IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поредно прахосване на средства от бюджета

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Поредната (повърхностна) критика

    Dobar spor. Ne mislia, che karjno-liberalnijat model na USA e podhodiasht za strana kato Bulgaria. Za Bulgaria edin canadski ili shvedski variant bi bil prekrasen, no tui kato vsichki znaem, che e nevazmozhen poradi lipsata na sredstva e udachno da se zapitame koi e nai-podhodiashtijat variant za razvitie na Bulgaria.

    A BDZ osven, che e dalech ot pechalbite ne be dori prestructurirano, koeto mozheshe da spesti edna chast ot subsidiite.

    Privatizaczija do dupka mu e majkata! Toplofikaczii, BDZ - vischko! Zashtoto bez investiczii problemite samo shte se otlagat i zadalbochavat.

    Коментар


    • Поредната (повърхностна) критика

      Че къде е свободният пазар на енергия в Калифорния, че да го обвиняваме за кризата?
      Либерализмът бил измислен за големи затворени икономики като САЩ?!? Първо, либерализмът е да вярваш че свободата на хората е по-важно от всичко, а не е цел към нещо друго.
      Второ, някои от най-либералните страни са малки - Хонконг, Сингапур, Нова Зеландия, Ирландия, Нидерландия, Естония.

      Коментар


      • Поредната (повърхностна) критика

        Taka li?A ne li imenno silnata rolia na dargavata pri4ina za slovosa4etanieto "strana kato Bulgaria" i negativnia smisyl v nego a???????

        Коментар


        • Поредната (повърхностна) критика

          george,
          Либерализма е измислен за големи затворени икономики като Щатите. Дори и там вече се чуват гласове срещу свободния пазар на енергия. Кризата в Калифорния беше следствие точно от това.
          Силната роля на държавата е необходима в страна като България

          Коментар


          • Поредната (повърхностна) критика

            Но за да се повиши енергийната ефективност трябват инвестиции, а тези инвестиции няма да бъдат направени толкова скоро ако данъците са високи и бюрокрацията пречи на бизнеса да работи, да не говорим за съдебната система, която пък е толкова мудна, че няма накъде повече.
            Все пак хората в провинцията успяват без субсидии да се справят с отоплението при по-ниски доходи, така че и тези в София ще могат, но само ако могат да контролират потреблението си, т.е. ако имат топломери.
            И освен това ако ще се помага на бедните, това може да стане като им се помага директно, а не като се субсидира парното, което представлява подпомагане и на всички останали потребители на парно, които не са толкова бедни. Надявам се, че поне тук имаме съгласие.

            Коментар


            • Поредната (повърхностна) критика

              Българската индустрия и битовото потребление наистина са отчайващо енергоемки. Повишаването на енергийната ефективност трябва да бъде топ приоритет за България!
              В тази връзка дори закриването на блокове в АЕЦ следва да бъде по-малък проблем, ама да не разлайвам кучетата...
              Относно това че провинцията субсидирала парното в София - малко е пресилено. Не защото в провинцията има парно, а защото в София е съсредоточена преобладаващата част от икономиката, следователно и от плащането на данъците.
              Иначе пак повтарям, не е добре пенсионерите и безработните и бедните в София да изнемогват и да мръзнат през зимата, само защото по времето на социализма им е инсталирано евтиното парно.

              Коментар


              • Поредната (повърхностна) критика

                Не е нужно да се субсидира производството, за да се помогне на бедните, защото субсидията помага и на богатите и то в много по-голяма степен, защото техните апартаменти и сметки за парно са по-големи. Може да им се дадат помощи. И освен това не забравяйте, че цялата провинция, освен големите градове, не е топлофицирана и хората не само, че трябва да плащат реални пазарни цени за отопление, но и трябва чрез данъците си да подпомагат отоплението на хората в София, където и без това стандартът на живот е няколко пъти по-висок. Къде е справедливостта, моралът?
                Има програма за реформа в БДЖ, подкрепена от Световната банка и тя не се спазва. Това е проблемът. И ако няма търсене на услугите на БДЖ защо да я субсидираме? Всъщност има търсене на услугата товарни превози, но все по-малко, защото БДЖ поддържа високи цени, за да може да субсидира пътническите превози, които високи цени обаче пропъждат постепенно клиентите. Освен това в крайна сметка субсидиите ще бъдат спрени и затова е по-добре това да стане по-рано, за да не се създава изкуствена структура на икономиката, която да се окаже болезнено после да се промени. Пример за такова влияние на субсидиите може да се даде с НЕК - преди години токът беше много евтин и много хора си сложиха електрическо /подово или друго/ отопление, защото им беше по-евтино, а много фирми инвестираха в оборудване, което е много енергоемко. Когато в крайна сметка цените на тока се повишиха резултатът е, че тези разходи на фирмите и гражданите се оказаха неефективна инвестиция, което означава, че част от и без това оскъдните инвестиции в страната просто са загубени. Ако това продължава да става, скоро няма да стигнем никъде.

                Коментар


                • Поредната (повърхностна) критика

                  Не вярвам Хонг Конк и БГ да имат същата структура на БВП, но и това няма значание. От друга страна, сама по себе си тази структура (и като производство и като потребление) не би следвало да е някаква цел. Целта е да се повиши благосъстоянието и качеството на живот.
                  Примерът с мерцедеса е подвеждащ. Не е задължително да се кара мерцедес. Но осигуряването на отопление през зимата е един "санитарен" минимум. Да не говорим и за това, че става дума за наследена от времето на социализма социална привилегия - а с тях раздялата е трудна... Както и да е. Не е добре да мръзнат бедните и пенсионерите. А и не е добре да се слагат топломерите за 4 години вместо за 4 месеца.
                  А за БДЖ - едва ли субсидиите ще изчезнат само ако уволним онези 20000. БДЖ е неефективно е по други причини - най-простата от която е че просто няма търсене на услугите, а и конкуренцията вече чука на вратата. Но ако ме питате - по-добре е държавата да продължи да субсидира БДЖ. Умерено, разбира се и освен това като се повишава ефективността - отчитайки че това е непечеливша дейност, но с важно значение за икономиката. Подобно е и с пощите.

                  Коментар


                  • Поредната (повърхностна) критика

                    А Хонг Конг да не би да е имал същата структура на БВП преди 30-40-50 години? И какво значение има моментната структурата на БВП? Ако целта е да я замразим в сегашното й състояние заедно с доходите може и да има значение. Ако целта е да я променим, за да може да произвежда повече благосъстояние, тогава е ирелевантна на проблема.

                    Коментар


                    • Поредната (повърхностна) критика

                      Повечето българи между другото не могат да си купят и мерцедеси, но това не означава, че правителството трябва да субсидира производителя им. Проблемът с топлофикациите е, че поставянето на измервателни уреди вместо да стане за 4 месеца стана за 4 години, през които години бяха дадени огромни субсидии за топлофикациите. Само малка част от тези пари биха били достатъчни за поставянето на всички измервателни уреди, така че тези субсидии са си чиста загуба.
                      За БДЖ - проблемът е нежеланието да се следва програмата за реформа в това предприятие, най-вече от страх да се уволняват служители. Но ако видим, че в БДЖ работят 36000 служители, а се дават около 100 милиона субсидии годишно и ако приемем, че в БДЖ са излишни около 20000 служители можем да изчислим, че всеки излишен служител на БДЖ струва на данъкоплатеца около 5000 лева всяка година. Ако заплатата на тези служители е също толкова, то очевидно е, че тези служители не произвеждат никаква добавена стойност, просто получават пари от бюджета. Всеки би искал да му плащат да не прави нищо, но това е невъзможно и следователно трябва да се вземат мерки.

                      Коментар


                      • Поредната (повърхностна) критика

                        Хонг Конг и България сравними икономики ли са?
                        По структура на БВП

                        Коментар


                        • Поредната (повърхностна) критика

                          Pari se nalivat v BDZ i Toplofikacziite zaradi lipsata na investiczii i ne po-malko vazhno - uzhasno niskata pokupatelna sposobnost na naselenieto. Edin norwezhecz mozhe da si pozvoli smetka za parno ot 600 euro, zashtoto tova e 1/6 ot mesechnijat mu dohod. No tazi suma e absurdna za edin bulgarin, kojto po tazi logica triabva da plashta 30 euro smetka za parno (koeto e oshte po-absurdno).

                          Eto zashto vmesto da sazdava izkustvena zaetost pravitelstvoto triabva da nablegne na potitica na ratezh, i to dvuczifren. Nali tova biaha dovodite na Harry Potter po vremeto na Kostov - "Vie, kradczi, zashto rastezha ne e dvuczifren! Izpuskate zlaten shans! Sram ni e ot vas!". I sega kakvo pravim?

                          Absurdno e. Investicziite padat glavolomno, privatizaczijata i reformite sa zaciklili kato za svetovno, otgore na vsichko czelijat sviat e vinoven na Malkiat Muk & Cie. - IMF, James Pardew i pr.

                          E, ne stava taka!

                          Коментар


                          • Поредната (повърхностна) критика

                            Vijte daite da se sasredoto4im varhu konkretnite ne6ta.Kak se har4at parite.Naprimer, za6to se nalivat pari v Toplofikaciite?Tozi vapros vodi do po-golemiyt, ima li bade6te parnoto i na kakva cena, za6toto e yasno 4e se nalivat pari v yama bez dano.Sledva BDZ, kakvo e bade6teto i na kakva cena.Struva li si cenata.Taka mojem da prodaljavame i prez obrazovanieto i zdraveopazvaneto, a ne da sporite za teriti4ni ne6ta.Teoriyta si e teoriya, praktikata e savsem drugo ne6to, osobeno v BG!No e kraino vreme nakoi da postavo zdrava osnova za6toto v tozi stil nama da se stigne dale4e.
                            In Goze We Trust

                            Коментар


                            • Поредната (повърхностна) критика

                              Ами аз това твърдя - че държавата е виновна за всичко. Просто не трябва да върши толкова вреди като се меси навсякъде и всичко ще е наред. Твърдя че всяка маржинална промяна към намаляване на ролята на държавата води до положителни резултати, не съм казал, че трябва да се закрие държавата, за да се оправят нещата.

                              Коментар


                              • Поредната (повърхностна) критика

                                Малкия, точно с казаното от теб съм съгласен 100% и това се опитвам да внуша на Джордж. Изобщо без държавна намеса не може, въпросът е да е по-малка и по-ефективна.
                                Но като четеш написаното от него ще останеш с впечатление че държавата е виновна за всичко.

                                Коментар

                                Working...
                                X