IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Безусловният базов доход – икономически абсурд или възможна реалност?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
    Тези идеи са аларма, виеща сирена и знак, че нещо гори, а нямаме ни вода, ни пожарникари, ни познания в огнеборството.))))
    Моделът трябва да се смени иначе, големи маси от хора стават излишни. Никой не е застрахован. Все пак, ББД би сработил успешно, единствено ако парите престанат да бъдат така важни, а за да не са, трябва ценностната ни система -индивидуална и обществена, да претърпи сериозен катарзис.))))

    Това предполага силни обществени връзки и куп други неща с утопичен характер.

    +1

    Коментар


    • При сегашното ниво на технологично развитие единственото решение на проблема с безработицата е драстична редукция на човешката популация.

      Коментар


      • Тези идеи са аларма, виеща сирена и знак, че нещо гори, а нямаме ни вода, ни пожарникари, ни познания в огнеборството.))))
        Моделът трябва да се смени иначе, големи маси от хора стават излишни. Никой не е застрахован. Все пак, ББД би сработил успешно, единствено ако парите престанат да бъдат така важни, а за да не са, трябва ценностната ни система -индивидуална и обществена, да претърпи сериозен катарзис.))))

        Това предполага силни обществени връзки и куп други неща с утопичен характер.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
          Не ми се влиза в спор, особено със промити мозъци ( и икономисти) но все пак искам да попитам противниците на идеята, как точно ще решат проблема с безработицата? Половината от младите хора в ЕС са безработни, и то не защото ги мързи, а защото работа просто НЯМА! В момента се заражда едно цяло поколение което никога през живота си не работило и няма и да работи. Изгубено поколение. И това е бъдещето! Технологиите ще измесят човека във почти всички сфери на икономиката. Но някой хора явно не могат да го разберат това понеже не виждат по далеч от носа си. Те просто не разбират! Има една поговорка "сития на гладния не вярва".
          Тъй...и, като осигурим възможността спокойно да лежиш по гръб и /също/ да НЕ работиш, ще им намериш работа? Ей, колко "работливо" мангал ще се навъди тогава, да знайш...
          Last edited by Pyramid; 13.01.2014, 15:49.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Tatul Разгледай мнение
            Идеята е супер, как не са се сетили по-рано.
            0лв ББД би работило перфектно.
            +10
            А виж, за либертарианците...абе, тези с какво се ядат? С прясно или с кисело зейе ?

            Коментар


            • Не ми се влиза в спор, особено със промити мозъци ( и икономисти) но все пак искам да попитам противниците на идеята, как точно ще решат проблема с безработицата? Половината от младите хора в ЕС са безработни, и то не защото ги мързи, а защото работа просто НЯМА! В момента се заражда едно цяло поколение което никога през живота си не работило и няма и да работи. Изгубено поколение. И това е бъдещето! Технологиите ще измесят човека във почти всички сфери на икономиката. Но някой хора явно не могат да го разберат това понеже не виждат по далеч от носа си. Те просто не разбират! Има една поговорка "сития на гладния не вярва".

              Коментар


              • Най-интересното за мен е, че средите в които тази идея се обсъжда или подкрепя са крайната левица и ..... либертарианците. Умерените политически течения за сега гледат на нея като на екзотика и не и обръщат никакво внимание.

                The Libertarian Case for a Basic Income
                U.S. “Libertarians” debate basic income
                Базовият доход е стара идея с много неясноти

                Коментар


                • Ето и прословутото българско трудолюбие,скоро ще направим квотата на цяла Европа

                  http://basicincome2013.eu/en/statistics.htm

                  Коментар


                  • Както са я подкарали иде безусловен к.р за Европа, няма да се учудя след 20 г. да е зад Азия по жизнен стандарт...

                    Коментар


                    • Супер е идеята!
                      Ама нека я доразвият. Не само ББД, ами и ББ Мерцедес, ББ вила на Ривиерата и ББ курви за всеки!
                      Безусловен базисен бойко борисов нема нужда .

                      Всичко това доказва единствено, че комунетата трябва да се трепят от малки! Не повече от 3-4 годишни, после се увреждат безвъзвратно.

                      Коментар


                      • Индианецът е прав. ББД ще е поредния (а може и последен) "червен" пирон в ковчега на "пословичното българско трудолюбие".
                        Vanitas vanitatum...

                        Коментар


                        • Пълен абсурд! Това е възраждане на комунизма, да се вземе от имащите и да се даде на мързеливите.

                          Има бедни и работливи хора, и ви уверявам че те не искат пари наготово, а искат възможност да си ги изкарат.

                          Познавам хора които са за тази идея, и всички са лентяи които са недоволни, че нищо не са постигнали докато са пили бира в кръчмата цял живот и сега трябва да им се дават пари защото всички са длъжни да им плащат мързела
                          Мнението изразява лична позиция, не е препоръка или съвет.

                          Коментар


                          • .
                            Last edited by alex1001111; 13.01.2014, 14:19.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pernik Разгледай мнение
                              Не съм напълно съгласен, относно стимула за нищоправенето. Много хора които имаха добра работа в миналото през 80-те и 90-те години, невисококвалифицирана, а обикновена, я оператори на машини, я дори общи работници, в момента от години са безработни. Просто наистина няма нужда от такива работници. Ще кажете, ами да учат, да се квалифицират. Е не може всички да сме програмисти и икономисти, няма и толкова места дори и за тях. Отделно, че с 800лв. не можеш да очакваш някакъв бляскав живот. Ако аз бях на подобно место, т.е. с ББД от 800лв. всеки месец и нямах работа и не виждах някакви перспективи да имам, тогава веднага бих отишъл на село. Вземаш си една къща с двор, в момента вървят почти на безценица, нивичка от 10-тина декара, и гледай как за няколко години се замогва човек. Защото за храна няма да давам почти нищо, а всеки месец ти идва един сносен за живеене доход. Като се замисля, въвеждането на ББД ще оправви селата ни за няколко години.

                              И какво пречи сега на тези хора да го направят?

                              Имат ББД - 0 лева. И си отиват на село да работят градината и поне да имат нещо за хапване.

                              Ако имаш ББД - 800 лв за чий ти е да ходиш на село и да се мориш да копаш марули и домати.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pernik Разгледай мнение
                                Не съм напълно съгласен, относно стимула за нищоправенето. Много хора които имаха добра работа в миналото през 80-те и 90-те години, невисококвалифицирана, а обикновена, я оператори на машини, я дори общи работници, в момента от години са безработни. Просто наистина няма нужда от такива работници. Ще кажете, ами да учат, да се квалифицират. Е не може всички да сме програмисти и икономисти, няма и толкова места дори и за тях. Отделно, че с 800лв. не можеш да очакваш някакъв бляскав живот. Ако аз бях на подобно место, т.е. с ББД от 800лв. всеки месец и нямах работа и не виждах някакви перспективи да имам, тогава веднага бих отишъл на село. Вземаш си една къща с двор, в момента вървят почти на безценица, нивичка от 10-тина декара, и гледай как за няколко години се замогва човек. Защото за храна няма да давам почти нищо, а всеки месец ти идва един сносен за живеене доход. Като се замисля, въвеждането на ББД ще оправви селата ни за няколко години.
                                Само че тогава няма да намериш къща на село под 100 хил. лв.

                                Коментар

                                Working...
                                X