IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

    С това съм абсолютно съгласен. Въпросът е, ако ги няма тея - колко ли ще струва това. Или ако решат да си изтеглят парите.

    Т.е. ако останат само "компетентните" купувачи?
    Ако всички едновременно решат да си продадат Биткойните, естествено е че цената ще се срине с много, но нима няма да стане същото ако всички решат да си продадат златото, среброто, колите или левчетата .....

    За да се случи такава масова разпродажба, трябва да се появи някакъв неочакван фактор, който тотално да срине ДОВЕРИЕТО в дадения актив. Има такава вероятност, и тя съвсем не е нулева, но тази вероятност за тотален срив я има всеки един финансов или нефинансов актив.

    От тази гледна точка Биткойна пак е с предпочитания, защото той вече е тестван с 80% срив, от който успешно се измъкна, което не може да се каже същото за златото или за долара например.
    Last edited by Mateev; 10.01.2021, 21:53.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от monopola Разгледай мнение
      Биткоин е философия и свобода парите са само материалното му проявление. ​​​​​
      - Ехх, Свободата Санчо....
      - Ама и салама си го бива, господарю

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

        Ограничаването на бройката на Биткойните на 21 милиона е един много хитър психологически ход, който всъщност държи цената му толкова висока. Високата цена от своя страна привлича много на брой некомпетентни купувачи, и така кръга се затваря. Заслепените купувачи виждат само цената и нищо друго.
        С това съм абсолютно съгласен. Въпросът е, ако ги няма тея - колко ли ще струва това. Или ако решат да си изтеглят парите.

        Т.е. ако останат само "компетентните" купувачи?
        Last edited by mathematician; 10.01.2021, 21:47.

        Коментар


        • Всъщност сега изчетах и на Матеев мненията Все съм се чудил как може човек, дето е умен (все още те смятам за умен, ама ми е все по-трудно) да схваща толкова малко от идеята на биткоин. Матеев - чел ли си white paper на биткоин? Интересно ми е как точно хем толкова си разбрал за биткоин, хем не си схванал малко поне от концепцията му и според мен или не си прочел или не си разбрал документа създаден от автора на биткоин. Всъщност, ти мислиш, че е създаден от извънземните Отново за новите - мнооооооого внимавайте с мненията на Матеев, логореята му е огромна, има доста познания по определени теми и дава вид, че разбира от биткоин.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

            А това казаното от тебе не важи ли и за всички други пазари по света?
            Ами че те в 99.9% от времето се движат от дребни сделки, които обаче определят цената на милиардите, притежавани от други собственици на дадения актив.
            Ако е компания може да я оцениш: приходи, продукти, печалба, земя, сгради, оборудване.

            Дори и компанията да не е публична и да няма цена за една акция (дял) то двете страни се разбират да ползват там някакви оценки на активите на компанията, за да постигнат някаква приемлива и за двете страни цена.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

              А има ли нужда Биткойна да прави по-много транзакции?
              Той не е направен сульо и пульо да си разменят стотинки насам-натам. Ако беше направен за дребни вложители, нямаше да има 21 милиона Биткойна, а 100 милиарда, и времето между два блока щеше да бъде намапено на 10-20 секунди.

              Всяка една транзакция е скъпа от гледна точка на това, че заема място на диска на милиони компютри по целия свят. Именно затова плюнчовците със стотинките трябва да се изхвърлят от системата на Биткойна и да останат само сериозните собственици на поне един биткойн и нагоре.

              Ако искаш бързи транзакции на малки суми, има си други криптовалути, оптимизирани да го правят това, но нещо гледам им се клатят краката ...
              Защо ли това е така? ....

              Ограничаването на бройката на Биткойните на 21 милиона е един много хитър психологически ход, който всъщност държи цената му толкова висока. Високата цена от своя страна привлича много на брой некомпетентни купувачи, и така кръга се затваря. Заслепените купувачи виждат само цената и нищо друго.

              Колкото до Етерума - може и да е кандидат за царската корона, но по всичко изглежда, че няма шанс да я докопа. Нещо като Пепсито - ами хубава напитка, но не е Кока Кола и никога няма да победи Кока Кола-та ....

              За да осъзнаете защо Биткойна е цар и защо никога никой няма да го победи, трябва първо да осъзнаете кое е най-важното му качество, а то в никакъв случай не е разменяне на стотинки насам-натам от милиардите плюнчовци по света.
              Ограниченото използване като средство за трансакции е само един от доводите, обясняващи защо биткойнът не е криптовалута, а някакъв асансьорен криптоактив. Така че по-добре да не се използва в едно изречение с истинските валути.

              Мнението ми не е съвет/препоръка за каквито и да било инвестиционни решения.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                Та поинта ми за "капитализацията" на това нещо как била 1000 милиарда е следния.

                Имаш 1000 биткоина изкопани и никога не стигнали пазара. Мине сделка с 1 биткоин за 1000 долара.

                На другия ден вестниците ще пишат "Биткоина има капитализация от 1 милион" - 1000 * 1000 = 1 000 000

                А реално са "завъртени" само 1000 долара.


                Та реално тея 1000 милиарда не е ясно точно колко са влезли за да го надуят на тази цена. Другото е струвало малко ток в началото.
                А това казаното от тебе не важи ли и за всички други пазари по света?
                Ами че те в 99.9% от времето се движат от дребни сделки, които обаче определят цената на милиардите, притежавани от други собственици на дадения актив.

                Коментар


                • Ех тази тема Оня олигофрен кеската толкова я беше отровил, че направо я бях забравил Все още съм върл фен аз, даже не мисля и да продавам скоро, ама последните мнения на математика са рядко зрели негативни мнения към BTC, ето от такива "хейтъри" има смисъл и препоръчвам на новите ентусиасти да помислят върху тях. После и върху на Марин мненията, след това да задълбаят за да намерят сами отговорите. Биткоин е философия и свобода парите са само материалното му проявление. ​​​​​

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

                    А за Етерум какво ти е мнението? Признавам си, че не съм задълбавала в криптовалутите и ако може да ми се поднесе сдъвкано най-добре. Доколкото знам биткойн правят много малко транзакции и не знам как ще го докарат до масово разплащателно средство. С Етерум положението не е ли малко по-добре относно брой транзакции. Знам че Ripple прави много
                    А има ли нужда Биткойна да прави по-много транзакции?
                    Той не е направен сульо и пульо да си разменят стотинки насам-натам. Ако беше направен за дребни вложители, нямаше да има 21 милиона Биткойна, а 100 милиарда, и времето между два блока щеше да бъде намапено на 10-20 секунди.

                    Всяка една транзакция е скъпа от гледна точка на това, че заема място на диска на милиони компютри по целия свят. Именно затова плюнчовците със стотинките трябва да се изхвърлят от системата на Биткойна и да останат само сериозните собственици на поне един биткойн и нагоре.

                    Ако искаш бързи транзакции на малки суми, има си други криптовалути, оптимизирани да го правят това, но нещо гледам им се клатят краката ...
                    Защо ли това е така? ....

                    Ограничаването на бройката на Биткойните на 21 милиона е един много хитър психологически ход, който всъщност държи цената му толкова висока. Високата цена от своя страна привлича много на брой некомпетентни купувачи, и така кръга се затваря. Заслепените купувачи виждат само цената и нищо друго.

                    Колкото до Етерума - може и да е кандидат за царската корона, но по всичко изглежда, че няма шанс да я докопа. Нещо като Пепсито - ами хубава напитка, но не е Кока Кола и никога няма да победи Кока Кола-та ....

                    За да осъзнаете защо Биткойна е цар и защо никога никой няма да го победи, трябва първо да осъзнаете кое е най-важното му качество, а то в никакъв случай не е разменяне на стотинки насам-натам от милиардите плюнчовци по света.
                    Last edited by Mateev; 10.01.2021, 21:25.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

                      то дали не е за продан !!!!
                      Спекулантите да кажат. Те са по-навътре в крипто-еуфорията. Останалите са просто странични наблюдатели и им се чудят на акъла.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                        Купувате ли, купувате ли?
                        то дали не е за продан !!!!

                        Коментар


                        • Купувате ли, купувате ли?

                          Коментар


                          • Та поинта ми за "капитализацията" на това нещо как била 1000 милиарда е следния.

                            Имаш 1000 биткоина изкопани и никога не стигнали пазара. Мине сделка с 1 биткоин за 1000 долара.

                            На другия ден вестниците ще пишат "Биткоина има капитализация от 1 милион" - 1000 * 1000 = 1 000 000

                            А реално са "завъртени" само 1000 долара.


                            Та реално тея 1000 милиарда не е ясно точно колко са влезли за да го надуят на тази цена. Другото е струвало малко ток в началото.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                              Човек - запознай се малко по-подробно с начина на функциониране на Биткойна, и тогава коренно ще си промениш мнението. Да, различните хора го използват поради различни подбуди, но основното е ДОВЕРИЕТО, че Биткойна им дава по-добра защита и надеждност от виско друго, измислено до момента от човечеството. Нито една хартиена фиатна фалута няма нивото на защита, което може да осигури Биткойна.

                              Колкото до опитите за спекулация и за използване на Биткойна като средство за първоначално забогатяване - ами има лапнишарани, които го вярват това, и затова се бият и те на бързея. Основната роля на Биткойна обаче е СЪХРАНЯВАНЕ НА ВЕЧЕ НАЛИЧНО БОГАТСТВО В МИНИМАЛЕН ОБЕМ - една микро SD карта.

                              Опитвал ли си се да съхраняваш и охраняваш картина на Пикасо? Ами опитвал ли си се да я продадеш? Е с Биткойна ги няма тези проблеми - съхранението е лесно, продажбата също.

                              С биткоина съм запознат още откакто почна да съществува. Тогава и аз вярвах на някакви глупости, които се пишеха по Нета.

                              В началото го рекламираха като разплащателно средство. Като се видим ние двамата с теб и може да менкаме едни хартиени пари и никъде не остава следа. Това го нямаш в Нета. В Нета разплащанията винаги са били централизирани - минават през някой: банка, PayPal, ePay и др. такива.

                              Демек биткоина решава проблема с плащанията между хората (peer to peer дето му викат) и съответно е супер, хипер, мега яко.

                              Да, ама не - стана ясно че с напредване на сложността (броя вериги) една транзакция е много скъпа (от към изчислителна мощ и електрически ток) и по-добре да ползваш централизирани системи, щото таксите са по-евтини. Съответно всички платформи дето приемаха коини, спряха да ги приемат.

                              Демек идеята за peer to peer разплащания просъществува 1-2-3 години и взе да умира с напредване на сложността.


                              Сега новата мантра е това дето ти разправяш - за съхранение на стойност. Въпросът е обаче каква стойност може да съхраняваш като по едно време беше 20к, после се върна на 3к. И чак сега реши да ходи на 40к.

                              Може ли да съхраняваш богатство в нещо дето загуби 7 пъти стойността си за 1 седмица?

                              Ако беше купил на 20 с цел да съхраниш нещо и ти потрябват пари - би ли продал на 3. То си е чиста набутвация.


                              Биткоина и тея вериги са на 10+ години и нямат кой знае колко голямо приложение и разпространение.

                              Ако нещо решаваше някакъв проблем, по-добре, по-лесно, по-бързо, по-евтино от съществуващите решения - то щеше да се е наложило вече. Но уви - 10 години се въртят едни мантри за биткоина и накрая освен за спекула за нищо не става. И ние се караме тука само като катери. Като пада и темата отива на 20-та страница и това нещо реално не съществува.



                              Един колега преди време пусна един линк с "най-богатите" адреси. Дето си стоят с една камара биткоини и не са пипани от години. Предполагам тея са изкопани в началото когато сложността е била ниска и за 2 часа с обикновен компютър си копал 1000 биткоина.

                              Не следя търговията изкъсо, гледам само чат пат цената. Но ако има малко биткоини дето се продават (имаш ниска ликвидност). То е логично цената да се изстреля. Щото много хора искат да купят малко брои биткоини дето се продават. Щото големите не продават, те си ги стискат.

                              Друг колета пусна друг линк с не знам си колко фонда, дето казали че биткоина ще става 100к и по тоя повод налели едни милиони там. Сумата беше внушителна - нещо от сорта на 300-400 милиона само от единия фонд (има го линка по-надолу и неговия пост).

                              Само че мнозинството от фондовете не са показател, щото там шефовете не спекулират със собствени пари. Въпросните шефове (мениджъри) на фондове са на процент от печалбата. Така че те гонят тлъсти печалби за годината, за да вземат тлъст процент.

                              Обаче ако фонда е на загуба - те не покриват загубата с лични пари, нито им вземат процент от загубата от личната сметка. Просто ги уволняват.

                              Така че фондовете наливат пари, ако изкарат тлъста печалба, мениджърите им ще вземат тлъсти бонуси, ще си купят 2-ра къща, 3-та вила, 5-та кола и ще си хванат 7-ма любовница.

                              Ако не мине номера с тлъстата печалба, ще ги изритат от работа (даже може и компенсация да им изплатят, за това че ги изритват от работа), а вложителите във фонда ще пият една студена вода.


                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                                Между другото аз също нямах доверие във Биткойна до момента, до който не си направих труда да прочета как функционира, и как са решили различните проблеми с опитите за кражба или фалшификация. След като получих необходимата ми информация, сам стигнах до извода, че Биткойна е замислен и проектиран ГЕНИАЛНО, и че няма никакво място за притеснения по отношение на разни фалшификации.

                                Нещо повече - стигнах до извода, че в проектирането на Биткойна вероятно имат намеса някакви извънземни сили, които дават подарък на човечеството, който ще направи РЕВОЛЮЦИОННИ ПРОМЕНИ в начините на разплащане и в начините на съхранение на богатството. Иначе няма как нещо толкова съвършено да бъде измислено от раз и да бъде пуснато в експлоатация без нито една грешка или недомислица.
                                А за Етерум какво ти е мнението? Признавам си, че не съм задълбавала в криптовалутите и ако може да ми се поднесе сдъвкано най-добре. Доколкото знам биткойн правят много малко транзакции и не знам как ще го докарат до масово разплащателно средство. С Етерум положението не е ли малко по-добре относно брой транзакции. Знам че Ripple прави много

                                Коментар

                                Working...
                                X