Първоначално изпратено от the money-maker
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ето колко зле е била България през 1940 г.
Collapse
X
-
-
Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнениеКойто цени здравето си и сега си прави хляба сам в къщи!
Да ти имам проблема... Ами то преди 1940 г. автомобилите са били още по-редки а и пътищата още по-скапани... А освен това не са имали телевизия и Биг Брадър, а и Интернет не са имали. Не са имали и айпад и айпод. Не са могли да пият кока-кола и да ядат бургери... Да се чуди човек как са оживяли с оная храна...
Това е било добре, защото пренаселена и бетонирана София за никого не е добре. В същото време цели краища в България се обезлюдиха като Видинския край или пък Странджа. И не е вярно, че не е можело да дойдеш в София. Много хора си идваха и си живееха без жителство. Тънкият момент е, че тогава държавата беше длъжна да ти осигуряваше жилище ако имаш жителство. А ако нямаш такова трябваше да си на свободен наем. И сега е така със свободния наем, обаче независимо дали имаш или нямаш жителство!
Ами ти сериозно ли го мислиш това?! Ти от коя кошара идваш? Не си ли чувал, че сега кметовете също вземат подкупи? И то такива, че в сравнение с тях подкупите от онова време са детска игра!
Боже, Боже... Колко объркани хора има на тоя свят... Чул сульо нещо къде недочул и давай да го обяснява на другите.
Коментар
-
Първоначално изпратено от the money-maker Разгледай мнениеПо времето на социализма в селата около Неделино, Смолянско ( а според някои сведения и в самото Неделино ) хората не можеха да си купят хляб, а можеха да си купят брашно, от което да си направят сами хляб.
Първоначално изпратено от the money-maker Разгледай мнениеПроблема беше и в това, че нямаше как хората да отидат да си купят хляб от другаде, защото нито имаха автомобили, нито имаше свестни пътища.
Първоначално изпратено от the money-maker Разгледай мнениеХората в провинцията не можеха да отидат да живеят в София или друг град ако не придобият жителство, а да станеш жител на София беше трудно, а за някои практически невъзможно.
Първоначално изпратено от the money-maker Разгледай мнениеСпоред някои сведения и разкази на хора, които твърдят че са очевидци, в някои от градовете на България кметове са вземали подкупи за да уредят някой с така желаното жителство.
Боже, Боже... Колко объркани хора има на тоя свят... Чул сульо нещо къде недочул и давай да го обяснява на другите.Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!
Коментар
-
По времето на социализма в селата около Неделино, Смолянско ( а според някои сведения и в самото Неделино ) хората не можеха да си купят хляб, а можеха да си купят брашно, от което да си направят сами хляб. Проблема беше и в това, че нямаше как хората да отидат да си купят хляб от другаде, защото нито имаха автомобили, нито имаше свестни пътища. Този проблем съществуваше и в други краища на България. Хората в провинцията не можеха да отидат да живеят в София или друг град ако не придобият жителство, а да станеш жител на София беше трудно, а за някои практически невъзможно. Според някои сведения и разкази на хора, които твърдят че са очевидци, в някои от градовете на България кметове са вземали подкупи за да уредят някой с така желаното жителство.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Copacabana Разгледай мнениеНай-лошото е, че някой иска България да се върне към тези години отново. Дали го разбират хората, които крещят като луди по улицата.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Copacabana Разгледай мнениеНай-лошото е, че някой иска България да се върне към тези години отново. Дали го разбират хората, които крещят като луди по улицата.
Коментар
-
ЗЛОВЕЩИТЕ ЛАГЕРИ
Първоначално изпратено от the money-maker Разгледай мнение
Аз имах огромния късмет да съм един от последните на опашката. По едно време влезе един милиционер и каза, че камионът се е напълнили и нямало повече място. Един цивилен попита друг цивилен, който седеше настрани, пушеше и само гледаше: "Началството, а тези какво да ги правим?" Бяхме останали десетина души. Началството се замисли за миг, после кресна:"Марш оттук, бе, келеши! И следващия път сте вие!"
Не видяхме как изхвръкнахме навън, а те истерично се смееха. Повече на стъргало не стъпих. Добре че не разбраха, че съм син на фабрикант /това пък беше моя етикет/, нямаше да ми се размине...
Но на други, при това известни личности, не им се размина, пак за нищо. Ето няколко примера. Пианистът Трифон Силяновски е трябвало да има концерт в зала България няколко дни след смъртта на Георги Димитров. В деня на националния траур е имал неблагоразумието да репетира в къщи за концерта си. Вероятно съседи, много по български, са го издали. Арестували са го и са го закарали в Белене, защото свирел в деня на траура за вожда. Когато през 60-те Тато закри лагерите Силяновски го пуснаха, но солиращ музикант повече от него не стана /удряли са го през пръстите/. По-късно работеше като корепетитор в Софийската опера. Така беше унищожен един изключителен талант.
Известният цигулар Сашо Сладура пък загина в Белене. Беше близък приятел на родителите ми, имам и до сега снимки като малък с него, много ме обичаше. та Сашо Сладура, който беше извор на шеги и вицове, една вечер беше арестуван на Орлов мост. Мисля, че беше през 1956 г. Тогава беше пуснат първия съветски спътник и разхождащите се вечерта хора непрекъснато гледаха нагоре да видят светлата точка. Тогава Сашо се е пошегувал, че горе лети едно кандило и само за това го арестувах и го пратиха в Белене. Там го убиха.
Много ме развълнува разказът на г-н Витанов, всичките тези ужаси , когато в корените на косите си усещаш студ съм ги изживял.
Но жестокото е, че след като ни сполетя псевдодемокрацията подобен ужас изживях отново. Вече писах, че съм свикнал да понасям удари като бивш самбист, национален състезател. Беше в един гаден епизод с мутри, който няма да разказвам. Ще кажа само, че случката ме върна 40 и няколко години назад, към 1959 г. И ето какво ще ви кажа - между тогавашните милиционери и днешните мутри няма разлика. Същата простотия и невежество, същата грубост и жестокост. То те са си техни наследници. Шестаци. И тогава и сега ни управляват едни и същи. Разлика - йок.
Коментар
-
През 1940г. в България са издавани 522 различни вестника и 404 различни списания. Знаете много добре, че през 1989г. вестниците и списанията бяха много по-малко. Всички статистически данни съм ги проверявал многократно и можете да бъдете сигурни, че щом ви кажа нещо то е точно така.Last edited by the money-maker; 14.01.2013, 01:33.
Коментар
-
През 1940г. в България е имало повече на брой едър рогат добитък отколкото през 1989г. През 1940г. в България е имало повече овце отколкото през 1989г. През 1940г. в България е имало повече кози отколкото през 1989г. През 1940г. в България е имало повече крави на човек от населението отколкото през 1989г.
Коментар
-
През 1940г. в България е имало повече на брой едър рогат добитък отколкото през 1989г. През 1940г. в България е имало повече овце отколкото през 1989г. През 1940г. в България е имало повече кози отколкото през 1989г. През 1940г. в България е имало повече крави на човек от населението отколкото през 1989г. През 1946г. в селата в България са живеели 5 294 161 души, а през 1985г. 3 148 710 души
тоест през 1985г населението в селата е било с 40% по-малко отколкото през 1946г.. Айде сега си раздувайте за българското село.Last edited by the money-maker; 14.01.2013, 01:14.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Тялото Разгледай мнениеМного благодаря за линка. Страшно са интересни разказите за лагерите.
За съжаление веднага виждам и прилика със сегашния манталитет, макар и да сме на светлинни години напред. И тогава са унищожавали добри и грамотни хора, а народа е бил във възторг щото това е имало като информаци.
Сега всеки дето има някъв акъл и е направил бизнес е мишена и бива или обезкостен, или сниман "на колене", а народа е във възторг и си мисли че добрите гонят лошите и всичко е за тяхно добро щото така са казали по телевизора и по вестника.
Добре че живеем в един по-малък свят и информацията "тече" отвсякъде и навсякъде.
Коментар
-
Първоначално изпратено от kursove Разгледай мнениеМоето мнение е, че 1930-40 в България е имало икономически подем. Имам си село в северозапада, където в тези години са построили втория мост в региона след този от разцвета на Римската империя и първото училище на два етажа с 12 класни стаи и киносалон.
Коментар
Коментар