IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

    Сумата зависи ли от таксата?

    Щото ако платиш 1 долар и платиш такса от 1.65 долара - ясно че не става за разплащания.
    За дребни плащания ще си ползваш Lightning мрежата.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

      Сумата зависи ли от таксата?

      Щото ако платиш 1 долар и платиш такса от 1.65 долара - ясно че не става за разплащания.
      Сумата за транзакция в биткойн не зависи от размера на транзакцията, а от броя на байтовете, които ще се блокират в блокчейна за тази транзакция. Тези байтове може да са малко, но може и да са много. Например един миньор, който копае с една копачка, получава възнаграждението си в периодични транзакции от по 0,01 биткойн. И когато събере около стотина транзакции, и после се опита да продаде цял биткойн, в блокчейна ще се запишат цели 100 реда откъде се взема сумата и само 1 ред къде трябва да отиде. И така за тази транзакция ще се заплати 100 пъти по-голяма сума от нормалното.

      По-принцип логиката на действие е следната:
      1. Има си една опашка, в която се нареждат всички нови кандидат-транзакции.
      2. Тази опашка понякога става много дълга, и чакащите в нея са в състояние да запълнято например 50 или 100 блока от блокчейна.
      3. При наличието на такава опашка е хубаво да има някакъв приоритет, по който да се изпълняват заявките от опашката.
      4. Този приоритет зависи от това каква сума ДОБРОВОЛНО е определил всеки един човек за собствената си транзакция.
      5. Ако е написал по-висока сума, ще се издигне някъде в челото на списъка от чакащи.
      6. Ако е скръндза и е написал по-малка сума, ще потъне на дъното на опашката, рискувайки неговия ред да дойде след няколко дена или дори след няколко месеца.
      7. Нов блок от блокчейна се появява средно веднъж на всеки 10 минути.
      8. Този копач, който е изпопал блока, има свещеното право сам да определи кои от чакащите транзакции в опашката да ги включи в блока, и така на практика да извърши/потвърди тяхната транзакция.
      9. Близко е до ума, че този копач ще подбере тези транзакции от списъка, които са заплатили най-висока сума като цена на транзакцията.
      10. Всички останали транзакции остават да чакат следващия блок след 10 минути, в който друг копач ще вземе същото решение и ще подбере най-скъпите транзакции, за да ги включи в блока.

      От тука става ясно следното:
      1. Никой не те задължава да плащаш скъпа цена за транзакцията.
      2. Плащайки ниска цена обаче рискуваш транзакцията ти да стои неограничено дълго време на дъното на списъка, без да бъде включена в нито един блок.

      Какво да се прави - пазарна икономика в действие. Баланс на търсене и предлагане, при който никой няма да ти свърши услуга хей така за сините ти очи. С други думи - транзакциите при биткойна не са заложени да са скъпи - те струват точно толкова, колкото каже пазара. И най-важното - цената на транзакцията е за един байт, а това че ти лично ще използваш много байтове - ами никой не ти е виновен. Да си си ги намалил тогава, когато е можело, правейки транзакция към себе си в периодите от време, когато опашката от чакащи е била много къса.
      Last edited by Mateev; 12.02.2021, 15:21.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от DeBeers Разгледай мнение

        1. Евтините плащания са факт. Миналото лято някой прехвърли $160 000 000 срещу огромната такса от $1.65. Сравни го срещу всички останали "store of value" активи. Примерно колко ще струва и колко време ще отнеме да се прехвърли злато за $160 милиона? Или да се продадат недвижими имоти за подобна сума? A Lightning мрежата набира все по-голяма популярност.
        Сумата зависи ли от таксата?

        Щото ако платиш 1 долар и платиш такса от 1.65 долара - ясно че не става за разплащания.

        Коментар


        • Нека да оставим форумните олигофрени да се пенят и давят в собствената си злоба, и да продължим дискусията така, все едно че те не съществуват.

          Накратко - биткойна доста се затрудни да пробие последното ниво и да се изстреля нагоре с още поне 10к. Това за мене е отслабване на енергията на тренда, и увеличаване на вероятноста за 3-годишен срив. И за да се подготви човек за светкавична разпродажба/кеширане на криптопортфейла си, трябва предварително да си направи регистрация и верификация в една или повече български криптоборси.

          Задачата съвсем не е лесна. От сутринта до момента съм я свършил само за 3 от общо 6 криптоборси, за които знам. Ето го моят списък на криптоборсите в България. Ако някой знае някоя друга, ще се радвам да я сподели с всички останали.

          https://altcoins.bg/
          https://bitcoinborsa.bg/?lang=bg
          https://bonex.bg/
          https://crypto.bg/
          https://xchange.bg/bg/
          https://vendcrypto.com/

          Целта е като дойде времето за разпродажба, да може светкавично да се реагира в рамките на по-малко от един час. За да е подготвен човек, трябва във всяка една борса да направи регистрация и верификация, и след това продажба на някаква дребна сума, напр. 0.01 биткон. Тоест да е проиграл целият път, за да види ще има ли някакви проблеми когато му дойде времето.
          Last edited by Mateev; 12.02.2021, 14:47.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bvg Разгледай мнение

            Съжалявам те, ама наистина ми е жал за теб, дребна бедна душица живееща да хейти по форумите за дребни стотинки на ден.
            Не се ядосвай на ФОРУМНИТЕ ОЛИГОФРЕНИ. Те са олигофрени и дори сами си го знаят това. Тяхната злоба е безкрайна, а интелекта им е едноцифрено число. Намесват се в различни теми с една единствена цел - да серат и мажат диарията си, правейки опит да вмиришат темата така, както миришат собствените им уста, ръце, крака и цялото им тяло. Такива хора ако се гръмнат сами, ще направят услуга на цялото човечество.
            Last edited by Mateev; 12.02.2021, 14:49.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от representjah

              ....
              Сега 1.02 версия наратив
              1. Биткойн е store of value - ще запазва стойност в бъдеще.
              2. Неподлежащ на инфлация
              3. Силно дефицитен
              4. Добавете вие, аз само за тия се сещам.

              Надхвърли няколко пъти печалбите за 5-ца в 5/35

              Коментар


              • Първоначално изпратено от representjah

                Нали знаеш какво каза тия дни Лагард? " ECB’s Christine Lagarde Says ‘Speculative’ Bitcoin Needs Global Regulation"

                НО да се абстрахираме кой какво казва, нека гледаме действията. Вече пусках линк. Факт е, че нигерийската централна банка забрани Биткойна. Точка.

                На мен друго ми е наистина интересното - искам да прочета вашите мнения, но не за цената ще отиде на 1млн лева/долара все едно. Какво е мястото на биткойна в бъдещето? Кой е най-вероятния сценарий според тебе лично?

                Всички знаем биткойн 1.01 наратива около 2015-2017 година
                1. евтини плащания между контрагенти. Не се сбъдна и няма да се сбъдне
                2. Не-подлежащо на цензура дигитално злато. Злато, неподлежащо на цензура, изземване, конфискация, регулация или каквото и да било намеса от Властта. Пълен провал. Има няколко случая вече на "хаквания" и изземване на частни портфейли. Регулациите предстоят
                3. Анонимност. Случва се точно обратното - всичко върви към осветляване и KYC (know your customer) верификации. Няма да остане нищо анонимно, въпрос на време е да се знае кой реално стои зад портфейла/кактосе казва
                4. Нов финансов клас катив, напълно независим от корелации с други активи. Историята е показателна - падат акции-пада биткойн. В момента всичко се надува, биткойна се надува.
                5. Напълно децантрализирана и егалитарна/справедлива систима. Ясно се видя, че 2-3% от участниците притежават 90% от биткойните. Това е много далече дори от фиатните пари и тяхното разпределение.

                Това са фактите, ще с радвам да ги коментирам - къде точно греша и защо тези неща не се сбъднаха.


                Сега 1.02 версия наратив
                1. Биткойн е store of value - ще запазва стойност в бъдеще.
                2. Неподлежащ на инфлация
                3. Силно дефицитен
                4. Добавете вие, аз само за тия се сещам.

                1. Евтините плащания са факт. Миналото лято някой прехвърли $160 000 000 срещу огромната такса от $1.65. Сравни го срещу всички останали "store of value" активи. Примерно колко ще струва и колко време ще отнеме да се прехвърли злато за $160 милиона? Или да се продадат недвижими имоти за подобна сума? A Lightning мрежата набира все по-голяма популярност.
                2. Единични случаи, нищо не означават. Означават че някой не е съхранявал правилно портфейла си.
                3. Анонимността малко се губи на границата фиат-крипто, но за директни плащания си остава.
                4. Корелацията все повече ще намалява. Специално пролетта, всички борсови инструменти се срутиха, акции, петрол, злато ....
                5. Системата е децентрализирана, съществува си от години и никой не е спиран да минира, купува и т.н.
                А това за Нигерийската централна банка е смешно, между другото сената е привикал управителя на банката да дава обяснение за забраната.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение

                  Да, официално няма да забранят криптото, но няма и да го подкрепят. Ще остане в "сивата" зона, със силни колебания на курса, и по-скоро обект на спекулативна игра. Правителствата трябва да имат контрол над парите - така е от древни времена - иначе как ще събират данъци, как ще имаме полиция, армия, пътища? Без приходи цялата държава рухва. Освен, ако вече някъде по света не е измислено как да бъде заменена с нещо друго, на глобално ниво.
                  Именно де, майната и на държавата - глобализацията означава че имаш един вид - човешкия, а не държави, войни и тарикати политици да те обират постоянно. Ето и основната идея при създаване на биткойна.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bvg Разгледай мнение

                    Съжалявам те, ама наистина ми е жал за теб, дребна бедна душица живееща да хейти по форумите за дребни стотинки на ден.
                    кажи кой плаща ве. Няма да откажа да вземам пари от 5 място, опс 6-то че забравих едни доходи
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                      Орева орталъка за 1000лв че го измамили, сега широкоскроен го раздава. И да загубел 100к все тая. Габровска душичка свикнала само да краде и да не плаща. В затвора как ще му носят пари "ИНВЕСТИЦИИТЕ" ....
                      Съжалявам те, ама наистина ми е жал за теб, дребна бедна душица живееща да хейти по форумите за дребни стотинки на ден.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение

                        Правителствата да подкрепят биткойна - ами има предвид да се легализира като валута; т.е. да си плащаш данъците в биткойни, счетоводни баланси в биткойни и т.н.
                        Подобно нещо, не мисля, че ще се случи скоро, но не и необходимо. В момента също не може да имаш счетоводни баланси в злато, диаманти, яйца на Фаберже или картини на Пикасо, но не е забранено да ги притежаваш, да търгуваш с тях или да сключваш бартерни сделки.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от DeBeers Разгледай мнение

                          Какво ще рече да го подкрепят? Всички по-големи крипто борси в света са лицензирани. Фючърси и опции на биткойн се търгуват на най-големите борси за деривативи като CME и CBOE, а току ще излезе и новината, че в Канада е получил лиценз, първият ETF за биткойни в Северна Америка.
                          Правителствата да подкрепят биткойна - ами има предвид да се легализира като валута; т.е. да си плащаш данъците в биткойни, счетоводни баланси в биткойни и т.н.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение

                            Да, официално няма да забранят криптото, но няма и да го подкрепят. Ще остане в "сивата" зона, със силни колебания на курса, и по-скоро обект на спекулативна игра. Правителствата трябва да имат контрол над парите - така е от древни времена - иначе как ще събират данъци, как ще имаме полиция, армия, пътища? Без приходи цялата държава рухва. Освен, ако вече някъде по света не е измислено как да бъде заменена с нещо друго, на глобално ниво.
                            Какво ще рече да го подкрепят? Всички по-големи крипто борси в света са лицензирани. Фючърси и опции на биткойн се търгуват на най-големите борси за деривативи като CME и CBOE, а току ще излезе и новината, че в Канада е получил лиценз, първият ETF за биткойни в Северна Америка.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от DeBeers Разгледай мнение
                              Подобен сценарий в който правителства да забраняват криптовалутите е слабо вероятен, особено при администрацията на Байдън. Номинираният за шеф на SEC е професор от МИТ, който е водил курс за криптовалути и казва за тях - ""a catalyst for change in the world of finance and the broader economy."". Мислиш ли, че ако имаше подобна вероятност, фирми като Виза и Мастъркард щяха да работят по проекти свързани с крипто? До края на годината, Мастъркард ще предостави възможност на търговците да получават плащания в крипто.
                              Да, официално няма да забранят криптото, но няма и да го подкрепят. Ще остане в "сивата" зона, със силни колебания на курса, и по-скоро обект на спекулативна игра. Правителствата трябва да имат контрол над парите - така е от древни времена - иначе как ще събират данъци, как ще имаме полиция, армия, пътища? Без приходи цялата държава рухва. Освен, ако вече някъде по света не е измислено как да бъде заменена с нещо друго, на глобално ниво.

                              Коментар


                              • Ето и какво казва и кандидата за кмет на Ню Йорк:
                                Last edited by DeBeers; 12.02.2021, 09:50.

                                Коментар

                                Working...
                                X