръст от около 0.5-0.6% за цялата 2013 г.


                        2014
                        Растежът на българската икономика се забави
                        Българската икономика продължава да се забавя, показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). За периода октомври-декември на 2014 г. реалният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) е 1.2% на годишна и 0.3% на тримесечна база. Статистиката сочи, че след второто тримесечие, когато бе отчетен и най-бързият темп на прираст – 1.8%, следва постепенно забавяне.

                        Данните по компоненти показват, че основната причина за малкия растеж на икономиката се крие в отслабения принос на инвестициите и на търговското салдo – ръстът на износа и вноса изостава спрямо 2013 г., като забавянето е по-осезаемо при експорта.
                        ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 2012 Разгледай мнение
                          Спомням си, че до преди 10-12 години се сърдехме, че ни сравняват с Румъния защото ние бяхме във всяко едно отношение по-напред от тях ................... от няколко години ние непрекъснато искаме да догониме румънците и искаме да се сравняваме с тях

                          основната разлика се състои в това, че румънците обезглавиха чаушеску, секуритате и приеха закон за лустрацията, а при нас 25 години ни управлява БКП и ДС
                          Това може да е една от причините, но за мен истината е другаде.
                          Обикалял съм много Румъния и ми е направило впечатление следното - дори в най-малкото градче има по някоя фабрика или цех за производство . Където и да стъпиш хората работят и генерират продукт ! Не ги мързи !
                          А тук ?
                          Всъщност не се сещам държава от бившият соц.блок която да си е унищожила напълно производството / най-фрапиращ нагледен пример са ТКЗС-тата / както това стана в Булгаристан .
                          Възможности много, ресурси много , материала не става !

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kandid Разгледай мнение
                            Спомням си как Иван Костов пищеше, що ни слагат в една група с тях и официално беше поискал от Брюксел, "да се оценява реалния напредък", имаше и една графика с лодки...
                            точно това имах на предвид като написах, че "се сърдехме, че ни слагат в една лодка с румънците"

                            точно в онзи момент (Костов, Петър Стоянив, Йордан Соколов, Софиянски) изпуснаха възможността да скъсаме с комунистите и с ДС веднъж-завинаги, СДС не направи решителната крачка в тази посока и хората им дадоха червен картон

                            точно тогава дясното в България изчезна, както изчезна вярата на българите в промяната ................. всички наведоха глави и се н@дупих@ на ДС и назначените от комунистите капиталисти...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от kandid Разгледай мнение
                              Съгласен съм, 17.06.2001 г. не беше добър ден за българската демокрация...
                              Е, последваха малко раздавания на кредитчета, измамен възход и реален упадък. След това дойде Големия упадък.Той.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mario Teran Разгледай мнение
                                Но... бабите не го харесаха и избраха царя.. На ви сега сирене...
                                Съгласен съм, 17.06.2001 г. не беше добър ден за българската демокрация...

                                Коментар

                                Working...
                                X